پرنده ها

اضافه وزن در طوطی

گاهی اضافه وزن در طوطی رخ می دهد، اما تشخیص علائم چاقی دشوار است زیرا پرهای کرکی، وزن اضافی پرنده را پنهان می کنند. در نتیجه، افزایش وزن اغلب توسط صاحبان مورد توجه قرار نمی گیرد. طوطی ها به دلیل مصرف غذا و سبک زندگی کم تحرک، چاق می شوند.

طوطی‌های وحشی برای تقویت سبک زندگی فعال خود به غذاهای چرب نیاز دارند، اما طوطی‌های خانگی علیرغم اینکه به اندازه کافی ورزش نمی‌کنند، همچنان غذاهای پرچرب می‌خواهند. استخوان کیل را که در بالای سینه طوطی قرار دارد لمس کنید. اگر زیر دو لایه گوشت پنهان شده باشد، طوطی اضافه وزن دارد.

وزن طوطی باید کنترل شود زیرا چاقی منجر به بیماری می شود که می تواند طول عمر طوطی را کوتاه کند. رژیم غذایی برنامه ریزی شده و فعالیت بدنی تا حد زیادی خطر مرگ زودرس را کاهش می دهد. اگر طوطی در حال حاضر مستعد پرخوری است، باید یک برنامه غذایی برای پرنده خود ایجاد کنید تا از آن پیروی کند.

آیا طوطی ها می توانند بیش از حد غذا بخورند؟

طوطی های وحشی برای حمایت از سبک زندگی فعال خود به رژیم غذایی بسیار چرب و پر کالری تکیه می کنند. اگر طوطی در یک قفس کوچک نگهداری و به آنها ورزش کمی داده شود، ناگزیر شروع به چاق شدن می کند. او می خواهد همان مقدار غذا را بخورد (شاید بیشتر) اما وقتی نتواند کالری خود را بسوزاند، شروع به افزایش وزن می کند.

آیا طوطی ها پرخوری خواهند کرد؟

طوطی ها از فعال ترین پرندگان جهان هستند. بنابراین، آنها باید دائما سرگرم و تحریک شوند تا شاد و راضی بمانند. در طبیعت، طوطی ها این کارها را می کنند:

 • بازی با جفت
 • پرواز به اطراف
 • جستجو برای غذا
 • فرار از شکارچیان

البته، این نیاز به انرژی زیادی دارد، بنابراین طوطی ها سرعت متابولیسم بالایی دارند و به سرعت ذخایر چربی خود را می سوزانند. آنها به طور طبیعی به سمت غذاهایی که چربی بالایی دارند جذب می شوند.

طوطی‌های وحشی بین سبک زندگی فعالشان و پیدا نکردن غذا برای خوردن، می‌توانند وزن خود را کنترل و از بیماری‌های مرتبط با وزن اجتناب کنند. طوطی‌ های وحشی همیشه نمی‌توانند با موفقیت به دنبال غذا بگردند.

بنابراین، هر زمان که مقداری پیدا کنند، تا آنجا که می توانند می خورند و آن کالری ها را برای استفاده بعدی در ذخایر چربی خود ذخیره می کنند. طوطی های خانگی هنوز هم تمایل دارند این نگرش را نسبت به غذا داشته باشند. البته آنها به دلیل مراقبت نمی دانند که منبع غذایی ثابتی دارند. در نتیجه، آنها به عنوان راهی برای زنده ماندن، پرخوری می کنند.

آیا داشتن یک طوطی با اضافه وزن بد است؟

اضافه وزن در طوطی || دام و پت

اگر طوطی کمی وزن اضافه کند، این مضر نیست. در واقع، ذخیره کوچکی از چربی اضافی می تواند سالم باشد. از آنجایی که طوطی ها دارای سیستم ایمنی ظریفی هستند، یک بیماری می تواند به سرعت بدن آنها را تحت تأثیر قرار دهد. اگر در طول دوره نقاهت بیش از حد وزن کم کنند، می تواند منجر به بیماری های شدیدتر شود.

چاقی در طوطی ها

لازم به ذکر است که چاقی می تواند بر زندگی طوطی تأثیر منفی بگذارد و منجر به بیماری های جدی شود که به سبک زندگی و طول عمر طوطی آسیب می رساند. چاقی در طوطی ها به دلایل زیر ایجاد می شود:

 • اقلیم
 • رژیم غذایی
 • شیوه زندگی

رایج ترین رژیم های غذایی برای طوطی ها عبارتند از:

 • گلوله
 • رژیم های غذایی فرموله شده
 • یا رژیم های غذایی مبتنی بر دانه
رژیم غذایی مبتنی بر دانه

همانطور که گفته شد، رژیم های غذایی مبتنی بر دانه برای طوطی ها ایده آل نیستند زیرا طوطی ها دانه های چرب را می خورند و بقیه را نادیده می گیرند. پیشگیری از چاقی در طوطی با دانه عملا غیرممکن است زیرا نمی توانید به طوطی به زور دانه های دیگر بدهید. بعلاوه، دانه ها تمام مواد مغذی مورد نیاز طوطی را برای داشتن یک زندگی سالم فراهم نمی کنند. حتی اگر دانه ها جزء اصلی رژیم غذایی طوطی باشد، به میوه ها، سبزیجات و آجیل نیز نیاز دارد.

اقلیم

آب و هوا مستقیماً بر متابولیسم و توانایی طوطی برای سوزاندن چربی تأثیر می گذارد. طوطی ها دمای بدن بالایی دارند، بنابراین برای حفظ این دما نیاز به متابولیسم سریع داشته و انرژی زیادی مصرف می کند و باعث سوزاندن چربی می شود.

طوطی ها در آب و هوای گرم تر برای گرم ماندن نیازی به سوزاندن چربی زیادی ندارند. از این گذشته، محیط دمای بدن آنها را در جایی که باید باشد حفظ می کند. در مقابل، طوطی های در آب و هوای سردتر چربی بیشتری می سوزانند.

بنابراین، اگر طوطی گونه ای با هوای گرم است، به احتمال زیاد به جای سوزاندن از طریق آن، وزن خود را حفظ می کند. اگر طوطی لاغر پس از جابجایی از مناطق سردسیر به مناطق آفتابی شروع به چاق شدن می کند، دلیل این امر می تواند باشد.

شیوه زندگی

اضافه وزن در طوطی || دام و پت

برای مبارزه با چاقی، همه موجودات زنده باید بیش از آنچه که مصرف می کنند، چربی بسوزانند. طوطی‌های وحشی با داشتن یک سبک زندگی فعال این امر را مدیریت می‌کنند. آنها به دنبال غذا هستند، کیلومترها در یک زمان به اطراف پرواز می کنند و در طول روز غذای کمی می خورند.

در مقابل، طوطی‌های خانگی هر روز تغذیه می‌شوند و معمولاً نمی‌توانند تمام کالری مصرفی خود را از بین ببرند. سبک زندگی کم تحرک معمولاً دلیل چاقی در طوطی ها است، حتی اگر درست غذا بخورند.

پرواز کردن از یک مکان به مکان دیگر می تواند خسته کننده شود، به خصوص اگر طوطی بزرگ باشد، و بی حوصلگی منجر به بی علاقگی به پرواز یا حرکت در اطراف می شود. اگر طوطی احساس تنهایی کند یا استرس داشته باشد، وضعیت دشوارتر است، زیرا احتمال دارد در قفس خود انرژی نداشته باشد.

برای اطمینان از فعال ماندن طوطی تان می توانید با رقصیدن و بازی کردن با هم ورزش کنید. همانطور که گفته شد، طوطی ها متابولیسمی متناسب با آب و هوا دارند. اگر طوطی از نظر بیولوژیکی برای مقابله با گرما متابولیسم آهسته تری داشته باشد، احتمال افزایش وزن در هنگام پرخوری بیشتر است.

آب و هوای گرم همچنین ممکن است طوطی را از حرکت در اطراف منصرف کند و در نتیجه سبک زندگی بی تحرکی داشته باشد.

گونه های طوطی که بیشتر در معرض چاقی هستند، عبارتند از:
 • کاکوتی
 • کاکادوها
 • طوطی های آمازون
 • طوطی خاکستری آفریقایی

با این اوصاف، اگر این طوطی‌ها تشویق به ورزش و تغذیه با رژیم غذایی متعادل شوند، می‌توانند تناسب اندام داشته باشند و اصلاح شوند.

گلوله برای طوطی

بسیاری از برندها پلت خود را به عنوان یک رژیم غذایی کامل به بازار عرضه می کنند، اما این درست نیست. شبیه سازی رژیم غذایی طوطی های وحشی با غذاهای فرآوری شده دشوار است. گلوله ها سرشار از پروتئین هستند اما چربی بالایی نیز دارند.

آنها قرار است مکمل رژیم غذایی طوطی ها باشند، نه فقط غذایی که مصرف می کنند. بسیاری از گلوله ها حاوی رنگ مصنوعی هستند که سیستم گوارش طوطی را مختل می کند و منجر به مشکلات بیشتری در متابولیسم آن می شود و همراه با محتوای چربی بالا، می توانند منجر به چاقی در طوطی ها شوند.

رژیم های غذایی فرموله شده

رژیم های غذایی فرموله شده شامل برنامه ریزی دقیق و ترکیبی از غذاهای مغذی برای طوطی است، مانند:

 • دانه
 • میوه ها
 • سبزیجات
 • آجیل و خشکبار

البته طوطی وحشی 100٪ به رژیم غذایی وفادار نیست زیرا هنوز جنبه های متفاوتی بین آنچه در طبیعت است و آنچه شما می توانید تهیه کنید وجود دارد. به عنوان مثال، توت هایی که طوطی های وحشی می خورند کمتر شیرین و حاوی فیبر بیشتری هستند.

با این حال، طوطی در رژیم غذایی فرموله شده آنقدر مستعد افزایش وزن نخواهد بود. باید نیازهای غذایی گونه طوطی خود را درک و وزن و سلامت آن را کنترل کنید.

چگونه بفهمیم طوطی اضافه وزن دارد؟

اضافه وزن در طوطی || دام و پت

وزن طوطی بسته به سن طوطی و همچنین گونه طوطی متفاوت است. به عنوان مثال، آمازون با صورت متوسط ​​زرد 260 گرم وزن دارد. این تفاوت زیادی با آمازون ناپ زرد دارد که می تواند به طور متوسط ​​بین 480 تا 680 گرم وزن داشته باشد. در انتهای کوچک‌تر این طیف، مخروط‌هایی با وزن متوسط ​​55 گرم و طوطی‌های اقیانوس آرام با وزن متوسط ​​31 تا 34 گرم نقاشی شده‌اند.

البته، فقط به این دلیل که طوطی شما دقیقاً در مقیاس وزن «متوسط» قرار نمی گیرد، لزوماً به این معنی نیست که چاق یا اضافه وزن است. اما چه چیزی آنها را به عنوان اضافه وزن واجد شرایط می کند؟ برای اینکه بفهمید پرنده شما اضافه وزن دارد، اصلاً لازم نیست وزن آنها را بررسی کنید. بلکه می توانید به فرم بدن آنها نگاه کنید.

تشخیص چاق بودن یک طوطی دشوار است زیرا طوطی ها توزیع وزن متفاوتی با سایر حیوانات دارند. به همین ترتیب، پرهای آنها می تواند وزن اضافی را پنهان کند. وقتی خیلی بزرگ به نظر می رسد، احتمال دارد آن را به کرکی یا ژولیده بودن طوطی نسبت دهید. خوشبختانه راه هایی برای دور زدن مشکل وجود دارد:

استخوان کیل

فوری ترین راه برای تشخیص چاق بودن طوطی با لمس سینه آن است. طوطی ها استخوانی دارند که به صورت عمودی در وسط قفسه سینه آنها قرار دارد که به آن استخوان کیل می گویند. در طرفین استخوان کیل ماهیچه های سینه طوطی قرار دارد.

یک طوطی سالم سینه ای گرد دارد و استخوان کیل به راحتی به ماهیچه های سینه تبدیل می شود. یک طوطی دارای اضافه وزن، ماهیچه های سینه ای دارد که از استخوان کیل بیرون زده و به نظر می رسد طوطی شکافی در وسط قفسه سینه خود دارد.

بی حالی

شما همچنین می توانید از طریق عملکرد طوطی متوجه چاق بودن آن شوید. یک طوطی چاق:

 • به شدت نفس می کشد.
 • راحت تر خسته می شود.

طوطی ها پرانرژی هستند و دوست دارند حرکت کنند و وزن اضافی می تواند طوطی را بی حال کند. طوطی‌ها از ماهیچه‌های سینه خود برای پرواز استفاده می‌کنند و زمانی که این ماهیچه‌ها توسط چربی احاطه می‌شوند، حرکت کردن برایشان دشوارتر می‌شود.

وزن کردن

وزن دقیق طوطی می تواند تعیین کند که آیا این طوطی چاق است یا خیر، که با یک مقیاس کوچک قابل تشخیص است. اگر نگران این هستید که طوطی چاق است، می توانید وزن کشی های هفتگی را به عنوان بخشی از برنامه غذایی و ورزش آن انجام دهید.

مسائل بهداشتی مرتبط با اضافه وزن در طوطی

هنگامی که یک طوطی چاق شود، احتمال دارد یک سری بیماری در بدن آن رخ دهد. برخی از بیماری های مرتبط با وزن باعث درد طوطی و کوتاه شدن عمر آن می شوند، در حالی که برخی دیگر به یک تغییر رژیم غذایی ساده یا مداخله پزشکی نیاز دارند.

شایع ترین بیماری های مرتبط با وزن در طوطی ها عبارتند از:

بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب زمانی رخ می دهد که در بدن طوطی مقدار زیادی چربی وجود داشته باشد و تا زمانی که نتواند کار کند به کبد نفوذ می کند. این بیماری بیشتر در طوطی های آمازون بروز پیدا می کند.

کبد چرب در اثر رژیم های غذایی حاوی چربی بیش از حد، مانند رژیم های غذایی مبتنی بر دانه و پلت ایجاد می شود.طوطی مبتلا به بیماری کبد چرب نمی تواند استرس زیادی را تحمل کند، بنابراین ممکن است به طور ناگهانی به دلیل نقص عضو بمیرد.

لیپوم ها

لیپوم ها کیسه هایی از چربی غلیظ هستند. آنها از بدن طوطی بیرون می آیند و از آن آویزان می شوند، اما کشنده نیستند. ناحیه اطراف رشد کاملاً بدون پر است. هنگامی که لیپوم ها ایجاد می شوند، نیاز به جراحی دارند.

پودودرماتیت

در طوطی‌ ها به این حالت پامبل پا می‌ گویند. هرچه طوطی چاق تر باشد، وزن بیشتری باید روی پاهایش حمل کند و همین فشار روی پاهاست که باعث پودودرماتیت می شود. متوجه خواهید شد که پای طوطی متورم است. با گذشت زمان، مقداری از پوست شروع به کنده شدن می کند تا زمانی که پاها قرمز و ملتهب و بالاخره طوطی لنگ می شود.

آترواسکلروز

آترواسکلروز شریان ها را هدف قرار می دهد. وقتی چربی دیواره‌های سرخرگ طوطی را می‌سازد، خاصیت ارتجاعی و باریکی آن‌ها کاهش می‌یابد که احتمال دارد پاره شود و طوطی را بکشد. طوطی های مبتلا به تصلب شرایین اغلب به دلیل ناراحتی که برای پاهایشان ایجاد می کند، پای خود را گاز می گیرند. شریان ها، خون را از قلب به بافت های بدن می رسانند.

شریان‌های باریک‌تر می‌توانند باعث لنگش پاهای طوطی‌ها شوند زیرا خون به آن قسمت‌ها نمی‌رسد. این حالت بیشتر در گونه های طوطی متوسط تا بزرگ دیده می شود. به گزارش فصلنامه دامپزشکی، یکی از شایع ترین علائم مرگ ناگهانی طوطی ها است. بنابراین، مهم است که وزن طوطی خود را مدت ها قبل از رسیدن به این نقطه کنترل کنید.

زانتوماتوز

علائم این بیماری در نوک بال های طوطی ظاهر می شود. کریستال های کلسترول در زیر پوست تشکیل و نوک بال ها را متورم می کنند، گاهی اوقات تا زمانی که خونریزی کنند. در موارد شدید، نوک بال ها باید قطع شود.

چگونه طوطی را لاغر کنیم؟

اضافه وزن در طوطی || دام و پت

اگر یک طوطی چاق دارید، چگونه می توانید مشکل را بر طرف کنید؟ در اینجا نحوه مدیریت طوطی برای کاهش وزن آورده شده است:

تغییر رژیم غذایی

رژیم های غذایی فرموله شده، متابولیسم آنها را متعادل می کند و مصرف چربی را کاهش می دهد. اگر نمی توانید یک رژیم غذایی فرموله شده را تهیه کنید، می توانید ترکیبی از دانه ها و گلوله ها را همراه با یک رژیم غذایی فرموله شده تهیه کنید. به یاد داشته باشید، گلوله ها و دانه ها به عنوان مکمل بهترین اثر را دارند.

هر گونه تغییر شدید در رژیم غذایی طوطی ها نباید فوراً انجام شود زیرا آنها به خوبی با تغییرات ناگهانی سازگار نمی شوند. غذای جدید را با مخلوط کردن آن با غذای معمولی تا زمانی که طوطی تان به آن عادت کند، داخل آن بریزید.

زمان تغذیه

در مورد زمان تغذیه سخت گیری کنید. برخی از طوطی ها، به ویژه آنهایی که به صورت دستی بزرگی می شوند بسیار نیازمند هستند، بنابراین بیشتر از آنچه باید غذا می خواهند. با سایر اعضای خانواده مشورت کنید و مطمئن شوید که آنها خارج از ساعات عادی غذا به طوطی غذا نمی دهند.

ورزش

همراه با یک رژیم غذایی با کیفیت و برنامه غذایی دقیق، سطح سالم ورزش ضروری است. در اینجا چند راه برای کمک به طوطی خود برای کاهش وزن آورده شده است:

رقص

طوطی ها دوست دارند برقصند. قرار دادن موسیقی و آموزش شیار کردن، آنها را لاغر نگه می‌دارد و زمان خوبی برای پیوند خواهد بود.

بازی با پرندگان دیگر

تاریخ های بازی را با صاحبان دیگر پرنده ها برنامه ریزی کنید تا طوطی بتواند با آنها فعال شود. طوطی ها حیوانات بسیار اجتماعی هستند، بنابراین طوطی می تواند انگیزه بیشتری برای ورزش با طوطی دیگر داشته باشد.

سرد کردن اتاق

اگر تابستان است یا در آب و هوای گرم زندگی می کنید، اتاق را خنک تر کنید. این کار متابولیسم طوطی را تشویق می کند تا بیشتر کار کرده و مقداری چربی بسوزاند. سرما حتی احتمال دارد طوطی بی حال را تحریک تا برای گرم ماندن بیشتر حرکت کند.

اسباب بازی

طوطی ها به خصوص گونه های بزرگتر جنبه مخربی دارند. آنها هنگام گاز گرفتن و چنگ زدن به چیزها، مقدار زیادی چربی می سوزانند. اطمینان حاصل کنید که طوطی همیشه چیزی مانند مقوا را در نزدیکی خود دارند.

اگر طوطی به اسباب‌ بازی‌هایش توجهی نمی‌کند، اسباب‌ بازی‌های جدیدی تهیه کنید، زیرا احتمال دارد از بازی کردن با همان چیزها خسته شده باشد. طوطی ها حتی می توانند با اسباب بازی های قدیمی کودک بازی کنند.

حمام کردن

پس از حمام کردن، طوطی اغلب خود را اصلاح می کند. طوطی ها برای حفظ سلامت ،پرهای خود را پر می کنند. با حمام کردن بیشتر طوطی خود، می توانید فرآیند پیش خراش دادن را فعال کنید. این فعالیت مقداری چربی را می سوزاند. به ویژه برای پرندگانی که خیلی چاق هستند و نمی توانند کارهای سخت تری انجام دهند، مانند پرواز یا رقصیدن، خوب است.

قفس های سر باز

طوطی ها برای سالم بودن نیاز به پرواز دارند و باید این کار را اغلب انجام دهند. اگر قفس در فضای باز در دسترس نیست، همیشه می توانید خانه خود را ضد پرنده نگه دارید، بنابراین طوطی می تواند هر چقدر که می خواهد پرواز کند.

طوطی ها می توانند چاق شوند. تا زمانی که رژیم غذایی و ورزش پرنده خود را ارزیابی و اصلاح کنید، طوطی دارای اضافه وزن یا چاق قادر خواهد بود هر گونه وزن اضافی را کاهش دهد.

مدیریت وزن در طوطی ها

پرندگان از کمبود تنوع در رژیم غذایی خود خسته می شوند و به اندازه شما غذاهای غیرمفید را دوست دارند! آیا دوست دارید جلوی تلویزیون بنشینید و یک کیسه چیپس بخورید یا کمی پنیر و کراکر بخورید؟ خوب، به روش خودش، پرنده خانگی شما هم همینطور! درست مانند انسان ها، پرنده شما جذب غذاهای پرانرژی می شود که در طبیعت نسبتاً کمیاب هستند و برای تشدید مشکل، دانه های ساخته شده برای پرندگان خانگی دارای محتوای چربی بالاتری نسبت به طبیعت هستند. غذاهای پرچرب نیز مانند ما برای پرندگان اعتیادآور هستند.

 پرندگان هم چاق می شوند. زمانی که پرنده در حال افزایش وزن است، تشخیص آن با پوشیده شدن از همه این پرها بسیار سخت تر است. یک راه خوب برای بررسی این است که توده‌های چربی به نام لیپوم را که در ناحیه سینه یافت می‌شوند، حفظ کنید. بررسی کنید که آیا می توانید کیل را ببینید، که استخوانی است که از وسط سینه و بدن پرنده شما می گذرد. اگر کیل قابل مشاهده نیست یا روی آن احساس چربی می کنید، احتمال زیادی وجود دارد که پرنده شما اضافه وزن داشته باشد و رژیم غذایی او نیاز به توجه داشته باشد.

مراقب بیماری کبد چرب باشید. یکی از اصلی ترین خطرات چاقی در پرنده، بیماری کبد پرندگان است که به عنوان کبد چرب نیز شناخته می شود. اینجاست که چربی اضافی که پرنده شما جذب می کند در کبد انباشته می شود. همانطور که چربی انباشته می شود، شروع به جایگزینی برای کبد می کند که عملکرد مناسب کبد را به خطر می اندازد. با گذشت زمان، اگر حیوان خانگی شما درمان نشود، بیمار می شود و می میرد، بنابراین ایده خوبی است که در اسرع وقت مراقب علائم اضافه وزن باشید.

منبع
https://www.allaboutparrots.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا