گربه ها

اختلالات دندان در گربه ها

اختلالات دندان در گربه ها

اختلالات دندان در گربه ها مشابه مواردی است که در انسان ها دیده می شود. روش های درمانی نیز مشابه روش های استفاده شده برای درمان مشکلات دندان در انسان ها است. مراقبت مستمر از دندان می تواند به سلامت دندان و لثه گربه کمک کند. یادگیری علل و علائم اختلالات دندانی در گربه ها می تواند به شما در مدیریت مشکلات احتمالی دندان گربه ها کمک کند. بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله شایع ترین اختلالات دندان در گربه ها را بررسی کنیم.

اختلالات دندان در گربه ها و بیماری های لثه

بیماری های لثه (پریودنتال) شامل ایجاد عفونت و التهاب در بافت های اطراف دندان است. این امر ناشی از تجمع باکتریهای مختلف (پلاک) در لثه است که علت اصلی آن تا حدی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. این عفونت باعث التهاب لثه ها، و در موارد شدید عفونت استخوان های اطراف آن می شود

در صورت عدم درمان بیماری پریودنتال، ممکن است به دلیل تحلیل لثه، گربه دندان هایش را از دست بدهد. بیماری پریودنتال معمولا به دو شکل التهاب لثه و پریودنتیت بروز می یابد. درمان التهاب لثه و پریودنتیت معمولا شامل پاکسازی و شست و شوی اساسی دندان توسط دامپزشک است. این کار نیاز به بیهوشی دارد. درمان هایی که بدون بیهوشی انجام می شوند ممکن است ظاهر دندان ها را بهتر نشان دهند اما مشکل اساسی آنها را درمان نمی کنند.

اختلالات دندان در گربه ها و التهاب لثه

اختلالات دندان در گربه ها | دام و پت

در التهاب لثه، لثه ها به دلیل تجمع پلاک های باکتریایی ملتهب می شوند. در مراحل اولیه بروز این بیماری، استخوان تحت تأثیر قرار نمی گیرد. رنگ لثه ها از صورتی به قرمز یا بنفش تغییر می کند و متورم می شوند. در این بیماری لثه ها حساس شده و خونریزی می کنند.

بوی بد دهان یکی از علائم شایع این اختلال است. التهاب لثه با تمیزکردن مناسب دندان قابل درمان است اما در صورت عدم درمان ممکن است منجر به پریودنتیت شود.

التهاب لثه معمولاً با تمیزکاری کامل و حرفه ای دندانها توسط دامپزشک که تحت بیهوشی انجام می شود، قابل درمان است. گربه هایی که به درمان پاسخ نمی دهند باید از نظر ابتلا به بیماری های دیگر مانند مشکلات سیستم ایمنی بدن، دیابت و به ویژه عفونت بارتونلا (عامل تب خراش گربه) معاینه شوند. اگر دندان ها تمیز و عاری از پلاک نشوند، التهاب لثه مجدداً بروز می کند.

اختلالات دندان در گربه ها و پریودنتیت

در پریودنتیت، آسیب بافتی شدیدتر است. بافت های آسیب دیده در این بیماری شامل لثه ها، رباط ها و استخوان ها هستند. این اختلال معمولاً پس از ایجاد پلاک، تارتار و التهاب لثه دیده می شود. پریودنتیت برگشت ناپذیر است و منجر به از دست دادن دائمی سلامتی اولیه دندان می شود. در برخی از گربه ها این بیماری را می توان حتی در 1 سالگی مشاهده کرد.

پلاک، پوششی نازک از بقایای مواد غذایی، باکتری ها، بزاق و سلولهای مرده است که بر روی دندان ها قرار می گیرد. پلاکی که بیش از 72 ساعت از تشکیل آن گذشته باشد شروع به سخت شدت کرده و ماده ای به نام تارتار را ایجاد می کند که در قاعده دندان ها جمع می شود. تارتار لثه ها را تحریک می کند و باعث پیشرفت بیماری های لثه می شود.

درمان پریودنتیت در گربه ها

اختلالات دندان در گربه ها | دام و پت

پریودنتیت با یک تمیزکاری کامل و حرفه ای و تحت بیهوشی، توسط دامپزشک، درمان می شود. دامپزشک می تواند با گرفتن عکس اشعه ایکس از فک، میزان از تحلیل استخوان را تعیین کند. پریودنتیت اغلب به درمان هایی کامل تر و جامع تر از التهاب لثه نیاز دارد و ممکن است به انجام اقدامات درمانی اضافی بر علیه بیماری های عمیق لثه ای نیاز باشد.

کشیدن دندان اغلب ضروری است. این کار باعث بهبود بافت آسیب دیده می کند و همانطور که در بالا ذکر شد گربه های بدون دندان می توانند تا حدودی عملکرد طبیعی داشته باشند. علاوه بر این، ممکن است برای دسترسی به ریشه تارتار برای تمیز کردن، جراحی لازم باشد.

اگر گربه شما تحت درمان پریودنتیت قرار گرفته است، باید مراقبت های بهداشتی دهان و دندان را در خانه ادامه دهید. دستورالعمل دامپزشک خود را دنبال کنید. اقدامات حمایتی ممکن است شامل مسواک زدن روزانه، تغییر در رژیم غذایی، مصرف ژل جلوگیری از تشکیل پلاک و شستشوی دهان با مایعات ضد عفونی کننده باشد. تمیز کردن های پیشگیرانه مکرر (هر 3 ماه یا هر 1 سال) به جلوگیری از عود و تحلیل رفتن بیشتر استخوان کمک می کند.

پیشگیری پریودنتیت در گربه ها

مهمترین نکته ای که باید بخاطر بسپارید این است که بیماری لثه بندرت در اطراف دندانهای تمیز و سالم ایجاد می شود. روش های خانگی حفظ پاکیزگی دندان مانند مسواک زدن همراه با معاینات منظم دندانپزشکی، بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا گربه به بیماری لثه است.

دندان گربه خود را هر روز مسواک بزنید. پلاکی که بیش از 3 روز بر روی دندانها باقی بماند به ماده سفت و سختی به نام تارتار تبدیل می شود. تارتار با مسواک زدن قابل رفع نیست. اگر گربه شما اجازه مسواک زدن را نمی دهد، حداقل سعی کنید هر 2 تا 3 روز دندان ها را با گاز استریل پاک کنید.

مصرف برخی از غذاهای خشک نیز می توانند به از بین بردن پلاک کمک کنند. از دامپزشک خود بپرسید تا گزینه های جایگزین درمان این اختلال را به شما بگوید. دامپزشک شما همچنین ممکن است استفاده از ژل های ضد پلاک را توصیه کند.

بیماری های ریشه دندان در گربه ها

بیماری ریشه در داخل دندان ها رخ می دهد. علل اصلی آن شامل آسیب دیدگی، نقص مینای دندان و پوسیدگی دندان است. بیماری ریشه می تواند باعث ایجاد بیماری های ثانویه (مانند آبسه، گرانولوم یا کیست) در پایه ریشه دندان شود. دندان های مبتلا به بیماری ریشه نیاز به کشیده شدن یا روش عصب کشی دارند.

علائم‌ اصلی این اختلال می تواند شامل کاهش اشتها و درد در دندان باشد به گونه ای که گربه شما در برابر لمس آنها مقاومت می کند. با این حال، بیشتر گربه ها علائم خود را پنهان می کنند که این کار نهایتا باعث آسیب بیشتر گربه می شود. تصویر برداری اشعه ایکس از دهان، قبل از بروز علائم، ابتلا به این بیماری را تشخیص می دهد.

سندرم التهاب لثه یا استوماتیت گربه

اختلالات دندان در گربه ها | دام و پت

مخاط دهان گربه ممکن است به شدت به این بیماری واکنش نشان داده و به شدت ملتهب شود. علائم این بیماری شامل درد در مخاط دهان، آبریزش، بوی بد دهان و از دست دادن اشتها است. معاینه دامپزشکی ممکن است التهاب لثه و التهاب مخاط دهان و قسمت فوقانی گلو را نشان دهد.

برای موفقیت در درمان این بیماری باید بیماری زمینه ای به صورت دقیق تشخیص داده شود. بسیاری از بیماری های ویروسی و باکتریایی در بروز این مشکل نقش دارند. برخی از گربه ها نیز توسط باکتری های ایجاد کننده تب خراش گربه (بیماری قابل انتقال به انسان ها) آلوده می شوند. این باکتری ها به عنوان یک دلیل احتمالی در نظر گرفته می شوند.

تنها روش درمانی موثر برای رفع این بیماری، کشیدن بیشتر یا تمام دندانهای گربه است. این روش آنچنان که به نظر می رسد بد نیست. زیرا بیشتر گربه ها حتی پس از کشیدن دندان هایشان نیز می توانند غذای های‌ مرطوب (و حتی غذای های جامد) را بخورند.

ناهنجاری های رشد دندان در گربه ها

مشکلات رشد دندان ها شامل رشد نامناسب دندان‌ نیش و نقص در مینای دندان است. این ناهنجاری ها غالباً تحت تاثیر عوامل ژنتیکی ظاهر می شوند. به طور کلی، ناهنجاری هایی که بر عملکرد، سلامتی یا توانایی جویدن و تغذیه گربه تأثیر می گذارند، نیاز به درمان دارند. اختلالاتی که فقط روی زیبایی دندان تأثیر می گذارند، نیازی به درمان ندارند.

رشد نامناسب دندان‌ نیش در گربه ها

اختلالات دندان در گربه ها | دام و پت

رشد و تکامل مناسب دهان و دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. تشخیص و مداخله درمانی به موقع بهترین راه برای پیشگیری از بروز مشکلات جدی تر در زندگی گربه است.

مراحل رشد دندان را می توان به 3 مرحله تقسیم کرد:

  • مرحله 1 از 0 تا 16 هفتگی
  • مرحله 2 از 16 هفتگی تا 7 ماهگی
  • مرحله 3 از 7 ماهگی تا 1و نیم سالگی

در صورتی که هرکدام از این مراحل به ترتیب و به طور مناسب سپری شوند، گربه دندان های سالمی خواهد داشت، در غیر این صورت با اختلالات دندانی مواجه خواهد شد.

نقص مینا در گربه ها

در طول تکامل مینای دندان، تجمع و رسوب برخی مواد شیمیایی در داخل دندان ممکن است باعث آسیب دائمی و بد شکلی دندان شود. سو تغذیه شدید در گربه های جوان یا ضربه و آسیب به دندان نیز ممکن است باعث ایجاد نقص در مینای دندان شود.

این نقایص ممکن است فقط در بعضی مناطق خاص دندان (معمولاً در خطوط افقی که در اطراف دندان امتداد دارند) رخ دهد یا کل دندان را تحت تأثیر قرار دهد. درمان این اختلال می تواند شامل تزریق مواد مصنوعی به دندان ها، درمان با فلوراید و مراقبت های مکرر پیشگیرانه از دندان باشد.

ضربه به صورت و فک در گربه

شکستگی دندان و فک اغلب به دلیل ضربه (مثلاً جنگ با حیوانات دیگر، زمین خوردن و تصادفات با اتومبیل) اتفاق می افتد. فک نیز اگر در اثر پریودنتیت شدید یا سرطان ضعیف شده باشد، می تواند بشکند. گربه هایی که فک شان می شکند ممکن است دهان خود را باز نگه دارند یا قادر به خوردن غذا نباشند.

شکستگی دندان ها باید توسط دامپزشک بررسی شود تا مشخص شود آیا به مرکز دندان (پالپ) آسیب وارد شده است یا خیر. اگر شکستگی به داخل پالپ کشیده شود، درمان کانال ریشه یا کشیدن دندان باید انجام شود. زخم های لثه یا سایر بافت های نرم و مخاطی نیز باید توسط دامپزشک معاینه درمان شوند.

شکستگی استخوان باید توسط دامپزشک با استفاده از آتل، پین یا مواد دیگر بسته شود. اگر بتوان استخوان ها را در موقعیت صحیح شان حفظ کرد، بهبودی سریع خواهد بود و می توان آتل یا سایر مواد و ابزار های حمایتی را از محل شکستی استخوان ظرف مدت ۶ الی ۸ هفته برداشت.

اگر گربه هنگام غذا خوردن یا نوشیدن آب مشکل داشته باشد، ممکن است به یک لوله تغذیه نیاز داشته باشد.

منابع:

https://www.msdvetmanual.com/cat-owners/digestive-disorders-of-cats/dental-disorders-of-cats

https://www.msdvetmanual.com/cat-owners/digestive-disorders-of-cats/disorders-of-the-mouth-in-cats

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا