حیوانات خانگی کوچک

انواع مدفوع طبیعی و غیر طبیعی خرگوش

انواع مدفوع طبیعی و غیر طبیعی خرگوش

انواع مدفوع طبیعی و غیر طبیعی خرگوش برای ارزیابی سریع مسائل بهداشتی حیاتی است. همچنین می تواند شدت یک مشکل اساسی را نشان دهد. یکی از اولین نشانه های عدم سلامت حیوان خانگی شما، دید، بو، شکل و قوام مدفوع خرگوش است.

خرگوش ها دو نوع مختلف مدفوع دارند:

 • گلوله های گرد، رشته ای. گلوله های معمولی باید گرد، محکم و تقریباً بویی نداشته باشند. وارد آوردن فشار به گلوله باید باعث از هم گسیختگی و نمای داخلی دانه مانند خاک اره شود.
 • خوشه های براق سكوترپ های تیره. سکوتروپ های معمولی مدفوع های کوچک، تیره، گرد و براق هستند که به یکدیگر می چسبند. این بوی شدید دارند.

مدفوع خرگوش باید از نظر سازگاری در اندازه، شکل، بو، بافت و رنگ کنترل شود. سكوتروپهای اضافی و غیرطبیعی توسط خرگوش خورده نمی شوند و معمولاً بدشكل و فاقد ساختار هستند.

انواع مدفوع طبیعی و غیر طبیعی خرگوش چه شکلی است؟

انواع مدفوع طبیعی و غیر طبیعی خرگوش | دام و پت

گلوله های خرگوش، گلوله های گرد و رشته ای به نظر می رسند. آنها در خوشه های کمی پراکنده خواهند شد و باید لمس آنها سخت باشد و به هیچ وجه چسبناک نباشد. گلوله ها باید تحت فشار خرد شوند (و نه له شوند) و نمای داخلی دانه مانند خاک اره دارند. این فضای داخلی مانند یونجه خرد شده به نظر می رسد.

از آنجا که رژیم غذایی همه خرگوش ها به طور عمده از یونجه علفی تشکیل شده است، مدفوع آنها باید دارای این خصوصیات باشد. هرگونه تغییر در این مورد باعث نگرانی می شود. مدفوع نرم  مدفوع آبکی به ویژه در خرگوش های جوان علائم نگران کننده ای است.

چند نشانه متفاوت دیگر نیز وجود دارد که باید هنگام تعیین مدفوع خرگوش طبیعی از مدفوع غیر طبیعی خرگوش آنها را در نظر بگیرید. مشکلات دستگاه گوارش یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در خرگوش ها دیده می شود. شما می توانید این مشکلات را از روی جزییات مدفوع خرگوش خود تا حدودی تشخیص دهید.

رنگ عادی مدفوع خرگوش

رنگ مدفوع خرگوش بین خرگوش های مختلف، متفاوت است. یک خرگوش ممکن است پوکه قهوه ای تیره داشته باشد، در حالی که یک خرگوش ممکن است پوکه قهوه ای روشن داشته باشد. آنچه در رنگ مدفوع خرگوش اهمیت دارد قوام است. یک خرگوش سالم گلوله هایی با همان رنگ تولید می کند. با این حال، اگر رژیم خرگوش را در زیاد تغییر دهید، ممکن است تغییر جزئی ایجاد شود.

خرگوش هایی که در یک خانه هستند و دقیقاً با یک رژیم غذایی تغذیه می شوند، ممکن است دارای پوکی کاملاً متفاوت باشند. ممکن است یکی گلوله های برنز داشته باشد، در حالی که گلوله دیگری قهوه ای تیره تر است.

باز کردن یک گلوله سالم باید نمای داخلی داشته باشد که رنگ آن سبک تر از قسمت بیرونی آن باشد. گاهی اوقات، فضای داخلی نیز سبز کمرنگ خواهد بود.

تغییر شدید رنگ بین گلوله ها و شمع های گندله علامت هشدار دهنده ای  است که می تواند نشان دهنده ناراحتی دستگاه گوارش باشد. مدفوع بسیار تیره و تقریباً سیاه نشانگر وجود پروتئین بیش از حد در رژیم غذایی خرگوش شما است.

بوی عادی مدفوع خرگوش

مدفوع خرگوش احتمالاً یکی از کم بوترین انواع مدفوع حیوانات خانگی است. برای ادرار خرگوش نیز نمی توان همین حرف را زد، چون می تواند بوی کاملاً شدیدی داشته باشد.

گلوله های خرگوش سالم بوی بسیار ملایمی خواهند داشت. گلوله های تند یا بویژه بویایی نشانه وجود یک مشکل در سلامتی است. گلوله های معمولی را با بوته های سکوتروپ اشتباه نکنید، که بوی قوی تری دارند اما یک حرکت روده ای سالم هستند.

اندازه طبیعی مدفوع خرگوش

انواع مدفوع طبیعی و غیر طبیعی خرگوش | دام و پت

اندازه گلوله همیشه به اندازه خود خرگوش مربوط نمی شود. یک خرگوش کوچک ممکن است گلوله های کاملاً بزرگ داشته باشد و یک خرگوش بزرگ نیز گلوله های کوچکتر از آنچه انتظار دارید داشته باشد.

اما گلوله های غیر طبیعی کوچک یا به شکل عجیب و غریب می توانند نشانه ای از مشکلات متعدد از جمله درد، از دست دادن اشتها و مشکلات روده باشند.

تا زمانی که اندازه گلوله ها ثابت باشد، می توان آن را را طبیعی دانست.

مدفوع غیر طبیعی خرگوش

دلایل زیادی برای ایجاد مدفوع غیرطبیعی خرگوش وجود دارد. خرگوش ها سیستم داخلی بسیار ظریفی دارند و بطور کلی حیوانات حساسی هستند. مدفوع غیر طبیعی یکی از اولین علائمی است که نشان می دهد خرگوش شما مشکلی جدی دارد. این به این دلیل است که خرگوش درد خود را پنهان می کند یا هنگام درد خودشان پنهان می شود. گرچه نمی تواند مدفوع خود را پنهان کند، بنابراین مهم است که بر میزان مدفوع آن دقت کنید.

مدفوع کوچکتر از معمول خرگوش

خرگوش ها خیلی راحت ممکن است بترسند و تحت فشار قرار بگیرند. قرار گرفتن در چنین شرایطی می تواند باعث ایجاد مدفوع کمتر از حد معمول شود. اما طی یک یا دو حرکت، گلوله ها باید به اندازه طبیعی خود برگردند. اگر گلوله ها کوچک بمانند، یا به طرز باورنکردنی کوچک باشند، این می تواند نشانه مشکلات روده یا درد مزمن باشد.

اگر گلوله ها کوچک و نامناسب هستند و احتمالاً با گلوله های بزرگتر آمیخته می شوند، نشانه این است که خرگوش شما غذای کافی دریافت نمی کند. در این حالت، تعیین علت غذا نخوردن حیوان خانگی شما مهم است. خرگوش هایی که مشکلات دندانی دارند یا عفونت گوش داخلی دارند ممکن است در خوردن غذا مشکل داشته باشند. یک مسئله بهداشتی زمینه ای باعث می شود حیوان پشمالو شما اشتهای خود را نیز از دست بدهد.

اگر خرگوش شما دچار کم اشتهاییشود، ممکن است مدفوع ناخوشایند کوچکی داشته باشد. دستگاه گوارش خرگوش به طور معمول در طول روز دائماً کار می کند. هرگونه وقفه در مصرف غذا، با توجه به کمبود ماده تشکیل دهنده گندله، می تواند باعث تولید پلت غیرطبیعی شود. همانطور که عادات غذایی آن به حالت عادی برمی گردد، اندازه و شکل گلوله های مدفوع نیز باید تغییر کند.

جمع شدن گلوله های مدفوع خرگوش

انواع مدفوع طبیعی و غیر طبیعی خرگوش | دام و پت

گلوله های خرگوش معمولی در روز باید گلوله های منفرد و گرد باشند. در بعضی مواقع، وقتی ماده به آرامی از طریق روده حرکت می کند، گلوله ها می توانند له و با هم جمع شوند. جمع شدن این توده های گندله گاه به گاه و در حد یکی دو مورد مسئله چندانی نیست. اگر این توده ها مرتباً یا به میزان قابل توجهی ظاهر می شوند، وقت آن است که به رژیم خرگوش نگاهی بیندازیم.

کمبود فیبر می تواند باعث کند شدن سیستم خرگوش شود. استرس همچنین می تواند باعث ایجاد توده های بزرگ مدفوع شود زیرا سیستم گوارش به افزایش سطح اضطراب پاسخ می دهد.

انباشت مدفوع همچنین می تواند نشانه افزایش سن باشد.

پوپ خرگوش روشن تر از حالت عادی

پوپ می تواند به دلیل تغییر در رژیم غذایی، رنگ روشن تری پیدا کند. این امر به خصوص هنگام تغییر تعویض انواع مختلف یونجه های علفی با رنگ روشن تر طبیعی است. طبیعتاً رنگ مدفوع خرگوش بسته به غذا و کیفیت غذا تا حدودی تغییر می کند. میزان تازه بودن غذا نیز در رنگ پوکه تأثیر می گذارد.

 • اگر رژیم خرگوش شما از قبل دارای پروتئین زیاد بود، با داشتن رژیم متعادل تر، رنگ آن روشن می شود.
 • برعکس، یک رژیم غذایی با پروتئین بسیار بالا باعث پوکی بسیار تیره می شود.
 • مدفوع خیلی تیره خوب نیست، زیرا پروتئین بیش از حد خرگوش که تغذیه می کند می تواند به مشکلات بهداشتی منجر شود.

اسهال در خرگوش ها

اسهال در خرگوش ها علت هشدار و اقدامات فوری است. به خصوص اگر خرگوش جوان باشد. نه تنها کم آبی می تواند خیلی سریع کشنده باشد، بلکه اسهال در خرگوش ها از علائم مشکلات بسیار جدی است.

برخلاف گربه ها یا سگ ها، اسهال در خرگوش به دلیل تغییر در رژیم غذایی ایجاد نمی شود. اسهال نشانه مسمومیت، انگل، آنتی بیوتیک یا عفونت های جدی است. در بعضی مواقع، اسهال می تواند تنها نشانه بصری یک مشکل جدی باشد.

در خرگوش ها، اسهال به عنوان ماده مدفوع آبکی و تجزیه نشده ظاهر می شود. در صورت ابتلا به اسهال، خرگوش خود را در اسرع وقت به دامپزشك ببرید.

گلوله های بهم پیوسته در خرگوش

یافتن گلوله های خرگوش بهم پیوسته ممکن است کمی عجیب باشد. خوشبختانه، این اتفاق غیر عادی نیست اگر به طور مناسب اتفاق بیفتد.

یک خرگوش چندین بار در روز خود را مرتب می کند و چنین عادت منجر به بلعیدن مرتب خز خود توسط خرگوش می شود. به طور طبیعی، خرگوش باید این موها را دفع کند، زیرا برخلاف گربه ها، خرگوش ها نمی توانند موها را سرفه کنند. در بعضی مواقع، وقتی مو از روده عبور می کند، با گلوله ها درگیر می شود. این منجر به گلوله های مدفوع می شود که توسط رشته های خز بهم متصل می شوند.

خوردن الیاف فرش یا سایر مواد غیر آلی نیز می تواند باعث ایجاد رشته های پوستی در خرگوش ها شود.

افزایش دسترسی خرگوش شما به یونجه تازه و نظافت منظم آن می تواند باعث کاهش دفعات عبور خرگوش از رشته های مدفوع شود. اگر حیوان خانگ شما مرتب رشته های مدفوع دفع کند، ممکن است لازم باشد این مراحل را انجام دهید تا از تشکیل انسداد داخلی نیز جلوگیری شود.

مخاط در مدفوع خرگوش

انواع مدفوع طبیعی و غیر طبیعی خرگوش | دام و پت

مخاط در مدفوع خرگوش نگران کننده است. این طبیعی نیست و باید سریعا با یک دامپزشک مشورت کنید، به خصوص اگر این مورد بارها تکرار شود.

تشخیص مخاط در پوکه خرگوش آسان است. در این وضعیت گلوله ای ضخیم و لزج که رنگ آن کم رنگ باشد بین گلوله های خرگوش قرار می گیرد. حتی ممکن است گلوله ها را کاملاً محصور کند. به طور کلی، تولید مخاط وقتی اتفاق می افتد که ناراحتی روده یا تحریک وجود داشته باشد.

مخاط نیز می تواند ماده ای شفاف و ژله مانند باشد. همچنین ممکن است بدون گلوله عبور داده شود. مهم نیست که مخاط به چه شکل است، هر چه زودتر نمونه ای از این مخاط را بردارید و به دام پزشک مراجعه کنید.

لازم است بدانید که خرگوش هنگام بهبودی از ناراحتی دستگاه گوارش ممکن است در مدفوع خود مخاط داشته باشد. دامپزشک شما احتمالاً پیش از این در مورد احتمال وجود مخاط در مدفوع خرگوش مشورت خواهد کرد.

مدفوع خشک خرگوش

گلوله های خرگوش به طور طبیعی با گذشت زمان خشک می شوند. گلوله هایی که بلافاصله پس از دفع خشک، بد شکل و خرد می شوند، نشانه کم آبی بدن حیوان خانگی شمت هستند. به طور طبیعی، حیوانی که آب کافی دریافت نمی کند، ممکن است دچار مدفوع خشک شود. خشک تر، حتی مدفوع تازه نیز تحت فشار خرد می شود. این فضولات ممکن است رنگی متفاوت از گلوله های معمول خرگوش داشته باشند.

مدفوع خشک خرگوش همچنین می تواند به دلیل کمبود فیبر در رژیم غذایی، از دست دادن اشتها یا ناراحتی روده ای ایجاد شود.

سخن آخر

انواع مدفوع طبیعی و غیر طبیعی خرگوش برای ارزیابی سریع مسائل بهداشتی حیاتی است. همچنین می تواند شدت یک مشکل اساسی را نشان دهد. یکی از اولین نشانه های عدم سلامت حیوان خانگی شما، دید، بو، شکل و قوام مدفوع خرگوش است.

خرگوش ها دو نوع مختلف مدفوع دارند:

 • گلوله های گرد، رشته ای. گلوله های معمولی باید گرد، محکم و تقریباً بویی نداشته باشند. وارد آوردن فشار به گلوله باید باعث از هم گسیختگی و نمای داخلی دانه مانند خاک اره شود.
 • خوشه های براق سكوترپ های تیره. سکوتروپ های معمولی مدفوع های کوچک، تیره، گرد و براق هستند که به یکدیگر می چسبند. این بوی شدید دارند.

منبع:

https://www.rabbitcaretips.com/normal-and-abnormal-rabbit-poop-types/

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

 1. سلام خرگوش من مدتیه اسهال سفید رنگ داره
  از وقتی آوردمش براش که آب میزارم اصلا نمیخوره یه چندماهیه دارم
  دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  1. سلام اسهال یه بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری هستش علل زیادی میتونه داشته باشه مهمترینش تغذیه نامناسب

 2. سلام خرگوش من دو روزه بی حاله
  غذا کم و به ندرت میخوره
  آب میخوره اما نه مث همیشه
  دندان قروچه داره و در طی همین دو روز سمت ما نمیاد

  مدفوع هم بسیار تیره و دسته ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا