گربه ها

آیا گربه ها افراد را به یاد می آورند؟

آیا گربه ها افراد را به یاد می آورند؟

قسمت زیادی از کسانی که ما هستیم را، خاطرات ما تعریف می‌کنند. اینگونه است که می‌دانیم چه چیزهایی را دوست داریم،چه چیزی را دوست نداریم و مهات‌های جدید را پرورش دهیم. آیا گربه ها افراد را به یاد می آورند؟ واضح است که گربه ها توانایی یادآوری دارند. زیرا می توانند آموزش ببینند و اطلاعات مهمی مانند محل دسشویی کردن خود را یاد می گیرند. با این حال مدت حافظه‌ی گربه چقدر است؟ چقدر خاطرات آنها به خاطرات ما شباهت دارد؟ آیا گربه‌ها حافظه ی خوبی دارند؟ آیا گربه‌ها صاحبان خود را به یاد می آورند؟

حافظه ی کوتاه مدت گربه ی شما

ابتدا اجازه دهید مطمئن شویم که می‌دانیم حافظه‌ی کوتاه مدت چیست. حافظه‌ی کوتاه مدت بعنوان حافظه‌ی فعال نیز شناخته می‌شود. این همان چیزی است که شما برای یادآوری اطلاعات کوچک برای مدت زمان کم استفاده می‌کنید. بعنوان مثال اگر دوست شما شماره‌ی تلفن خود را به شما بگوید، آن را به اندازه‌ای به یاد می‌آورید تا بتوانید در تلفن خود ثبت کنید. اما اگر روز بعد کسی شماره تلفن را از شما بخواهد احتمالاً باید آن را در تلفن جستجو کنید. شما هرگز این شماره را به خاطر نخواهید آورد.

مشخص نیست که گربه‌ی شما حافظه‌ی کوتاه مدت دارد یا نه. مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از حیوانات حافظه‌ی کوتاه مدت بسیار پیشرفته‌ای ندارند. این مسئله منطقی خواهد بود زیرا خاطرات کوتاه مدت با حل مسئله، موفقیت تحصیلی و هوش مرتبط است. مانند اکثر حیوانات، گربه‌ها برای به خاطر سپردن موقت شماره تلفن‌ها یا الگو‌های کم اهمیت حافظه‌ی کوتاه مدت ضعیفی دارند. به زبان ساده، اگر گربه ی شما می‌توانست صحبت کند، احتمالا نمی‌توانست به شما بگوید پنج دقیقه پیش چه اتفاقی افتاده بود.

آیا گربه ها افراد را به یاد می آورند؟ || دام و پت

 همانطور که صاحب گربه به شما می‌گوید، گربه‌ها نه تنها می توانند با پازل ها کنار بیایند و آنها را حل کنند بلکه از این کار لذت می برند. با این حال، هنگامی که با انسان مقایسه می‌شوند، گربه‌ها قادر به تصمیم گیری آگاهانه برای به یاد آوردن جزئیات در کوتاه مد نخواهند بود. مدت زمانی که می‌توانند اطلاعات را حفظ کنند بسیار کوتاهتر خواهد بود.

حافظه‌ی بلند مدت گربه‌ی شما  

همانطور که تصور می‌کنید حافظه‌ی بلند مدت با حافظه‌ی کوتاه مدت متفاوت است. زیرا شامل ذخیره سازی اطلاعات برای مدت زمان طولانی تری است. اگر به مثال شماره تلفن برگردیم، ممکن است شماره تلفن‌های خاصی را بدون این که آنها را جستجو کنید به خاطر بسپارید. بعوان مثال، بسیاری از ما شماره‌ی تلفن والدین ، شریک زندگی یا همسر خود را به خاطر می‌سپاریم.

خاطرات معمولاً از طریق آشنایی و استفاده منظم به خاطرات طولانی مدت تبدیل می‌شوند. اگر مرتباً شماره تلفنی را بگیرید احتمالاً آن را برای همیشه به خاطر خواهید سپرد. به جای خاطرات کوتاه مدت، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد گربه‌ها حافظه‌ی طولانی مدت خوبی دارند. داستان‌های بسیاری از گربه ها وجود دارد که پس از سال‌ها دوری از صاحبانشان، آنها را تشخیص داده و دوباره با آنها جور می‌شوند. یا اینکه به دلیل تجارب ناخوشایند قبلی ترس و اضظراب از خود نشان می دهند.

این به آنها اجازه می‌دهد از خطر، مانند رفتن به مناطقی که در گذشته با شکارچیان برخورد کرده اند، جلوگیری کنند. یاد آوری این نکته مهم است که این خاطرات طولانی مدت آنها به همان روشی که خاطرات انسانی ما ذخیره و یادآوری می‌شوند، شکل نگرفته و به یاد نمی‌آیند.

حافظه‌ی گربه‌ی شما چطور شکل می‌گیرد؟

 (گربه‌ها چه مدت به یاد می‌آورند؟) سوال بهتر این است که (گربه‌ها چگونه به یاد می آورند؟). شما نمی‌توانید این فرض را داشته باشید که گربه خاطرات خود را به همان روشی که ما به یاد می‌آوریم، به خاطر می آورد.

 طولانی تر بودن حافظه‌ی گربه بزرگترین تفاوت با حافظه‌های ما است. اگر بخواهیم بفهمیم که( آیا گربه‌ها حافظه‌ی خوبی دارند؟) باید بدانیم که چه نوع حافظه‌ای داریم. انسان‌ها حافظه‌ی دوره‌ای دارند. ما خاطرات را به ترتیب زمان تقسیم می‌کنیم و شکل می‌دهیم.  آنها را مستقل از نشانه‌های خارجی در ذهن خود ذخیره می‌کنیم. این امر امکان نوستالژی، برنامه ریزی، خیال پردازی و سایر فرایند‌های پیچیده‌ی اندیشه را فراهم می‌کند. این به ویژه ما را با مفاهیم حافظه‌ی (بلند مدت) و (کوتاه مدت) مربوط می‌کند. زیرا ما به شدت بین (حافظه های کاری) که به ما در انجام فعالیت‌های مداوم ما کمک می‌کند و  حافظه‌ی تاریخی که به ما امکان دوست داشتن، دوست نداشتن، برنامه‌ها و مهارت را می‌دهد تفاوت قائل می‌شویم.

حافظه‌ی تداعی گر گربه

گربه‌ها اما حافظه ی تداعی گر دارند. این بدین معناست که آنها زندگی خود را ثبت نمی‌کنند و آنرا مانند ما بخاطر نمی‌آورند.  اما آنها خاطرات را در پاسخ به حوادث و محرک‌های خارجی به یاد می‌آورند. دانستن اینکه در ساعت خاصی از روز در حال برگشت به خانه هستند، یا شناختن مکان مورد علاقه‌ی آنها در باغ همه نمونه‌هایی از حافظه‌ی تداعی گر آنها است. با این حال، بر خلاف ما انسان‌ها، آنها به دفعاتی که دیر به خانه آمده اند فکر نخواهند کرد.

در نهایت به احتمال زیاد گربه‌‌ی شما به فکر افکار نسبتاً ساده‌ای مانند موارد زیر است:

  • اسباب بازی مورد علاقه‌ی من آنجاست.
  • آه بوی یک درنده‌ی خطرناک را حس می کنم.
  • وقت آن است که صاحب من بیدار شود.

آیا گربه‌ی شما دلتنگتان می‌شود؟

درک حافظه و احساسات (دلتنگ شدن) فوق العاده پیچیده است. محققان هنوز مطمئن نیستندکه آیا گربه‌های ما دلتنگمان می‌شوند. بسیاری از مطالعات در مورد دلبستگی ایمن نشان داده است که اکثر گربه‌ها هنگام ترک انسان رفتار خود را تغییر نمی دهند. بعنوان مثال، یک مطالعه در سال 2015 نشان داد گرچه گربه‌ها وقتی صاحبشان از اتاق خارج می‌شود کمی بیشتر سر و صدا می‌کنند، اما وقتی آنها را با یک غریبه مقایسه می‌کنند، این یک تغییر کافی برای نتیجه گیری یک دلبستگی ایمن نیست. علاوه بر این، مفهوم حافظه‌ی تداعی گر نشان می‌دهد که گربه‌های ما وقتی ما آنجا نیستیم، درباره‌ی ما فکر نمی کنند.

روشی که حافظه ی آنها به آن عمل می‌کند مانع از دلتنگ شدن چیز‌ها می‌شود. این بدان معنا است که کاملاً محتمل است گربه‌های ما به معنای مرسوم دلتنگ ما نمی‌شوند. با این حال، این به این معنی نیست که آنها از ما و حضور ما قدردانی نمی کنند. این توضیح می‌دهد که چرا بسیاری از گربه‌ها هنوز هم وقتی با یک انسان که سالها با آنها ملاقات نداشته اند، واکنش مثبت نشان می دهند. شاید آنها در مورد آن انسان فکر نکرده باشند، اما مطمئناً از دیدن آنها خوشحال می شوند. بسیاری از مطالعات ثابت کرده اندکه بعضی از گربه‌ها هنگام رفتن صاحبانشان تغییر رفتاری نشان می‌دهند. بطور خاص، بسیاری از گربه‌ها رفتاری استرس زا یا مضطرب از خود نشان می‌دهند.

رفتار های گربه در زمان اضطراب

نمونه‌های معمول شامل موارد:

  • از جعبه ی بستر خود خارج می شوند
  • خراب کردن مبلمان
  • سر و صدا کردن، به ویژه غر زدن یا زوزه کشیدن
  • خسته شدن یا پنهان شدن در فضاهای کوچک

ممکن است که برخی از این اقدامات را بعنوان انتقام یا خشم تفسیر کنید. اما حقیقت این است که احتمالاً اضطراب ناشی از تنها ماندن است. گربه‌ها بطور طبیعی موجوداتی مضظرب هستند. بعضی از نژاد ها بیش از دیگران اضطراب دارند و این می تواند با تجربیات منفی یا ترسناک تشدید شود. اگر گربه‌ی شما چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهد، ارزش بررسی انواع روش های درمانی را دارد. از گرفتن یک خواهر یا برادر حیوان خانگی برای آنها یا مراقبت های روزانه تا اصلاح مجدد رفتارهایشان گرفته تا خرید یک پخش کننده‌ی فرومونی. واقعیت این است که اکثر گربه‌ها بعد از مدت‌ها که از ما دور بوده‌اند از دیدن ما خوشحال شده‌اند.

آنها ما را بعنوان یک تاثیر مثبت تشخیص می‌دهند و از ما بعنوان یک خاطره ی خوش یاد می کنند. با این حال، احتمال اینکه ما در آنجا نباشیم و به ما کمتر فکر کنند کم است. زیرا آنها اصلاً بطور خاص درباره ی ما فکر نمی کنند. از طرف دیگر، به ویژه گربه‌های مضطرب، می‌توانند به نوعی دلتنگ ما شوند. بهتر است بگوییم احساس امنیتی که وقتی با آنها هستیم را از دست می‌دهند. گربه‌ای که تنها و یا در کنار غریبه‌ها احساس اضطراب می‌کند، پس از پیوستن به آنها بسیار بهتر خواهد شد.

آیا گربه‌ی شما کینه‌ای است؟

در آخر، در نظر گرفتن جنبه‌های منفی حافظه‌ی تداعی گر آنها بسیار مهم است. همانطور که قبلا در مورد آن بحث کردیم کاملا محتمل است که گربه‌ها بعنوان یک گونه در‌معرض اضطراب قرار بگیرند ، و این  تا حدودی به دلیل ساختن و ذخیره‌ی اطلاعات آنها است. همانطور که تصور می‌کنید،  گربه‌ی شما همانطور که می‌تواند باغ را با سرگرمی تداعی کند. آنها همچنین به شدت تحت تاثیر تجربه‌های منفی قرار می‌گیرند. این می‌تواند بدین معنا باشد که گربه شما کینه خواهد داشت، غم و اندوه زیادی را متحمل خواهد شد و می‌تواند ضربه‌ی سختی را تجربه کند. پیش بینی آنچه گربه از یک تجربه‌ی منفی یاد آور می‌شود، بسیار دشوار است. حتی اگر علت مستقیم آن زندگی آنها نباشد، سایر عوامل رایج محیطی می‌توانند باعث ایجاد خاطرات بد و واکنش‌های عاطفی شوند.

تجربه‌های گربه

بعنوان مثال، گربه‌ای که در ماشین حالش بد می‌شود و در یک سفر حادثه خیز به پایین پرتاب شده، ممکن است واکنش جدی نسبت به محدود شدن در قفس مسافرتی یا فضای تاریک نشان دهد،. صرف نظر از اینکه قصد سفر با ماشین را دارند یا گربه ای که مورد آزار و اذیت گربه ی همسایه قرار گرفته است، ممکن است بطور کلی نگران ترک خانه باشد، حتی اگر بعداً خانه را تغییر دهید. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به گربه ای که با تجربه‌های منفی دست و پنجه نرم می‌کند، انجام دهید. اگر به نظر می‌رسد گربه‌ی شما ترس، اضطراب دارد یا نسبت به محرک‌های خاصی واکنش نشان می‌دهد، با دامپزشک یا یک متخصص رفتار گربه مشورت کنید. آنها بهترین را  برای شرایط خاص شما ارائه می‌دهند.

منبع:

https://www.mypetneedsthat.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا