گربه ها

استفراغ گربه بعد از غذا

استفراغ گربه بعد از غذا، در اکثر موارد طبیعی نیست. به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که استفراغ در گربه ها، طبیعی نبوده و وقتی گربه شما غذای هضم نشده ای را استفراغ می کند، این شرایط می تواند نشانه ابتلا گربه خانگی به یک بیماری جدی باشد. به طور کلی، بروز استفراغ چیزی است که به عنوان یک علامت غیر اختصاصی محسوب می شود.

استفراغ در گربه ها، می تواند با مجموعه ای از نگرانی های مربوط به سلامتی گربه های خانگی، مرتبط باشد. برخی از این موارد می تواند شامل اختلالاتی مانند وجود گلوله های مو در دستگاه گوارش، انسداد های داخلی، پانکراتیت، سریع غذا خوردن، یبوست، سوء هاضمه، عفونت های انگلی، مسمومیت، استرس، افسردگی یا حتی اضطراب باشد. اما چه چیزی می تواند باعث شود گربه شما به طور خاص، غذای هضم نشده را استفراغ کند؟

در ادامه مقاله، درباره استفراغ غذای هضم نشده در گربه ها، نکات مهمی ذکر شده است، پس ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

تفاوت بین استفراغ و نشخوار چیست؟

در واقع، استفراغ همیشه استفراغ نیست! گاهی اوقات، این شرایط، در واقع نوعی نارسایی است. به طور کلی، دانستن تفاوت بین این دو اختلال، می تواند اطلاعات مفیدی برای دامپزشک شما، برای کمک به تشخیص علت، باشد. معمولاً نارسایی با استفراغ اشتباه گرفته می شود، اما برخلاف غذای استفراغ شده، غذای برگشت شده، هنوز توسط اسیدهای معده هضم نشده است.

استفراغ زمانی رخ می دهد که محتویات معده، از جمله غذا، آب و یا صفرا، خارج می شوند. استفراغ، یک فرآیند فعال است که معمولاً با حالت تهوع، حالت جسمانی خاص و انقباض عضلات شکم (بالا رفتن غذا) همراه است. گربه اغلب قبل از استفراغ صدا ایجاد کرده، آب دهانش را بیرون می ریزد و یا شروع به حرکت و فعالیت می کند.

از طرف دیگر، نارسایی تنها محتویات دهان یا مری را به بیرون بدن هدایت می کند. غذا و یا آب یا سایر مواد بلعیده شده، قبل از بیرون آمدن از دهان، به معده وارد نمی شود. در واقع، هیچ تماسی با معده برقرار نمی کنند. رگورژیتاسیون، یک فرآیند غیرفعال است که در آن صدا رفتارهای خاص استفراغ، دیده نمی شود.

در طول این فرآیند، گربه فقط سر خود را پایین آورده و غذا یا مواد دیگر، بیرون می ‌افتند. رگورژیتاسیون اغلب در عرض 30 دقیقه تا دو ساعت پس از صرف غذا اتفاق می افتد.

علل شایع استفراغ یا برگشت مجدد غذا در گربه ها

استفراغ گربه بعد از غذا | دام و پت

به عنوان مثال، ممکن است که گربه شما خیلی سریع غذا می خورد. برخی از گربه‌ ها ممکن است خیلی سریع غذا بخورند. به طور کلی، این شرایط باعث می‌ شود که غذای هضم نشده آن ‌ها، به بیرون ریخته شوند. غذا دادن به گربه، به کمک اسباب بازی های پازل مانند مخصوص غذا، می تواند به کاهش سرعت غذا خوردن این حیوان کمک کند.

پازل های غذا، وسایل خوبی برای بازی و غنی سازی اوقات گربه شما هستند. به طور کلی، در صورت استفاده از پازل هایی که در صورت یافتن پاسخ آن، غذا‌ را در اختیار گربه قرار می دهند، می تواند باعث کاهش سرعت غذا خوردن در حیوان خانگی شما شود. علاوه براین، استفاده از این پازل ها، می تواند ذهن گربه خانگی تان را درگیر کرده و باعث آموزش و رشد ذهن آن ها شود.

با این حال، در صورتی که با وجود استفاده از پازل های مخصوص، بازهم گربه شما غذای خورده شده را استفراغ می کند، بهتر است با یک‌ دامپزشک در این زمینه مشورت کنید. دامپزشک، پیشنهاداتی را برای رفع مشکل گربه خانگی تان، به شما ارائه خواهد کرد.

چرا گربه من دیگر نمی پرد؟

حساسیت غذایی

علاوه براین که برخی از گربه هایی که تند غذا می خورند، ممکن است حساسیت غذایی داشته باشند. اگر گربه شما یک گربه از نژاد های خاص است، یا اگر حساسیت های روده ای دارد، ممکن است این شرایط باعث استفراغ غذا شود.

در شرایطی که دامپزشک شما سایر مسائل مربوط به سلامتی گربه را رد کرده و تشخیص دهد علت استفراغ گربه شما، در واقع نوع غذای مصرفی است، ممکن است از شما بخواهند که یک غذای تجاری و رژیم غذایی مخصوصی را برای گربه خانگی تان مهیا کنید. اگر گربه شما حتی با مصرف این نوع رژیم غذایی خاص، با استفراغ مواد غذایی خورده شده دست و پنجه نرم می کند، بهتر است گربه شما، یک رژیم غذایی حاوی پروتئین هیدرولیز شده استفاده کند.

وقتی صحبت از آلرژی های غذایی به میان می آید، بیشتر گربه ها در واقع به پروتئین، در مقابل هر منبع غذایی دیگر، حساسیت دارند. رژیم هیدرولیز شده، شامل غذاهایی است که فرآیندی را طی کرده اند که در آن، پروتئین به اجزای اسید آمینه تشکیل دهنده خود، تجزیه می شوند. این رژیم غذایی، از واکنش سیستم ایمنی گربه شما پیشگیری می کند. در واقع، سیستم ایمنی، غذا را حاوی مواد حساسیت زا تشخیص نداده و از بروز علائم آلرژی در گربه، پیشگیری می شود.

وجود گلوله های مو در دستگاه گوارش گربه خانگی

استفراغ گربه بعد از غذا | دام و پت

گربه ها به طور طبیعی حیوانات تمیزی هستند و بخش زیادی از روز خود را، صرف نظافت می کنند. در همان زمانی که گربه شما  خود را اصلاح می کند، ساختارهای قلاب مانند کوچک روی زبان حیوان، تارهای مویی را به خود می گیرند که سپس آنها را می بلعد. اکثر موها بدون مشکل از دستگاه گوارش عبور می کنند، اما گاهی اوقات موها در معده مانده و یک گلوله مو تشکیل می دهند.

گلوله ‌های مو می ‌توانند باعث شوند که گربه، غذای هضم نشده را استفراغ کند. اگرچه گاهی اوقات استفراغ یک گلوله مو توسط گربه، می تواند طبیعی بوده و نگران کننده نباشد، اما مهم است توجه داشته باشید که گلوله های مو نباید بیش از حد، دردناک یا برای گربه شما، جسم سختی باشند.

برای کمک به پیشگیری از تشکیل گلوله های مو در دستگاه گوارش گربه، مکمل های غذایی بدون نسخه، به شکل جویدنی یا ژل، وجود دارند. اتخاذ یک برنامه منظم نظافت و عادت گربه به نظافت نیز می تواند به رفع شر تکه های مو در پوست گربه کمک کند. در غیر این صورت، ممکن است که گربه، این تکه های مو را هنگام نظافت، بخورد.

مغز گربه و ۱۱ حقیقتی که نمی دانید!

تغییرات غذا و رژیم غذایی

هنگامی که برنامه غذایی گربه شما تغییر پیدا می کند، اگر گربه شما یک وعده غذایی را از دست داده یا دیرتر از حد معمول آن را بخورد، ممکن است گربه شما غذای هضم نشده را پس دهد. در این شرایط، گربه مواد غذایی هضم نشده را، از طریق دهان خود، بیرون می ریزد.

علاوه بر این، ممکن است که خیلی سریع، غذای گربه خود را عوض کرده باشید. هنگام تغییر رژیم غذایی گربه خانگی تان، بهتر است که این کار را به تدریج و در یک دوره یک تا دو هفته ای انجام دهید و به تدریج مقدار غذای فعلی گربه را کاهش دهید. در عین حال، باید مقدار غذای جدید گربه را افزایش دهید.

گربه شما  ممکن است خیلی سریع غذا بخورد و این شرایط، می تواند باعث برگشت غذای هضم نشده شود. استفراغ گربه به علت غذای زیاد، احتمال کمتری دارد، اما مصرف وعده های غذایی کوچک تر و مکرر، ممکن است که به رفع مشکل گربه کمک کند. همچنین باید با دامپزشک خود در مورد میزان تغذیه حیوان خانگی‌ تان صحبت کنید تا مطمئن شوید که گربه شما بیش از حد غذا نخورده و غذا و مواد مورد نیاز خود را دریافت می کند.

گاستریت

استفراغ گربه بعد از غذا | دام و پت

اگر گربه شما جزو آن دسته از حیواناتی است که کنجکاوی و سعی می کند تمام چیز های اطراف خود را امتحان کند، ممکن است غذایی بخورد که معده آن را تحریک می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است استفراغ غذای هضم نشده را، علاوه بر استفراغ خون و یا صفرا، مشاهده کنید.

گربه شما همچنین ممکن است کاهش اشتها، خستگی و افسردگی، بی حالی یا کم آبی را بروز دهد. در صورت بروز چنین شرایطی، پیش از هر کاری با یک دامپزشک مشورت کنید. در صورت ابتلا گربه به التهاب معده، باید اقدامات درمانی مورد نیاز را انجام دهید.

برخی از علل دیگر بروز این مشکلات در گربه ها، می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • یبوست
  • تحریک مری
  • ابتلا به انگل ها
  • اختلالات حرکتی
  • گیر کردن مواد خارجی در مجرای روده

اگر گربه ام غذای هضم نشده استفراغ می کند، چه کاری باید انجام دهم؟

برخی از صاحبان گربه ممکن است گربه خود را به عنوان “puke-y” توصیف کنند، اما باید توجه داشت که استفراغ مکرر هرگز برای یک گربه طبیعی نیست. استفراغ بیش از یک بار در هفته قطعا نشانه وجود یک مشکل در سلامتی گربه خانگی تان است.

اگر گربه شما غذای هضم نشده را استفراغ می کند، شروع به تغذیه گربه به کمک اسباب بازی های پازلی کرده و یا به دفعات بیشتر، و در عین حال، به مقدار کمتری به آن ها غذا بدهید. اگر همچنان متوجه شدید که گربه شما چندین بار استفراغ می کند، که شامل غذای هضم نشده و یا همراه با علائم دیگری مانند بی اشتهایی، کاهش وزن، بی حالی یا اسهال است، باید فوراً با دامپزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

چرا گربه ها علف می خورند؟

تشخیص علت استفراغ بعد از غذا در گربه و درمان آن

استفراغ گربه بعد از غذا | دام و پت

دامپزشک شما در ابتدای کار، با معاینه فیزیکی شروع خواهد کرد. همچنین، ممکن است که علائم حیاتی گربه را بررسی کرده و شکم گربه را لمس کند. پس از یک معاینه کامل، دامپزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش هایی از جمله آزمایش خون و تصویربرداری اشعه ایکس را نیز انجام دهید.

آزمایش خون، عملکرد اندام های گربه شما را بررسی می کند. با این آزمایش، دامپزشک مطمئن می شود که هیچ نشانه ای از بیماری کبد یا بیماری کلیوی و همچنین سطح پایین گلبول قرمز و پلاکت در گربه شما وجود ندارد. همچنین، تصویربرداری اشعه ایکس، تجمع مایعات یا خون را بررسی می کند. همچنین ممکن است الگوهای گاز روده را نشان دهد که می تواند علائم انسداد روده باشند.

باتوجه به آنچه دامپزشک شما تشخیص می دهد، گربه شما ممکن است برای درمان، نیاز  موارد زیر داشته باشد:

  • دریافت مایعات
  • درمان های سرپایی
  • مصرف داروهای خوراکی نیاز
  • مراقبت های حمایتی، از جمله نیاز به بستری شدن در بیمارستان

اگر دامپزشک شما مشکوک باشد که گربه شما به انسداد روده مبتلا است، ممکن است که حیوان خانگی شما برای رفع انسداد، نیاز به جراحی داشته باشد.

منبع
https://www.thesprucepets.com/cat-eats-and-throws-up-5070200

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا