اسب ها

علائم و مراحل بارداری در اسب ها

علائم و مراحل بارداری در اسب ها

شناخت علائم و مراحل بارداری در اسب ها برای مراقبین و پرورش دهندگان آنها به منظور پیشگیری از بروز عوارض احتمالی لازم و ضروری است. اسب ها پستاندار هستند و مانند همه پستانداران فرزندان زنده ای به دنیا می آورند که در اولین قسمت زندگی خود با شیر مادر تغذیه می کنند. مادیان (اسب ماده) فقط می تواند یک کره در سال به دنیا بیاورند. مادیان قادر است در حدود 18 ماهگی باردار شود.

اما اگر مادیان حداقل چهار سال داشته باشد برای داشتن کره مناسب است، زیرا تا این زمان مادیان به اندازه کامل به بلوغ خود رسیده است. مادیان ممکن است باروری خود را تا اواخر بیست سالگی ادامه دهد. یک نریان (یک اسب نر) ممکن است توانایی باروری مادیان را تا بیست سالگی خود نیز ادامه دهد. اگرچه ممکن است با افزایش سن کیفیت اسپرم حیوان کاهش یابد.

مراحل بارداری در اسب ها

علائم و مراحل بارداری در اسب ها | دام و پت

بارداری اسب به سه مرحله تقسیم می شود:

  • مرحله 1 از بارداری تا 3 ماهگی است.
  • مرحله دوم از 3 تا 6 ماهگی است که بیشتر مادیان ها شروع به بزرگ شدن می کنند و جنین مانند یک اسب مینیاتوری ظاهر می شود.
  • آخرین مرحله بارداری در اسب ها از 6 ماهگی تا تاریخ زایمان است که معمولاً حدود 340 روز پس از بارداری است.

برای اطمینان از سالم بودن کره، باید قبل از تولید مثل، معاینه پزشکی مادیان را انجام دهید. همچنین، از مادیان باردار مراقبت ویژه ای داشته باشید. به طور طبیعی اسب ها بدون هیچ گونه مداخله علمی، باردار می شوند و زایمان می کنند. اما هنوز هم، برای اطمینان از سالم بودن مادیان و کره آن و عفونت، بهتر است روند کار در مزارع کنترل و نظارت شود. کره ها حدود 30 دقیقه پس از تولد می توانند بایستند. آن ها ظرف چند روز پس از تولد علف، کنسانتره یا یونجه را می خورند، اگرچه شیر مادر منبع اصلی تغذیه برای آنها خواهد بود.

بسیاری از پرورش دهندگان ترجیح می دهند مادیان و کره را برای مدت طولانی تر کنار هم بگذارند اما آن ها از سه ماه پس از تولد از مادران خود گرفته می شوند. اسب های وحشی بدون نیاز به دامپزشک باردار می شوند و زایمان می کنند، اما با بررسی نریان قبل از تولید مثل، می تواند نگرانی ها را از بین برود و از آن ها به درستی مراقبت شود.

متوسط ​​دوره حاملگی اسب 11تا 12 ماه است. بیشتر اسب ها بین 330-345 روز پس از بارداری کره را بدنیا می آورند. به طور معمول اسب ها تابستان ها تولید مثل می کنند. مادیان پس از بارداری، از برقراری رابطه بیشتر با نریان ها امتناع می ورزد.

مرحله اول تا 3 ماهگی

سونوگرافی در 55 تا 70 روز ضربان قلب همراه با کیسه و جنین اسب را نشان می دهد. رشد جنین ادامه خواهد داشت و با رسیدن به مرز 3 ماهگی، ظاهر او مانند یک اسب کوچک دیده می شود. بهتر است در این زمان سونوگرافی و آزمایش خون انجام دهید. اگر مادیان دوقلو باردار باشد، برای اطمینان از تولد کره های سالم باید این آزمایشات انجام شود.

مرحله دوم از 3 تا 6 ماهگی

سه ماهه دوم در حدود ماه 3 شروع می شود. در طول این سه ماهه، اندازه جنین شروع به رشد می کند. ماه ششم مرحله دوم بارداری یک اسب است. بیشتر مادیان ها با رسیدن به این ماه شروع به بروز علائم بارداری می کنند. مادیانی که قبلاً زایمان داشته زودتر از مادیانی که برای اولین بار باردار شده اند علائم خود را بروز می دهد. با رشد و افزایش وزن کره اسب، شکم مادیان به رشد خود ادامه می دهد. در این شرایط بهتر است از سوار شدن مادیان باردار خودداری کنید.

مرحله سوم از 6 ماه تا تاریخ تخمین زده شده

متوسط ​​دوره بارداری در اسب ها حدود 340 روز است. بعد از ماه ششم، شکم باردار مادیان با رشد اسب نوزاد متولد شده به سرعت رشد می کند. با سونوگرافی می توان تاریخ زایمان مادیان را تعیین کرد. تقریباً دو هفته قبل از تولد کره، پستان مادر شروع به بزرگ شدن می کند و ممکن است مایعات زرد رنگی را که آغشته به آغوز است، ترشح کند. آغوز اولین غذا برای کره اسب خواهد بود. از روز 315 بارداری، شما باید مادیان را از نزدیک مراقبت کرده تا علائم بارداری را مشاهده کنید. به عنوان مثال، عضلات اطراف شکم شروع به شل شدن می کنند.

میانگین دوره بارداری در اسب ها

علائم و مراحل بارداری در اسب ها | دام و پت

دوره بارداری در اسب ها معمولاً بین 330 تا 345 روز یا 11 ماه است. بعضی از مادیان ها تمایل به زایمان زودتر یا دیرتر از حد متوسط ​​دارند و پرورش دهندگان با این تمایلات آشنا می شوند. در یک محیط طبیعی، نریان در تابستان با مادیان رابطه ایجاد می کنند و کره اسب سال آینده یعنی بهار و اوایل تابستان متولد می شود. این امر اطمینان حاصل ایجاد می کند که کره در هنگام هوای معتدل متولد می شود . فراتر از عدم وجود چرخه فحلی، مادیان ها ممکن است در سه ماه اول علائم قابل مشاهده ای از بارداری نشان ندهند.

حاملگی را می توان با سونوگرافی بعد از تقریباً دو هفته پس از لقاح تأیید کرد. آزمایش خون و ادرار می تواند دو یا سه ماه پس از بارداری انجام شود. روش دیگر، یک دامپزشک ممکن است بتواند جنین کوچک رحم مادیان را تقریباً شش هفته پس از بارداری از طریق لمس احساس کند . بررسی مادیان در اوایل بارداری توسط دامپزشک از نظر سلامتی اسب و سلامتی کره وی اهمیت دارد. کره دوقلو در اسب نادر است و می تواند منجر به سقط جنین شود.

اگر کره های دوقلو به مدت طولانی نگهداری شوند، احتمال از بین رفتن هر دو وجود دارد. به همین دلیل، اغلب توصیه می شود که یک جنین را ” سقط ” کنید. این کار در اوایل بارداری انجام می شود. از دست دادن بارداری برای مادیان امری طبیعی است، بنابراین آزمایش سونوگرافی، آزمایش خون یا ادرار پس از حدود سه ماه توصیه می شود. مواردی مانند بررسی نحوه تکان دادن مادیان، نگاه به چشمان وی یا اینکه سوزن وقتی که روی شکم نگه داشته می شود به چه شکلی حرکت می کند، روش های دقیقی برای تعیین اینکه آیا حیوان باردار است محسوب نمی شود .

مراحل بعدی بارداری در اسب ها

علائم و مراحل بارداری در اسب ها | دام و پت

بعد از حدود سه ماهگی، کره به سرعت در حال رشد است و شروع به شبیه شدن به یک اسب کوچک می کند. پس از حدود شش ماه، مادیان ممکن است به طور واضح باردار شود. مادیان هایی که قبلاً زایمان کرده اند ممکن است شکم در حال انبساط زودتر از مادیان برای بارداری بار اول نشان دهند. در طول ماه های باقیمانده، با نزدیک شدن زایمان، شکم مادیان به رشد خود ادامه می دهد. حدود دو هفته قبل از موعد مقرر، پستان مادیان شروع به انبساط کرده و شروع به تولید مایع مایل به زرد می کند.

پس از حدود 315 روز حاملگی، یک مالک باید مادیان را از نزدیک مراقبت کند تا نشانه های قریب الوقوع کف لگن را ببیند. به عنوان مثال، مایع مایل به زرد به اولین شیر یا آغوز تبدیل می شود. ممکن است پستان چکه کند و ماهیچه های اطراف سر دم او خیس شوند. به نظر می رسد که شکم او افتاده است، زیرا کره برای تولد در شکم قرار می گیرد. در این زمان، تولد قریب الوقوع است و مادیان باید به طور مکرر از نظر علائم بررسی شود.

مادیان، کمی قبل از تولد بی قرار به نظر می رسد، ممکن است زمین را لگد بزند و پهلو های خود را جمع کند (شبیه علائم قولنج). او را باید در یک غرفه بزرگ تمیز، نگهداری کرد. مادیان ممکن است به طور مکرر دراز بکشد و بلند شود، اما در حالت خوابیده زایمان می کند. ابتدا کیسه آمنیوتیک و سپس سم های جلویی کره و بینی قابل مشاهده است. در این مرحله کره به طور معمول طی چند دقیقه زایمان می شود .

توجه!

گاهی اوقات، یک کره اسب ” بریچ ” متولد می شود، یا ممکن است یک یا هر دو اندام قدامی به عقب خم شود. گاهی اوقات مادیان یا کره اسب در طی روند تولد آسیب می بیند یا مسائل دیگری دارد که نیاز به توجه حرفه ای دارد. دامپزشک شما باید اندکی پس از رسیدن کره، مادیان و کره را به دقت بررسی کند .

چگونه از اسب باردار مراقبت کنیم؟

علائم و مراحل بارداری در اسب ها | دام و پت

در طبیعت، اسب ها به طور طبیعی زایمان می کنند و بدیهی است نیازی به امکانات پزشکی یا کمکی ندارند. اما در مزارع، برای اطمینان از سلامتی کره و مادیان، باید از مادیان مراقبت کرده و علائم هشدار دهنده احتمالی را جستجو کنید تا زایمان راحت تر صورت بگیرد.

نحوه مراقبت از یک اسب باردار، عبارت است از:
  • واکسیناسیون. مادیان باردار باید 6 هفته یا یک ماه قبل از زایمان واکسینه شود. برای هر بیماری که در منطقه شما وجود دارد باید تقویت کننده توکسوئید کزاز همراه با تقویت کننده به حیوان داده شود.
  • ورزش منظم. مادیان در بارداری باید فعال و منظم بماند. با این حال، مطمئن شوید که آن ها را مجبور به انجام کارهای سنگین نکنید. اگر در هر روز، اسب باردار شما تمایلی به ورزش ندارد، فقط بگذارید این کار را انجام دهد.
  • تغذیه مناسب. بهترین راه تغذیه مادیان با غذای معمولی، تا چند ماه آخر بارداری است. دانه های خوراک و یونجه را به تدریج افزایش دهید. افزودن مکمل ویتامین، نمک و مواد معدنی نیز ایده خوبی است. مکمل های بارداری و شیردهی برای اسب های باردار بسیار مفید است.
  • پرهیز از سوار شدن مادیان باردار. در 6 تا 8 ماه اول بارداری می توانید مادیان را سوار شوید. اما برای داشتن امنیت، نباید این کار را انجام دهید. چون می تواند خطری برای جنین ایجاد کند . پس از حدود 340 روز بارداری، سرانجام اسب شما آماده زایمان است. از واکسیناسیون تا تهیه جایگاه، کار های زیادی وجود دارد که باید قبل از آن انجام دهید . اگر در حال برنامه ریزی کف پوش داخلی هستید، باید قبل از زایمان جایگاه کف پوش را آماده کنید. اگر فضای کافی ندارید، می توانید پارتیشن بین دو اصطبل را بردارید تا یک جایگاه بزرگتری ایجاد کنید.

منبع : https://www.thesprucepets.com/pregnancy-in-horses-1885935 https://horsyplanet.com/horse-pregnancy/  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا