پرنده ها

اختلالات گوارشی پرندگان خانگی

اختلالات گوارشی پرندگان خانگی

اختلالات گوارشی پرندگان خانگی انواع مختلفی از جمله عفونت و انگلی دارند که می توانند مشکلات و عوارض مختلفی را ایجاد کنند. برخی از این اختلالات می توانند برای حیوان خانگی شما کشنده باشند. این در حالی است که راهکارهای برای تشخیص زودهنگام آنها وجود دارد. حتی می توانید از بروز آنها پیشگیری کنید. اما برای جلوگیری از عوارض احتمالی، باید اختلالات گوارشی در پرندگان خانگی و علائم آنها را بشناسید. بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از دام و پت، شایع ترین اختلالات گوارشی پرندگان خانگی را مورد بررسی قرار دهیم.

شایع ترین اختلالات گوارشی پرندگان خانگی، عبارتند از:

اختلالات گوارشی پرندگان خانگی 3 | دام و پت

مخمر معده مرغی (ماکروابادوز)، از اختلالات گوارشی پرندگان خانگی

مخمر معده پرندگان (Macrorhabdus ornithogaster) غالباً دستگاه گوارش پرندگان را مختل می کند. این بیماری در پرندگان همسفر کوچکتر مانند گل گنج، طوطی، مرغ عشق، کوکاتیل و فنچ بیشتر دیده می شود. همچنین، هر پرنده ای که دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد، ممکن است به این بیماری آلوده شود.

شایع ترین علائم این عفونت، کاهش وزن مزمن، نارسایی مجدد، بی حالی و اسهال است. مدفوع پرنده، ممکن است حاوی دانه ها یا گلوله های هضم نشده باشند.

درصد مرگ و میر ناشی از بیماری از 10 تا 80 درصد پرندگان آسیب دیده متفاوت است و به نوع پرنده و گونه مخمر بستگی دارد. در پرندگانی که بهبود می یابند، احتمال بازگشت بیماری وجود دارد. این بیماری با بررسی مدفوع تازه در زیر میکروسکوپ تشخیص داده می شود. شناسایی ارگانیسم ها به تشخیص کمک می کند، اما موجودات ممکن است به تعداد کم یا به طور متناوب دیده شوند، بنابراین تشخیص صحیح به ارزیابی مکرر لازم دارد. اهداف درمان، کاهش تعداد موجودات و بهبود سلامت عمومی و وضعیت ایمنی پرنده است. دامپزشک ممکن است داروهای مختلفی را تجویز کند. این بیماری می تواند بین پرندگان منتقل شود.

کاندیدیازیس (برفک)

اختلالات گوارشی پرندگان خانگی 2 | دام و پت

کاندیدیازیس شایع است و در اثر عفونت با مخمر Candida albicans ایجاد می شود. این همان ارگانیسم است که باعث برفک دهان نوزادان انسان می شود. این مخمر در محیط اطراف زیاد دیده می شود و ممکن است به تعداد کم در دستگاه گوارش یک پرنده طبیعی وجود داشته باشد. با این حال، ممکن است تحت شرایط خاصی باعث بیماری شود. پرندگان بسیار جوان، به ویژه آنهایی که به آنها آنتی بیوتیک داده می شود، به دلیل سیستم ایمنی نابالغ ممکن است دچار کاندیدیازیس شوند.

کوکاتیل ها بیشترین حساسیت را دارند. پرندگان بالغ که از آنتی بیوتیک های طولانی مدت استفاده می کنند یا از سوء تغذیه یا بیماری های دیگر رنج می برند نیز ممکن است دچار کاندیدیازیس شوند. آنتی بیوتیک ها می توانند با از بین بردن باکتری های مفیدی که به طور معمول در دستگاه گوارش زندگی می کنند، هضم غذا را مختل کرده و به موجودات دیگر مانند کاندیدا اجازه رشد بیش از حد را بدهند.

شدت عفونت اغلب به سن پرنده و وضعیت سیستم ایمنی بدن او بستگی دارد. یک پرنده بسیار جوان یا بسیار بیمار ممکن است به عفونت مبتلا شود که به خون، مغز استخوان و سایر اعضای بدن او انتشار می یابد.

علائم و تشخیص کاندیدیازیس

برگشت غذا، کمبود اشتها و علائم عمومی بیماری ممکن است به دلیل تأخیر در تخلیه مدفوع ناشی از کاندیدیازیس ایجاد شود. بعضی از پرندگان مدفوع متورم و پر از مخاط دارند. پرندگان بالغ می توانند کاندیدیازیس با درجه پایین داشته باشند و علائم کمی را بروز دهند. اگر کاندیدای خوراکی وجود داشته باشد، ممکن است لکه های سفید در دهان وجود داشته باشد. دامپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا این لکه های سفید به دلیل کاندیدیازیس یا بیماری دیگری است.

بررسی میکروسکوپی مدفوع، محتویات محصول یا مواد تجزیه شده ممکن است ارگانیسم های مخمر را نشان دهد.

رعایت بهداشت مناسب، از جمله تمیز و ضد عفونی کردن مناسب قفس، جعبه لانه و هرگونه وسیله تغذیه، برای به حداقل رساندن میزان کاندیدا در محیط پرنده ضروری حیاتی است. دامپزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به پاک سازی موثر عفونت تجویز کند.

ویروس بورناویروس مرغی / بیماری اتساع بطنی (بیماری هدر دادن ماکائو)

بیماری اتساع بطنی که به بیماری هدر رفتن ماکائو نیز معروف است، نه تنها ماکائو، بلکه بسیاری از گونه های دیگر پرندگان خانگی را تحت تأثیر قرار می دهد.

 Cockatoos، conures، طوطی های Eclectus و بسیاری از گونه های آفریقایی و آسیایی به این ویروس آلوده شده اند.

بیماری اتساع بطنی عصب های دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد و منجر به کشش معده و عدم انقباضات عضلانی طبیعی می شود.

علائم شامل کاهش وزن مزمن (غالباً به دنبال افزایش اولیه اشتها)، عبور غذای هضم نشده (با یافتن دانه های کامل در مدفوع به راحتی قابل تشخیص است) و افزایش قند خون است.

علائم سیستم عصبی (تشنج، لرزش، ضعف، عدم هماهنگی اندام ها و کوری) ممکن است همزمان یا بدون علائم دستگاه گوارش رخ دهد. شیوع این بیماری به ندرت دیده می شود، اما عفونت می تواند کشنده باشد.

به نظر می رسد شیوع بیماری اتساع بطنی توسط قرار گرفتن در معرض مدفوع پرندگان آلوده باشد. اما ممکن است راه های دیگری برای انتقال بیماری وجود داشته باشد.

جداسازی پرندگان مبتلا تنها راه پیشگیری از انتقال بیماری به سایر پرندگان است. ضد عفونی و تهویه بهتر توصیه می شود و ممکن است به کاهش انتقال بیماری کمک کند. درمان ویروس بورناویروس مرغی شامل تهیه غذاهای قابل هضم و استفاده از داروهای ضد التهاب است. این ویروس در محیط زیاد طولانی عمر نمی کند، بنابراین رعایت بهداشت و نور ماوراء بنفش می تواند به محدود شدن شیوع بیماری کمک کند.

بیماری پاچکو / پاپیلوماتوز (ویروس هرپس پسیتاسین)

اختلالات گوارشی پرندگان خانگی 1 | دام و پت

ویروس هرپس پسیتاسین، عامل بیماری پاچکو و پاپیلوماتوز داخلی طوطی ها است.

  • بیماری پاچکو، باعث التهاب ویروسی کبد شده و بیشتر در گونه های دنیای جدید (طوطی های آمازون، ماکائو، کانور و طوطی های سر شاهین) دیده می شود.
  • پاپیلوماتوز داخلی در طوطی هایی که از بیماری پاچکو جان سالم به در برده اند رخ می دهد. این بیماری با استرس همراه است و اغلب در هنگام معرفی پرندگان جدید، جابجایی یا در پرندگان مبتلا به بیماری زمینه ای یا تولید مثل اخیر رخ می دهد. این بیماری به ویژه در کلنی های تولید مثل، به عنوان یک گله مشکل ایجاد می کند.

این بیماری با تماس مستقیم، از طریق هوا یا  مدفوع، غذا یا آب آلوده منتشر می شود. علائم بیماری پاچکو / پاپیلوماتوز، شامل اسهال، فضله سبز، بی حالی ، ضعف و افسردگی است. ضایعات پوستی صورتی، گل کلم یا ضخیم شدن بافت به نام پاپیلوما ممکن است در هر جایی از حفره دهان، از طریق دستگاه گوارش، تا کلوآکا یک پرنده رخ دهند.

علائم و بروز ضایعات پوستی، به محل پاپیلوم بستگی دارد. رشد در دهان ممکن است باعث خس خس سینه، مشکل در بلع و تنفس با دهان باز شود. پاپیلوماها در پایین دستگاه گوارش ممکن است باعث استفراغ و از دست دادن اشتها شوند. تلاش برای تولید مدفوع، خون در مدفوع، گاز دفع کننده و بوی غیرطبیعی مدفوع ممکن است ایجاد شود.

دامپزشک شما می تواند از طریق جراحی، پاپیلوماها را جراحی کند، اغلب آنها دوباره رشد می کنند.  هیچ درمان دائمی برای این بیماری وجود ندارد، اما کنترل آن برای سال های زیادی امکان پذیر است. واکسن برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد.

انگل های دستگاه گوارش و اختلالات گوارشی پرندگان خانگی

اختلالات گوارشی پرندگان خانگی 4 | دام و پت

ژیاردیازیس

ژیاردیازیس، هنگامی رخ می دهد که پروتوزوآ (انگلهای میکروسکوپی، تک سلولی) از جنس Giardia به روده ها حمله کند. این انگل، بسیاری از گونه های پرندگان را تحت تأثیر قرار می دهد. اما بیشتر در کوکاتیل ها دیده می شود. شیوع این بیماری در اثر خوردن کیست های عفونی رخ می دهد و پرندگان بالغ ممکن است ناقل آن باشند. ژیاردیازیس، ممکن است باعث اسهال، سوء تغذیه و مشکلات جذب مواد مغذی شود. در برخی از پرندگان، به ویژه کوکتل، ژیاردیازیس ممکن است منجر به خارش هم شود. در این وضعیت ممکن است پرنده جیغ بکشد و پرهایش را بکشد یا با منقار پوست خودش را بکند.

در ژیاردیازیس، ممکن است فضله پرنده خانگی شما بزرگتر از حد طبیعی باشد و ظاهری شبیه به “ذرت بو داده” داشته باشد. اگر جوجه پرنده آلوده شوند، ممکن است لاغر شوند و پرهای ضعیفی داشته باشند و ممکن است قبل از رشد از بین بروند. دامپزشک اغلب داروی خوراکی را تجویز می کند.

تریکومونوز

تریکومونوز در گونه های پرندگان غیر حیوان خانگی به عنوان frounce یا شانکر شناخته می شود. این بیماری نتیجه عفونت با انگل تک یاخته ای، Trichomonas gallinae است. گاهی اوقات در پرندگان حیوانات خانگی هم مشاهده می شود. در این وضعیت، ضایعات زرد مایل به سفید شبیه پنیر یا کشک به دیواره مخاط دهان و گلو، محصول و مری می چسبند. ضایعات ممکن است قابل مشاهده نباشند، اما جوانه های آلوده ممکن است علائمی مانند افزایش بزاق دهان را بروز دهند. انتقال و شیوع بیماری ممکن است با تماس مستقیم (مانند والدین آلوده که به آنها شیر می دهند) یا تماس غیرمستقیم (خوردن غذا یا آب آلوده) رخ دهد.

درمان این انگل گوارشی در پرندگان، نیاز به مصرف داروی خوراکی دارد.

کرم گرد

انواع مختلف کرم گرد در دستگاه گوارش پرندگان خانگی وجود دارد و پرندگان وحشی ممکن است کرم های گرد خاصی را به طوطی هایی که در خارج از منزل نگهداری می شوند انتقال دهند. انتقال هنگامی اتفاق میفتد که پرندگان، تخمک های کرم گرد را می خورند.

علائم این عفونت شامل ضعف، لاغری و مرگ است. عفونت های شدید، ممکن است منجر به بروز انسداد روده شوند. دامپزشک اغلب دارویی را برای از بین بردن کرم ها تجویز می کند. در آب و هوای گرم که احتمال قرارگیری پرنده ها در فضای باز وجود دارد، معمولاً کرم زدایی با یکی از داروهای خوراکی انجام می شود.

کرم های نواری

اختلالات گوارشی پرندگان خانگی 6 | دام و پت

کرم های نواری بیشتر در کاکادوها، طوطی های خاکستری آفریقایی و فنچ ها شایع هستند. کرم های نواری توسط یک میزبان میانی از حیوانات آلوده منتقل می شود که حیوان را گاز می گیرد و یا ارگانیسم کرم نوار را از مدفوع یا سایر ترشحات دریافت و سپس انگل آلوده را به حیوان قبلاً سالم منتقل می کند. میزبان های میانی کرم های نواری به احتمال زیاد حشرات و عنکبوت های مختلف، کرم های خاکی و مثل حلزون ها هستند. علائم بیماری به ندرت بروز می کنند، اما بعضی اوقات بخش هایی از کرم می تواند در مدفوع پرندگان دیده شود. دامپزشک شما اغلب داروهایی را برای از بین بردن کرم های نواری تجویز می کند. دارو ممکن است از طریق دهان مصرف یا به عضله تزریق شود. عود و بازگشت بیماری به ندرت دیده می شود. مگر اینکه پرنده در معرض میزبان میانی باشد.

سخن آخر

همان طور که در مقاله اختلالات گوارشی پرندگان خانگی بررسی شده، بیماری های زیادی می توانند دستگاه گوارش، معده و روده و حتی سیستم عصبی پرندگان خانگی شما را تحت تاثیر قرار دهند. در حالی که اکثر این بیماری ها با مصرف دارو های خوراکی قابل درمان هستند. بر همین اساس به شما پیشنهاد می کنیم برای حفظ جان پرنده خانگی و حتی سایر حیوانات خانگی خود، در صورت بروز هر گونه علائم غیرطبیعی سریعا با دامپزشک تماس بگیرید.

منبع:

https://www.msdvetmanual.com/bird-owners/disorders-and-diseases-of-birds/digestive-disorders-of-pet-birds

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا