گربه ها

انواع انگل های گربه را بشناسید. 

انواع انگل های گربه را بشناسید. 

انگل ها موجوداتی هستند که از بدن و منابع غذایی سایر موجودات زنده تغذیه می کنند. برخی از انواع انگل های گربه نیز ممکن است به راحتی بر سلامت گربه ها تاثیرگذار باشند. انگل های داخلی در داخل بدن میزبان، و انگل های خارجی، در خارج بدن میزبان زندگی می کنند.

ابتلا با هر نوع انگل، می تواند چالش های جدی را برای شما و گربه تان ایجاد کند. ممکن است با معاینه و بررسی دقیق پوست گربه تان، متوجه وجود آثاری از انگل های خارجی مانند کنه و کک شوید. اما در مورد انگل های داخلی، مانند کرم حلقوی و کوکسیدیا، برای تشخیص ابتلا گربه با این انگل ها، به انجام آزمایشات دامپزشکی نیاز خواهد بود.

تاثیر انگل های گربه بر انسان

انواع انگل های گربه را بشناسید. | دام و پت

باید تمام توان و امکانات خود را برای پیشگیری از بروز بیماری های مختلف(علی الخصوص ابتلا به انگل ها) در گربه تان صرف کنید. درمان برخی از بیماری های انگلی بسیار سخت و پرهزینه و حتی در مواردی غیر ممکن است. به عنوان مثال به هیچ روشی نمی توان بیماری کرم قلب را در یک گربه مبتلا به این بیماری درمان کرد. شما فقط می توانید  از ابتلا حیوان خانگی تان به این بیماری پیشگیری کنید. به عنوان مثالی دیگر می توان به کنه های گوش اشاره کرد. کنه های گوش بسیار مسری هستند و می توانند از گربه ای به گربه ای دیگر منتقل شوند.

برخی از انگل ها می توانند به انسان منتقل شوند. به همین دلیل علاوه بر انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا گربه تان به انگل، در صورت احتمال ابتلا حیوان خانگی تان با انگل، باید با رعایت تمام نکات بهداشتی، گربه تان را لمس کنید.

از آن جایی که جمعیت و نوع انگل هایی که در یک منطقه زندگی می کنند، می تواند با سایر مناطق متفاوت باشد، ضروری است که نسبت به تمام انگل هایی که در محل زندگی شما موجود اند، اطلاعاتی کسب کنید. پس از کسب اطلاعات می توانید اقدامات پیشگیرانه متناسب با نوع انگل را انجام دهید.

تشخیص انگل در گربه ها

بعضی از گربه های آلوده به عوامل انگلی، هیچ علامتی بروز نمی دهند. در موارد نادر، مرگ ناگهانی برخی از گربه های مبتلا به انگل گزارش شده است. در واقع پس از مرگ گربه، ابتلا حیوان خانگی به انگل مشخص می شود. همچنین گربه ها، مانند اغلب حیوانات، براساس غریزه ای که دارند، علائم نسبتا خفیف ناشی از ابتلا به بیماری های مختلف را پنهان می کنند.

از آن جایی که حیوانات ضعیف، در معرض خطر قرار می گیرند، به همین دلیل اینگونه تکامل پیدا کرده اند. به طور کلی می توان گفت که تنها راه تشخیص و درمان صحیح انگل های داخلی، انجام تست های آزمایشگاهی است.

انگل های زیادی وجود دارند که می توانند سلامتی گربه شما را به خطر بیندازند. در ادامه مقاله به برخی از نکات مهم درباره این انگل ها اشاره خواهیم کرد.

کرم های شایع در گربه

انواع انگل های گربه را بشناسید. | دام و پت

ابتدا به تعدادی از انگل های کرمی شایعی که گربه ها را آلوده می کنند، اشاره می کنیم.

کرم قلب در گربه

کرم های قلب، که کرم های کوچکی هستند، در داخل رگ های خونی زندگی می کنند. این کرم ها نهایتا به ریه های گربه مهاجرت می کنند. در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع، کرم های قلب می توانند باعث بروز مشکلات شدید در سلامتی و حتی مرگ شوند. این کرم ها از طریق گزش پشه منتقل می شوند.

از آن جایی که کرم های قلب از طریق گزش پشه منتقل می شوند، حتی گربه هایی که در محیط داخلی خانه ها زندگی می کنند نیز در معرض خطر ابتلا به این انگل هستند.

کرم حلقوی در گربه

کرم های حلقوی، انگل های بزرگی به حساب می آیند. عموما، ابتلا به این کرم در بچه گربه ها، منجر به بروز مشکلات جدی در سلامتی و حتی مرگ می شود. هر کرم حلقوی، به طور متوسط ​​3 تا 6 اینچ طول دارند. کرم های حلقوی، مانند بعضی دیگر از انگل هایی که در روده زندگی می کنند، به دیواره روده متصل نمی شوند. کرم های حلقوی، در داخل روده، به صورت آزادانه “شنا می کنند”.

اثبات شده است که ابتلا به کرم حلقوی، باعث ایجاد درد و ناراحتی در شکم و استفراغ می شود. در صورت تشخیص به موقع و انجام اقدامات درمانی صحیح، این نوع از انگل ها به راحتی‌ درمان می شود.

کرم قلاب دار در گربه

نام “کرم قلاب دار”، به خاطر قسمت قلاب مانند دهان این کرم گرفته شده است. این انگل ها از این قسمت قلاب مانند برای  سوراخ کردن و چسبیدن به دیواره روده حیوان میزبان استفاده می کنند. کرم های قلاب دار، بسیار کوچک بوده و به سختی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. کرم های قلاب دار از مایعات بافتی و خون میزبان خود تغذیه می کنند.

کرم نواری در گربه

گربه ها معمولاً از طریق بلعیدن تصادفی و غیر عمدی کک های آلوده، به کرم نواری مبتلا می شوند. هنگامی که کک بلعیده شده توسط دستگاه گوارش گربه هضم می شود، کرم نواری در روده گربه آزاد و ساکن می شود. تعدادی از کرم های نواری یا بخش هایی از بدن آن ها به همراه مدفوع توسط گربه دفع می شوند. به همین دلیل یکی از راه های تشخیص ابتلا گربه به این انگل، بررسی مدفوع حیوان خانگی است.

از آن جا که راه اصلی ابتلا به این بیماری، بلعیدن کک های آلوده است، بنابراین بروز این نوع انگل نسبت به سایرین، معمولا نادر تر است.

بیماری های پوستی و انگلی در گربه ها

انواع انگل های گربه را بشناسید. | دام و پت

در این قسمت به تعدادی از بیماری های پوستی ناشی از انگل ها اشاره خواهیم کرد.

بیماری RingWorm یا کرم حلقوی(درماتوفیتوز)

برخلاف نام این بیماری، کرم حلقوی یک کرم واقعی نیست، بلکه نوعی قارچ است. این اختلال معمولا درد و ناراحتی ایجاد نمی کند. بیماری کرم حلقوی یا RingWorm به راحتی به گربه های دیگر و حتی انسان منتقل می شود. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند سیستم ایمنی بدن گربه خانگی تان را ضعیف کند.

ضعف سیستم ایمنی باعث افزایش احتمال ابتلا گربه خانگی شما به بیماری های مختلف می شود.

کنه در گربه

کنه ها معمولا در علف زارها و یا مناطق جنگلی یافت می شوند. در صورت برقراری ارتباط فیزیکی با کنه ها، این انگل ها می توانند خود را به شما و یا حیوان خانگی تان متصل کنند. اگرچه گزش کنه به طور مستقیم سلامتی حیوان خانگی شما را تهدید نمی کند، اما می تواند بیماری های جدی (و حتی کشنده ای) مانند بیماری لایم و تب منقوط کوه های راکی ​​را منتقل کند.

کنه های گوش در گربه

از آن جا کنه های گوش، انگل های میکروسکوپی بوده و در مجرای گوش گربه ساکن شده و از آن جا تغذیه می کنند، می توانند باعث بروز خارش شدید در گوش گربه شوند. گربه ای که به کنه گوش مبتلا می شود، ممکن است به طور مکرر گوش خود را خراشیده یا سر خود را به شدت تکان دهد.

اگر در گوش گربه تان ترشحات تیره ای رنگ شبیه ذرات ریز پودر قهوه مشاهده کردید، یعنی این که گربه تان به این انگل مبتلا شده است. در واقع این ترشحات قهوه ای رنگ، مدفوع کنه است. بهترین راه درمان این بیماری، استفاده از قطره های مخصوص گوش است. برای دریافت نسخه قطره گوش، به یک دامپزشک مراجعه کنید.

کک در گربه

ابتلا به کک می تواند زندگی هر گربه ای را به شدت تحت تاثیر قرار دهد(حتی زندگی صاحبان اش را نیز تحت تاثیر قرار می دهد)! کک ها حشرات کوچک و خونخوار هستند. این حشرات با اتصال به بدن گربه، از خون آن تغذیه می کنند. کنه های می توانند در هر قسمتی از بدن گربه ساکن شوند.

کک ها می توانند به سرعت باعث ایجاد یک آلودگی گسترده در خانه شما شوند. نیش کنه نه تنها می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی، خارش و واکنش های شدید پوستی شود، بلکه در صورت بلعیدن تصادفی توسط گربه شما می تواند باعث ابتلا حیوان خانگی به کرم های نواری شود!

انگل داخلی در گربه ها

کوکسیدیا انگل کرمی داخل روده ای نیست. کوکسیدیا ها، انگل های میکروسکوپی هستند که در سلول های مخاط روده حیوان میزبان زندگی می کنند. از آن جا که کوکسیدیا ها در روده زندگی کرده و اغلب باعث بروز اسهال در حیوان مبتلا می شوند، بیش تر اوقات آن ها را با کرم های انگلی اشتباه می گیرند.

در بچه گربه ها و گربه های بزرگسال دارای سیستم ایمنی ضعیف، بیماری کوکسیدیوز ممکن است باعث بروز اسهال آبکی شدید، کم آبی، ناراحتی و درد شکمی و استفراغ شود.

محافظت از گربه ها در برابر بیماری های انگلی

انواع انگل های گربه را بشناسید. | دام و پت

به طور کلی، سه راه اصلی برای محافظت از یک گربه خانگی در برابر بیماری های انگلی وجود دارد. در ادامه به این سه روش اشاره خواهیم کرد.

ابتلا گربه ها به انگل های داخلی و خارجی، اتفاق شایعی به حساب می آید. با این وجود درمان زود هنگام برای رفع این بیماری ها ضروری است. در صورت مشکوک بودن به ابتلا گربه تان به بیماری های انگلی، باید سریعا تست های آزمایشگاهی تشخیصی را انجام دهید.

حتی انگل های به ظاهر بی ضرری که بدون درمان رها می شوند، می تواند سرانجام در گربه شما یک بیماری جدی و حتی کشنده ایجاد کنند. حتی برخی از انگل های گربه می توانند انسان ها را نیز آلوده کنند.

تمرکز بر اقدامات پیشگیرانه

تا جای ممکن تمام هزینه و امکانات تان را صرف پیشگیری از ابتلا گربه تان به بیماری های مختلف کنید. هزینه های درمان به مراتب بیش تر از هزینه های پیشگیری است. به عنوان مثال می توانید با انجام واکسیناسیون به موقع، سیستم ایمنی گربه تان را مقاوم کنید.

همچنین، استفاده از داروهای کرم زدا، باعث می شود که سیستم ایمنی بدن گربه تقویت شود. داشتن یک سیستم ایمنی قوی، به احتمال بسیار زیاد از بروز بیماری های مختلف در گربه تان پیشگیری خواهد کرد.

همچنین ضروری است که به صورت منظم نمونه مدفوع گربه تان را برای بررسی وجود انگل، نزد یک دامپزشک ببرید. بسیاری از انگل ها درون مدفوع تخم ریزی می کنند.

انجام آزمایش های منظم سالانه

مراجعه به دامپزشک برای انجام معاینات منظم انگلی در گربه تان، از مهمترین کارهایی است که می توانید برای سالم نگه داشتن حیوان خانگی و خانواده خود انجام دهید. این کار یکی از بهترین روش های پیشگیری از بیماری های مختلف به حساب می آید.

یک برنامه منظم تهیه کنید و براساس آن برنامه، گربه تان‌ را نزد یک دامپزشک ببرید. در بچه گربه ها باید در فواصل زمانی کوتاه تری به دامپزشک مراجعه کنید. با افزایش سن گربه می توانید در بازه های زمانی طولانی تری برای انجام معاینات تشخیصی، به دامپزشک مراجعه کنید. حداقل سالی یکبار گربه تان را نزد یک دامپزشک ببرید.

منبع:

https://vcahospitals.com/know-your-pet/cat-care/disease-awareness/learn

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا