سگ ها

اسهال سگ

اسهال سگ، از علل تا درمان

اسهال سگ می تواند علل و گزینه های درمانی زیادی داشته باشد. برای یادگیری علائم، علل و درمان اسهال سگ ادامه مقاله را تا انتها بخوانید. تقریباً همه والدین سگ مجبورند در مرحله ای از زندگی حیوان خانگی خود با واقعیت تاسف بار این بیماری ها روبرو شوند. اگرچه آنچه باعث اسهال سگ شما می شود می تواند موارد مختلفی از چیزهای ناخوشایند که آنها را از سطل زباله خوردند تا بیماری زمینه ای جدی باشد. یک چیز مسلم است: برخورد با مدفوع شل توله سگ هم برای شما و هم برای سگ ناخوشایند است. برای آشنایی بیشتر با اسهال در سگ، علت ایجاد آن و نحوه درمان موثر آن، ادامه مطلب را بخوانید.

این بیماری می تواند از ناراحتی خفیف تا وضعیت جدی متغیر باشد. این طبیعی که سگها بعد از خوردن یک غذای جدید یا یک غذای جدید کمی مدفوع نرم داشته باشند. این معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال، در برخی موارد، اسهال شدید می تواند منجر به کم آبی بدن شود.

اسهال می تواند یک مشکل حاد یا یک مشکل مزمن باشد. اسهال حاد به اسهالی گفته می شود که کمتر از دو هفته طول بکشد. در بسیاری از موارد، اسهال حاد خود محدود کننده است. ممکن است فقط یک یا دو روز طول بکشد و سپس بدون درمان برطرف شود. از طرف دیگر اسهال مزمن بیش از دو هفته ادامه می یابد. اسهال مزمن به طور معمول نشان دهنده وجود یک بیماری زمینه ای است. سگهای مبتلا به اسهال مزمن اغلب به درمان علامتی ساده پاسخ خوبی نمی دهند. در عوض، این سگ ها نیاز به آزمایش تشخیصی دارند تا علت اصلی اسهال آنها مشخص شود، به طوری که یک برنامه درمانی هدفمند تهیه شود.

چرا گوش سگ من بو می دهد؟

انواع اسهال در سگ ها

اسهال سگ، از علل تا درمان | دام و پت

انواع مختلفی از این بیماری وجود دارد. ظاهر اسهال گاهی می تواند سرنخ هایی در مورد علت ایجاد این مشکل ارائه دهد. انواع رایج اسهال عبارتند از:

 

 • بیماری همراه با خلط: وجود مخاط در اسهال نیز با مشکلی در روده بزرگ همراه است. دیدن خون و مخاط در اسهال سگ شما غیر معمول نیست.
 • اسهال تیره در سگ (قیری): مدفوع تیره و قیری ممکن است نشان دهنده وجود خون هضم شده در مدفوع باشد. این یک بیماری جدی است که نیاز به درمان فوری دارد.
 • بیماری با کرم: اگرچه اکثر سگهایی که کرم روده دارند از کرم های قابل مشاهده در مدفوع عبور نمی کنند، لکه های سفید در اسهال سگ شما یا ظاهر دانه دار نشان دهنده وجود انگل است.
 • اسهال آبکی در سگها: اسهال آبی می تواند دلایل بالقوه زیادی داشته باشد. سگهایی که اسهال آبکی دارند باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنند تا از کم آبی بدن جلوگیری شود.
 • اسهال خونی در سگها: اگر اسهال سگ شما دارای علائم قرمز خون قرمز باشد، ممکن است نشان دهنده وجود مشکل در روده بزرگ باشد. در حالی که اسهال خونی در سگ ها نسبتاً شایع است، اما نیاز به ارزیابی فوری پزشکی دارد.

اگر سگ شما اسهال دارد، به ظاهر اسهال توجه کنید. اینکه بتوانید آن را برای دامپزشک توصیف کنید می تواند به تشخیص و درمان سگ شما کمک کند.

علل اسهال در سگ ها

اسهال سگ، از علل تا درمان | دام و پت

شایع ترین علت این بیماری عدم رعایت رژیم غذایی است. بسیاری از سگها دارای معده حساسی هستند، بنابراین تغییر در غذا، نوع جدیدی از غذا، ورود به سطل زباله یا خوردن غذای ناخوشایند در حیاط خلوت می تواند باعث ایجاد یک دوره کوتاه اسهال شود.

برخی از سگها نیز ممکن است در اثر استرس یا تغییر در روال زندگی خود دچار اسهال شوند. این ممکن است در صورت سوار شدن سگ شما در لانه خانه، مسافرت با شما و یا افزودن یک عضو جدید از خانواده انسان یا حیوان به خانه شما رخ دهد. این موارد اسهال معمولاً به سرعت، با درمانهای ساده و یا حتی بدون درمان برطرف می شود.

بیماریهای عفونی همچنین می توانند باعث این بیماری شوند. کرم های روده ای، مانند کرم قلاب دار و کرم های گرد، از علل شایع اسهال توله سگ هستند. کرم شلاقی در توله سگ ها کمتر دیده می شود، اما می تواند باعث این بیماری شود. انگل های تک یاخته ای مانند ژیاردیا و کوکسیدیا می توانند باعث ایجاد این بیماری در هر سنی شوند. پاروویروس، یک عفونت ویروسی جدی، به دلیل واکسیناسیون نسبتاً نادر است، اما می تواند باعث اسهال شدید در سگ های واکسینه نشده شود.

به ندرت، سگها ممکن است به دلیل بیماری مزمن زمینه ای دچار اسهال مزمن شوند. شرایطی مانند عدم تحمل غذایی، بیماری التهابی روده، لنفژکتازی (اختلال در عروق لنفاوی)، نارسایی برون ریز لوزالمعده و حتی سرطان روده همه می توانند باعث اسهال مزمن در سگ ها شوند.

کرم های انگلی در سگ ها، انواع کرم ها و علائم آنها را بشناسید.

علائم اسهال در سگ ها

اسهال سگ، از علل تا درمان | دام و پت

اسهال به افزایش سیالیت، دفعات یا حجم مدفوع سگ اشاره دارد. سگهای مبتلا به اسهال ممکن است مدفوع کمی نرمتر از حد معمول تا آبکی داشته باشند. اگر سگ شما اسهال دارد، ممکن است در خانه تصادف کند یا بیشتر بخواهد بیرون برود، با این حال برخی هنوز برای دفع مدفوع فشار می آورند. در برخی موارد، اسهال ممکن است با علائم دیگری مانند بی حالی، ناراحتی شکمی، کاهش اشتها و یا استفراغ همراه باشد.

در اینجا لیستی از تغییرات رفتاری و سلامتی است که به شما کمک می کند بفهمید چه زمانی سگ شما با یک مورد اسهال سر و کار دارد. علائم اسهال در سگ ها عبارتند از:

 • بی حالی
 • استفراغ
 • نفخ (گاز)
 • کاهش اشتها
 • ناراحتی شکمی
 • زور زدن به مدفوع
 • حوادث مدفوع در خانه
 • افزایش تعداد دفع مدفوع
 • مدفوع نرم (از کمی نرم تا آبکی)
 • حجم بیش از حد معمول مدفوع

تشخیص اسهال سگ

اگر سگ شما علائم اسهال را نشان داد، مهم است که بلافاصله برای راهنمایی با دامپزشک خود تماس بگیرید. برای شناسایی موارد شدید اسهال یا رد مشکلات جدی زمینه ای سلامت، دامپزشک شما ممکن است یک معاینه فیزیکی کامل از جمله ارزیابی بینی تا دم و بررسی وزن روی سگ شما انجام دهد.

در مرحله بعد، دامپزشک شما احتمالاً یک انگل مدفوع را انجام می دهد. این آزمایش شامل جمع آوری یک نمونه کوچک از مدفوع و بررسی آن در زیر میکروسکوپ برای وجود تخم های انگلی است. این آزمایش برای تشخیص کرم های روده ای استفاده می شود. اگر سگ شما در معرض خطر است، دامپزشک شما ممکن است آزمایش های تخصصی تری برای بیماری های عفونی مانند آزمایش پاروویروس و ژیاردیا را توصیه کند. این آزمایشات را می توان معمولاً در مطب دامپزشک انجام داد در حالی که منتظر هستید، اگرچه برخی از دامپزشکان ممکن است نمونه هایی را به آزمایشگاه خارج ارسال کنند.

بسته به نتایج آزمایش مدفوع و وضعیت کلی سگ شما، دامپزشک ممکن است تشخیص های بیشتری را توصیه کند. اگر سگ شما اسهال مزمن داشته باشد، آزمایش بیشتر اهمیت دارد. آزمایش های تکمیلی ممکن است شامل آزمایش خون (شمارش کامل سلول های خونی، مشخصات بیوشیمی سرم و یا آزمایش های تخصصی خون دستگاه گوارش)، تجزیه و تحلیل ادرار، رادیوگرافی شکم (اشعه ایکس) و یا سونوگرافی شکم باشد.

درمان اسهال سگ

اسهال سگ، از علل تا درمان | دام و پت

هنگام تعیین نحوه توقف این بیماری ، توجه به شدت اسهال مهم است. موارد خفیف این بیماری که در یک سگ رخ می دهد بدون بیماری پزشکی زمینه ای اغلب می تواند با مراقبت در خانه مدیریت شود. با این حال، اگر این بیماری شما شدید است یا سگ شما دارای بیماری های زمینه ای (مانند دیابت، بیماری کوشینگ، سرطان یا سایر مشکلات پزشکی شناخته شده) است، سگ شما باید در اسرع وقت توسط دامپزشک ملاقات کند تا از درمان مناسب پزشکی اطمینان حاصل شود.

درمان خانگی اسهال سگ

در موارد خفیف اسهال، 12 تا 24 ساعت غذا را کنار بگذارید تا دستگاه گوارش سگ شما استراحت کند، اما برای جلوگیری از کم آبی بدن به آب اجازه دسترسی دهید. هنگامی که غذا را مجدداً وارد می کنید، مهم است بدانید که به سگ مبتلا به این بیماری چه غذایی بدهید تا مطمئن شوید که این غذا باعث ایجاد اسهال اضافی نمی شود. به طور کلی، شما باید یک رژیم غذایی ملایم، مانند سینه مرغ بدون استخوان و پوست مخلوط با برنج سفید را ارائه دهید. دو تا سه روز به بیمار بهبود یافته خود وعده های غذایی کوچک و ملایم بدهید، سپس به تدریج به رژیم غذایی معمول سگ خود بازگردید.

به سگهای مبتلا به این بیماری به هیچ وجه داروهای بدون نسخه انسانی ندهید، زیرا ممکن است برای سگها مضر باشد. اگر این بیماری با رژیم غذایی ملایم برطرف نشد و یا با تجویز مجدد غذای معمولی عود کرد، در اسرع وقت برای ارزیابی و آزمایش بیشتر با دامپزشک خود مشورت کنید.

اگر دامپزشک شما یک مشکل بهداشتی اساسی را که باعث اسهال سگ شما می شود تشخیص دهد، درمان بر روی رفع علت اصلی تمرکز خواهد کرد. در صورت عدم وجود علت زمینه ای، دامپزشک اسهال سگ شما را به صورت علامتی درمان می کند. درمانها ممکن است شامل داروهای ضد اسهال (به طور خاص، داروی اسهال سگ)، رژیم های تجویزی و مایعات (در صورت کم آبی سگ شما) باشد.

باهوش ترین نژاد سگ ها کدامند؟

هزینه عمومی برای درمان اسهال در سگ ها

اسهال سگ، از علل تا درمان | دام و پت

اگر سگ شما برای یک مورد خفیف این بیماری به دامپزشک مراجعه کرد، احتمالاً 100 تا 200 دلار برای معاینه، آزمایش انگل مدفوع و داروهای ضد اسهال پرداخت خواهید کرد. با این حال، درمان این بیماری مزمن یا شدید بسیار گرانتر خواهد بود. آزمایش تشخیصی اسهال مزمن یا بستری شدن در موارد شدید اسهال (مانند مواردی که توسط پاروویروس ایجاد شده است) می تواند چندین هزار دلار هزینه داشته باشد.

چگونه از اسهال سگ جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از بیماری این است که میزان مصرف غذای سگ خود را تنظیم کنید. از ایجاد تغییرات چشمگیر در رژیم غذایی سگ خود اجتناب کنید. اگر باید غذای سگ خود را تغییر دهید، سگ خود را به تدریج در طول یک هفته تغییر دهید. تعداد غذاهایی که به سگ خود می دهید را محدود کنید، از غذا دادن به ضایعات میز سگ خود اجتناب کنید و دسترسی سگ خود را به سطل زباله مسدود کنید. اطمینان حاصل کنید که سگ شما از مراقبت های پیشگیرانه، از جمله واکسن و پیشگیری ماهانه از انگل مطلع است.

 دامپزشک ممکن است پروبیوتیک ها را برای تنظیم دستگاه گوارش سگ توصیه کند. پروبیوتیک ها می توانند به درمان یا پیشگیری از این بیماری کمک کنند. اگر سگ شما مستعد ابتلا به بیماری باشد، با دامپزشک خود در مورد پروبیوتیک ها صحبت کنید.

۱۱ بیماری پوستی شایع در سگ ها را بشناسید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/dog-health/dog-diarrhea-causes-and-how-to-help/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا