سگ ها

افسردگی سگ و راه های مقابله با آن

افسردگی سگ ممکن است به دلیل استرس، تغییرات روتین یا درد اتفاق بیفتد. ما در این مقاله از دام و پت، علائم افسردگی در سگ و راه های مقابله با آن را بررسی می کنیم. علائم آن شامل پایین آمدن دم و گوش، خواب بیشتر، عدم علاقه به غذا است. دامپزشکان ممکن است داروهای ضد افسردگی را برای تسکین افسردگی و اضطراب تجویز کنند. اما ورزش منظم، بازی، معاینات دامپزشکی و رژیم غذایی سالم می تواند از افسردگی جلوگیری کند.

انسان ها از افسردگی رنج می برند علائم شناختی و رفتاری را نشان می دهند. آنها بیشتر می خوابند، کمتر فعال یا غیرفعال خواهند بود و علاقه چندانی به انجام کارهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند نشان نمی دهند. آنها غمگین، خسته و کم اشتها به نظر می رسند. آنها در تصمیم گیری مشکل دارند. افراد همچنین می توانند زمانی که احساس نارضایتی می کنند به زبان بیاورند. متأسفانه سگ ها نمی توانند به ما بگویند که چه زمانی احساس تنهایی، غمگینی، یا بله، حتی افسردگی می کنند. پس به عنوان صاحب یک سگ خانگی بهتر است هر آنچه در مورد افسردگی در سگ لازم است را یادبگیرید.

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟

آیا سگ ها افسرده می شوند؟

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سگ‌ها می‌توانند افسردگی را تجربه کنند، به‌ویژه اگر تغییرات استرس‌زا یا آسیب‌زا در زندگی‌شان رخ داده باشد. با این حال، برخی از سگ ها ممکن است افسردگی مرتبط با بدتر شدن یک اختلال اضطراب را تجربه کنند.

قرار گرفتن در معرض افراد غریبه، حیوانات دیگر، موقعیت ها یا محیطی که سطح کلی استرس سگ را افزایش می دهد، می تواند باعث افسردگی شود. افسردگی معمولاً در سگ های میانسال تا مسن دیده می شود. برای برخی از سگ هایی که از اختلال اضطراب رنج می برند، افسردگی ممکن است نتیجه شکست مکانیسم های مقابله ای آنها باشد.

چه چیزی باعث افسردگی سگ می شود؟

افسردگی سگ و راه های مقابله با آن || دام و پت

چندین عامل بالقوه وجود دارد که می تواند به افسردگی سگ منجر شوند، از جمله:

 • رها شدن
 • تغییر در سبک زندگی
 • وضعیت پزشکی زمینه ای
 • افزایش سطح استرس و اضطراب
 • از دست دادن یکی از اعضای خانواده
 • دوباره به یک خانواده جدید منتقل شدن
 • از دست دادن همخانه حیوان دیگر (سگ یا گربه)
 • اضافه شدن یک عضو جدید خانواده (نوزادان، بزرگسالان، حیوان خانگی جدید)

سگ ها می توانند پیوندهای محکمی با والدین حیوان خانگی خود، سایر هم خانه های حیوانات یا سایر دوستان سگ ایجاد کنند. هنگامی که اختلالی در این پیوند ایجاد می شود، مانند مرگ یکی از اعضای خانواده یا حیوان خانگی دیگر در خانه یا حتی اضافه شدن اعضای جدید خانواده، می تواند استرس، اضطراب و افسردگی زیادی در آنها ایجاد کند.

سگ ها مرگ را آن طور که انسان ها درک می کنند، نمی فهمند. وقتی فرد یا حیوان خانگی ناپدید می شود، شکافی در زندگی سگ ایجاد می کند. زندگی روزمره آنها مختل می شود. اگر سگ همیشه توسط یکی از اعضای خانواده خاص هر روز در ساعت مشخصی راه می‌رود و آن شخص دیگر آنجا نیست، سگ گیج می‌شود.

در حالی که از دست دادن یک فرد می تواند برای سگ ها مشکل ساز باشد، اضافه شدن اعضای خانواده به خانه نیز منجر به افسردگی می شود. اگر یک نوزاد یا حیوان خانگی جدید وارد خانه شود، توجه صاحبان حیوانات خانگی معمولاً تقسیم می شود.

داشتن شخص یا حیوان خانگی دیگر در خانه نیز می تواند استرس بیشتری در آنها ایجاد کند. سروصدا، فعالیت و معمولاً تغییر در برنامه روزانه سگ بیشتر است. برخی از سگ ها برای مقابله با این تغییرات مشکل دارند.

بیماری ها و افسردگی در سگ

سگ هایی که درد دارند یا از شرایط پزشکی خاصی رنج می برند ممکن است علاقه خود را به بازی، پیاده روی و غذا خوردن از دست بدهند. سگ ها همیشه درد را به صورت قابل مشاهده یا شنیدنی نشان نمی دهند. برخی از شرایطی که می توانند باعث درد شوند و بر کیفیت زندگی سگ تأثیر بگذارند، عبارتند از:

 • آرتروز
 • بیماری التهابی روده
 • بیماری دژنراتیو مفصل
 • عفونت گوش، پوست یا مثانه

هر شکلی از استرس مزمن، خواه مربوط به یک وضعیت پزشکی باشد یا تغییر در برنامه روزانه سگ، می تواند به افسردگی سگ منجر شود.

استفاده ملاتونین برای سگ های مضطرب چه عوارضی دارد؟

علائم افسردگی سگ

افسردگی سگ و راه های مقابله با آن || دام و پت

از آنجایی که سگ ها نمی توانند به صورت شفاهی بیان کنند که احساس افسردگی می کنند، ما باید رفتار و زبان بدن آنها را بررسی کنیم تا بفهمیم آیا آنها از افسردگی رنج می برند یا خیر.

علائم قابل مشاهده افسردگی در سگ ها، عبارتند از:

 • دم آویزان
 • پایین نگه داشتن سر
 • خوابیدن برای مدت طولانی
 • دراز کشیدن برای مدت طولانی
 • کاهش علاقه به غذا یا خوراکی ها
 • قرارگیری گوش ها به سمت پایین یا پهلو
 • پاسخ آهسته به نشانه ها یا فرمان های کلامی
 • کاهش علاقه به بازی با اسباب بازی ها یا افراد
 • کاهش علاقه به بیرون رفتن برای پیاده روی یا ماشین سواری

شبیه انسان ها، وقتی سگ ها افسرده هستند، عموماً فعالیت کمتری دارند و علاقه کمتری به انجام کارهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند نشان می دهند. سگ افسرده ممکن است دیگر از بازی با اسباب‌بازی‌ها، پیاده‌روی، دویدن در حیاط، یا حتی خوردن غذا یا غذا لذت نبرد.

تمرینات ذهنی مناسب برای سگ ها کدامند؟

تشخیص افسردگی سگ

افسردگی سگ یک اختلال رفتاری غیر طبیعی است. پس از رد بیماری های پزشکی و پس از گرفتن شرح حال دقیق در مورد نحوه رفتار سگ و آنچه در زندگی حیوان خانگی می گذرد مشخص می شود. آزمایش خاصی برای تشخیص افسردگی سگ وجود ندارد. اگر سگ شما تغییر رفتاری ناگهانی از خود نشان داد، ابتدا باید توسط دامپزشک معاینه شود تا مشخص شود که آیا مشکل پزشکی دارد یا خیر.

دامپزشک شما ممکن است آزمایش خون و آزمایش ادرار را برای رد شرایط پزشکی با توجه به سن و سلامت سگ شما توصیه کند. اگر مشکوک به درد باشد، پزشک ممکن است رادیوگرافی مانند اشعه ایکس را برای یافتن علت اصلی توصیه کند. هنگامی که سگ شما از نظر جسمی سالم تشخیص داده شد، دامپزشک شما ممکن است تشخیص افسردگی بدهد.

افسردگی در مقابل کم کاری تیروئید در سگ ها

افسردگی سگ و راه های مقابله با آن || دام و پت

برخی از شرایط پزشکی وجود دارد که ممکن است شبیه به افسردگی سگ مانند کم کاری تیروئید باشد. سگ های مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است حرکت کندتری داشته باشند و علاقه ای به فعالیت یا تعامل با اعضای خانواده نشان ندهند.

تعیین اینکه آیا سگ مبتلا به کم کاری تیروئید است یا خیر، نیاز به آزمایشات تشخیصی بیشتری دارد. هزینه های آزمایش اضافی ممکن است از 300 تا 500 دلار بسته به اینکه کدام آزمایش توصیه می شود متفاوت باشد. اگر سگ شما با یک مشکل پزشکی تشخیص داده شود و درمان دنبال شود، علائم بالینی که شبیه افسردگی هستند باید برطرف شوند.

چگونه افسردگی سگ را درمان کنیم؟

درمان افسردگی سگ اغلب شامل استفاده از داروهای ضد اضطراب همراه با مدیریت رفتاری است.یک رفتارشناس، برنامه درمانی متناسب با سگ شما را توصیه می کند. این ممکن است شامل آموزش مکانیسم های مقابله ای برای مقابله با ترس ها و فوبیاها یا توصیه برخی تمرین ها یا فعالیت های پیوندی برای خانواده و سگ شما باشد.

علاوه بر درمان دارویی و کار با یک رفتارشناس سگ، اقداماتی وجود دارد که صاحبان حیوانات خانگی می توانند برای کمک به بهبود کیفیت زندگی سگ خود در خانه انجام دهند. این شامل:

 • ارائه 15-20 دقیقه ورزش روزانه همراه با پیاده روی یا زمان بازی
 • محیط سگ خود را با اسباب بازی های پازل و تحریک ذهنی غنی کنید.
 • زمان بیشتری را با سگ خود بگذرانید (صحبت کردن، نوازش کردن، نظافت و غیره).

گاهی اوقات افسردگی به خودی خود و با گذشت زمان بهبود می یابد. با این حال، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا حل شود. سگ ممکن است در این مدت کیفیت زندگی ضعیفی را تجربه کند. اگر افسردگی بهبود نیابد، ممکن است سطح بالاتری از استرس، کاهش وزن، و احتمالا آتروفی عضلانی را تجربه کند. بهتر است برای درمان چرخه افسردگی در سگ ها زود اقدام کنید.

دارو برای افسردگی در سگ ها

افسردگی سگ و راه های مقابله با آن || دام و پت

رایج ترین داروهایی که برای درمان افسردگی در سگ ها استفاده می شود، داروهای ضد افسردگی انسانی مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) و ضد افسردگی های سه حلقه ای (TCA) هستند. صاحبان حیوانات خانگی نباید این داروها را به حیوانات خانگی خود بدهند مگر اینکه توسط دامپزشک تجویز شود.

رایج ترین SSRI های مورد استفاده برای درمان افسردگی در سگ ها، عبارتند از:

 • فلوکستین (پروزاک ژنریک)
 • پاروکستین (پاکسیل ژنریک)
 • سرترالین (Zoloft ژنریک)

این داروها سطح سروتونین را در مغز سگ افزایش می دهند که به تعدیل خلق و خو و رفتار کمک می کند. آنها معمولاً باید به مدت 4-6 هفته قبل از مشاهده اثر یا بهبود خلق و خو داده شوند. این داروها به صورت کپسول یا قرص تجویز می شوند و یک بار در روز به سگ ها داده می شوند. رایج ترین TCA مورد استفاده در سگ ها کلومیپرامین یا Clomicalm است. این دارو گیرنده های سروتونین و نوراپی نفرین را برای کاهش اضطراب در سگ ها تعدیل می کند. این دارو 4 تا 6 هفته طول می کشد تا اثر کند و به طور معمول دو بار در روز برای کاهش ناراحتی های گوارشی تجویز می شود.

Clomicalm یک قرص جویدنی طعم دار است. هزینه کلی حدود 40 تا 100 دلار در ماه است.

کارپروفن برای سگ، عوارض و کاربرد های آن چیست؟

چگونه از افسردگی در سگ ها جلوگیری کنیم؟

افسردگی یک وضعیت چالش برانگیز است و همیشه نمی توان از آن در سگ ها پیشگیری کرد. برخی تغییرات یا شرایط زندگی ممکن است باعث شود سگ شما احساس غم و اندوه یا استرس کند. اما اطمینان از اینکه سگ شما از نظر پزشکی سالم، فعال و غنی است ممکن است به جلوگیری از شروع افسردگی کمک کند.

صاحبان حیوانات خانگی باید سگ های خود را روزانه ورزش دهند، با هم پیاده روی کنند یا زمانی را به بازی اختصاص دهند. با تغییر مسیرهای پیاده روی یا ترکیب اسباب بازی های جدید، این فعالیت ها را جدید و جذاب نگه دارید. آموزش ترفندهای جدید به سگ می تواند او را از نظر ذهنی تحریک کند.

علاوه بر این، می توانید بوهای جدید و جالبی را در خانه خود ارائه دهید تا محیط سگ خود را غنی کرده و آن را هیجان انگیز نگه دارید. پشم گوسفند یا خز خرگوش ممکن است عطرهای خوشایند برای سگ شما باشد، یا می توانید مشک آهو را از فروشگاه های لوازم شکار خریداری کنید.

اگر سگ شما از ماشین نمی ترسد، سوار ماشین شوید تا سگ خود را در معرض مناظر و صداهای جدید قرار دهید. این می تواند ذهن او را فعال و درگیر نگه دارد.

علاوه بر فعال ماندن و استفاده از ابزارهای غنی سازی، مهم است که سگ خود را برای معاینات سالانه نزد دامپزشک ببرید. در طول قرار ملاقات، دامپزشک از شما سؤالاتی در مورد خلق و خوی و رفتار او می پرسد و به دنبال هر گونه بیماری زمینه ای می شود که می تواند باعث درد، ناراحتی یا استرس شود. بازدیدهای سالانه دامپزشکی می تواند به تشخیص زودهنگام مشکلات احتمالی کمک کند و ممکن است به سگ شما کمک کند تا از افسردگی جلوگیری شود.

منبع
https://www.greatpetcare.com/dog-health/all-about-dog-depression/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا