گربه ها

انواع استفراغ در گربه ها و درمان آنها

انواع استفراغ در گربه ها و درمان آنها

انواع استفراغ در گربه ها و درمان آنها به علت اصلی استفراغ در گربه خانگی شما بستگی دارد. اکثر دارندگان گربه با صدای هک مشخصه استفراغ گربه کاملاً آشنا هستند. اما اینکه همه ما آن را شنیده ایم، به این معنی نیست که استفراغ در گربه ها یک فرایند طبیعی باشد و آن را نادیده بگیریم. استفراغ در گربه ها اغلب می تواند نشانه اولیه بیماری باشد، بنابراین مراقب باشید از این تغییر مهم در سلامت گربه خود غافل نشوید.

گربه ها چند بار استفراغ می کنند؟

استفراغ مزمن در گربه ها می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی باشد. برای گربه ها طبیعی است که به دلیل رفتارهای تند نظافتی، گاهی اوقات گلوله های موی داشته باشند، اما استفراغی که مربوط به گلوله مو نباشد، نشانه یک مسئله پزشکی است. اگر گربه شما در طول روز چندین بار استفراغ می کند یا اگر متوجه افزایش دفعات استفراغ می شوید، بهتر است مشکل را با دامپزشک در میان بگذارید.

انواع استفراغ گربه کدامند؟

انواع استفراغ در گربه ها و درمان آنها | دام و پت

گربه ها به دلیل طیف گسترده ای از دلایل مختلف ممکن است استفراغ کنند و ظاهر استفراغ به علت اصلی آن بستگی داد. اکثر دارندگان گربه با گلوله مویی آشنا هستند که وقتی گربه هنگام نظافت طبیعی مقدار زیادی مو بلع می کند، اتفاق میفتد. این موها قابل هضم نیستند و ممکن است از دستگاه گوارش خارج شوند.

استفراغ با دلایل جدی تر ممکن است شامل خون، صفرا، مخاط یا غذای نیمه هضم باشد. دفعات، زمان و ظاهر استفراغ همه موارد مهمی است که باید با دامپزشک در میان بگذارید. همچنین آگاهی از انواع استفراغ در گربه ها و درمان آنها می تواند برای افرادی که علاقه مند به نگهداری از این حیوانات هستند مفید باشد.

استفراغ، بیرون راندن اجباری معده و محتوای فوقانی روده است. استفراغ یک فرایند فعال است، که اغلب چندین دقیقه طول می کشد، در طی آن ممکن است گربه ناخوشایند به نظر برسد، عقب نشینی کند، علائمی از ناراحتی شکم را نشان دهد و در نهایت استفراغ کند.

نمودار رنگ استفراغ گربه

صحبان حیوانات خانگی غالباً می خواهند بر اساس رنگ یا قوام استفراغ، علت استفراغ گربه خود را تشخیص دهند. متأسفانه، تشخیص به همین سادگی نیست. رنگ استفراغ گربه بسته به آنچه که گربه خورده است (از جمله هر ماده غیر غذایی!)، رنگ مورد استفاده در غذا یا غذای مورد استفاده گربه و تعدادی از عوامل دیگر می تواند متفاوت باشد. به همین دلیل، رنگ راهی مطمئن برای تشخیص علت استفراغ گربه شما نیست. گرچه نمودار زیر ممکن است مفید باشد، شما باید با دامپزشک خود مشورت کنید.

رنگ استفراغ گربه معنی احتمالی
زرد، نارنجی یا قهوه ای ممکن است به دلیل وجود غذای نیمه هضم شده و صفرا در معده رخ دهد.
قرمز یا صورتی ممکن است وجود خون را نشان دهد. یا ممکن است به دلیل مواد خوراکی خارجی یا مواد رنگی استفاده شده در غذای گربه و خوراکی های آن باشد.
شفاف یا سفید ممکن است به دلیل نارسایی بزاق از مری یا هنگامی که گربه با معده خالی استفراغ می کند، رخ دهد.
سبز گاهی اوقات می تواند به دلیل وجود صفرا یا گربه مواد خارجی سبز یا غذاهایی را با استفاده از رنگ های سبز بلعیده باشد.
سیاه یا قهوه ای استفراغ گربه سیاه یا قهوه ای که به نظر می رسد مانند قهوه می تواند نشانه خونریزی در دستگاه گوارش باشد و باید سریعاً توسط دامپزشک رفع شود.

چرا گربه ها استفراغ می کنند؟ 7 علت استفراغ گربه

انواع استفراغ در گربه ها و درمان آنها | دام و پت

درست مثل انسان، گربه ها به دلایل مختلفی می توانند استفراغ کنند. برخی از دلایل استفراغ گربه نسبتاً خوش خیم است و حتی احتمال دارد به خودی خود برطرف شود، در حالی که برخی دیگر می توانند بسیار جدی تر باشند. برخی از رایج ترین دلایل استفراغ گربه ها، عبارتند از:

گلوله های مو

همانطور که گربه ها خود را لیس می زنند، زبانهای خشن آنها خز گشاد را از کتهایشان بیرون می کشد که سپس بلعیده می شود. حجم زیادی از موها می توانند در معده جمع شده و به راحتی هضم نشوند. این گلوله ها ممکن است استفراغ گربه را به یک گلوله مو تبدیل کند. این علت استفراغ معمولاً جای نگرانی نیست، اما اگر گربه شما مرتباً گلوله های مو استفراغ می کند، بهتر است این موضوع را با دامپزشک خود درمیان بگذارید.

گاستروانتریت

گاستروآنتریت اساسا اصطلاح برای ناراحتی معده است که می تواند در نتیجه بی احتیاطی در رژیم غذایی، سموم یا عوارض جانبی دارو، و سایر موارد رخ دهد. برخی از دلایل ورم معده خفیف هستند و خود به خود برطرف می شوند. اما برخی دیگر ممکن است جدی تر باشند و نیاز به توجه دامپزشک داشته باشند.

اجسام یا انسداد خارجی

اگر گربه شما مواد خارجی مانند اسباب بازی، تارها، بند مو، یا سایر اشیاءخارجی را بخورد، ممکن است باعث انسداد و آسیب به دستگاه گوارش و استفراغ شود. این علت استفراغ جدی است و نیاز به توجه فوری دامپزشکی دارد.

آلرژی غذایی و بیماری التهابی روده

آلرژی در گربه ها نسبتاً غیر معمول است. اما به دلیل التهاب دستگاه گوارش که هنگام خوردن گربه از مواد غذایی حساسیت زا اتفاق میفتد، می تواند منجر به استفراغ شود. بعضی از گربه ها نيز ممكن است در نتيجه اين بيماري ها دچار اسهال مزمن شوند.

بیماری های سیستمیک

بیماری های مزمن مانند بیماری های کلیوی، پانکراتیت و پرکاری تیروئید به دلیل مکانیسم های مختلف می توانند باعث حالت تهوع و استفراغ مزمن شوند. رسیدگی به این دلایل استفراغ نیاز به شناسایی شرایط زمینه ای دارد و بسیاری از این شرایط نیاز به مدیریت مادام العمر دارند.

انگل ها

این علت استفراغ بیشتر در بچه گربه ها دیده می شود. اما می تواند در حیوانات در هر سنی رخ دهد. گاهی اوقات، صاحبان حیوانات خانگی حتی کرم های زنده را در استفراغ مشاهده می کنند. خبر خوب این است که درمان انگل ها اغلب استفراغ را برطرف می کند.

سرطان

سرطان های دستگاه گوارش در گربه ها نسبتاً شایع است و با تداخل در هضم طبیعی می تواند باعث استفراغ شود. سرطان ها در نواحی دیگر بدن نیز می توانند احساس تهوع، ناراحتی و کسالت ایجاد کنند که منجر به استفراغ نیز می شود.

در استفراغ گربه، چه موقع باید نگران باشید؟

داشتن استفراغ مویی گاه به گاه برای گربه طبیعی است. اما هرگونه تغییر در فراوانی، حجم یا قوام استفراغ جای نگرانی دارد.  استفراغ در گربه ها به خصوص اگر با علائم دیگری همراه باشد نگران کننده است، مانند:

 • از دست دادن اشتها
 • بی حالی
 • تب
 • اسهال
 • تغییر در عادات جعبه بستر
 • سایر تغییرات در سلامتی و رفتار

اگر این علائم را در حیوان خانگی خود مشاهده کردید، برای راهنمایی بیشتر با دامپزشک خود تماس بگیرید.

استفراغ گربه چگونه درمان می شود؟

انواع استفراغ در گربه ها و درمان آنها | دام و پت

از آنجا که استفراغ می تواند ناشی از شرایط مختلف باشد، درمان های مختلفی برای درمان استفراغ در گربه ها نیز وجود دارد. اگر استفراغ گربه شما به دلیل سرطان یا بیماری سیستمیک مانند بیماری مزمن کلیه باشد، تشخیص و درمان بیماری زمینه ای هدف اصلی خواهد بود.

برای موارد خفیف استفراغ به دلیل گلوله مو یا ورم معده و روده، دامپزشک ممکن است مراقبت های حمایتی مانند داروهای ضد استفراغ مانند Cerenia و داروهای ضد اسید را تجویز کند. گاهی اوقات ممکن است گربه شما نیاز به تغییر در رژیم غذایی یا حتی رژیم غذایی جدید داشته باشد، به خصوص اگر استفراغ به دلیل آلرژی غذایی اصلی یا بیماری التهابی روده باشد.

استفراغ به دلیل وجود جسم خارجی یا انسداد دستگاه گوارش به خصوص جدی است. در بسیاری از موارد، مواد خارجی به خودی خود از دستگاه عبور نمی کنند و در صورت خارج نشدن فوری ممکن است آسیب جدی ببینند. برای درمان این نوع استفراغ، دامپزشک ممکن است جراحی اضطراری را برای برداشتن مواد خارجی و هر قسمت آسیب دیده روده توصیه کند.

درمان خانگی برای استفراغ گربه کدامند؟

بهتر است بدون مشورت با دامپزشک، سعی نکنید استفراغ گربه را در خانه درمان کنید. بسیاری از دلایل استفراغ گربه، مانند جسم خارجی یا انسداد، اگر بلافاصله به طور مناسب درمان نشود، می تواند باعث آسیب شدید یا حتی مرگ شود. اگر استفراغ گربه شما فقط به دلیل گلوله های مو است، دامپزشک ممکن است توصیه کند که روزانه یک روش درمان برای کمک به عبور مو از دستگاه گوارش گربه انجام دهید. هرگز به گربه خود هیچ دارویی (چه با نسخه و چه بدون نسخه پزشک) ندهید، مگر اینکه توسط دامپزشک به شما دستور داده شود.

چگونه از استفراغ گربه پیشگیری کنیم؟

انواع استفراغ در گربه ها و درمان آنها | دام و پت

می توان از بسیاری از دلایل استفراغ گربه جلوگیری کرد. این اقدامات را برای سالم نگه داشتن سیستم گوارشی گربه خود امتحان کنید:

رژیم گربه خود دقت کنید. مطمئن شوید که گربه شما از یک رژیم غذایی با کیفیت و متعادل مانند دستورالعمل های سلامتی گوارشی استفاده می کند و غذاهای خیلی زیاد یا باقی مانده های سفره را به گربه خود ندهید.

مراقب موارد غیر غذایی باشید. به گربه اجازه ندهید مواد غیر غذایی مانند تکه های اسباب بازی، رشته یا گیاهان خانگی را بخورد. از دامپزشک خود در مورد رژیم های غذایی خاص مشورت کنید. اگر بیماری گربه شما مانند آلرژی غذایی یا بیماری التهابی روده تشخیص داده شده باشد. تغذیه با یک رژیم غذایی خاص که توسط دامپزشک تجویز شده است ممکن است از استفراغ جلوگیری کند.

سرانجام، برای گربه های مو بلند یا آنهایی که مکرراً گلوله مو دارند، از دامپزشک خود در مورد محصولات بدون نسخه مشورت بخواهید تا از استفراغ ناشی از گلوله مو جلوگیری کند.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/cat-health/cat-vomiting/

نوشته های مشابه

12 دیدگاه

 1. من دوتاگربه زرددوقلونردارم ازبچگی توحیاطمون بدنیااومدن وبزرگ شدن حدود۶ ماهیشون هست شکموبازیگوش شادوفعال بودن ک یهوزرداب بالااوردن اول فک کردم گوله مویی چیزی نیس ولی بدترشدن هیچی نخوردن یکم بهشون اب دادم بعدبردم دامپزشک یکی دوتاامپول زدوگفت عصربیارواسه کیت ببینم چشونه امامتاسفانه ب عصرنکشیدن????????هنوزم نفهمیدم دلیلش چیه

  1. باسلام
   احتمالا درگیر کلسی ویروس و یا سایر ویروس ها بوده است هرچند مرگ ناگهانی میتونه به دلایل مسمومیت باشه

 2. من یه گربه 5 ماهه دارم چن روزی میشه انگار چیزی تو گلوش گیر کرده و همش میخواد استفراغ کنه یه همچین حالتی داره 🙁 نمیدونم چشه

   1. سلام گربه خواهرم دو روزه استفراغ سبز رنگ داره، مدفوعش هم سبز شده، ۴ ساله که ازش نگهداری میکنه، تا خالا مشکلی نداشته دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  1. سلام من دوتا گربه 5 ماهه دارم که از بچوی توحیاطمون بود که یکیشون یهو از غذا افتاد بردم دامپزشک که گفتن کلسی ویروس داره تحت درمان بود 2 روز طول نکشید متاسفانه نموند. بعد من اون یکی رو که حالش بهتر بود و غذام میخورد رو هم بردم دکتر به اونم گفتن کلسی ویروس داره براش سرم
   و چند تا آمپول دادن که صبح شب بهش تزریق بشه 6 روز خوب پیش رفت ولی الان دوروزه از غذا افتاده اصلا چیزی نمیخوره و استفراغ میکنه تو استفراغ شم کرم زنده دیدم

   1. سلام وقتتون بخیر
    من چهارتا بچه گربه ۲۲روزه دارم که فقط شیر مادر میخورن البته بهشون یک بار شیر خشک هم دادم اما نخوردن زیاد ،حالا دوتاشون تا الان دوبار استفراغ کردن که رنگش حالت زردی سفیدی داره،خیلی نگرانشونم ممنون میشم راهنماییم کنید.
    و مادرشون هم چهار روز هست اسهال گرفته و خیلی صعیف شده خداروشکر اب و غذا میخوره ولی دستشوییش درست نمیشه دیروز دکتر بردمش بهش سرم زد و امپول تو سرمش اما نتونست خون ازش بگیره حقیقتا شهر ما زیاد ادم حرفه ای نداره ممنون میشم کمکم کنید.

 3. سلام خسته نباشید گربه من امروز برا اولین بار بالا آورد دلیلش چی می‌تونه باشه
  و اینک امروز من نبودم فک کنم استخوان خورده چون وقتی بالا آورد استخوان بود
  و توصیه ای میشه بکنید؟!

  1. سلام علت اصلی گاستریت ب دلیل اقلام نامناسب خوراکی هستش ادامه از بود نیم سی سی متوکلوپرامید تزریق کنید

 4. سلام وقتتون بخیر یک گربه دارم ۲۲ روز زایمان کرده ولی به مدت ۴ روز اسهال گرفته دیروز بردنش دکتر براش سرم و امپول زد ولی نتونست خون بگیره ازش ولی هنوز خوب نشده ولی خداروشکر اب و غذا میخوره
  ،حالا دوتا از بچه ها دوبار تا حالا امروز بالا اوردن مثل برفکی سفید و زرد رنگی بود قبلش یکم با شیشه شیر اومدم بهشون شیر خشک دادم اما زیاد نخوردن شیر مادرشون رو میخورن علاش چیه ،برا مادر و بچه ها لطفا راهنماییم ککید ممنون میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا