سگ ها

استرس در سگ ها را چگونه تشخیص دهیم؟

استرس در سگ ها را چگونه تشخیص دهیم؟

استرس در سگ ها و یادگیری راه های تشخیصی و علائم آن به شما کمک می کند تا بتوانید با استفاده از روش های مختلف بتوانید از ایجاد استرس در حیوان خانگی خود پیشگیری كنید. استرس به طور متفاوتی بر زندگی انسان ها تأثیر می گذارد. ممکن است بعضی از ما در اثر استرس خیلی سریع صحبت کنیم. ممکن است دستانمان عرق کرده و دچار ارزش شوند. عده ای دیگر ممکن است در اثر استرس ساکت و گوشه گیر شوند. برخی از افراد هم  دچار بی خوابی شده و یا بیش از حد غذا می خورند. همانطور که استرس می تواند از روش های مختلف روحی و جسمی بر روی انسان تأثیر بگذارد، به همین ترتیب بر سگ ها نیز تاثیرات منفی زیادی دارد.

اگرچه استرس احساس خوشایندی نیست، اما توانایی تجربه استرس نشان دهنده عملکرد طبیعی بدن است. حیوانات مختلف از جمله سگ ها نیز مانند انسان ها گاهی دچار استرس می شوند. اگر این حالت برای مدت طولانی کنترل نشود باعث ابتلا این حیوانات به اختلالات اضطرابی، و متعاقباً رفتارهای نامطلوب خواهد شد. بعلاوه، مقادیر بالای استرس در حیوان خانگی شما در مدت زمان طولانی می تواند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و منجر به کاهش سلامت کلی و کیفیت زندگی این حیوانات شود.

یادگیری علائم این حالت، باعث می شود كه با استفاده از روش های مختلف بتوانید از ایجاد استرس در حیوان خانگی خود پیشگیری كنید.

چه عواملی باعث استرس در سگ ها می شود؟

استرس در سگ ها را چگونه تشخیص دهیم؟ | دام و پت

هر موقعیت، محیط، جسم یا موجودی که عملکرد طبیعی بدن را مختل کند، می تواند باعث ایجاد این حالت شود.

عوامل استرس را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد:

  • جسمی
  • محیطی
  • اجتماعی

سگ ها با قرار گرفتن در معرض هر یك از عوامل بالا دچار استرس  می شوند. رایج ترین عوامل استرس زا در سگ ها عبارتند از:

سروصدای بلند و استرس در سگ ها

شایع ترین عوامل این حالت مربوط به صدا است. شنوایی سگها بسیار حساس است. سگ ها می توانند دامنه بسیار گسترده تری از فركانس ها را شنیده و صداهای بسیار آرام را از دورست ها تشخیص دهند. به همین علت صداهای بلند و ناگهانی به خصوص برای سگی که اولین بار این صداها را می شنود، می تواند کاملاً تکان دهنده باشد.

در صورتی كه یك صدای بلند مانند صدای یك انفجار در طی یک دوره زمانی، ادامه پیدا كند، محرک استرس سگ تقویت می شود. به همین دلیل آتش بازی و رعد و برق یكی از عوامل استرس شدید در سگ ها است. هر صدای رعد و برق یا آتش بازی باعث ایجاد فشارهای عصبی اضافه و بالا رفتن سطح استرس در حیوان خانگی شما می شود.

بوهای ناآشنا

بوهای ناآشنا یکی دیگر از عوامل محرک استرس محیطی در حیوان خانگی شما است. سگ ها علاوه بر قدرت شنوایی زیاد، دارای حس بویایی بسیار قوی هستند. سگ ها می توانند بوی انسان یا حیوانات را مدتها پس از ترك كردن محیط تشخیص دهند. علاوه بر این، قوی بودن حس بویایی باعث می شود که سگها فرمونهای استرس را در موجودات زنده دیگر حتی گربه ها تشخیص دهند. فرمون ماده شیمیایی بوداری است كه برای ایجاد ارتباط گروهی به وسیله حیوانات تولید می شود. این امر مساله به خصوص در کلینیک های دامپزشکی مشکلاتی را ایجاد می کند. زیرا حیوان خانگی شما می تواند استرس حیواناتی كه در كلینیك دامپزشكی هستند را به سرعت تشخیص دهد. و در نتیجه خود سگ نیز به شدت دجار استرس می شود.

مکان های جدید

سگ ها هنگام قرار گرفتن در محیط جدید دچار استرس می شوند. هرگونه تغییر در محیط زندگی، مانند انتقال به خانه جدید یا اقامت در یک مرکز شبانه روزی جدید می تواند حیوانات خانگی را دچار استرس و ناراحتی کند. سوار شدن به یك اتومبیل جدید هم می تواند همین حالت ایجاد كند. زیرا داخل اتومبیل برای حیوان خانگی شما حكم یك مکان جدید و ناآشنا را دارد.

ملاقات با افراد جدید

ملاقات با انسان های جدید برای سگ ها یک نوع  محرک استرس اجتماعی است. اگرچه برخی از سگ ها بسیار اجتماعی بوده و از ملاقات با غریبه ها لذت می برند، اما برخی دیگر ممکن است ترسو یا خجالتی باشند. این مساله به خصوص در توله سگهایی که زیاد معاشرت نکرده اند، یا سگهایی که در گذشته مورد آزار قرار گرفته اند، بیشتر مشاهده می شود.

جدایی

جدا شدن از مالک یا هم خانه ها یکی دیگر از عوامل محرک استرس اجتماعی در سگ ها است. جدا شدن سگ ها از محلی كه به آن وابسته شده اند، می تواند باعث استرس شدیدی شود. هرچه این جدایی بیشتر طول بکشد، سطح اضطراب بالاتر می رود.

ناراحتی جسمی

گرسنگی، تشنگی، بیماری و درد از مهمترین محرک های استرس جسمی هستند. هر گونه ناراحتی جسمی باعث ایجاد این حالت می شود، درست مانند آنچه در انسان ها رخ می دهد.

نکاتی برای شناخت استرس در سگ ها

استرس در سگ ها را چگونه تشخیص دهیم؟ | دام و پت

علائم و نشانه های بسیاری وجود دارد که نشان می دهد سگ خانگی شما تحت استرس قرار دارد. قبل ازتلاش برای یافتن نشانه های استرس، ابتدا باید زبان بدن سگ را یاد گرفته و پایه ای را برای مقایسه ایجاد کنید.

یک سگ آرام صورت و بدن نرمی دارد، گوش های سگ تا نیمه سر پایین و جلو است. سگ به آرامی نفس نفس نفس زده و یا از طریق بینی نفس می کشد. دم سگ در سطح بدن قرار داشته و گاهی به آرامی تکان می خورد. سگ ها در مواقع آرامش با خوشحالی رفتار می كنند.

اما علائم اضطراب در سگ ها متفاوت است. شایع ترین علائم استرس در حیوان خانگی شما عبارتند از:

غر زدن

غر زدن یک نشانه مشخص استرس در حیوان خانگی شما است. سگ ها وقتی ناراحت باشند غر می زنند و این غر زدن را تا پایان اتفاق استرس زا ادامه می دهند. پارس كردن در زمان های غیرمعمول یا پارس كردن های بی امان، نیز از نشانه های مهم استرس در آنها است.

نفس های تند

سگها برای آزاد کردن گرما نفس نفس می زنند. علاوه بر آن هیجان بیش از حد و یا قرار گرفتن تحت استرس هم می تواند باعث نفس های تند و كوتاه در سگ ها شود.  بنابراین اگر سگ شما به شدت نفس نفس می زند، اما ورزش یا بازی نکرده، این نشانه خوبی است که نشان می دهد حیوان خانگی شما استرس دارد.

لرزیدن

لرزیدن بدن یكی از نشانه های استرس در حیوان خانگی شما است. استرس باعث ترشح زیاد هورمون آدرنالین در خون و در نتیجه لرزیدن بدن سگ می شود.

قدم زدن

ناتوانی در نشستن یا ایستادن در یک مکان، نشانه این حالت است. سگ ها زمانی كه منتظر دامپزشک هستند مرتباً دور اتاق حرکت می کنند. همچننین سگ ها در صورت تنها ماندن در خانه به دلیل استرس به صورت حلقه ای دور کاناپه راه می روند.

پنهان شدن یا فرار کردن

سگها اغلب در موقعیت های استرس زا در پشت صاحبان خود پنهان می شوند. بعضی از سگ هم فرار كرده و به زیر میز یا پشت صندلی ها می روند. عده ای دیگر از سگ هم برای  مقابله با استرس سعی می كنند قلاده خود را بجوند.

رفتار خشونت آمیز

حتی صمیمی ترین سگ ها هم ممکن است در هنگام استرس یا اضطراب با پرخاش رفتار کنند. سگ ها در زمان استرس به هرکسی که نزدیک می شود غرغر می كنند. اگر فرد غریبه ای كه نزدیك می شود غرزدن های سگ را نادیده بگیرد، ممکن است سگ به طور ناگهانی به او حمله كند.

رفتار مخرب

جویدن کاناپه، پاره كردن فرش و پاره كردن ملافه ها با چنگ زدن از علائم عادی این حالت است. علت این رفتار این است كه جویدن یك مکانیسم تسکین دهنده در سگ ها بوده و باعث كاهش استرس این حیوانات خانگی می شود. آسیب به فضای داخلی، درها یا پنجره ها نیز از نشانه های استرس در سگ ها است.

خمیازه

خمیازه های مکرر یا خمیازه هایی که طولانی یا کشیده به نظر می رسند، می توانند نشانه این حالت باشند. اگرچه دقیقاً مشخص نیست که چرا یک سگ در هنگام استرس خمیازه می کشد، اما بررسی ها نشان می دهد که خمیازه اثرات آرام بخشی بر سگ ها دارد. بنابراین اگر حیوان خانگی شما بدون علائم خواب آلودگی دائم خمیازه می کشد، احتمالاً استرس دارد.

لیسیدن و ترشح زیاد بزاق

لیس زدن یکی دیگر از تکنیک های خود آرام سازی در سگ ها است. لیس زدن استرس آنها را كاهش داده و باعث می شود این حیوانات بتوانند تمرکز خود را حفظ کنند. ترشح بیش از حد بزاق هم در این حالت رخ می دهد. سگهایی که بزاق زیادی ترشح می کنند، صورت عدم وجود غذا در اطراف، احتمالاً در معرض استرس شدید قرار دارند.

حالت غیر طبیعی چشم یا گوش

استرس در سگ ها را چگونه تشخیص دهیم؟ | دام و پت

هنگامی که سگ خانگی شما پلک های خود را به عقب می كشد طوری كه سفیدی چشم ها كاملا مشخص می شود، به احتمال زیاد دچار ترس یا استرس شده است. همچنین برخی از سگ ها هنگام استرس گوش ها را به سمت عقب می كشند.

نشان دادن دندان ها

سگ ها در هنگام آرامش ظاهر عادی و  آرامی دارند و حتی گاهی به نظر می رسد لبخند می زنند. اما سگی كه دچار استرس است اغلب لب ها را به عقب كشیده و دندان هایش را نشان می دهد. این یك علامت هشدار است كه نشان می دهد حیوان خانگی شما احساس ناامنی می كند.

اسهال

سگ هایی كه استرس زیاد دارند، معمولا دچار اسهال می شوند. گاهی اوقات اسهال حاوی خون یا مخاط بوده و می تواند صاحبان حیوانات خانگی را نگران كند. دامپزشکان این بیماری را کولیت استرس می نامند. كولیت استرس یك بیماری شایع در سگ ها است. اما با این حال هنوز مشخص نیست كه چرا استرس منجر به التهاب روده بزرگ در سگ ها می شود.

ریزش مو

سگ هایی که استرس زیادی داشته یا بیش از حد هیجان زده می شوند، ریزش موی شدیدی پیدا می كنند. ریزش مو در سگ هایی كه استرس شدیدی دارند معمولا زیاد و غیر طبیعی است. به همین علت در اتاق های معاینه دامپزشکی اغلب موهای زیادی دیده می شود.

کاهش اشتها

سگ ها غالباً علاقه زیادی به خوردن غذا دارند. به همین دلیل دقت به رفتارهای سگ یك روش عالی برای تشخیص استرس در حیوان خانگی شما است. از دست دادن اشتها می تواند نشانه استرس حیوان خانگی شما باشد.

البته علت های بسیار دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث شود حیوان خانگی شما از خوردن غذا خودداری كند. به همین علت اگر كاهش اشتهای سگ همچنان ادامه یافت باید حتما با دامپزشک مشورت كنید.

چگونه در مقابله با استرس به سگ كمك كنیم؟

استرس در سگ ها را چگونه تشخیص دهیم؟ | دام و پت

مهمترین وظیفه شما آرامش بخشیدن به سگ در هنگام استرس است. سگ ها می توانند استرس شما را درک کنند و اگر استرس داشته باشید این احساس به سگ خانگی شما منتقل می شود. بنابراین به محض شناسایی علائم استرس، حیوان خانگی خود را از محرک های استرس دور کنید. هر چه منبع استرس زودتر از بین برود، راحت تر می توانید آرامش را به سگ خانگی خود برگردانید.

استرس یک احساس ناخودآگاه است. بنابراین تا زمانی که سطح استرس كاهش پیدا نكرده، حیوان خانگی شما نمی تواند آگاهانه به شما گوش دهد. بنابراین برای كاهش استرس هر چه سریع تر حیوان خانگی خود را  به مکانی آرام و ساکت منتقل كنید.

همچنین از نوازش بیش از حد سگی كه دچار استرس شده است پرهیز كرده و سعی كنید رفتار كاملا عادی داشته باشید. نوازش یا محبت اضافه منجر به افزایش این رفتار در سگ خانگی شما می شود.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/dog-behavior/16

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا