گربه ها

آیا گربه خانگی دچار سردرد می شوند؟

تحقیقات علمی کمی در مورد چگونگی تجربه سردرد گربه ها انجام شده است. با این حال، بسیاری از آنچه که ما در مورد چگونگی و چرایی تجربه سردرد در انسان می دانیم در مورد گربه های خانگی اهلی نیز صدق می کند.گربه ها دچار سردردهای تنشی، سردردهای خوشه ای و میگرن می شوند. با این حال، تشخیص زمان بروز سردرد گربه آسان نیست.

ما سردرد گربه را نمی توانیم تشخیص دهیم چون درد خود را پنهان می کند و در جایی که احساس امنیت می کند، خلوت می کند. از علل سردرد در گربه ها می توان به کم آبی بدن، گرمازدگی، ضربه و از دست دادن اشتها اشاره کرد. درمان سردرد گربه شامل ایجاد مکانی خنک، ساکت و تاریک است که در آن گربه بتواند در آرامش بهبود یابد. ارائه غذا و آب نیز مفید است. اگر سردرد ادامه یافت یا علائم نگران کننده دیگری ظاهر شد، باید با دامپزشک مشورت کنید.

آیا گربه ها همیشه سردرد می گیرند؟

گربه ها سردرد می گیرند، اما به دلیل واکنش گربه ها به درد، متوجه آن نمی شویم. همچنین این واقعیت وجود دارد که انسان ها می توانند در هنگام درد ارتباط برقرار کنند، اما گربه ها نمی توانند. بنابراین، غریزه یک گربه همیشه این است که ناراحتی خود را پنهان کند. یک تعریف اساسی که انواع بسیاری از سردردها را در گربه ها در بر می گیرد، درد در هر ناحیه از سر است. این درد می تواند از نظر شدت، محل و مدت متفاوت باشد. با مشاهده علائم می توانیم به نوع سردرد پی ببریم. سردرد را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • سردردهای اولیه: این سردردها بی ضرر هستند، اگرچه دردناک هستند، اما نشانه ای از یک مشکل دیگر سلامتی نیستند.
 •  و سردردهای ثانویه: همانطور که توسط مجله سردرد و درد تعریف شده است، این سردردها به یک مشکل سلامتی یا تروما مرتبط و ناشی از آن هستند. سردردهای ثانویه می توانند بی ضرر یا خطرناک باشند.

بیشتر تحقیقات در مورد سردرد بر روی انسان انجام شده است. با این حال، ما می دانیم که حیوانات، از جمله گربه ها، سردرد می گیرند. تحقیقات محدود اما در حال تکامل است.

آیا گربه ها می توانند سردردهای تنشی داشته باشند؟

آیا گربه خانگی دچار سردرد می شوند؟ || دام و پت

سردرد تنشی یکی از شایع ترین سردردهای اولیه است که گربه ها تجربه می کنند. سردردهای تنشی به عنوان احساسات کسل کننده و دردناکی توصیف می شوند که معمولاً کل سر شما را در بر می گیرد. شایع ترین علت سردرد تنشی استرس است. علل دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نور روشن
 • فرسودگی
 • کم آبی بدن
 • چشمک زدن
 • عضلات سفت شده
 • وضعیت بدنی ضعیف
 • وعده های غذایی از دست رفته

آیا گربه ها میگرن می گیرند؟

میگرن به صورت نبض درد شدید از اعماق سر و معمولاً فقط در یک طرف ظاهر می شود. این نوع سردردها می توانند باعث حساسیت شما به نور و صدا شوند و همچنین ممکن است باعث تهوع و استفراغ شوند. مردم همچنین ممکن است نورهای چشمک زن یا درخشان، ستارگان را ببینند یا نقاط کور را قبل از ته نشین شدن میگرن تجربه کنند. بدیهی است که ما نمی توانیم از یک گربه خانگی بپرسیم که برای تشخیص میگرن چه می بیند. آنچه می تواند باعث سردرد تنشی شود می تواند باعث میگرن نیز شود. این شامل کم خوابی، کم آبی بدن و وعده های غذایی از دست رفته است. از علل دیگر میگرن می توان به قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، نوسانات هورمونی و حتی برخی غذاها اشاره کرد.

آیا گربه ها می توانند سردردهای خوشه ای داشته باشند؟

سردردهای خوشه ای که به دلیل عادت به رخ دادن سری های خوشه ای نامیده می شوند، باعث سوزش شدید و درد شدید می شوند. به طور معمول، این درد پشت یک چشم یا موضعی در یک طرف صورت است. لانست تا آنجا پیش می رود که می گوید سردردهای خوشه ای یکی از شدیدترین دردهایی است که بشر شناخته است. کسانی که مبتلا به این سردرد هستند، آنها را در یک سری برای مدت زمان نامشخصی تجربه خواهند کرد.

سردردهای فردی می تواند بین 15 تا 60 دقیقه طول بکشد. خوشه ها را می توان به ساعت ها، روزها، هفته ها یا ماه ها اختصاص داد. در بین خوشه ها دوره های تسکین وجود دارد. فردی که سردردهای خوشه ای را تجربه می کند ممکن است قرمزی، برافروختگی، تورم، تعریق، احتقان بینی و اشک چشم را نیز نشان دهد. این علائم اغلب در نیمه صورت که درد را تجربه می کند، قرار دارند. محققان نمی‌دانند چه چیزی باعث سردردهای خوشه‌ای در افراد می‌شود، چه برسد به اینکه گربه‌های خانگی آن را تجربه کنند.

چگونه بفهمیم گربه سردرد دارد؟

آیا گربه خانگی دچار سردرد می شوند؟ || دام و پت

ما می دانیم که گربه ها، در کنار سایر حیوانات، از آنها بیماری می گیرند. تعیین اینکه آیا گربه شما سردرد دارد یا خیر، به دانستن اینکه گربه ها چگونه به درد پاسخ می دهند بستگی دارد. بسیاری از علائم ذکر شده در بالا برای هر نوع سردرد به توصیف احساس بیمار بستگی دارد. یک گربه نمی تواند همین کار را انجام دهد. این به شما تکیه می کند که رفتار گربه خود را مشاهده کنید و متوجه شوید که ممکن است چیزی اشتباه باشد.

با این حال، توجه به این امر به ویژه دشوار است، زیرا گربه ها تمایل دارند درد خود را پنهان کنند. تصور می شود که این غریزه بقا است. محصول جانبی دوران قبل از اهلی شدن، جایی که ضعف باعث می شد گربه در برابر سایر شکارچیان یا گربه های رقیب آسیب پذیرتر شود. جستجوی علائم درد اولین قدم برای تشخیص اینکه آیا گربه شما سردرد دارد یا خیر است. بیشتر گربه‌ها یک یا چند مورد از علائم زیر را نشان می‌دهند، صرفنظر از اینکه به طور معمول چگونه رفتار می‌کنند.

پنهان کردن ناراحتی

غریزه طبیعی گربه هنگامی که به دلیل بیماری یا جراحت احساس ناخوشی می کند این است که حتی از صاحبش پنهان شود. اغلب، یک گربه به دنبال مکانی برای انزوا و راحتی است. ممکن است در جایی پنهان شود که هیچ کس نمی تواند ببیند، یا ممکن است خود را در جایی که هیچ کس نمی تواند به آن برسد منزوی کند. برخی از گربه‌ها به طور طبیعی ترجیح می‌دهند در بخش بهتری از روز تنها باشند و انزوا همیشه نشانه‌ای نیست که چیزی اشتباه است. اگر متوجه شدید که گربه شما این کار را در کنار هر یک از رفتارهای زیر انجام می دهد، حتما آن را از نزدیک زیر نظر داشته باشید.

از دست دادن اشتها

سردرد در انواع مختلف می تواند منجر به کاهش اشتها شود. درد می تواند اشتها را کم کند. میگرن همچنین می تواند باعث حالت تهوع شود که تمایل گربه به غذا خوردن را کاهش می دهد. از دست دادن اشتها، یا امتناع کامل از غذا خوردن، یک نشانه قوی است که گربه شما خوب نیست. بسیاری از شرایط دیگر نیز می توانند باعث کاهش اشتها شوند. اگر گربه شما بیش از 24 ساعت از غذا امتناع کرد، آن را نزد دامپزشک ببرید. گربه ها پروتئین را به انرژی تبدیل می کنند، بنابراین از دست دادن وعده های غذایی باعث کاهش وزن آنها می شود .

حساسیت به لمس

تعداد کمی دوست دارند هنگام درد لمس شوند. اگر گربه شما از لمس شما کناره گیری کند، جایی که معمولاً این کار را نمی کرد، ممکن است سردرد داشته باشد. همین امر را می توان در مورد سایر افراد یا حیوانات خانواده آنها نیز گفت. به تنهایی، این علامت ممکن است در واقع یک علامت نباشد. گربه های خانگی وقتی به درستی اجتماعی شوند، موجوداتی اجتماعی هستند. با این حال، بیشتر اوقات تنهایی را دوست دارند. اگر گربه به طور مکرر در طول روز دست از تماس شما برداشته باشد، مراقب علائم دیگر درد یا بیماری باشید.

بی حالی

درد انگیزه هر کسی برای انجام هر کاری را مختل می کند. سردردها، به خصوص سردردهای شدیدتر، می توانند باعث بی حالی گربه شما شوند تا زمانی که درد از بین برود. یک گربه به طور طبیعی بخش بیشتری از روز خود را به تنبلی می گذراند. با وسوسه بازی با حیوانات خانگی یا غذا، بررسی کنید که آیا گربه شما بی انگیزه یا بی حال است.

تنبلی

چرا گربه من زیاد می خوابد؟ || دام و پت

گربه ها فقط وقتی بیش از حد گرم می شوند نفس نفس می زنند . میگرن می تواند منجر به علائمی شبیه تب و افزایش دما شود، اگرچه ما نمی توانیم تعیین کنیم که آیا این موضوع برای گربه ها نیز صادق است یا خیر. برخی پیشنهاد می‌کنند که گربه‌ها ممکن است در هنگام سردرد دمای بدن را افزایش دهند که باعث واکنش نفس نفس زدن می‌شود. اگر گربه شما نفس نفس می زند و بیش از حد گرم نشده است یا اخیراً فعالیت زیادی نداشته است، ممکن است مشکلی پیش بیاید. ممکن است سردرد یا چیز جدی تری باشد. دو نکته قابل توجه:

 • دمای بدن گربه به طور طبیعی بین 101 تا 102.5 درجه فارنهایت است.
 • نفس نفس زدن را با عمل دهان باز و اخم اشتباه نگیرید. این زمانی است که یک گربه بوی جالبی پیدا کرده و سیستم بویایی دقیق خود را در معرض هوا قرار می دهد.

قرمزی لثه

لثه های قرمز شده علائم بیماری های دیگری هستند که می توانند باعث سردرد شوند. این می تواند عفونت در دهان، دندان درد یا گرم شدن بیش از حد باشد.

بی قراری

هر گربه ای با پنهان شدن به درد واکنش نشان نمی دهد. برخی از گربه‌ها سرعت می‌گیرند، بی‌قرار می‌شوند، صدا می‌زنند و در غیر این صورت بی‌قرار عمل می‌کنند، بدون اینکه دلیل مشخصی داشته باشند. این می تواند نشانه ای از درد یا ناراحتی باشد. منبع این احساسات می تواند سردرد باشد.

تغییرات در تنفس

به غیر از نفس نفس زدن با دهان باز، گربه ها ممکن است با نفس های کم عمق و سریع به درد پاسخ دهند. اگر گربه قبل از تغییر در تنفس تا حد زیادی غیرفعال بوده است، این در واقع فقط یک علامت درد است. مراقب گربه باشید. اگر تنفس آن در عرض 5 دقیقه به سرعت عادی خود بازنگردد، آن را برای سایر علائم بیماری یا آسیب بررسی کنید.

حالت چهره

تغییر در حالت چهره ممکن است در یک گربه چیزی که باید مراقب آن بود به نظر نرسد. با این حال، گربه‌ها می‌توانند کاملاً رسا باشند، حتی بدون اینکه احساسات انسانی را بر روی آنها فرافکنی کنند. گربه ای که درد دارد ممکن است چشم های چروکیده داشته باشد. اگر سردرد به نور حساس باشد، این به احتمال زیاد ظاهر می شود، به این معنی که گربه میگرن دارد. چشم های دوخته شده نیز ممکن است نشان دهنده درد در خود سر باشد. مردمک‌ها همچنین می‌توانند هم درد گربه را نشان دهند و هم محل درد را نشان دهند. گشاد شدن مردمک ها می تواند به این معنی باشد که گربه در هر جایی درد دارد. تنگ شدن مردمک نشان می دهد که درد موضعی در چشم است. خلق و خوی گربه و نور محیط اتاق را در نظر بگیرید، زیرا هر دو بر مردمک چشم تأثیر می گذارند.

علل سردرد در گربه ها

آیا گربه خانگی دچار سردرد می شوند؟ || دام و پت

سردردها دلایل متعددی دارند، حتی اگر بسیاری از آنها برای محققان گریزان باشد. دانش ما تا حد زیادی می تواند برای گربه ها نیز اعمال شود. مشاهده و مشاوره با دامپزشک می تواند علت سردرد گربه خانگی شما را بیشتر محدود کند. با این حال، چندین چیز می تواند باعث سردرد در گربه ها شود. شما خودتان می توانید تنظیماتی را برای محدود کردن تعداد دفعات ابتلای گربه به آن انجام دهید.

کم آبی بدن

سردرد می تواند نتیجه کم آبی بدن باشد. اطمینان از اینکه گربه شما همیشه به آب تازه و تمیز دسترسی دارد، کمک زیادی به جلوگیری از سردرد خواهد کرد. اگر گربه شما در مورد نوشیدن مشروبات الکلی سخت است، سعی کنید غذای مرطوب بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید، به او خوراکی های سس یا سس بدهید یا از ظرف آبشاری استفاده کنید. این گزینه دوم می تواند موثرترین و طولانی مدت ترفند باشد. گربه ها ممکن است از نوشیدن آب ایستاده اجتناب کنند. همچنین می توانید ظرف آب آن را از ظرف های غذا دورتر کنید. گربه ها ممکن است به طور غریزی از آب نزدیک غذای خود اجتناب کنند، زیرا غذای پوسیده می تواند آب را آلوده کند و نوشیدن آن را ناامن کند.

گرمازدگی

همه ما فشار داغ خورشید را احساس کرده ایم. گرمازدگی، در کنار سایر علائم گرمازدگی، منجر به سردرد برای گربه ها می شود. اگر گرمازدگی حل نشود می تواند کشنده باشد. گربه خود را از محیط گرم خارج کنید و خزش را با آب ولرم خیس کنید – نه آب یخ، زیرا این امر می تواند باعث شوک شدن او شود. اطمینان حاصل کنید که در معرض جریان هوای دمای محیط مانند یک فن قرار دارد.

تومورها

سردردهای مداوم می تواند نشان دهنده وجود تومور باشد. با رشد تومورها، به بافت های اطراف فشار می آورند. این فشار و التهاب می تواند منجر به سردرد شود.

کاهش اشتها

کاهش اشتها نه تنها از علائم سردرد است، بلکه می تواند یک علت نیز باشد. بسیاری از مردم سردرد را تجربه کرده اند، فقط برای اینکه چیزی بخورند و متوجه شوند که سردرد از بین رفته است. در مورد گربه شما هم همینطور. اگر گربه شما از مصرف غذا امتناع کند، ممکن است دچار سردرد شود. سعی کنید غذاهای متفاوتی ارائه دهید، غذاها را گرم کنید، یا خوراکی هایی برای گربه خود ارائه دهید تا غذا بخورد.

ضربه

ضربه به سر یا گردن، در گذشته یا اخیر، می تواند منجر به سردرد شود. این معمولا به کشیدگی عضلات مربوط می شود.

یقه

یقه ها، اگر خیلی سنگین یا تنگ باشند، می توانند باعث کشیدگی عضلات شوند. این ممکن است منجر به سردرد شود. مطمئن شوید که قلاده گربه شما، اگر یقه می پوشد، اندازه مناسبی داشته باشد و بیش از حد تنگ نباشد. برای کاهش وزن ، تزئینات غیر ضروری مانند زنگوله ها را حذف کنید. یقه ها ممکن است روی مبلمان یا اشیاء دیگر نیز گیر کنند. تروما به سر یا گردن می تواند منجر شود که ممکن است باعث سردرد شود.

برای سردرد چه چیزی می توانم به گربه ام بدهم؟

درمان سردرد شامل انجام همان مراحلی است که برای درمان سردرد خود انجام می دهید. یعنی به جز داروهای مسکن که هرگز نباید بدون مشورت با دامپزشک به گربه بدهید. گربه خود را به مکانی خنک، ساکت و تاریک بدهید که در آن راحت باشد، مانند اتاق خواب. به آن آب و مقدار کمی غذا بدهید. همچنین می‌توانید نوازش‌های سبکی به آن بدهید، که ممکن است به آرامش آن کمک کند.

منبع
https://www.seniorcatwellness.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا