آبزیان

اضافه کردن ماهی به آکواریوم

اگر از علاقه مندان به نگه داری ماهیان آکواریومی هستید، احتمالاً واقعاً مشتاق هستید که بدانید قبل از افزودن ماهی های بیشتر به آکواریومی که اخیراً خریداری کرده اید، چه مدت باید صبر کنید. وقتی صحبت از اضافه کردن ماهی به آکواریوم می شود، باید چند نکته را در نظر بگیرید و صبر کلید اصلی آن است.

شما نباید آکواریوم را با ماهی هایی که برای غذا و قلمرو رقابت می کنند، پر کنید. این کار می تواند باعث هرج و مرج شود! در این مقاله به این سوال پاسخ داده شده است که چه مدت باید قبل از اضافه کردن ماهی به آکواریوم خانگی خود صبر کنید. بسته به گونه، تعداد ماهی ها و سایر عوامل، مطالب این مقاله باید ایده ای از زمان انتظار ایده آل برای افزودن ماهی به شما بدهد.

افزودن ماهی به آکواریوم جدید بعد از 3 هفته

پیش از افزودن ماهی ها به آکواریوم، باید به مدت سه هفته به مخزن فرصت دهید تا برای پرورش آبزیان آماده شود. به عنوان مثال، چرخه نیتروژن حدود 3 هفته طول می کشد تا ثابت شود و پس از 3 هفته می توانید ماهی های بیشتری را به آکواریوم اضافه کنید.

اضافه کردن تعداد بیشتری از همان گونه ها بعد از 2-4 هفته

اگر قصد دارید ماهی های بیشتری از همان گونه قبلی را به آکواریوم اضافه کنید، بهتر است که 2 تا 4 هفته قبل از اضافه کردن ماهی ها به آکواریوم تازه صبر کنید. این ۲ یا ۴ هفته به مخزن زمان کافی می ‌دهد تا اکوسیستمی را ایجاد کند که می ‌تواند شرایطی را که حیوانات دریایی می ‌توانند در آن محیط زنده بمانند، تامین کنند.

افزودن گونه دیگری از ماهی بعد از 6 هفته

اگر بعد از افزودن اولین ماهی ها می خواهید گونه دیگری از ماهی ها را به مخزن کنید، بهتر است 6 هفته صبر کنید. در این زمان، هر گونه بیماری، عفونت یا اختلال احتمالی، باید از طریق قرنطینه حیوانات تازه وارد کنترل و ریشه کن شوند. معمولاً در عرض 6 هفته، اکوسیستم مخزن برای حمایت از یک سیستم حیات دریایی کاملاً پایدار می شود.

پس چرا باید قبل از اضافه کردن ماهی به آکواریوم صبر کنید؟ ادامه مقاله را بخوانید و تا بدانید که چرا این کار مهم است!

چرا باید قبل از اضافه کردن ماهی به آکواریوم صبر کنید؟

اضافه کردن ماهی به آکواریوم || دام و پت

اکنون که می ‌دانید قبل از اضافه کردن حیوانات دریایی بیشتر به مخزن خود، باید به مدت زمان معینی صبر داشته باشید، مهم است که بدانید چرا باید منتظر بمانید. یک آکواریوم دارای ماهی ‌های زیاد مطمئناً زیبا به نظر می ‌رسد و منظره‌ای عالی برای دیدن است، اما آیا می ‌دانستید که برای ایجاد اکوسیستمی که بتواند این تعداد ماهی را حفظ کند، کار زیادی انجام می ‌شود؟

پس سوال اصلی این است که چرا باید قبل از اضافه کردن ماهی بیشتر به آکواریوم خود صبر کنید؟ از جمله علل ضروری بودن دوره انتظار قبل از افزودن ماهی های جدید به آکواریوم، عبارت اند از:

 • چرخه آماده سازی آکواریوم با وجود بسیاری از ماهی ها غیرممکن است

پس از اینکه اولین ماهی خود را به آکواریوم اضافه کردید، فرآیند چرخش آب آغاز می شود، افزودن چند ماهی اول به ایجاد اکوسیستمی کمک می کند که می تواند زندگی دریایی را در آکواریوم حفظ کند. فرآیند چرخه آماده سازی آکواریوم زمانی شروع می شود که ماهی هایی به آکواریوم اضافه می شوند و یک فیلتر مخصوص در مخزن قرار می گیرد.

این فیلتر به تبدیل کردن ترکیبات سمی مانند آمونیاک به ترکیبات ایمن تر کمک می کند. و وقتی ماهی های زیادی در مخزن وجود دارند، این کار امکان پذیر نیست. مقدار ضایعاتی که توسط بسیاری از ماهی ها تولید می شود، چرخه آماده سازی آب را غیرممکن می کند.

بنابراین، صبر کنید تا سطح آمونیاک و نیترات کاهش یابد. قبل از اینکه شروع به اضافه کردن ماهی بیشتر به آکواریوم خانگی خود کنید، صبر کنید تا سطح آمونیاک و نیترات مخزن کاهش یابد. این ترکیبات مضر می توانند در آب سمیت ایجاد کنند. آب مسموم، محیط بسیار نامساعدی برای زنده ماندن ماهی ها ایجاد می کند.

به علت تولید ضایعات توسط ماهی ها، غذای باقیمانده و گازهایی که در آب باقی می ‌مانند، مهم است که قبل از افزودن ماهی ‌های بیشتر، صبر کنید تا آب تثبیت شود. در غیر این صورت، ماهی های شما ممکن است بیمار شوند یا بمیرند.

قبل از اضافه کردن ماهی بیشتر، باید تجهیزات آکواریوم خود را ارتقا دهید

اضافه کردن ماهی به آکواریوم || دام و پت

شما به سادگی نمی توانید ماهی بیشتری به آکواریوم خود اضافه کنید. بدون اینکه مطمئن شوید که تمام تجهیزات مناسب را در اختیار دارید، این کار را نکنید. اگر قصد دارید ماهی های بیشتری به آکواریوم اضافه کنید، ممکن است لازم باشد اندازه مخزن خود را ارتقا دهید و حتی یک سیستم فیلتراسیون بزرگتر تهیه کنید.

افزودن تعداد زیادی ماهی به آکواریومی که فیلتراسیون قوی یا حجم کافی ندارد، ایده بدی است. در چنین شرایطی، کمبود اکسیژن وجود خواهد داشت و ماهی ها نیز می توانند در اثر زندگی در یک آکواریوم پرجمعیت به بیماری های مختلفی مبتلا شوند.

علاوه براین، زمانی که آب آکواریوم را تغییر دادید، باید چرخه آماده سازی آکواریوم را دوباره تکرار کنید.

 • ازدیاد جمعیت می تواند به آبزیان موجود در آکواریوم استرس وارد کند

به هر حال پر کردن بیش از حد یک آکواریوم ایده بدی است. این کار باعث ایجاد استرس در این حیوانات می شود. هنگامی که یک ماهی دچار استرس می شود، الگوهای غذایی غیرعادی را تجربه می کند یا ممکن است به طور کلی اشتهای خود را از دست بدهد. برخی نیز ممکن است درخشندگی باله های خود را از دست بدهند و وضعیت سلامتی عمومی آکواریوم بدتر شود.

بنابراین مطمئناً این نکته ایده خوبی است که قبل از افزودن ماهی جدید به آکواریوم صبر کنید.

 • برای تحقیق در مورد گونه های ماهی سازگار وقت بگذارید

یکی دیگر از عللی که باید قبل از افزودن ماهی های جدید به آکواریوم منتظر بمانید و سپس ماهی بیشتری به مخزن خود اضافه کنید، تحقیق درباره گونه های مورد نظر است. مانند سایر حیوانات، ماهی ها نیز بخشی از یک اکوسیستم بزرگتر هستند که در آن شکارچیان و طعمه ها وجود دارد.

با تحقیق در مورد گونه ‌های ماهی‌ که سازگار هستند، از بروز درگیری بین ماهی ‌ها پیشگیری ‌کنید که می ‌تواند منجر به بروز بیماری، پاره شدن باله ‌ها و حتی مرگ در برخی موارد شود.

خطرات اضافه کردن ناگهانی ماهی به آکواریوم های خانگی

اضافه کردن ماهی به آکواریوم || دام و پت

افزودن سریع ماهی در واقع می تواند منجر به بروز مشکلات جدی شود. پر کردن بیش از حد یک آکواریوم هرگز ایده خوبی نیست و به درستی نیز چنین است. با رعایت اصول پرورش ماهی، ضروری است که قبل از وارد کردن ماهی های بیشتر به آکواریوم خانگی خود، مدت معینی صبر کنید.

آب آکواریوم می تواند به طور خطرناکی نامتعادل شود

هنگامی که ماهی ها را خیلی سریع به آکواریوم خانگی تان اضافه می کنید، میکروب هایی که همراه با ماهی ها وارد آب می شوند، می توانند سطح pH آب را نامتعادل کنند و سطح نیترات و آمونیاک را به هم بزنند و منجر به تجمع بیشتر این ترکیبات در آب شوند. در نتیجه، ماهی های شما ممکن است بسیار ناسالم و در برابر بیماری ها و اختلالات آسیب پذیر شوند.

از این رو، مهم است که قبل از افزودن ماهی های بیشتر به آکواریوم خانگی خود صبر کنید.

بروز رفتار سرزمینی در ماهی های آکواریوم

اگر ظرف چند روز پس از تکمیل چرخه آب، دسته جدیدی از ماهی را به آکواریوم اضافه کنید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید که یکی از آنها افزایش جمعیت است. بعلاوه، در یک مخزن پرجمعیت، ماهی‌ ها رفتار سرزمینی نشان می دهند. ماهی ها ممکن است برای یافتن غذا به یکدیگر حمله کنند یا حتی ممکن است به عنوان راهی برای اثبات تسلط خود شروع به تغذیه از ماهی های دیگر کنند (این امر در آکواریوم های دارای ماهی های گوشتخوار شایع است).

افزودن ماهی جدید می تواند باعث انتقال عفونت شود

اضافه کردن سریع ماهی ها به این علت خطرناک است که هر ماهی که از محل زندگی خود می آید، ممکن است گونه خاصی از عفونت یا انگل را با خود حمل کند. این مسئله می تواند به طور ناگهانی کل آکواریوم خانگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که آب آکواریوم در حال چرخش است و اولین دسته از ماهی های شما در حال تطبیق با زیستگاه جدید خود هستند، مهم است که قبل از معرفی دسته دیگری از انواع گونه ها، به ویژه گونه های متفاوت، کمی صبر کنید.

چگونه می توان ماهی ها را به آکواریوم اضافه کرد؟

اضافه کردن ماهی به آکواریوم || دام و پت

آیا می دانید چگونه می توانید ماهی های جدید را به آکواریوم خانگی خود وارد کنید؟ این کار آن قدرها هم که به نظر می رسد آسان نیست. شما به سادگی نمی توانید ماهی های جدید را داخل آکواریوم بریزید. این مسئله یک ایده واقعا بد است! برای اطمینان از اینکه ماهی های شما قادر به انتقال از اولین زیستگاه به آکواریوم جدید خود است، می توانید مراحل زیر را برای اطمینان از ایمنی آن ها دنبال کنید.

حتما به خاطر داشته باشید که تغییر ناگهانی در محیط یک ماهی می تواند به شوکه شدن ماهی ها منجر شود و حتی سیستم ایمنی آنها را ضعیف کند. در بدترین حالت ممکن است حتی منجر به مرگ ماهی ها شود. به عبارت دیگر، حتما این مراحل را دنبال کنید تا از انتقال صحیح ماهی های خود مطمئن شوید.

 • مرحله 1

اضافه کردن ماهی های جدید به آکواریوم

قبل از اینکه ماهی جدید را وارد آکواریوم کنید، حتما آب را تست کنید. می توانید یک کیت تست آب را از فروشگاه محلی خود خریداری کنید. سپس، می توانید پارامترهای زیر را کنترل کنید:

 • سطح pH آب
 • درجه حرارت
 • میزان سختی آب
 • میزان شوری آب
 • مقدار نیترات و آمونیاک

تطابق مقادیر این پارامترها با میزان استاندارد قبل از افزودتن ماهی ها به آکواریوم بسیار مهم است. شما نباید آنها را در آکواریومی قرار دهید که برای حفظ حیات آن گونه خاص تنظیم نشده است.

 • مرحله 2

اضافه کردن ماهی های جدید به آکواریوم

بعد از اینکه آب در ایده آل ترین حالت خود قرار گرفت و به خوبی چرخه خود را طی کرد، می توانید انتقال ماهی ها را شروع کنید. کیسه‌ ای را که ماهی‌ تان در آن است را باز کنید و مقداری آب آکواریوم به کیسه اضافه کنید تا ماهی با آب جدید و اجزای آن سازگار شود.

این کار را به مدت 20 دقیقه انجام دهید و بار دوم مقدار کمی آب اضافه کنید.

 • مرحله سوم

اضافه کردن ماهی های جدید به آکواریوم

نور چراغ های آکواریوم را کم کنید و با شناور کردن کیسه ماهی در آکواریوم شروع کنید تا دمای داخل و خارج کیسه یکسان شود. کناره های کیسه را پایین بیاورید و اجازه دهید آب مخزن وارد کیسه شود. برای پیشگیری از انتقال بیماری و سایر ناخالصی ها، از تور ماهی استفاده کنید تا ماهی خود را به آرامی از کیسه خارج کرده و داخل مخزن ببرید. سپس کیسه را بردارید.

منبع
https://aquariumsphere.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا