چرا دام و پتحیوانات خانگی کوچک

جرم گوش در خرگوش ها

جرم گوش در خرگوش ها

از بین بردن جرم گوش در خرگوش ها نه تنها ایمن و آسان است، بلکه امری کاملا مهم و ضروری محسوب می شود. تمیز کردن گوش های خرگوش یک کار ساده است و باید بخشی از جلسات نظافت طبیعی حیوان خانگی شما باشد. با این حال باید مراقب باشید که موم گوش را به عمق گوش فرو نبرید. فرو بردن جرم گوش مانند  تمیز کردن بیش از حد معمول گوش می تواند باعث عفونت گوش شود.

بیرون آوردن موم از گوش خرگوش به روش مطمئن شامل صبر، استفاده از سواب پنبه و پارچه است. برخی محلول های تمیز کردن و درمان های خانگی وجود دارد، اما آب گرم برای تمیز کردن گوش خرگوش کافی است. با نوازش خرگوش خود شروع کنید. هنگامی که آرام شد، گوش های آن را بازرسی کنید. تکه های بزرگتر خاک و موم گوش را می توان با یک موچین از بین برد. در مورد بقیه، پارچه یا سواب را مرطوب کرده و با استفاده از ضربات “از پایین به بالا” برس را دور بزنید. ادامه دهید تا تمام موم گوش از بین برود.

تجمع موم گوش باعث عفونت گوش می شود. عفونت می تواند گوش خارجی، میانی و داخلی را تحت تأثیر قرار دهند و باعث ناراحتی و درد شوند. این عفونت ها بدون درمان، برای بهبودی نیاز به جراحی دارند و حتی می توانند باعث کاهش شنوایی و تعادل دائمی شوند. شناخت علائم و نشانه های عفونت گوش به شما این امکان می دهد قبل از پیشرفت بیش از حد عفونت، خرگوش خود را برای درمان به دامپزشک برسانید.

آیا خرگوش ها می توانند موم گوش بگیرند؟

خرگوش ها گوش های حساسی دارند و مانند بسیاری از حیوانات، خرگوش ها نیز برای حفظ سلامت گوش هایشان موم گوش تولید می کنند. خودتمیزی خرگوش ها براي جلوگيري از كنترل رشد تجمع موم گوش آنها كافي نيست. به دلیل ساختار پیچیده گوش خرگوش، صاحبان باید مرتبا گوش خرگوش خود را برای آنها تمیز کنند. عدم انجام این کار می تواند منجر به التهاب و عفونت گوش شود.

موم گوش خود توسط غدد موجود در پوست تولید می شود و هدف آن محافظت از گوش داخلی در برابر مواد خارجی است. موهای چسبناک گوش آنها قبل از رسیدن به لاله گوش، گرد و غبار و ذرات کثیفی را می گیرند و گوش داخلی را تمیز و بدون آوار نگه می دارند.

موم گوش  مخلوطی از سبوم، سلولهای پوستی، عرق و خاک است. در صورت تجمع بیش از حد موم گوش، تعدادی از شرایط ناخوشایند و دردناک مانند عفونت گوش ایجاد می شود. خرگوش ها به تعدادی از بیماری های گوش و همچنین کنه های گوش حساس هستند که خود می توانند باعث عفونت گوش شوند.

آیا گوش خرگوش من موم گوش دارد؟

همه خرگوش ها موم گوش دارند. گرچه خرگوش های گوش دراز ، بیشتر در معرض تجمع موم گوش هستند. گوش نژادهای lop مستعد تجمع موم و عفونت گوش خارجی است.

ژورنال انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا نشان داده است که خرگوش های گوش دراز  بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت گوش میانی هستند. دلایل این امر این است که موم گوش در چین گوش آنها جمع می شود.

بدون تمیز کردن مناسب این تجمع باعث گسترش مجرای گوش و در نهایت ایجاد حفره ای پر از موم گوش می شود.  این وضعیت می تواند ناراحت کننده باشد و باعث عفونت گوش شود.

آیا می توانید گوش های خرگوش را تمیز کنید؟

جرم گوش در خرگوش | دام و پت

در واقع می توانید گوش های خرگوش را تمیز کنید. شما باید تمیز کردن گوش را به عنوان بخشی منظم از برنامه نظافت خرگوش خود قرار دهید. گوش های خرگوش خود را حداقل یک بار در ماه بررسی کنید. بدیهی است، اگر علائمی مانند کج شدن سر یا خراش بیش از حد در حیوان خانگی خود مشاهده کردید، باید گوش های آن را بررسی کنید.

اکثر خرگوشها می توانند گوش های خودشان را بدون دردسر تمیز کنند. این بدان معنا نیست که شما نباید گوش های آن را گاه به گاه تمیز کنید. شما می توانید از ابزارها و راه حل های دقیق برای تمیز کردن گوش های آن به طور دقیق تری استفاده کنید.

برای تمیز کردن گوش های خرگوش چه باید کرد؟

نظافت منظم و عادی گوش خرگوش به راه حل خاصی نیاز ندارد. یک پارچه نرم با آب گرم برای نظافت منظم کافی است. می توانید از پنبه نیز استفاده کنید.

گوش های دارای موم زیاد ممکن است به یک محلول تمیز کننده برای سست شدن آن نیاز داشته باشند. درمان های خانگی مانند عسل و آب یا روغن زیتون وجود دارد که برخی از آنها برای تمیز کردن در موارد خفیف توصیه می کنند. همیشه بهتر است هر داروی خانگی را با یک دانه نمک مصرف کنید و ابتدا با یک متخصص دامپزشک مشورت کنید.

یک ابزار مفید برای داشتن نیز چراغ هد است. با این کار مشاهده گوش خرگوش در هنگام بررسی بسیار آسان تر خواهد شد.

چگونه گوش خرگوش را تمیز کنیم؟

جرم گوش در خرگوش | دام و پت

تمیز کردن گوش های خرگوش باید به آرامی انجام شود. گوش آنها ظریف هستند و باید به همین ترتیب با آنها رفتار شود. همچنین مهم است که، در طی این فرآیند تمیز کردن، هیچ موم گوش به عمق کانال گوش فرو نرود.

قبل از اقدام به تمیز کردن گوش، یا حتی بازرسی از آن، باید خرگوش خود را برای تمیز کردن آماده کنید. یک خرگوش تحت استرس گاز می گیرد، لگد می زند،  و مبارزه می کند. این رفتارها نه تنها تمیز کردن گوش های او را دشوار می کند، بلکه ممکن است خرگوش با بیرون آمدن از چنگ شما به خود آسیب برساند. از قبل با خرگوش خود ارتباط برقرار کنید، حتی ممکن است با برس زدن کار خود را شروع کنید. این حالت را به حالت آرام بخش تبدیل کرده و باعث ایمنی بیشتر در تمیز کردن گوش می شود. اگر خرگوش شما مضطرب شد، اجازه دهید برود و یک روز دیگر گوشهایش را تمیز کنید.

هنگامی که خرگوش شما آرام شد ابتدا باید گوش ها را بازرسی کنید. هر گوش را با دقت بررسی کنید و به دنبال ایجاد موم یا کنه باشید. نور را تابانده تا بتوانید پایین تر از مجرای گوش را ببینید. آیا انسداد یا لایه هایی از موم گوش وجود دارد؟ تکه های بزرگتر را می توانید با موچین صاف یا با یک سواب پنبه از بین ببرد.

شستن موم

مرحله بعدی شستن موم باقیمانده است. یک پارچه را با آب گرم یا محلول تمیز کننده مرطوب کنید. گوش خرگوش را به آرامی از پایین به بالا پاک کنید. با شل شدن موم گوش، این حرکت را ادامه دهید و آن را از نوک به پایین پاک نکنید. این کار موم را به سمت کانال گوش سوق می دهد. به کار خود ادامه دهید تا تمام موم پاک شود.

مطمئن شوید که خرگوش شما در طول این مراحل راحت است. نظافت یک تجربه برای برقراری ارتباط با خرگوش ها است و نشانه محبت به آنها محسوب می شود. اگر به همین روش با آن رفتار کنید و خرگوش شما ممکن است از تمیز کردن گوش هایش لذت ببرد.

اهمیت حذف موم گوش در خرگوش ها

جرم گوش در خرگوش | دام و پت

تمیز کردن گوش های خرگوش قسمت مهمی از نگهداری و مراقبت از خرگوش است. این نه تنها یک رفتار نظافتی در خرگوش ها تلقی می شود، بلکه نتیجه نشانه ای از محبت است. حتی از ایجاد هر گونه عفونت ناخوشایند پیشگیری می کند. تجمع موم گوش باعث می شود که باکتری ها و مخمرها از کنترل خارج شده، که در نهایت بیشتر به عفونت گوش تبدیل می شوند.

موم گوش سخت در خرگوش ها

گاهی اوقات، ایجاد موم گوش می تواند به یک توده موم سخت تبدیل شود. این موم می تواند یک پلاگین ایجاد کند، که می تواند بر شنوایی تأثیر بگذارد و باعث درد شود. توده های سخت شده موم گوش یا به یک دامپزشک نیاز دارد تا پلاگین را برداشته یا به تجویز نسخه نیاز دارند. خرگوشهایی که گوشهایشان با موم بسته شده است ممکن است شنوایی خوبی نداشته باشند.

چه عواملی باعث ایجاد موم گوش می شود؟

جرم گوش در خرگوش | دام و پت

موم گوش به طور طبیعی با گذشت زمان جمع می شود. بدن به تدریج موم گوش را از گوش داخلی به گوش خارجی می ریزد، جایی که خرگوش می تواند آن را پاک کند. به چند دلیل ممکن است موم جمع شود.

یک خرگوش مسن که مبتلا به آرتروز می شود ممکن است برای تمیز کردن گوش های خود تلاش کند. با سفت شدن مفاصل، و دردناک شدن آنها خرگوش از فشار دادن خود به دلیل درد جلوگیری می کند. همین امر را می توان در خرگوش های معلول که برای حرکت تلاش می کنند، مشاهده کرد.

نظافت گوش در خرگوش های گوش حلقه ای دشوارتر است. فلاپ گوش مشخصه خرگوش گوش lop دسترسی به داخل گوش را دشوار می کند. بعلاوه، عدم کنترل یک خرگوش گوش lop بر گوش، انجام تمیز کردن گوشهای خود را بدون کمک برای خرگوش تقریباً غیرممکن می کند.

در هر دو مورد، عدم تحرک مانع از تمیز شدن صحیح خرگوش می شود. همین امر باعث تجمع موم می شود.

کنه های گوش

آخرین دلیل ایجاد موم گوش در پاسخ به عفونت یا آلودگی به کنه است. کنه های گوش انگل کوچکی است که همانطور که حدس زده اید در گوش حیوانات زندگی می کند. این انگل Psoroptes cuniculi نامیده می شود. به راحتی می تواند بین حیوانات پخش شود، زیرا در محیط مرطوب قادر است روزها در خارج از گوش زندگی کند.

آلودگی های کنه گوش اغلب علت عفونت گوش، به ویژه در گوش خارجی است. شانکر را به دلیل ایجاد موم گوش اشتباه نگیرید!

در جلسات تمیز کردن گوش، اگر متوجه شدید این مخلوط با موم گوش مخلوط شده است، تمیز کردن را متوقف کنید و هر ابزاری را که در آب جوش استفاده کرده اید را تمیز کنید. برای تشخیص و درمان، خرگوش خود را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید. کنه های گوش کشنده نیستند، اما می توانند باعث التهاب، ناراحتی و درد شوند. آلودگی های کنه گوش درمان نشده باعث ایجاد عفونت ثانویه می شود.

تمیز کردن گوش برای خرگوش ها قسمت مهمی از نگهداری خرگوش است. خرگوش در یکی از بسیاری از آرایش های روزانه که انجام می دهد گوش های خودش را تمیز می کند.

همچنان مهم است که به طور مرتب گوش های آنها را تمیز کنید تا موم گوش و بقایای گوش را از بین ببرید. در حالت ایده آل، این موارد ماهانه اتفاق می افتد. بررسی گوش های خرگوش به شما این امکان را می دهد که گوش های او را از نظر هرگونه ناهنجاری مانند قرمزی، تورم یا ترشح بازرسی کنید.

با افزایش سن، یک خرگوش ممکن است نتواند گوش های خودش را به درستی تمیز کند. خرگوش های گوش حلقه ای، مانند گوش Holland lop، برای تمیز کردن گوش های خود نیز تلاش خواهند کرد. این خرگوش ها به جلسات نظافت منظم تری احتیاج دارند. عدم انجام این کار می تواند عواقبی را به همراه داشته باشد.

تجمع موم گوش باعث شروع عفونت های باکتریایی و مخمری می شود. این عفونت ها بدون درمان،می توانند دردناک شده و باعث کاهش شنوایی دائمی و مشکلات تعادل شوند.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/rabbit-ear-wax-removal/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا