گاو و گوسفند

بارداری در گاو ها و حقایق جالب آن

اگر شما هم از چند گاو نگه داری می کنید، حتما از خود پرسیده اید که این حیوانات، پس از چند ماه زایمان می کنند؟ طول مدت آبستنی یا بارداری در گاو ها کمی بیش از نه ماه است و به طور کلی یک گاو هر 12 ماه یک بار، زایمان می کند. گاوهای شیری به طور انتخابی برای تولید مقادیر بالای شیر پرورش داده می شوند. این میزان شیر تولیدی، بسیار بیشتر از آن مقداری است که یک گوساله می تواند به طور معمول بنوشد.

آیا بارداری گاوها 9 ماه طول می کشد؟

بارداری یک گاو، حدود 9 ماه و 10 روز طول می کشد. هنگامی که یک گوساله متولد می شود، معمولاً حدود 45 پوند وزن دارد و می تواند در عرض یک ساعت روی پا ایستاده و راه برود. گوساله های یک گاوداری، معمولا مدت کوتاهی پس از تولد به محل خاصی منتقل می شوند. بنابراین پرورش دهندگان می توانند از نزدیک، از آن ها مراقبت کرده و نگه داری کنند.

حاملگی گاوها، در میان تمام این حیوانات، مدت زمان یکسانی طول نمی کشد. بلکه طول بارداری، بسته به نژاد و جنسیت گوساله، می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، می توان گفت که در گاوها، طول دوره بارداری از 279 تا 287 روز متغیر است. در مورد اکثر نژادها، طول دوره بارداری، 283 روز می باشد.

سوال دیگری که از خود می پرسید، این است که گاو ها چند بار زایمان می کنند؟  انتظار می رود که همه گوساله های یک گاو، بین ژانویه و ژوئن، در یک سال، متولد شوند. با توجه به اینکه به طور معمول یک گاو نمی تواند بیش از هشت تا ده گوساله در طول عمر خود به دنیا بیاورد، باید براساس این تعداد، برنامه ریزی های لازم را انجام دهید.

گله های زاینده بهاره گاوها، به طور معمول در ماه های فروردین و اردیبهشت زایمان می کنند. بسته به تعداد گاوهای باردار، شما باید امکانات لازم برای نگه داری از گوساله ها را، از قبل مهیا کرده باشید. مهم ترین تفاوتی که بین فصول زایش وجود دارد، نیازهای خوراک و غذا، برای سه ماهه سوم و دوره شیردهی است.

آیا گاوها ادرار یکدیگر را می نوشند؟

مراحل زایمان گاو چیست؟

بارداری در گاو ها و حقایق جالب آن | دام و پت

فرآیند زایمان کردن در گاوها، به طور کلی سه مرحله دارد: گشاد شدن دهانه رحم، زایمان ساق پا و زایمان جفت. دانستن روند طبیعی زایمان به شما کمک می کند تصمیم بگیرید در فرآیند زایمان یک گاو، برای تسهیل شرایط، باید مداخله کنید یا خیر. اگر سوالات بیشتری در این زمینه دارد، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

قیمت یک گاو آبستن چقدر است؟

میانگین قیمت گاو آبستن در کشورهای مختلف، می تواند متفاوت باشد. طبق پژوهشی که در ایالت کالیفرنیا کشور آمریکا به انجام رسید، میانگین قیمت گاوهای آبستن در این ایالات، محاسبه گردید. میانگین ارزش بارداری، بین 300 تا 650 دلار است که به طور میانگین، این مقدار 450 دلار خواهد بود.

آیا گوساله 6 ماهه می تواند باردار شود؟

موجود به دنیا آمده توسط یک گاو ‌باردار، گوساله نامیده می شود. گوساله ماده را، گاهی گوساله تلیسه و گوساله نر را گوساله گاو نر می نامند. باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که یک تلیسه نابالغ، نمی تواند علف را به درستی هضم کند. پس از اتمام دوران شیرخواری، توصیه می کنیم که گوساله های نر را از تلیسه ها جدا کنید. به طور کلی، یک‌ تلیسه می تواند بعد از 5-6 ماهگی، باردار شود.

آیا گاوها بدون کمک انسان می توانند زایمان کنند؟

بارداری در گاو ها و حقایق جالب آن | دام و پت

تا زمانی که گوساله به طور طبیعی، مراحل رشد خود را طی کرده و در زمان صحیح زایمان انجام گیرد، اکثریت قریب به اتفاق حیوانات، بدون کمک، زایمان خواهند کرد. حدود 80 درصد از گوساله هایی که در بدو تولد، به طور طبیعی زاییده می شوند، از نظر آناتومیک طبیعی هستند.

اکثر مرگ و میرها، به علت ایجاد جراحات یا خفگی ناشی از زایمان، یا تاخیر در زایمان، اتفاق می‌ افتند. در واقع، کمتر از 2 درصد مشکلات زایمان، در گاوهای بالغ اتفاق می افتد. به یاد داشته باشید که حیوانات، در طبیعت، بدون کمک زایمان می کنند. با این حال، اگر گاو شما در هنگام زایمان، با مشکلی رو به رو شود، باید مداخله کرده و به حیوان باردار، کمک کنید.

به طور کلی، زایمان در گاوها، ممکن است در یکی از دسته های زیر طبقه بندی شود:

  • زایش فصلی: همه گاوهای گله در زمان خاصی از سال زایمان می کنند. به طور کلی، این زمان، معمولاً مطابق با عرضه غذا است.
  • زایش در تمام طول سال: هر گاو در گله، در زمان متفاوتی در طول سال، گوساله خود را به دنیا می آورند. به این شرایط، زایمان در طول سال گفته می شود.

دوره فحلی اول که معمولاً چند هفته تا دو ماه پس از زایمان رخ می دهد، ممکن است تنها 7 تا 12 روز بعد، با یک بارداری دیگری همراه شود.

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که روند زایمان و مسیرهای درد در گاوها، با انسان ها تفاوتی ندارد. بنابراین دانشمندان در سراسر جهان این واقعیت را می پذیرند که گاوها نیز در هنگام زایمان، درد را به شیوه ای مشابه با انسان ها، تجربه می کنند.

آیا گاوها به صورت دراز کشیده زایمان می کنند؟

بارداری در گاو ها و حقایق جالب آن | دام و پت

به طور کلی، در گاوها، انقباضات ناشی از زایمان، بسیار قوی هستند. در طول زایمان، گاو یا تلیسه معمولا به پهلو می خوابد. سپس، با گذشت زمان، غشاهای جنین و سپس گوساله وارد کانال زایمان می شوند. در صورت طبیعی بودن زایمان، در مرحله بعد، هر دو پای جلوی گوساله، ابتدا ظاهر می شوند. اگر‌ زایمان بیش از دو تا سه ساعت طول کشیده و یا هرگونه تظاهرات غیرطبیعی مشاهده شود، باید در فرآیند ایمان، مداخله کنید.

با نزدیک شدن به فصل زایمان، گاوها علائم مختلفی را بروز می دهند. مشاهده این علائم، به این معنی است که زایمان گاو، قریب الوقوع است. تغییراتی که به تدریج مشاهده می شوند، عبارت اند از رشد پستان یا ایجاد کیسه و شل شدن و تورم فرج و رفتارهای منحصر به فرد. این علائم نشان می دهند که گاو در آینده نزدیک، گوساله خود را به دنیا خواهد آورد.

البته برای برخی از گاوها، داشتن تنها یک یا چند فرزند در طول زندگی، مسئله ای طبیعی است. اما والابی‌ های باتلاقی، کیسه ‌داران جهنده کوچکی که در سراسر استرالیای شرقی یافت می‌ شوند، بسیار خارج از حد معمول هستند: تحقیقات جدید نشان می‌ دهند که اکثر ماده‌ های بالغ این حیوانات، همیشه باردار هستند.

تعیین و تشخیص زمان بارداری گاوها

تعیین بارداری در گاوها، برای به حداکثر رساندن بازده تولید مثل، توصیه می شود. در گله های گاو گوشتی، فصل تولید مثل، به طور ایده آل در طول 60 تا 70 روز، ثابت است. این شرایط، به گاو، میزان متوسط ​​دو یا سه نوبت اجازه باردار شدن را می دهد.

گاو هایی، که باردار نبوده و یا دیر به بلوغ رسیده اند، باید شناسایی شوند. این گاوها اگر در گله نگه داری شوند، در اواخر فصل، زایمان خواهند کرد. به طور کلی، هزینه های نگه داری قابل توجه است، اگرچه آن ها به طور گسترده ای بر اساس مزرعه و سال، متفاوت هستند.

آیا گاوها جفت خود را می خورند؟

بارداری در گاوهای گوشتی

بارداری در گاو ها و حقایق جالب آن | دام و پت

تعیین بارداری گاوهای گوشتی باید مدت کوتاهی پس از پایان فصل تولید مثل انجام شود (مثلاً 60-45 روز). اگر فصل تولید مثل از اول ژوئن شروع شود و در اوایل آگوست به پایان برسد، می توان این کار را در اواخر سپتامبر انجام داد. در حالی که گاوها هنوز گوشت زیادی از چراگاه تابستانی دارند، می توان این کار‌ را انجام داد.

سپس می ‌توان پیش از شروع تغذیه گران‌ قیمت در زمستان، گاوهای غیر باردار را به‌ صورت سودآور به بازار عرضه کرد. هنگامی که مشکلاتی در سلامتی گاوها پیش آمده و یا مشکوک به وجود مشکلات عملکرد گاو نر هستید، تعیین بارداری اولیه با سونوگرافی، 50 روز پس از شروع فصل تولید مثل، می تواند ارزشمند باشد.

هدف گذاری این است که 65٪ از گاوها باید تا اولین چرخه، در گله های گوشتی باردار شوند. بنابراین، این مسئله می تواند به عنوان موفقیت تعیین بارداری، 30 روز پس از تولید مثل، اندازه گیری شود. گاوهای شیری باید برای تعیین وضعیت آبستنی بودن شان، بررسی شوند.

چرا گاو ناله می کند؟

زمان عرضه گوساله ها به بازار

در مورد تولیدکنندگانی که تلیسه‌ های آن ها، اولین گوساله‌ شان، در بازه زمانی ژانویه تا مه، به دنیا می ‌آیند، استفاده از تشخیص زودهنگام بارداری در این تلیسه ‌ها، این فرصت را برای تولیدکنندگان فراهم می ‌کند تا تلیسه‌ های غیر باردار را به ‌موقع به بازار عرضه کنند.

این تلیسه ‌های غیر آبستن را می ‌توان به محض شناسایی، به بازار عرضه کرد. علاوه براین، ممکن است که تولیدکننده تصمیم بگیرد که پرورش آن ها را ادامه داده و در صورت اقتضای شرایط، بعداً آن ها را به بازار عرضه کند. این تلیسه‌ های غیر باردار نیز ممکن است باردار شوند. به طور کلی، پس از بررسی شرایط دامداری، می توان درباره سرنوشت گاوها، تصمیم گیری کرد‌.

برای تولیدکنندگان، رها کردن گاو نر با گاوهای ماده برای یک فصل تولید مثل طولانی، فرصتی را فراهم می کند تا درصد بیشتری از گاوها را باردار کنند. گاو هایی که دیرتر از زمان مورد نظر زایمان می کنند را می توان به شخص دیگری فروخت که فصل زایش دامداری او، با آن محدوده زمانی  مطابقت دارد.

این کار می تواند راهی برای به تخمین ارزش اضافی از گاوهای زاینده ای باشد. در غیر این صورت، به عنوان ماده غیر آبستن در یک فصل تولید مثل کوتاه به فروش می رسد. به طور کلی، پس از بررسی شرایط دامداری، می توان اقتصادی ترین تصمیمات ممکن را اتخاذ کرد.

سخن آخر

تلیسه ها و گاوهای غیر آبستن و همچنین گاو هایی که به تازگی خریداری شده اند، می توانند سالانه 20 درصد از درآمد ناخالص را، با عنوان تولید گوساله، برای دامداری فراهم کنند. استفاده از فرصت ‌ها برای افزودن مؤثر ارزش و بازاریابی این گاوها از طریق استفاده از تشخیص به موقع بارداری، همراه با درک فصلی بودن بازار، می ‌تواند به تولیدکنندگان اجازه دهد تا سود بیشتری از این بخش از عملیات پرورش گاو-گوساله به دست آورند. اگر سوالات بیشتری در این باره دارید، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

دوره قاعدگی در گاو ها چگونه است؟

منبع
https://neeness.com/how-many-months-cow-give-birth/https://beef.unl.edu/cattleproduction/early-pregnancy-detectionhttps://www.msdvetmanual.com/management-and-nutrition/management-of-reproduction-cattle/pregnancy-determination-in-cattle

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا