حیوانات خانگی کوچک

اختلال دم مرطوب یا دم خیس همستر

اختلال دم مرطوب یا دم خیس همستر

بدون شک، شایع ترین بیماری دیده شده در همسترها، اختلال دم مرطوب یا دم خیس همستر است. بیماری دم مرطوب، در صورت عدم درمان فوری می تواند یک بیماری جدی و کشنده باشد. به همین دلیل، باید اطلاعاتی درباره درمان و پیشگیری از بروز این بیماری، به دست بیاورید.

اصطلاح “دم مرطوب” دقیقاً به شرایط این بیماری، اشاره دارد. یک دم خیس، علامت اصلی است که نشان می دهد همستر شما به این اختلال مبتلا شده است. بیماری دم مرطوب اساساً ناشی از ابتلا همستر به اسهال یا مدفوع شل و یا ترکیبی از یک یا چند عامل، است.

همچنین، بیماری دم مرطوب یا دم خیس، به عنوان ایلئیت پرولیفراتیو یا انتریت منطقه ای، شناخته می شود. تصور می شود که اختلال اسهال در همستر، در اثر رشد بیش از حد کمپیلوباکتر ژژونی، که یک نوع باکتری است، ایجاد می شود. اسهال نهایتا پی تواند باعث ایجاد بیماری دم مرطوب یا دم خیس در همستر شود.

چگونه یک همستر به دم خیس یا دم مرطوب مبتلا می شود؟

اختلال دم مرطوب یا دم خیس همستر | دام و پت

استرس معمولاً عامل اصلی ابتلا یک همستر به بیماری دم مرطوب یا دم خیس، است. همسترهای جوان از پرورش دهنده یا فروشنده به فروشگاه حیوانات خانگی منتقل شده و سپس ممکن است به خانه ای جدید منتقل شوند. همچنین، گاهی اوقات، همسترهای خریداری شده، در مدت چند هفته به فروشگاه بازگردانده می شوند.

این کار باعث استرس هر موجودی می شود! به ویژه یک بچه همستر کوچک. این تنش باعث می شود که فلور روده طبیعی ( باکتری کمپیلوباکتر ) بیش از حد رشد داشته باشد. افزایش جمعیت این باکتری ها در روده، به نوبه خود باعث بروز اسهال در همستر، می شود.

برای درمان بیماری دم مرطوب یا دم خیس، باید ابتدا بدانید که آیا همستر شما به بیماری دم مرطوب مبتلا است و یا فقط به اسهال مبتلا شده است. به یاد داشته باشید، از آنجا که بیماری دم مرطوب، یک اختلال باکتریایی است و باعث بروز اسهال می شود، همستر شما می تواند به دلایلی غیر از ابتلا به بیماری دم مرطوب دچار اسهال شود.

به عنوان مثال، همستر شما ممکن است مقداری میوه یا سبزیجات تازه که حاوی مقدار زیادی آب است، خورده و ناگهان دچار اختلال اسهال شود. این اسهال به احتمال زیاد ناشی از بیماری دم مرطوب نیست. بلکه ناشی از آب اضافی است که همستر، دریافت کرده است.

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث بروز اسهال شده است، می توانید ابتدا با یک‌ دامپزشک مشورت کنید.

چگونه از بروز بیماری دم مرطوب در همستر پیشگیری کنیم؟

برخی از دامپزشکان،‌به صاحبان حیوانات خانگی توصیه می کنند که هنگام خرید و بردن یک همستر به خانه، در روزهای آغازین، از قطره های درمانی حاوی آنتی بیوتیک، برای رفع خطر بروز بیماری دم خیس یا دم مرطوب در همستر خانگی تان پیشگیری کنید.

هنگام انتخاب یک همستر از فروشگاه حیوانات خانگی، مطمئن شوید که همستر انتخابی تان پر تحرک و فعال است. چشم هایش باز است و قسمت پشتی او خشک و عاری از مدفوع و مواد دفعی است. همچنین، همستر سالمی را که با یک‌ همستر بیمار در یک ‌قفس زندگی می کند، نخرید.

اگر بیش از یک همستر دارید و یکی از آن ها به بیماری دم خیس یا دم مرطوب مبتلا است، آن را فوراً جدا کنید. مطمئن شوید که بعد از دست زدن به همستر بیمار و قبل از دست زدن به یک همستر سالم، دست های خود را بشوئید.

همچنین، بیماری دم مرطوب، بسیار مسری است. بنابراین اگر همستر جدید شما در قفسی بزرگ با همسترهای دیگر که دم آن ها نیز مرطوب بوده است، نگهداری شوند، همستر شما و یا دیگر همسترها نیز می توانند به بیماری دم خیس یا دم مرطوب مبتلا شوند.

هنگام انتخاب یک همستر برای بردن به خانه و نگه داری از آن به عنوان یک حیوان خانگی، مطمئن شوید که همستر انتخابی تان، پر تحرک و فعال بوده و در حال دویدن است. احتمال ابتلا یک همستر سالم به بیماری دم خیس یا دم مرطوب، بسیار پایین است.

در مورد اینکه چرا  همسترها بچه های خودشان را می خورند؟ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بیماری دم خیس در همسترها چقدر جدی است؟

اختلال دم مرطوب یا دم خیس همستر | دام و پت

اصطلاح “دم مرطوب” را می توان برای توصیف شرایط مختلف در همسترها، که برخی از آنها جدی تر از دیگران است، به کار برد. بیماری دم مرطوب یا دم خیس واقعی، یک عفونت جدی گوارشی است که می تواند زندگی همستر را تهدید کند. با این حال، اصطلاح “دم مرطوب” گاهی اوقات به طور کلی برای توصیف هر شرایطی که منجر به بروز اسهال یا مرطوب شدن قسمت پشتی همستر شود، استفاده می شود.

بیماری دم خیس یا دم مرطوب، بیماری است که توسط باکتری Lawsonia intracellularis ایجاد می شود. این باکتری، باعث ایجاد اسهال شدید در همستر می شود. این عفونت به دلیل تکثیر سلول های مخاطی منجر به ضخیم شدن و التهاب لایه داخلی ایلئوم می شود.

این تغییرات مانع از جذب طبیعی مواد مغذی توسط روده همستر بیمار، می شود. ابتلا همستر به بیماری دم خیس یا دم مرطوب، منجر به بروز اسهال شدید، کم آبی بدن، بی اشتهایی، کاهش وزن و در نهایت مرگ همستر بیمار، می شود. بروز این اختلال، بیشتر در همسترهای جوان و در زمان شیردهی شایع است.

دم مرطوب همستر چگونه درمان می شود؟

اختلال دم مرطوب یا دم خیس همستر | دام و پت

تشخیص احتمالی بیماری ایلئیت پرولیفراتیو اغلب بر اساس مشاهده علائم بالینی مشخص در یک همستر جوان انجام می شود.

درمان اختلال دم خیس یا دم مرطوب، می تواند با تجویز آنتی بیوتیک های مناسب، انجام شود. جایگزینی مایعات از دست رفته و انجام مراقبت های حمایتی از جمله تجویز مکمل، از راه های مقابله با این اختلال هستند. با این حال، بسیاری از همسترهای آسیب دیده متأسفانه در برابر این بیماری تسلیم می شوند یا به دلیل شدت بیماری، نیاز به اتانازی دارند.

این امکان وجود دارد که همستر شما به دلیل ظاهر شدن علائم بالینی مشابه عوارض مشاهده شده در بیماری ایلئیت پرولیفراتیو، که به دلیل شرایط مختلف ایجاد می شود، به اشتباه به عنوان مبتلا به بیماری “دم مرطوب” تشخیص داده شود. برخی از شرایطی که باعث بروز اسهال یا مرطوب شدن قسمت پشتی همستر می شوند. به همان اندازه دم خیس یا دم مرطوب، جدی هستند.

با این حال، دیگر این اختلالات خفیف هستند و به شکل موفقیت آمیزی، درمان می شوند.

در مورد شایع ترین بیماری های همستر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تجویز دارو برای دم خیس همستر

اگر همستر، واقعا به بیماری دم مرطوب مبتلا شده باشد، دامپزشک برای درمان این اختلال، احتمالاً آنتی بیوتیک هایی را تجویز می کند که برای همسترها بی خطر اند. همچنین ممکن است مقداری مایعات زیر پوستی به همستر تزریق کند تا آب بدن همستر، دوباره تامین شود.

در  صورت عدم خوردن غذا، ممکن است مجبور شوید به حیوان خانگی‌ تان، با سرنگ مخصوص غذای همستر (مانند Oxbow Critical Care یا Emeraid) غذا بدهید.

اگر نمی توانید همستر خود را نزد دامپزشک ببرید، می توانید قطره های دارویی را، در خانه، به همستر بدهید. این قطره ها دارای طعم پرتقال بوده و حاوی آنتی بیوتیک هستند. این قطره ها را می توان بدون مراجعه به دامپزشک خریداری کرد. همچنین، می توان آنها را در بطری آب یا مستقیماً در دهان همستر قرار داد.

اگر همسترتان، چند روز پس از مصرف این قطره ها، بهبود نیافت، حتماً حیوان خانگی تان را نزد دامپزشک ببرید. سلامتی همستر، در اثر ابتلا به این اختلال، به سرعت کاهش می یابد. اتلاف زمان، یعنی افزایش احتمال مرگ همستر مبتلا به این اختلال.

اسهال

اختلال دم مرطوب یا دم خیس همستر | دام و پت

اسهال ناشی از بیماری هایی غیر از ایلئیت تکثیر کننده، جزو بیماری های مهمی است که باید در نظر گرفته شود. عاملی ساده، مانند تغییر ناگهانی رژیم غذایی می تواند هضم غذا را مختل کرده و در نتیجه مدفوع نرم یا مرطوب ایجاد کند. این ضایعات، می توانند در انتهای پشتی و دم همستر، جمع شده و علائم مشابهی با بیماری دم مرطوب واقعی ایجاد کنند.

دامپزشک ممکن است با پرسیدن سوالاتی در مورد رژیم غذایی و تغییرات اخیر زندگی و بررسی وضعیت همستر برای ارزیابی سلامت عمومی، در مورد علت احتمالی بروز اسهال در حیوان خانگی تان، ایده ای داشته باشد. همسترهایی که به دلایل ساده مانند تغییر ناگهانی رژیم غذایی با اسهال رو به رو می شوند. اغلب برخلاف همسترهای مبتلا به ایلئیت پرولیفراتیو که اغلب ناخوش هستند، همچنان پر تحرک و فعال بوده و به شکل عادی، غذا می خورند.

سایر علل بروز اسهال، شامل ابتلا به عفونت های باکتریایی، ویروسی یا انگلی روده ای به غیر از Lawsonia intracellularis، عوارض جانبی برخی آنتی بیوتیک ها و یا به عنوان علامت ثانویه سایر بیماری ها، است.ص

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)

UTI ها می توانند باعث افزایش دفعات ادرار و بی اختیاری ادرار در همستر، شوند. اولین علامت قابل توجه ابتلا همستر‌ به عفونت دستگاه ادراری، گاهی خیس شدن قسمت پایینی بدن آن به دلیل تکرر ادرار است. این عفونت می تواند با مرطوب کردن قسمت پشتی همستر، علامت اصلی بیماری دم مرطوب یا دم خیس را، تقلید کند.

اگرچه ابتلا همستر به عفونت دستگاه ادراری، نگران کننده است. اما درمان بسیاری از UTI ها ساده است، به خصوص اگر زود تشخیص داده شوند. دامپزشک شما ممکن است برای ارزیابی ابتلا همستر به عفونت مجاری ادراری، جمع آوری نمونه ادرار را پیشنهاد دهد.

ترشحات واژن

همسترهای ماده در طول چرخه تولید مثل طبیعی، درست بعد از تخمک گذاری، ترشحات غلیظ و کرمی از واژن تولید می کنند. این اتفاق هر چهار روز یکبار رخ می دهد و ممکن است نگران کننده باشد. ترشحات را می توان با چرک یا عفونت اشتباه گرفت.

با این حال، وجود این ترشحات، کاملا طبیعی است و نیازی به درمان ندارد. با این حال، ترشح مداوم واژن در یک همستر ماده بیمار، ممکن است نشان دهنده وجود عفونت باشد. چنین اختلالی، باید توسط دامپزشک بررسی شود.

پلی اوری و بی اختیاری ادرار

واژه پلی اوری به معنی ادرار زیاد است و اغلب با پلی دیپسی همراه است(به معنی تشنگی زیاد). این علائم با انواع بیماری ها از جمله بیماری کلیوی، دیابت و بیماری کوشینگ مرتبط است. پلی یوریا اغلب منجر به تکرر ادرار و خیس شدن بیش از حد کف پوش قفس همستر می شود.

این اختلال، ممکن است باعث خیس شدن قسمت انتهایی پشت و دم همستر شده و از علائم مرتبط با دم مرطوب همستر، تقلید کند. برخی از این شرایط می توانند منجر به کاهش وزن و بی حالی شوند. این عوارض، علائم مربوط به دم مرطوب نیز هستند. معاینه دامپزشکی، آزمایش خون و آزمایش ادرار می تواند به تشخیص این موارد کمک کند.

اگر متوجه مرطوب شدن دم یا قسمت پشتی همستر خود شدید. بسیار مهم است که آن ها را در اسرع نزد یک دامپزشک ببرید. تشخیص علت احتمالی بیماری دم خیس یا دم مرطوب همستر، به تصمیم گیری در مورد برنامه درمانی مناسب و تعیین پیش آگهی و احتمال بهبودی حیوان بیمار، کمک می کند.

همه علل بروز “دم خیس” جدی، خطرناک یا کشنده نیستند. اما بسیاری از آن ها می توانند در صورت عدم درمان تبدیل به شرایطی جدی و کشنده شوند. بنابراین معاینه زودهنگام بهترین راه برای اطمینان از مراقبت و پیشگیری از ابتلا همستر خانگی‌ تان به این بیماری، است.

در مورد چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منبع:

https://vethelpdirect.com/vetblog/2020/11/08/how-serious-is-wet-tail-in-hamsters/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا