گربه ها

آیا گربه به سندرم داون مبتلا می شود؟

قبل از بررسی سندرم داون در گربه ها باید بدانیم که، شاید عکس هایی از گربه های خانگی با ظاهر غیر معمول دیده باشید. تفاوت ‌های ظاهری ممکن است بسته به نژاد این حیوانات متفاوت باشد، اما برخی از گربه‌ ها ظاهری دارند که نشان می ‌دهد با یک اختلال ژنتیکی رو به رو هستند. در واقع، به نظر می‌رسد که ویژگی‌ های برخی از گربه ‌های غیر معمول شبیه به برخی بیماری ‌های ژنتیکی انسان مانند سندرم داون است.

حتی ممکن است پست‌ هایی را دیده باشیم که در رسانه‌ های اجتماعی یا منابع دیگر منتشر شده ‌اند که ادعا می ‌کنند گربه‌ ها ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. در این مقاله از دام و پت، به این سوال می پردازیم که آیا گربه ‌هایی مبتلا به سندرم داون وجود دارند یا خیر؟

چه گربه های مبتلا به بیماری سندرم داون وجود داشته باشند یا خیر، شرایط ژنتیکی خاصی وجود دارند که می توانند ظاهر، رفتار و سلامت کلی گربه خانگی خود را تغییر دهند. ما این شرایط ممکن را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم. برخی از این اختلالات، ممکن است در گربه خانگی شما نیز دیده شوند.

به طور خلاصه، باید به این نکته توجه داشته باشید که گربه ها نمی توانند به اختلال سندرم داون مبتلا شوند. علت این امر به دلیل ترکیب کروموزومی آن ها است. سندرم داون یک اختلال ژنتیکی است که هر ساله از هر ۷۰۰ نوزاد انسان ۱ نفر را مبتلا می کند. به طور کلی، بروز این اختلال در طول رشد جنین رخ می دهد.

چرا گربه ها نمی توانند به سندرم داون مبتلا شوند؟

اطلاعات ژنتیکی کروموزوم 21 جنین به اشتباه کپی شده و منجر به تولید یک کروموزوم اضافی جزئی یا کامل می شود. این کروموزوم اضافی به عنوان تریزومی شناخته می شود و منجر به بروز مشکلات مختلف در رشد موجود زنده می شود.

ناهنجاری ‌های فیزیکی باعث ایجاد ویژگی ‌های مشخصی می ‌شوند، از جمله ویژگی هایی که به عنوان علائم ظاهری شناخته می ‌شوند. این علائم، ویژگی های مشخصه صورت هستند که در افراد مبتلا به این بیماری مشترک هستند. از آنجایی که گربه ها ممکن است دارای اختلالات ژنتیکی باشند که منجر به تغییرات صورت می شود، احتمالاً علت این است که برخی از افراد این اختلالات را با سندرم داون اشتباه می گیرند.

در حالی که پستانداران سالم و انسان دارای 23 جفت کروموزوم هستند، گربه ها فقط 19 جفت کروموزوم دارند. از آنجایی که سندرم داون یک جهش در کروموزوم 21 است، غیرممکن است که گربه ها به سندرم داون مبتلا شوند. زیرا 21 کروموزوم ندارند.

گربه ها نمی توانند با اختلال سندرم داون رو به رو شوند. زیرا فاقد کروموزوم 21 هستند و فقط 19 جفت کروموزوم دارند. برای آن ها غیرممکن است که ناهنجاری ژنتیکی مشخصه این بیماری را داشته باشند. زیرا نمی توانند تریزومی مورد نیاز را ایجاد کنند.

با این حال، گربه ها ممکن است دچار تغییراتی در جفت کروموزوم های دیگر شوند. این موارد می ‌توانند اختلالات، مشکلات و ناهنجاری ‌های مادرزادی ایجاد کنند که باعث ایجاد تغییرات آناتومیکی می ‌شوند که می ‌توانند بر فیزیک، شناخت یا تحرک گربه ‌ها تأثیر بگذارند. شرایط حاصل ممکن است شبیه سندرم داون انسانی باشد، اما به هیچ وجه معادل آن نیست.

علائم مشابه سندرم داون در گربه های خانگی

آیا گربه به سندرم داون مبتلا می شود؟ || دام و پت

علت اینکه بسیاری از مردم معتقدند گربه ها ممکن است به سندرم داون مبتلا شوند، به دلیل بروز ناهنجاری در رشد آنها است. این موارد هم شامل ویژگی های فیزیکی و هم رفتاری هستند که می توانند شبیه سندرم داون انسانی باشند. یک نمونه محبوب در گربه سانان، معروف به “گربه بدخلق” است، گربه ای که به علت ظاهر “بدخو” خود در شبکه های اجتماعی مشهور شد. این ظاهر ناشی از نوعی کوتولگی بود.

علائمی که در گربه ‌ها می ‌توانند شبیه سندرم داون انسانی باشند، عبارت اند از:

  • بیماری قلبی
  • مسائل حرکتی
  • اندازه کوچک بدن
  • ظاهر غمگین صورت
  • بینی صاف یا رو به بالا
  • مشکل در دفع ادرار یا مدفوع
  • از دست دادن شنوایی یا بینایی
  • اندازه یا شکل های مختلف گوش ها
  • ظاهری با چشم های از هم جدا، خمیده، کوچک یا بد شکل

اگر درباره هر کدام از این علائم سوالاتی دارید، با یک دامپزشک‌ تماس بگیرید و با او مشورت کنید‌.

تشخیص افتراقی سندرم داون در گربه ها

علائم فوق ممکن است به علت مسائل مختلف دامپزشکی در گربه باشد. این موارد به ناهنجاری های مادرزادی محدود نمی شوند. زیرا عفونت ها، آسیب شناسی ها و حتی تروما می توانند باعث ایجاد آنها شوند. از جمله این موارد، شامل علل زیر هستند:

همخونی

تلاقی گربه های نزدیک به یکدیگر از لحاظ تبار، می تواند زمینه ساز بروز ناهنجاری های ذهنی و جسمی باشد. این عوارض ممکن است به شکلی مشابه علائم یک فرد مبتلا به سندرم داون ظاهر شوند. به طور خاص، ناهنجاری های مورفولوژیکی در صورت و دهان، و همچنین تغییرات در مهارت های حرکتی یا سیستم قلبی، از جمله علائم برجسته هستند.

وقتی یک گربه خانگی را تهیه می کنیم، همیشه توصیه می شود عقیم سازی را به موقع انجام دهیم. این امر مزایای سلامتی و رفتاری را برای گربه ‌ها فراهم می ‌کند، اما به جمعیت بیشتری از گربه‌ ها که در تلاش برای برآورده کردن نیازهای خود هستند نیز کمک می ‌کند.

این امر مخصوصاً زمانی مهم است که گربه های بالغ از نظر جنسی داشته باشید که در یک خانه به هم نزدیک هستند. اگر قرار باشد جفت گیری کنند، می تواند منجر به تولد گربه هایی با مشکلات جدی سلامتی و کیفیت زندگی نسبتاً پایین شود. اگر در مورد عقیم کردن گربه، مزایا و ملاحظات آن سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید‌.

پان لوکوپنی گربه

ویروس پانلوکوپنی گربه یک پاروویروس است که وقتی مادر در دوران بارداری به آن آلوده می شود، هیپوپلازی مخچه را در بچه گربه ها ایجاد می کند. این هیپوپلازی علائم بالینی مخچه را ایجاد می کند که هماهنگی حرکت را به علت رشد ناقص مخچه دشوار می کند.

مخچه بخشی از مغز است که بر هماهنگی و کنترل حرکت تأثیر می گذارد. به همین علت، یکی دیگر از بیماری های گربه سانان است که می توان آن را با سندرم داون اشتباه گرفت.

مسمومیت در دوران بارداری

آیا گربه به سندرم داون مبتلا می شود؟ || دام و پت

هنگامی که یک گربه باردار در معرض سموم خاصی قرار می گیرد، این سموم می توانند اثر تراتوژنیک داشته باشد، یعنی ناهنجاری های عصبی و ناهنجاری ها را در جنین ایجاد کنند. نتیجه، تولد بچه گربه هایی با ظاهر سندرم داون است.

دیساتونومی گربه

Dysautonomia یک بیماری دژنراتیو است که بر سیستم عصبی خودمختار گربه تأثیر می گذارد. علائم بالینی مانند بی اختیاری، کاهش یا از دست دادن تون عضلانی، بی اشتهایی، کاهش وزن یا افتادگی چشم ایجاد می شوند.

سندرم کلاین فلتر

سندرم کلاین فلتر یکی دیگر از ناهنجاری های ژنتیکی است که در آن گربه های نر یک کروموزوم X اضافی دارند که به جای XY XXY است. علاوه بر ناباروری و وجود خز های سه رنگ، باعث بروز مشکلات در رشد می شود که می تواند منجر به ناهنجاری های فیزیکی، تراکم استخوان ضعیف تر و مشکلات شناختی شود.

اگرچه گربه‌ه ای نر می ‌توانند الگوی خز سه رنگی داشته باشند، اما در صورت داشتن این طرح، احتمال بروز بیماری  در آنها بیشتر است.

پلی نوروپاتی دیستال

پلی نوروپاتی دیستال یک مشکل عصبی ناشی از دیابت است. این اختلال علائم بالینی مانند فلج، بی ثباتی، لرزش، تشنج و ضعف مهارت حرکتی ایجاد می کند.

ضربه یا تروما

به خصوص اگر در سنین پایین اتفاق بیفتد، تروما به صورت یا سر می تواند آناتومی آنها را برای همیشه تغییر دهد. آنها ممکن است آسیب های صورت و آسیب های عصبی دائمی ایجاد کنند که می توانند شبیه سندرم داون باشند.

چگونه می توان از گربه هایی با علائم مشابه سندرم داون مراقبت کرد؟

آیا گربه به سندرم داون مبتلا می شود؟ || دام و پت

وقتی گربه ای مبتلا به نقایص مادرزادی است که منجر به بروز انحراف چشم ها، کوتولگی یا سایر انواع ناهنجاری ها می شود، به این معنی نیست که کیفیت زندگی و امید به زندگی آنها می تواند متفاوت باشد. برخی ممکن است امید به زندگی به شدت کاهش یافته و ممکن است دارای اختلالات جسمی باشند که به شدت بر کیفیت زندگی آنها تأثیر می گذارد.

گربه های دیگر ممکن است بتوانند با سطح مراقبت مناسب زندگی نسبتاً عادی داشته باشند. در طبیعت، بچه گربه هایی که با نقایص مادرزادی متولد می شوند، اغلب توسط مادرشان کشته می شوند. این کار برای اهداف تکامل مفید است. زیرا گربه مادر احتمالاً نمی تواند مراقبت هایی را که بچه گربه های ناقص برای زنده ماندن نیاز دارند، ارائه دهد.

در عوض گربه مادر نوزاد مبتلا را می کشد تا بتواند توجه خود را روی نوزادان باقی مانده متمرکز کند. با این حال، صاحبان انسانی ممکن است بتوانند سطح مناسبی از مراقبت از یک بچه گربه با این آسیب ها را ارائه دهند. این امر پس از مشاوره با دامپزشک برای تشخیص و ارزیابی گزینه های مراقبت انجام می شود.

چه حیواناتی ممکن است به سندرم داون مبتلا شوند؟

تنها انسان ها و نخستی ها می توانند به سندرم داون مبتلا شوند. این مسئله به این علت است که آنها تنها موجوداتی هستند که دارای جفت 21 کروموزوم هستند. این اختلال، وضعیتی است که در سایر حیوانات مانند گربه، سگ، حیوانات مزرعه یا حیوانات وحشی رخ نمی دهد.

علیرغم عدم امکان ابتلا به سندرم داون، همه حیوانات دارای جفت کروموزوم هایی هستند که می توانند تحت تأثیر ناهنجاری های ژنتیکی قرار گیرند. این اختلالات ژنتیکی، ناهنجاری های مختلف و همچنین مشکلات حرکتی و ذهنی را القا می کنند. به عنوان مثال، تریزومی کروموزوم 16 در موش به خوبی شناخته شده است.

موش ها 19 جفت کروموزوم دارند و 16 جفت حاوی ژن هایی است که عملاً با کروموزوم 21 انسان یکسان است. اگر سوالات بیشتری درباره این ناهنجاری های ژنتیکی دارید، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید.

منبع
https://www.animalwised.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا