اسب ها

افسردگی در اسب ها، شایع ترین علل و درمان آنها

آیا اسبها افسرده می شوند؟

افسردگی در اسب ها، علل و علائم مختلفی دارد. شناخت شایع ترین علل افسرده شدن اسب ها و راهکارهای درمانی آن می تواند از بروز عوارض آن پیشگیری کند. شاید فکر کنید افسردگی چیزی است که فقط انسان ها از آن رنج می برند، اما اسب ها نیز به آسانی می توانند افسرده شوند. برخلاف ما، اگرچه اسب شما نمی تواند به معنای واقعی کلمه به شما بگوید که افسرده است، بنابراین باید مراقب علائم افسردگی در اسب ها باشد. دلایل زیادی می تواند وجود دارد که ممکن است اسب از افسردگی رنج می برد یا دچار استرس مزمن شود، اما مهم است که علل شایع افسردگی در اسب ها را بشناسید و از علائم اصلی که نشان می دهد اسب شما افسرده است آگاهی کامل داشته باشید. برای شناخت علل و علائم افسردگی در اسب ها این مقاله را از دست ندهید.

افسردگی در اسب ها و درد مزمن

درد مزمن، به دردی گفته می شود که حتی با وجود درمان بیش از دوازده هفته طول می کشد. درد مزمن می تواند منجر به مشکلات و عوارض زیادی در اسب ها شود. این وضعیت می تواند بر روحیه، اشتها، توانایی خواب آنها تأثیر بگذارد و متأسفانه منجر به افسردگی شود. اغلب این درد نیست که باعث افسردگی مستقیم می شود بلکه اصل ماجرا این است که درد مانع از تمرین و ورزش کردن آنها می شود. این وضعیت به نوبه خود می تواند باعث ایجاد استرس شود که در صورت نادیده گرفته شدن ممکن است منجر به افسردگی شود.

مشابه دردهای مزمن، هر گونه آسیب و بیماری در اسب ها ممکن است منجر به افسردگی شود.

استرس و افسردگی در بین اسب ها

افسردگی در اسب ها، شایع ترین علل و درمان آنها | دام و پت

استرس در اسب ها می تواند علل مختلفی داشته باشد. علت استرس هر چه باشد نتایج همچنان می تواند یکسان باشد. همانند انسان هایی که عادت های عصبی دارند، اسب ها هیچ تفاوتی با هم ندارند و وقتی تحت استرس هستند می توانند برخی علائم مانند اختلال در خواب را نشان دهند. اگر استرس برطرف نشود، متأسفانه به طور طبیعی می تواند منجر به افسردگی شود.

عدم ورزش کافی

دانشمندان ارتباط مستقیمی با عدم ورزش و افسردگی در اسب ها پیدا کرده اند. در حالی که ورزش نکردن باعث افسردگی نمی شود، اما اگر اسب از قبل افسرده باشد، در صورت ورزش نکردن مشکلات آن بیشتر می شود. ورزش باعث ترشح اندورفین می شود که داروی “احساس خوب” طبیعت است. حتی به بالا بردن روحیه اسب شما کمک می کند، بنابراین ناگفته نماند که عدم ورزش می تواند تأثیر مستقیمی بر اسب شما و احساس آن داشته باشد.

تنهایی و افسردگی در اسب ها

اسبها حیوانات بسیار اجتماعی هستند و اگر به مدت طولانی به تنهایی عادت کنند ممکن است ناراحتی و استرس داشته باشند. اسب ها به نوبت از خودشان در برابر شکارچیان مراقبت می کنند. بنابراین وقتی اسبی خودش را از بقیه جدا می کند و تنها می شود نه تنها از ترس شکارچیان آرامش ندارد بلکه ممکن است دچار افسردگی هم شود.

اسبها به همراهی اسبهای دیگر نیاز دارند. این همراهی به آنها احساس امنیت می دهد. همچنین به آنها کمک می کند تا خودشان را بخشی از گله حساب کنند. اگر به هر دلیلی نتوانستید این کار را انجام دهید، اسب خود را با سایر حیوانات آشنا کنید. گوسفندها گزینه خوبی برای اسب و جایگزین مناسبی هستند. همچنین مهم است که هر روز به اسب خودتان سر بزنید و آن را ببینید. این کار به آنها کمک می کند تا کمتر احساس تنهایی کنند.

خستگی و افسردگی در اسب ها

بی حوصلگی، عامل بزرگی برای استرس اسب ها است و اگر نادیده گرفته شود می تواند منجر به افسردگی شود. اسبها، مانند همه حیوانات باهوش، نیاز به تحریک ذهنی دارند. تحریک ذهنی نه تنها ذهن آنها را فعال و هوشیار نگه می دارد، بلکه از خستگی آنها نیز جلوگیری می کند.

نشانه هایی که اسب از افسردگی رنج می برد چیست؟

افسردگی در اسب ها، شایع ترین علل و درمان آنها | دام و پت

علائم افسردگی در اسب ها بسیار شبیه علائم انسان است و به همین ترتیب، هر اسب علائم مختلفی را نشان می دهد. یک علامت واضح در یک اسب حتی ممکن است در اسب دیگر وجود نداشته باشد.

اما به طور معمول اسب های افسرده معمولاً تعدادی از این علائم را نشان می دهند، از جمله:
  • قرار گرفتن در برابر دیوار برای مدت طولانی. این امر به ویژه در اصطبل قابل توجه است، اسب رو به دیوار می ایستد و به هیچ چیز در اطراف خود علاقه نشان نمی دهد.
  • حالت کنار کشیدن. آنها گردن خود را بیرون می کشند و اغلب آن را با پشت خود خم می کنند. آنها به فضا خیره می شوند و حرکت چشم یا گوش کمی را نشان می دهند.
  • تغییر خلق و خو. اسب شما ممکن است نسبت به هر چیزی که هنگام سوار شدن آن را ترسناک یا غیرعادی می داند واکنش بیش از حد نشان دهد.
  • از دست دادن اشتها. اسب های افسرده هیچ علاقه ای به غذا نشان نمی دهند و ممکن است در نتیجه این کار شروع به کاهش وزن کنند. اسب هایی که از افسردگی رنج می برند، علاقه ای به خوردن غذا ندارند.
  • عدم پاسخ به هرگونه تحریک لمسی. اسبها به طور طبیعی به تحریک لمسی پاسخ می دهند، اما اسب افسرده هیچ گونه واکنشی در برابر نوازش یا نظافت نشان نمی دهد و احتمالاً نظافت اسب های دیگر را نیز متوقف می کند.
  • هیچ علاقه ای به محیط اطراف نشان نمی دهد. به طور طبیعی اسب ها موجودات کنجکاوی هستند، اسبی که خودش را کنار می کشد و به محیط اطراف خود علاقه ای نشان نمی دهد، تقریباً به نظر می رسد محیط اطرافش را نمی بیند و اتفاقات اطراف خودش را نادیده می گیرد.
  • بروز رفتارها و عادت های بد. اسب ها به دلایل مختلف عادت های بدی را ایجاد می کنند، اما استرس و افسردگی دلایل شماره یک بروز این رفتار ها هستند. اگر اسب شما عادت بدی دارد و علائم دیگری را نیز نشان می دهد، احتمالاً از افسردگی رنج می برد.

اسب من افسرده است یا استرس دارد؟

در حالی که هم استرس و هم افسردگی علائم مشابهی را نشان می دهند، افسردگی بسیار شدیدتر از استرس است. اگر اسب شما از استرس رنج می برد، ممکن است بدخلق به نظر برسد در حالی که اسب مبتلا به افسردگی به احتمال زیاد به هیچ وجه با دیگران تعامل ندارد. با این وجود اگر استرس درمان نشود می تواند منجر به افسردگی شود. بنابراین مقابله و درمان فوری با آن مهم است.

اگر اسب شما افسرده است چه باید بکنید؟

افسردگی در اسب ها، شایع ترین علل و درمان آنها | دام و پت

مهمترین چیز در افسردگی اسب تشخیص و شناسایی علت اصلی آن است. درمان افسردگی در اسب ها به علل زمینه ای آن بستگی دارد.

درمان درد در اسب افسرده

درد احتمالاً ساده ترین و سخت ترین علت افسردگی برای درمان است. اگر اسب شما درد دارد اما درد آن مزمن نیست، در مورد مسکن و راهکارهای تسکین درد با دامپزشک خود مشورت کنید. اگر اسب شما از درد مزمن رنج می برد، اما مسکن تاثیری ندارد بهتر است نوعی درمان جایگزین مانند آب درمانی یا ماساژ اولتراسوند را امتحان کنید. هر چند بهتر است مجدداً در مورد گزینه های موجود برای شما و اسب خود با دامپزشک صحبت کنید.

اگر اسب شما در حال استراحت است، سعی کنید تا آنجا که ممکن است به او کمک کنید. آن را در غرفه ای بگذارید که بتواند اسب های دیگر را ببیند.

درمان استرس در اسب افسرده

درمان استرس از افسردگی بسیار ساده تر است، بنابراین مهم است که علت اصلی استرس در اسب را شناسایی کنید. اگر از چیزی ترسیده است سعی کنید به تدریج حیوان را در معرض ترس خود قرار دهید. این کار طول می کشد اما با کمک و اطمینان خاطر شما، بر ترس های خود غلبه می کند. سعی کنید برنامه اسب خود را به سرعت تغییر ندهید زیرا بدون شک باعث ایجاد استرس نیز می شود.

عدم ورزش

اسبها نیاز به ورزش روزانه دارند، حتی اگر شما قادر به سوار شدن هر روز نباشید، آنها هنوز به نوعی از ورزش نیاز دارند. به جای سوار شدن، می توانید اسب خود را برای پیاده روی ببرید و به او اجازه دهید در زمان معینی محیط اطراف را کاوش کند.

درمان تنهایی در اسب افسرده

افسردگی در اسب ها، شایع ترین علل و درمان آنها | دام و پت

تا جایی که می توانید اسب خود را با اسب های دیگر بچرخانید. اسب شما باید بیرون باشد، اما به همراهی اسب های دیگر نیز نیاز دارد. اگر اسب شما روی صندلی استراحت می کند و دوست ندارید از غرفه خودش بیرون بیایید، سعی کنید او را در غرفه ای قرار دهید تا اسب های دیگر را ببیند. اگر می توانید، به طور مرتب اسب خود را با اسب های دیگر بچرخانید. این کار نه تنها از تنها شدن اسب ها جلوگیری می کند بلکه مانع از بروز استرس و افسردگی در آنها می شود.

سخن آخر

در مرحله اول بهتر است از وقوع افسردگی در اسب ها جلوگیری کنید. حتی اگر اسب شما هیچ نشانه ای از افسردگی را نشان نمی دهد، مهم این است که اجازه ندهید حیوان خسته شود، او را به طور مرتب با اسب های دیگر بیرون بیاورید و مطمئن شوید که به اندازه کافی ورزش می کند. پیوند با اسب شما همچنین به جلوگیری از استرس در اسب کمک می کند و او را قادر می سازد تا از لحاظ روانی با آسیب ها و بیماری ها بسیار بهتر برخورد کند.

منبع: https://www.horsefactbook.com/horse-care/do-horses-get-depressed/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا