اسب ها

انواع صدا های اسب را بشناسید.

گاهی اوقات اسب ها صداهای نسبتاً غیرمعمولی از خود تولید می کنند. این صدا بیشتر به ناله شباهت دارد و برخلاف صداهای همیشگی یا معمولی است، پس بهتر است انواع صدا های اسب را بشناسید. اسب ها می توانند انواع مختلفی از صداها را از خود تولید کنند. تنوع صداهای اسب نشانگر احساسات و افکار متفاوت است. در واقع اسب ها برای برقراری ارتباط با سایر اسب ها و یا صاحبان خود این صداها را تولید می کنند. صداهای مختلف اسب نمونه ای از رفتار اجتماعی این حیوان است. یادگیری رفتار اسب و درک معنی مختلف صداها به شما کمک می کند تا ارتباط بهتری با اسب خود برقرار کنید. از طرفی دیگر ارتباط بهتر با اسب باعث می شود تا رفتارهای پرخاشگرانه در اسب شما کاهش پیدا کند.

انواع صدا های اسب و معانی آنها

اگرچه اسب ها موجوداتی اجتماعی هستند، اما معمولا در هنگام احساس درد یا ناراحتی گریه نمی کنند. اسب ها واکنش متفاوتی از خود نشان می دهند. در واقع اسب ها اغلب برای تسکین درد یا ناراحتی صداهای مختلفی تولید می کنند. در واقع گریه کردن در اسب ها به ندرت رخ می دهد. گریه کردن اغلب نشان دهنده درماندگی و ضعف اسب در مواجهه با یک موقعیت دشوار است.

دلیل اینکه اسب ها گریه نمی کنند این است که در دنیای اسب ها، گریه از درد نشانه آسیب پذیری است. اگرشما صاحب یک اسب هستید، ممکن است در مورد معانی صداهای مختلف اسب گیج شوید. زیرا فهم معنی این صداها برای بسیاری از صاحبان اسب دشوار است.چیزی که در مورد اسب ها وجود دارد این است که این حیوانات موجوداتی وفادار، باهوش و اجتماعی هستند. اسب ها دوست دارند به صاحبان و یا مربیان خود بفهمانند که در چه شرایطی قرار دارند یا دارای چه احساسی هستند.

از آنجایی که اسب ها نمی توانند صحبت کنند، تحریکات عاطفی خود را از طریق تولید انواع صداها بیان می کنند. بلندی و تن صدای تولید شده در اسب های نر و ماده متفاوت است.

انواع صدا های اسب، از جمله:
 • جیغ زدن
 • ناله کردن
 • آه کشیدن
 • خرخر ردن
 • غرغر کردن
 • گریه کردن
 • شیهه
 • فوت کردن یا دمیدن

صداهای ذکر شده در بالا صداهایی هستند که به احتمال زیاد از اسب خود می شنوید. البته به خاطر داشته باشید که صدای اسب ممکن است همیشه نشانه ارتباط با شما نباشد. در واقع اسب ها ممکن است با دوستان یا حتی سایر حیوانات مزرعه صحبت کنند.

شما به عنوان صاحب اسب باید به تدریج یاد بگیرید که اسب شما با تولید هر صدا در تلاش برای برقراری چه نوع ارتباطی است. این آموزش نه تنها رابطه متقابل شما را بهبود می بخشد، بلکه به شما در آموزش بهتر اسب خود نیز کمک می کند. به یاد داشته باشید که تشخیص صدای اسب با تفسیر صحیح آن ممکن است مدتی از وقت شما را بگیرد. اما با کمی تمرین، می‌توانید به راحتی بفهمید که چرا اسب شما ناله و یا خرخر می‌کند! در ادامه توضیحاتی در مورد صدای مختلف اسب آورده شده است:

شیهه بلند

انواع صداهای اسب را بشناسید. || دام و پت

شیهه ابتدایی ترین صدایی است که اسب ها تولید می کنند. کره اسب ها از همان سنین پایین شیهه را یاد می گیرند. اما به ندرت کسی می تواند معنی شیهه های مختلف اسب را بفهمد.در واقع اسب ها وقتی در حال احوالپرسی یا تایید مکان هستند، شیهه می کشند. شیهه یکی از طولانی ترین صداهایی است که اسب تولید می کند و می توان آن را از فاصله یک چهارم مایل شنید.

معنی شیهه بلند اسب ها چیست؟

 • ارتباط با کره اسب
 • نشان دادن تایید مکان به سایر اسب های گله
 • صدا کردن اسب هایی که مسیر را گم کرده اند
 • صدا کردن و احوالپرسی با سایر اسب ها یا صاحب اسب

شیهه کوتاه

شیهه کوتاه صدایی است که هنگام خوشحالی اسب تولید می شود. باتوجه به اینکه اسب می‌خواهد چه احساسی را منتقل کند، شیهه می‌تواند کوتاه یا بلندتر باشد.

اسب شما در موارد زیر شیهه کوتاه تولید می کند:

 • برقراری تعامل مثبت
 • دیدن غذای مورد علاقه
 • اظهار عشق به یک مادیان برای جفت گیری
 • اظهار محبت و علاقه به سایر اسب ها یا صاحب خود

خرخر کردن

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که خرخر اسب یک صدای منفی است و باید از آن ترسید. در واقع، خرخر صدایی است که اسب در هنگام انتظار یا هیجان تولید می کند. در واقع می توان گفت که خرخرکردن اسب به شدت با احساسات مثبت مرتبط است. اسب با بازدم سریع از سوراخ های بینی خود صدای خرخر تولید می کند. صدای خرخر اسب به راحتی تا فاصله 10 متری شنیده می شود.

همچنین اگر اسب با سر و دم بالا خرخر می کند، باید دقت کنید که آیا اسب شما احساس راحتی می کند یا خیر. گاهی بالا بودن سر و دم اسب در هنگام خرخر کردن نشان دهنده ناراحت بودن اسب است.هنگامی که صدای خرخر اسب را می شنوید، حتماً توجه کامل و بی دریغ خود را به اسب معطوف کنید. با کمی تمرین می توانید بفهمید که اسب شما در هگام خرخر کردن چه پیامی را می خواهد به شما برساند.

آه کشیدن

آه یک نفس بلند و عمیق است که اسب به صورت شنیداری یا از دهان یا سوراخ های بینی خود بیرون می دهد. وقتی اسبی آه می‌کشد، به این معنی است که دیگر چیزی برای آزار اسب وجود ندارد و حالا اسب احساس آرامش می‌کند. همچنین برخی اسب‌ها وقتی حوصله‌شان سر می‌رود، آه می‌کشند و نیاز دارند از فضای فعلی‌شان خارج شوند. اگر به اسب خود ماساژ بدهید، اسب شما می کشد، زیرا ماساژ به تخلیه تنش از بدن اسب کمک می‌کند. بنابراین، اگر صدای آه اسب خود را می شنوید، به این معنی است که شما کاری را درست انجام می دهید. در واقع شما به اسب خود کمک می کنید تا نسبت به وضعیت فعلی خود احساس بهتری داشته باشد.

ناله کردن

اسب ها عمدتاً هنگامی که آشفته یا ناراحت هستند با صدای بلند ناله می کنند. ناله کردن به طور کلی نشانه درد است و نشان می دهد که اسب از شما می خواهد که منبع ناراحتی را از بین ببرید. صدای ناله می تواند طولانی یا کوتاه باشد، بسته به اینکه اسب از چه چیزی ناراحت است.

در واقع اسب با ناله کردن می خواهد پیام های زیر را به شما برساند:

 • به من فشار نیاور.
 • من انجام این کار را دوست ندارم.
 • این فضا و وضعیت من را ناراحت می کند.

هر گاه که صدای ناله بلند اسب خود را شنیدید، باید اسب خود را از هر چیزی که باعث اضطراب یا پرخاشگری می شود، دور کنید.اسب ها در هنگام اضطراب و پرخاشگری ممکن است گاز بگیرند. دقت به رفتارهای اسب و درک معنی مختلف صداها به شما کمک می کند تا از گاز گرفتن اسب ها پیشگیری کنید.

غرغر کردن، یکی از انواع صدا های اسب

بسته به موقعیتی که اسب در آن قرار دارد، خرخر یا ناله می تواند به ناراحتی یا رضایت اشاره داشته باشد. تشخیص تفاوت بین این دو وضعیت برای صاحبان اسب تا حدودی دشوار است. برای تشخیص ناراحتی یا رضایت می توانید وضعیت اسب را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اسب شما به خودش صدمه نزده است.

اگر اسبی هنگام تمرین غرغر می کند، ممکن است پا و یا قسمت دیگری از بدنش مجروح شده باشد. بنابراین باید بدن اسب را از نظر وچود هر گونه جراحت کاملا بررسی کنید. اگر اسب شما پس از یک روز کاری طولانی در راه بازگشت به اصطبل غرغر می کند، این صدا نشانه انتظار اسب برای ماساژ یا حمام است. زیرا ماساژ و حمام می تواند به رفع تنش و خستگی و همچنین احساس آرامش اسب کمک کند.

جیغ زدن

 یکی از ترسناک ترین صداهایی است که اسب می تواند تولید کند، جیغ است. جیغ کشیدن نشانه واضحی از درد یا عصبانیت شدید اسب است. همچنین اسب ها هنگامی که شرایط اطرافشان را طبیعی حس نمی کنند، به شدت می ترسند و با صدای بلند جیغ می کشند. اکثر اسب‌های اهلی جیغ نمی‌زنند، اما اگر این کار را انجام دهند، به این دلیل است که دچار مشکل و یا ناراحتی بزرگی هستند.

اسب ها به ندرت فریاد می زنند، حتی زمانی که با اسب دیگری می جنگند. اما اگر اسب شما واقعاً آسیب ببیند ممکن است جیغ بکشد. به طور کلی شما به عنوان صاحب اسب باید سعی کنید با دقت به رفتار اسب خود به تدریج معنای صداهای مختلف اسب را یاد بگیرید. این کار باعث می شود تا اسب بیشتر به شما اعتماد کند. زیرا شما می توانید به خوبی به انتظارات اسب خود پاسخ دهید. از طرفی دیگر ارتباط بهتر با اسب، سواری را برای شما بسیار آسان تر می کند.

اسب ها هنگام خوشحالی چه صدایی تولید می کنند؟

وقتی اسب ها خوشحال یا راضی هستند، عموماً خرخر می کنند. خرخر نشان می دهد که اسب شما احساس آرامش و خوشحالی می کند. در برخی موارد ممکن است صدای خرخر همراه با تماس بدنی باشد. اسب ها از هل دادن آرام یگدیگر همراه با صدای خرخر به عنوان روشی برای ابراز دوستی استفاده می کنند.

چگونه می فهمید که اسب شما را دوست دارد؟

نشانه های مختلفی وجود دارند که نشان می دهند اسب شما را دوست دارد:

وقتی شما در کنار اسب خود هستید، خرخر ملایم یا تنفس از سوراخ های بینی نشان می دهد که اسب از قرارگیری در کنار شما خوشحال و راضی است. نوع تنفس اسب از سوراخ های بینی علامت خلق و خوی اسب است. اگر اسب در اطراف شما احساس آرامش کند، با خرخر و نفس های ملایم نشان می دهد که شما را دوست دارد. همچنین اسب ها در هنگام خوشحالی دم خود را بالا می آورند. بنابراین بالا بردن دم علامت واضحی است که اسب از طریق آن محبت خود را به شما نشان می دهد.

منبع
https://horsyplanet.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا