گربه ها

استوماتیت در گربه ها

استوماتیت گربه وضعیتی است که در آن داخل دهان گربه به شدت ملتهب می شود.در بیشتر موارد استوماتیت در گربه های بزرگتر از یک سال رخ می دهد. اولین علامت استوماتیت گربه سانان اغلب آبریزش دهان یا پنجه زدن در دهان است. اگر دامپزشک  مشکوک به استوماتیت گربه باشد، یک معاینه فیزیکی کامل انجام می  دهد.

بهداشت خوب دندان از بچه گربه احتمالا موثرترین روش پیشگیری است. استوماتیت یک بیماری شایع در گربه ها است. باعث التهاب شدید داخل دهان، لثه و زبان می شود و در نتیجه باعث درد و بی میلی به خوردن می شود. هر شرایطی که باعث شود گربه ها از خوردن غذا اجتناب کنند می تواند خطرناک باشد. در این مقاله از دام و پت علائم و نشانه های استوماتیت در گربه ها و کارهایی که می توانید برای کمک به احساس بهتر گربه تان انجام دهید را مرور می کنیم.

استوماتیت چیست؟

استوماتیت که به نام لثه مزمن گربه (FCGS) نیز شناخته می شود، وضعیتی است که در آن داخل دهان گربه به شدت ملتهب می شود. بر خلاف التهاب لثه که معمولاً لثه های نزدیک دندان های بیمار را درگیر می کند، استوماتیت بر تمام بافت های نرم دهان از جمله لثه ها، پشت گلو، زبان و حتی سقف دهان تأثیر می گذارد. این یکی از مشکلات غیرمعمول دهان گربه است که دامپزشکان با آن مواجه می شوند، اما همچنان بر بخش قابل توجهی از گربه ها تأثیر می گذارد. التهاب دردناک است و ممکن است به دلیل ناراحتی شدید باعث غذا نخوردن گربه شود.

آیا استوماتیت در گربه ها کشنده است؟

استوماتیت در گربه ها به ندرت کشنده است. اما این جدی است و در صورت عدم درمان به دلیل درد ناشی از بیماری و بی اشتهایی ناشی از آن ممکن است گربه ها در نهایت به دلیل غذا نخوردن بمیرند، اما اکثریت قریب به اتفاق گربه ها قبل از اینکه مشکل اینقدر جدی شود تحت درمان قرار می گیرند.

علت استوماتیت در گربه ها چیست؟

استوماتیت گربه ها چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟ || دام و پت

دامپزشکان علت دقیق استوماتیت در گربه ها را نمی دانند. با این حال، چندین چیز وجود دارد که می تواند گربه را بیشتر در معرض آن قرار دهد. رایج ترین نظریه این است که گربه ها نسبت به چیزی واکنش ایمنی بیش از حد دارند و این واکنش ایمنی است که باعث ایجاد زخم و التهاب در دهان می شود.

ما می دانیم که عفونت با کالیسی ویروس گربه، گربه را بیشتر در معرض ابتلا به استوماتیت قرار می دهد. عفونت با ویروس نقص ایمنی گربه (FIV) یا ویروس لوسمی گربه (FeLV) نیز ممکن است گربه را بیشتر در معرض ابتلا به استوماتیت قرار دهد، اما این رابطه بسیار کمتر از کلسی ویروس واضح است.

همچنین به نظر می رسد گربه های خانواده های چند گربه ای یا گربه هایی که در فضای باز زندگی می کنند ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به استوماتیت باشند، اما مشخص نیست که آیا این به دلیل استرس مزمن و پایین است یا به این دلیل که احتمال ابتلا به این گربه ها بیشتر است.

اغلب موارد استوماتیت در گربه های بزرگ تر از یک سال رخ می دهد. بهداشت دهان و دندان قطعاً در گربه هایی که از استوماتیت رنج می برند نقش مهمی دارد. به نظر می رسد بسیاری از این گربه ها نسبت به پلاک باکتریایی روی دندان هایشان پاسخ ایمنی بیش از حدی دارند و کاهش میزان پلاک باکتریایی می تواند باعث بهبود التهاب در دهان آنها شود. علاوه بر این، هر بیماری دندانی که می تواند التهاب و درد را افزایش دهد، آن را بدتر می کند، بنابراین مشکلات دندانی به طور کلی می تواند التهاب دهان گربه ها را پیچیده کند.

به طور خلاصه، گربه ها در موارد زیر بیشتر از استوماتیت رنج می برند:
 • بالای یک سال سن دارند.
 • بیماری دندان داشته باشد.
 • حامل کالیسی ویروس، FeLV یا FIV باشند.
 • در خانه ای با بیش از یک گربه زندگی کنند.

علائم استوماتیت گربه سانان

از آنجایی که گربه ها به ندرت اجازه می دهند داخل دهانشان را نگاه کنیم، اولین علامت استوماتیت گربه ها اغلب آب ریزش دهان یا پنجه زدن در دهان است که نشانه ای از التهاب و درد دهان است. صاحبان حیوانات خانگی اغلب تغییری در ترجیحات غذایی گربه ها را گزارش می دهند. برخی شروع به پرهیز از غذاهای سفت می کنند، برخی به طور کامل از غذا اجتناب می کنند. برخی ممکن است به سمت کاسه بروند، یک لقمه بخورند و دور شوند.

به ندرت مشاهده می شود که گربه شما از دهان خونریزی می کند، اما استوماتیت شدید در گربه ها ممکن است باعث ایجاد بزاق کمی خونی شود، و اگر گربه بیش از حد معمول آب دهانش را ترشح می کند، ممکن است متوجه این حالت لکه هایی از خون شوید که روی رختخواب، اسباب بازی ها یا کاسه های غذا باقی مانده است.

سایر علائم استوماتیت در گربه ها، عبارتند از:

 • آب دهان
 • کاهش وزن
 • پنجه زدن در دهان
 • بی میلی به خوردن کیبل
 • هالیتوزیس (بوی بد دهان)
 • کت خز ضعیف به دلیل عدم آرایش
 • غدد لنفاوی دردناک و متورم در گردن
 • بی اشتهایی، یا خوردن تنها بخشی از یک وعده غذایی

تشخیص استوماتیت در گربه ها

اگر دامپزشک مشکوک به استوماتیت گربه باشد، یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد. دامپزشک باید داخل دهان گربه را بررسی کند، سر و گردن او را بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ مشکل دیگری وجود ندارد، به خصوص که این موارد اغلب با علائم مبهم ظاهر می شوند. تشخیص استوماتیت اغلب بر اساس ضایعات در دهان و علائم سازگار انجام می شود، اما مهم است که به دندان ها نگاه کنید تا سایر مشکلات دندانی را رد کنید.گاهی اوقات، بیوپسی از دهان – تحت بیهوشی عمومی – ممکن است برای تأیید اینکه ضایعات استوماتیت هستند و سرطانی نیستند، لازم باشد. دامپزشکان همچنین می خواهند علل زمینه ای استوماتیت، مانند بیماری های ویروسی را بررسی کنند.

علاوه بر معاینه فیزیکی، اکثر دامپزشکان آزمایش های زیر را انجام می دهند:
 • آزمایش های خون: این آزمایش ها شرایط دیگر را بررسی می کنند و مطمئن می شوند که داروها برای استفاده بی خطر هستند. آزمایش خون همچنین به دامپزشکان کمک می کند FIV یا FeLV را تشخیص دهند.
 • سواب دهان: یک دامپزشک ممکن است یک سواب دهان را برای آزمایش کلسی ویروس گربه انجام دهد. آنها همچنین ممکن است یک سواب باکتریایی از دهان بگیرند.
 • تصویربرداری از دندان: این شامل عکسبرداری با اشعه ایکس از دهان، لثه و دندان گربه است که در زمانی که گربه تحت بیهوشی است انجام می شود.
 • بیوپسی از دهان: اگر گربه شما تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد، دامپزشک ممکن است بیوپسی را برای آزمایش سرطان انتخاب کند.

نحوه درمان استوماتیت گربه

استوماتیت گربه ها چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟ || دام و پت

درمان استوماتیت گربه می تواند ناامید کننده باشد و برخی از گربه ها هرگز به طور کامل بهبود نمی یابند. با این حال، بسیاری از گربه ها با برخی از راه حل های ساده پیشرفت هایی خواهند داشت. هنگامی که دامپزشک تشخیص دهد گربه شما مبتلا به استوماتیت است، درمان معمولا با راه حل های ساده شروع می شود و تا فرآیندهای درمانی پیچیده تر عمل می کند.

اولین قدم معمولاً تمیز کردن کامل دندان و برداشتن دندان های بیمار است. هنگامی که دهان گربه شما تمیز شد، مراقبت در منزل با یک محصول مناسب قدم بعدی است. در برخی موارد، این، همراه با تمیز کردن کامل دندان چند بار در سال، تمام چیزی است که برای درمان استوماتیت در گربه ها لازم است.

کشیدن دندان برای استوماتیت

متأسفانه برخی از گربه ها چندان خوش شانس نیستند. اگر دامپزشک شما از پاسخ حیوان خانگی شما به تمیز کردن معمولی راضی نیست، ممکن است کشیدن تمام دندان های گونه را توصیه کند. این بدان معناست که گربه شما تمام دندان هایش از جمله دندان نیش را روی فونت نگه می دارد، اما بقیه دندان ها را از دست می دهد. برای بسیاری از صاحبان این یک گام جدی به نظر می رسد، اما نزدیک به 90 درصد از گربه ها با این مرحله بهبود می یابند و 50 درصد آنها درمان می شوند و نیازی به داروی طولانی مدت ندارند.

داروها برای درمان استوماتیت در گربه ها

استوماتیت گربه ها چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟ || دام و پت

داروهای زیادی برای درمان استوماتیت در گربه ها پیشنهاد شده اند. اما بسیاری از آنها در مورد اینکه آیا کار می کنند یا خیر، تا حدودی بی تأثیر هستند. اینترفرون یک داروی ضد ویروسی است که از طریق تزریق یا مایع مستقیماً در دهان تجویز می شود.

سایر داروهای احتمالی مورد استفاده برای درمان و مدیریت استوماتیت در گربه ها، عبارتند از:

 • سیکلوسپورین: معمولاً به شکل مایع خوراکی تجویز می شود.
 • NSAIDs (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی): اینها یا مایعات خوراکی یا قرص هایی هستند که برای کاهش التهاب در دهان تجویز می شوند. آنها تسکین درد خوبی هستند، اما نباید در طولانی مدت استفاده شوند مگر اینکه گزینه دیگری وجود داشته باشد.
 • کورتیکواستروئیدها: استروئیدها به عنوان یک ضد التهاب عمل می کنند. آنها معمولا به شکل قرص داده می شوند. آنها عوارض جانبی قابل توجهی دارند و دامپزشکان سعی می کنند از کمترین دوز موثر در کوتاه ترین زمان ممکن برای کنترل این بیماری استفاده کنند.

هزینه عمومی برای درمان استوماتیت در گربه ها

هزینه درمان استوماتیت در گربه ها متغیر است، زیرا بستگی به پاسخ فرد گربه به درمان دارد.

چگونه از استوماتیت در گربه ها جلوگیری کنیم؟

بهداشت خوب دندان از بچه گربه احتمالا موثرترین روش پیشگیری است. علاوه بر این، به روز نگه داشتن گربه در مورد واکسیناسیون، احتمال ابتلای آنها به کلسی ویروس یا ویروس لوسمی گربه را کاهش می دهد. کاهش دعوای گربه ها با عقیم کردن حیوان خانگی خود و در نتیجه احتمال ابتلای حیوان خانگی شما به FeLV یا FIV نیز ایده خوبی است.

منبع
https://www.greatpetcare.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا