حیوانات خانگی کوچک

استوماتیت در لاک پشت ها

استوماتیت در لاک پشت ها

استوماتیت در لاک پشت ها به عنوان “پوسیدگی دهان” نیز شناخته می شود و معمولاً یکی از رایج ترین موضوعات ابتلا به لاک پشت در طی و بعد از خواب زمستانی است. استوماتیت در لاک پشت ها همچنین می تواند نتیجه ضربه یا بیماری عفونی باشد. استوماتیت بسته به علت اصلی آن با دارو برای تمیز کردن دهان یا تزریق قابل درمان است.

مراقبت از لاک پشت اغلب مانند بازی کودکانه به نظر می رسد، گرچه واقعیت بسیار متفاوت است. در حالی فکر می کنید لاک پشت ها حیوانات خانگی هستند که به نگهداری و مراقبت کمی نیاز دارند، اما واقعیت چیز دیگری است و آنها نیازهای خاص خودشان را دارند که باید برآورده شود. یک زیستگاه تمیز و مناسب جزء نیازهای اصلی یک لاک پشت خانگی است. همچنین باید دمای محل زندگی حیوان خانگی خود را در حد مطلوب حفظ کنید. همچنین اگر لاک پشت شما نژادی در خواب زمستانی است باید آماده خواب زمستانی حیوان خانگی خود باشید.

اما این همه ماجرا نیست. لاک پشت ها به طور ناخوشایند دارای مشکلات سلامتی و بیماری های خاص و مشخصی نیز هستند. وظیفه شما به عنوان مالک این است که بدانید چه کاری انجام دهید و چگونه این مسائل را درمان کنید.

ورم دهان یکی از این مشکلات است و در صورت عدم درمان، لاک پشت مجبور خواهد شد به غیر از ناراحتی داخلی که برای شما ایجاد می شود، با بسیاری از مشکلات سلامتی مقابله کند.

چرا لاک پشت ها به استوماتیت مبتلا می شوند؟

استوماتیت در لاک پشت ها |دام و پت

استوماتیت که به آن پوسیدگی دهان نیز گفته می شود، عفونتی است که حفره دهان لاک پشت را تحت تأثیر قرار می دهد. این التهاب دهان باعث ایجاد زخم یا ترشح در دهان می شود و این همه به دلیل باکتری های موجود در حفره دهان لاک پشت است.

به طور کلی، این مشکل زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی خزندگان ضعیف می شود و در حالی که باکتری های موجود در دهان لاک پشت معمولاً مضر نیستند، اما اگر سیستم ایمنی بدن آنها به خطر بیفتد و ضعیف شود، ماجرا فرق می کند. اگر لاک پشت بیماری غیرمرتبطی داشته باشد، در معرض خطر ابتلا به استوماتیت نیز قرار می گیرد.

لاک پشت ها به دلیل خواب زمستانی معمولاً مستعد استوماتیت هستند. هنگام خواب زمستانی، متابولیسم بدن آنها به تدریج کندتر شده و منجر به کاهش کارایی سیستم ایمنی بدن می شود.

این نشان می دهد که شما باید دقیقا بدانید که در هنگام خواب زمستانی لاک پشت خود چه کاری انجام دهید.

لاک پشت نمی تواند با هیچ عفونتی مقابله کند، و همین موضوع حیوان خانگی شما را در معرض خطر ابتلا به استوماتیت قرار می دهد. اگر لاک پشت متعلق به کسی باشد که نمی داند چگونه از لاک پشت خود مراقبت صحیحی داشته باشد، به احتمال زیاد دهانش هم پوسیده می شود. رژیم غذایی نامناسب و شرایط زندگی ممکن است عملکرد سیستم ایمنی بدن حیوان خانگی شما را کاهش دهد. حتی باعث شود که ورم دهان جان آن را تهدید کند.

علائم ورم دهان در لاک پشت ها

استوماتیت در لاک پشت ها 2 |دام و پت

به طور کلی، تشخیص استوماتیت در مراحل اولیه دشوار است، زیرا علائم قابل مشاهده تا زمانی که عفونت به خوبی ثابت نشود، ظاهر نخواهد شد. به همین ترتیب، شناختن علائم و بررسی لاک پشت شما ممکن است به شما این امکان را بدهد که بیماری را سریع تر تشخیص دهید. اگر متوجه تغییرات ناگهانی در رفتار و شکل ظاهری آنها شده اید، ممکن است به این معنی باشد که استوماتیت تا حدودی پیشرفت کرده است، و شما باید هر چه زودتر برای پیشگیری از بروز عوارض جانبی اقدام کنید.

برخی از شایع ترین علائم ورم دهان در لاک پشت ها، عبارتند از:

درد و ناراحتی

لاک پشت ها دقیقاً احساسات خود را بروز نمی دهند، بر همین اساس تشخیص علائم در آنها سخت است. با این وجود، ناراحتی و درد در آنها آشکار خواهد شد. به عنوان مثال، آنها ممکن است بیش از حد بی حال شوند، یا در واقع، بیش از حد معمول در محفظه خود قدم بزنند. رفتار دفاعی یا خجالتی نیز می تواند نشان دهنده علائم بیماری در لاک پشت ها باشد.

از دست دادن اشتها

به طور طبیعی بروز هر گونه التهاب در دهان ممکن است در غذا خوردن شما هم اختلالی ایجاد کند. لاک پشت نیز در اثر ابتلا به استوماتیت ممکن است از این شرایط مستثنی نباشند. از آنجا که این وضعیت حفره دهان لاک پشت را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند غذا خوردن حیوان را مختل کند. اگر لاک پشت شما ناگهان دچار کاهش اشتها می شود. اولین کاری که باید انجام دهید این است که دهان حیوان خود را چک کنید و ممکن است به سرعت تشخیص دهید که علت آن استوماتیت است.

ضربه یا آسیب

در صورت بروز مشکل در استوماتیت، در دهان لاک پشت التهاباتی مانند قرمزی ممکن است دیده شود. گاهی اوقات، این ممکن است همراه با زخم یا حتی خونریزی همراه باشد.

ریزش بیش از حد در لاک پشت یکی دیگر از علائم است که با تشدید استوماتیت خود را نشان می دهد. ریزش بیش از حد در لاک پشت هرگز طبیعی نیست.

همچنین، اگر لاک پشت دهان خود را به دلیل ناراحتی باز نگه دارد، این یک نشانه واضح است که شما باید هر چه سریع تر اقدام کنید.

چگونه استوماتیت در لاک پشت ها را درمان کنیم؟

استوماتیت در لاک پشت ها 2 |دام و پت

در مورد استوماتیت نباید خودتان اقدام به درمان لاک پشت کنید. کار درست این است که فوراً از دامپزشک مشاوره بگیرید. در غیر این صورت، ممکن است اوضاع بدتر شده و منجر به بروز بیماری و عوارض بعدی شود.

دامپزشک احتمالاً در مورد لاک پشت، کل پرورش آن، زمان بروز رفتار عجیب و غیره از شما سوالاتی خواهد کرد. پس از تشخیص علت اصلی، درمان حیوان خانگی شما شروع می شود.

معمولاً پوسیدگی دهان با استفاده از داروهای خاصی برای تمیز کردن دهان درمان می شود. اگرچه ممکن است لازم باشد از آسیب بیشتر به بافت خودداری شود.

در حالی که ممکن است لاک پشت شما به داروهای ضد قارچ یا آنتی بیوتیک نیاز باشد. این موارد می تواند به صورت داروهای خوراکی یا تزریق تجویز شود.

چگونه می توان از استوماتیت در لاک پشت ها پیشگیری کرد؟

استوماتیت در لاک پشت ها 2 |دام و پت

در صورت عدم درمان، ممکن است با گذشت زمان وضعیت بیماری در لاک پشت خانگی شما بدتر شود و در نهایت به مری حیوان خانگی (لوله غذا) انتشار یابد. در بدترین حالت، ممکن است پوسیدگی دهان حتی به ریه های لاک پشت نیز برسد، که نه تنها باعث آسیب بیشتر به بافت می شود بلکه احتمال خطر مرگ را نیز افزایش می دهد.

جلوگیری از استوماتیت هم امکان پذیر و هم لازم است. برخی راهکار ها برای پیشگیری از ورم دهان در لاک پشت ها، عبارتند از:

به محفظه نگاه کنید.

لاک پشت شما همیشه باید از مراقبت و شرایط زندگی مناسبی برخوردار باشد، در غیر این صورت ممکن است تحت تأثیر پوسیدگی دهان قرار گیرد. رطوبت و دمای محفظه باید بهینه باشد. دما نباید بیش از 76 درجه فارنهایت (24 درجه سانتیگراد) و بالاتر از 86 فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) باشد. در مورد رطوبت، باید بین 50-70٪ باشد.

محفظه را تمیز کنید.

محفظه حیوان خانگی شما باید همیشه تمیز باشد، در غیر این صورت ممکن است به محلی برای تجمع و رشد پاتوژن ها تبدیل شود، که می توانند سیستم ایمنی لاک پشت را تضعیف کند. هر روز محل نگهداری لاک پشت خود را تمیز کنید و پس از 2-3 ساعت مانده غذا را دور بریزید. مدفوع را به محض قابل مشاهده بودن از بین ببرید و آب آشامیدنی را روزانه تغییر دهید. ملافه ها باید هر یک یا دو ماه یک بار کاملا عوض شود.

یک رژیم غذایی متعادل ارائه دهید.

رعایت یک رژیم غذایی مناسب نیز در پیشگیری از استوماتیت مهم است. یک رژیم غذایی متعادل حاوی مواد غذایی غنی از ویتامین ها، مانند ویتامین C، که برای سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است، باید ارائه شود.

به خواب زمستانی آنها دقت کنید.

از آنجا که در اثر خوابیدن لاک پشت، آنها مستعد ابتلا به استوماتیت  و بیماری های لاک پشت هستند، باید قبل از ورود به حالت خواب زمستانی کاملاً مطمئن باشید که حیوان کوچک شما در اوج سلامت جسمی به سر می برند.

آنها باید از وزن کافی برای ذخیره کافی برای سوختن در هنگام خواب زمستانی برخوردار باشند، اما همچنین از رژیم غذایی سالم برخوردار بوده اند و هیچ نگرانی و آسیب دیدگی بهداشتی برجسته ای ندارد که حیوان خانگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

واقعاً ایده خوبی است که قبل از خواب زمستانی، دامپزشک معاینه عمومی لاک پشت خود را انجام دهد.

سخن آخر

استوماتیت یک اصطلاح عمومی برای عفونت دهان است ، بنابراین می تواند توسط چیزهای مختلف ایجاد شود. آزمایش های دامپزشکی احتمالاً به دامپزشک سرنخی در مورد موضوعات اساسی و نحوه درمان آنها می دهد. استوماتیت معمولاً یک عفونت باکتریایی است اما در بعضی موارد به علت عفونت تبخال ایجاد می شود. ممکن است عوامل دیگری به غیر از عفونت مرکزی وجود داشته باشد که به جدی شدن مشکل کمک می کند. به عنوان مثال ، ضربه به دهان یا حتی فقط استرس حیوانی که در آن متحمل می شود می تواند بر این مشکل بیفزاید.

با توجه به اینکه لاک پشت ها مستعد ورم دهان هستند، اما شما می توانید با حفظ یک محفظه تمیز، ایجاد شرایط مناسب زندگی و اطمینان از داشتن یک رژیم غذایی متعادل و غنی از ویتامین، از بروز این مشکل جلوگیری کنید. با این حال، اگر علائمی از پوسیدگی دهان مشاهده کردید، در اولین فرصت با یک دامپزشک مشورت کنید.

منبع: https://tortoiseexpert.com/what-you-need-to-know-about-stomatitis-in-tortoises

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا