سگ ها

انواع دلمه در سگ ها را جدی بگیرید.

چه آنها را با چشمان خود ببینید یا آنها را در هنگام حمام زیر انگشتان خود احساس کنید، پیدا کردن دلمه روی سگ شما می تواند نگران کننده باشد. چندین بیماری پوستی سگ می تواند با دلمه در سگ های خانگی شما همراه باشد و شدت این بیماری ها از ناچیز تا مشکل ساز متغیر است. بر همین اساس بهتر است در مورد علل احتمالی ایجاد دلمه در سگ ها و نحوه همکاری با دامپزشک خود برای تعیین منشا مشکلات رایج پوستی سگ اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

دلمه چیست؟

این حالت یک پوشش محافظ است که روی پوست آسیب دیده ایجاد می شود. تقریباً هر چیزی که به پوست سگ شما آسیب برساند یا منجر به شکستگی در سطح پوست شود، می تواند منجر به ایجاد دلمه گردد. هنگامی که پوست سگ شما آسیب می بیند، پلاکت ها به سمت ناحیه آسیب دیده هجوم می آورند. پلاکت ها سلول های خونی تخصصی هستند که دائماً در خون سگ شما گردش می کنند. آنها در محل آسیب به هم می آیند و با مواد دیگر جمع می شوند تا یک باند محافظ برای زخم پوست سگ شما ایجاد کنند. هنگامی که زخم پوست سگ شما بهبود یافت، پوست معمولاً خود به خود از بین می رود.

انواع دلمه

انواع دلمه در سگ ها را جدی بگیرید. || دام و پت

این حالت سگ بسته به علت و ناحیه آسیب دیده پوست می توانند ظاهرهای مختلفی به خود بگیرند. در مورد برخی از رایج ترین انواع زیر بیشتر بیاموزید:

دلمه‌های پوسته‌دار

این نوع از دلمه ها روی سگ‌ها اغلب کمتر شبیه زخم‌های منفرد هستند و بیشتر شبیه یک ناحیه وسیع گال هستند. به عنوان مثال، سگ شما ممکن است مناطق پوسته پوسته ای در سراسر بدن خود داشته باشد. به طور کلی، دلمه های پوسته پوسته ناشی از یک بیماری پوستی زمینه ای یا اختلال داخلی هستند، مانند:

  • آلرژی ها
  • انگل ها
  • عفونت باکتریایی
  • عفونت قارچی
  • عدم تعادل هورمونی

دلمه‌های سیاه

سگ‌های مبتلا به کک اغلب دارای لکه‌های سیاه کوچک (به نام کک مک) در کت و پوست خود هستند. این لکه های سیاه دلمه نیستند بلکه مدفوع کک و تخم کک هستند. ضایعات سیاه صاف روی پوست سگ اغلب به دلیل هایپرپیگمانتاسیون ایجاد می شوند، تیره شدن بی ضرر پوست که می تواند پس از التهاب مزمن ایجاد شود.

دلمه های برجسته

این حالت می توانند به دلایل مختلفی از جمله انگل، آلرژی و عفونت ایجاد شوند. با این حال، اگر پوستی را مشاهده کردید که به طور قابل توجهی در مقایسه با پوست اطراف برجسته شده است، این می تواند نشان دهد که سگ شما دارای یک توده پوستی است که ملتهب یا عفونی شده است.

دلمه های زرد

دلمه های زرد روی سگ ها ممکن است نشان دهنده وجود سبوره باشد. سگ های مبتلا به سبوره اغلب دارای بیماری پوستی عمومی هستند که منجر به پوسته پوسته شدن و زرد رنگ می شود. سایر شرایط نیز می توانند باعث ایجاد دلمه های زرد شوند.

دلمه های قرمز

این دلمه ها روی سگ ها اغلب نشان می دهد که خونریزی فعال در محل وجود داشته است. این بیشتر با زخم های پوستی، مانند زخم های سوراخ شده یا ساییدگی دیده می شود.

دلمه های خارش دار در سگ ها نسبتاً شایع است. بسیاری از دلمه های سگ با آلرژی، انگل یا عفونت همراه است و همه این شرایط می توانند باعث خارش شوند.

در حالی که همه این دلمه ها ممکن است ظاهر متفاوتی داشته باشند، همه انواع دلمه ها در سگ ها نشانه هایی از آسیب پوست هستند.

علل ایجاد

انواع دلمه در سگ ها را جدی بگیرید. || دام و پت

دلمه در سگ های خانگی می توانند به دلایل زیادی ایجاد شوند و هر زمانی که پوست آسیب می بیند می تواند ایجاد شود. اگر سگ شما توسط حشره گاز گرفته شود، ممکن است یک دلمه کوچک در آن محل ایجاد شود. دیدن دلمه های گزش کنه یا کک در سگ هایی که زمان زیادی را در خارج از منزل بدون پیشگیری مناسب از انگل می گذرانند طبیعی است.

اگر سگ شما از مناطق پر شاخ و برگ رد شود، ممکن است در مناطقی که شاخه ها یا خارها پوستش را می خراشند، دلمه ایجاد کند. سگ‌بازی یا خراش‌های ناشی از گربه همچنین خود آسیبی یا خارش بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد دلمه شود.

دلمه های گسترده اغلب به دلیل آلرژی های زمینه ای یا عفونت پوست سگ ایجاد می شوند. آلرژی به کک، پروتئین های غذایی یا آلرژن های محیطی (مانند گرده) می تواند منجر به التهاب گسترده پوست شود. هنگامی که پوست ملتهب و آسیب می بیند، پوسته ها اغلب ایجاد می شوند. آلرژی‌ها همچنین سگ‌ها را مستعد ابتلا به عفونت‌های پوستی می‌کنند که در ایجاد دلمه نیز نقش دارد.

دلمه همچنین می تواند در ارتباط با بیماری های کمتر شایع رخ دهد. سرطان پوست در سگ ها گهگاه به صورت یک دلمه مزمن و غیر التیام بخش ظاهر می شود. برخی از بیماری های خودایمنی (مانند لوپوس و پمفیگوس) نیز می توانند منجر به تشکیل دلمه روی پوست شوند.

دلمه ها در کدام قسمت بدن سگ رخ می دهند؟

دلمه‌ها می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند، اما نواحی خاصی بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند. در برخی موارد، محل دلمه روی سگ شما می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد علت دلمه‌ها ارائه دهد:

شکم و پشت. آلرژی ها اغلب باعث ایجاد دلمه های گسترده در شکم و پشت سگ می شوند. دلمه های مرتبط با آلرژی اغلب با ریزش مو، خارش و قرمزی پوست همراه است.

زیر بغل و پهلو. دلمه های ناشی از ضربه به خود (خارش بیش از حد) تمایل دارند در زیر بغل و کناره های بدن ایجاد شوند، جایی که سگ می تواند به شدت خود را با اندام های عقب خود خراش دهد.

گوش ها. دلمه روی گوش سگ ها ممکن است نشان دهنده وجود عفونت گوش باشد. در برخی موارد خارش گوش ناشی از عفونت نیست و همچنین به دلیل آلرژی است.

بینی دلمه روی بینی سگ می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از سگ ها بینی خود را به در جعبه خود می مالند و این ضربه می تواند منجر به دلمه شود. سگ هایی که دوست دارند حفاری کنند و اطراف آن را در خاک بچرخانند ممکن است در بینی خود کرم حلقوی ایجاد کنند که منجر به ایجاد دلمه می شود. برخی از بیماری های خود ایمنی سگ ها نیز می توانند باعث ایجاد دلمه در بینی سگ شوند.

درمان دلمه در سگ

انواع دلمه در سگ ها را جدی بگیرید. || دام و پت

اگر سگ شما یک دلمه منفرد، کوچک و جدا شده دارد، احتمالاً ناشی از ضربه است. تا زمانی که ملتهب، متورم یا باعث درد سگ شما نشده باشد و به نظر می رسد که به خودی خود بهبود می یابد، احتمالاً درمان لازم نیست.

با این حال، اگر دلمه ملتهب شد یا سگ شما آن را لیسید، با دامپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. دامپزشک شما ممکن است یک قلاده الیزابتی یا یک جایگزین مخروط سگ (برای جلوگیری از لیسیدن)، داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک ها را توصیه کند.

دلمه های گسترده را نباید در خانه درمان کرد. اگر سگ شما پوسته های متعددی دارد، این احتمالاً نشان دهنده یک بیماری پوستی زمینه ای است و باید توسط دامپزشک ارزیابی شود.

دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل و آزمایشات اضافی را برای تعیین علت دلمه سگ شما انجام خواهد داد. سپس، دامپزشک شما می تواند توصیه های درمانی مناسب را ارائه دهد. درمان ها ممکن است شامل آنتی بیوتیک ها، درمان های آلرژی خوراکی و شامپوهای دارویی باشد.

چگونه از ایجاد دلمه در سگ ها جلوگیری کنیم؟

دو راه اساسی برای جلوگیری از ایجاد دلمه در سگ ها وجود دارد: صدمات را محدود کنید و پوست سگ خود را سالم نگه دارید.

برای کاهش خطر زخم های پوستی، زمان سپری شدن سگ خود را در مناطق پرخطر در فضای باز محدود کنید. بعید است که حیاط خلوت حصارکشی شده، خوب نگهداری شده و چمن‌دار منجر به زخم‌های پوستی شود، اما سگ‌هایی که از میان جنگل‌ها و شاخه های متراکم عبور می‌کنند، بیشتر در معرض آسیب پوست هستند. با استفاده از یک داروی پیشگیری کننده انگل تجویزی ، قرار گرفتن سگ خود در معرض حشرات گزنده را به حداقل برسانید .

سالم نگه داشتن پوست سگ برای هر سگ کمی متفاوت به نظر می رسد. برای بیشتر سگ‌ها، تغذیه با یک رژیم غذایی با کیفیت بالا، اطمینان از اینکه سگ شما هر ماه یا بیشتر حمام می‌شود و استفاده از یک پیشگیری موثر از انگل تمام چیزی است که برای حفظ پوست سالم لازم است.

با این حال، برخی از سگ ها به مراقبت بیشتری دارند. اگر سگ شما حساسیت پوستی دارد، با دامپزشک خود برای تعیین بهترین برنامه مراقبت از سلامت پوست برای سگ خود مشورت کنید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا