گاو و گوسفند

آیا گاوها رنگ قرمز را دوست دارند؟

قبل از پرداختن به این که، آیا گاوها رنگ قرمز را دوست دارند؟ باید بدانیم که گاوهای نر مورد استفاده در گاو بازی ها از نژاد بسیار تهاجمی هستند و به گونه ای بزرگ می شوند که هر گونه حرکت ناگهانی باعث عصبانیت این گاوها و حمله آن ها می شود.گاو بازی یکی از شایع ترین و بحث برانگیزترین رسوم در اسپانیا است. هر سال در تابستان هزاران نفر جمع می شوند تا گاو باز (ماتادور) را ببینند که شنل قرمزش (مولتا) را در مقابل یک گاو نر تکان می دهد. گاو نر رنگ قرمز تحریک کننده و شعله ور را می بیند و با عصبانیت به سمت آن حرکت می کند.

همیشه به ما می گویند که هنگام پوشیدن یک لباس قرمز، یا لباسی در محدوده این رنگ، جلوی یک گاو نر قرار نگیریم، پس چه چیزی در مورد رنگ قرمز وجود دارد که گاو نر را اینقدر عصبانی می کند؟ در این مقاله از دام و پت، درباره تاثیرات رنگ قرمز و واکنش های گاوهای نر نکات مفیدی را بررسی می کنیم. روش های عجیب ابراز محبت در گاوها را بشناسید.

چرا رنگ قرمز گاو نر را عصبانی می کند؟

آیا گاوها رنگ قرمز را دوست دارند؟ || دام و پت

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که یک گاو نر از رنگ قرمز عصبانی نمی شود. در واقع، شواهد بسیار کمی برای اثبات این مسئله وجود دارد که مشاهده رنگ های مختلف گاو نر را عصبانی می کند و باعث آسیب می شود. گاو نر نیز مانند سایر ونگل ها (حیوانات سم دار) بینایی دو رنگی دارند.

به عبارت دیگر، آن ها دو نوع سلول مخروطی متفاوت دارند. این گیرنده ها، سلول ‌هایی هستند که در شبکیه چشم، رنگ را تشخیص می ‌دهند. یکی از انواع سلول های مخروطی، طول موج های کوتاه (S-cone) را شناسایی می کند که در طول موج 444 تا 445 نانومتر (ناحیه آبی و بنفش) حساس ترین عملکرد را بروز می دهند.

نوع دیگر سلول های مخروطی، طول موج های متوسط ​​تا بلند را در طول موج حدود 552-555 نانومتر (زرد مایل به سبز) درک می کنند. اما این دید دو رنگی چیز زیادی در مورد نحوه تشخیص رنگ در گاو های نر نمی گوید. آزمایش ‌های زیادی برای بررسی نحوه درک و تشخیص رنگ توسط گاو نر انجام شده است.

این آزمایش ‌ها نشان داده ‌اند که گاو نر می ‌تواند بین رنگ ‌های مختلف قرمز تمایز قائل شود، اما هیچ‌ یک از آنها به طور قطعی رنگ قرمز را با پرخاشگری مرتبط نکرده‌اند. با این حال، در مطالعه آنها، گاوهای نر با نشان دادن رنگ قرمز هیچ رفتار تهاجمی از خود نشان ندادند. با این حال، در سال 2007، برنامه Mythbusters کانال Discovery این باور عامیانه را مورد آزمایش قرار داد. آن ها گاوهای نر را به سه آدمک با لباس های سفید، آبی و قرمز رو به رو کردند.

گاو نر ترجیحی برای حرکت به سمت آدمک قرمز نداشت. آن ها به سادگی به سمت آدمک ها حرکت کردند.

آیا رنگ قرمز عامل حمله گاو می شود؟

آیا گاوها رنگ قرمز را دوست دارند؟ || دام و پت

رنگ عامل بروز رفتار تهاجمی در گاو نر نیست، بلکه حرکت شنل و گاوباز است که این گاوهای نر را بسیار عصبانی می کند. علاوه بر این، گاوهای نر مورد استفاده در گاوبازی ها از نژاد بسیار تهاجمی هستند و به گونه ای بزرگ می شوند که هر گونه حرکت ناگهانی باعث عصبانیت این گاوها و حمله آنها می شود.

این نژاد از گاوهای نر جنگنده برای تهاجمی بودن پرورش می یابند، به خصوص در مناطقی که نمی توانند از آنجا فرار کنند. به این علت است زمانی که به بلوغ می رسند، در برابر محرک های مختلف، واکنش های تهاجمی از خود بروز می دهند.

اگر شنل مورد استفاده از هر رنگ دیگری بود، گاو نر آن را شارژ می کند. بنابراین، اگر گاو باز لباس قرمز بپوشد و بی حرکت بایستد و گاوباز دیگری که لباسی به هر رنگ دیگری پوشیده است (حتی سفید) از جلوی گاو شروع به حرکت کند، گاو به گاوباز سفید پوش حمله می کند. یعنی به همان کسی که در حال حرکت است، تهاجم می کند. به نظرتان آیا می توان گاو آبستن را دوشید؟

چرا از رنگ قرمز در مسابقات گاوبازی استفاده می شود؟

در مسابقات گاو بازی، شنل قرمز رنگ صرفاً به عنوان یک ابزار سنتی استفاده می شود. در واقع گاوبازی سه مرحله دارد و شنل قرمزی فقط در مرحله آخر استفاده می شود. بنابراین، گاو باز ها صرفا به عنوان افرادی که در حال انجام دادن یک بازی سنتی هستند، از شنل قرمز رنگ استفاده می کنند.

براساس دیدگاه مدرن و امروزی، می توان گفت که گاوبازی یکی از ورزش های خونین و خشن است. با ردیابی سابقه این نوع بازی در طول تاریخ، این مسابقات و فستیوال ها از علل فرهنگی گرفته تا مذهبی اهمیت زیادی داشته اند. قدمت گاوبازی به 2000 سال قبل از میلاد برمی گردد که در نقاشی های موجود در کنوسوس در کرت یونان به نمایش گذاشته شده است.

این ورزش در امپراتوری روم گسترش یافت و به ویژه در شبه جزیره ایبری، اسپانیا، پرتغال و آندورا محبوب شد. اما تنها پس از حمله مورها به اسپانیا در سال 711 بعد از میلاد و بعداً فرانسیسکو رومرو از روندا در سال 1726 بود که گاوبازی به آنچه امروز است تبدیل شد.

مورها به گاو بازی طعمی تشریفاتی بخشیدند، حیواناتی را برای این منظور پرورش دادند و شنل را که جزو ابزار یک گاوباز بود، معرفی کردند. اما این رومرو بود که مولتا، پارچه قرمز مخصوص تحریک کننده را به این ورزش افزود. با این حال، امروزه مراسم گاوبازی با آشفتگی سیاسی و فرهنگی مواجه است.

اما نمی توان انکار کرد که گاوبازان وقتی گاو تهاجمی را که با آن مبارزه می کنند رام می کنند، لطف و قدرت خاصی به نمایش می گذارند. با این حال رنگ قرمز هیچ ربطی به آن ندارد. بخوانید که چرا گاوها پرخاشگر می شوند؟

آیا گاو نر فقط از دیدن رنگ قرمز عصبانی می شود؟

آیا گاوها رنگ قرمز را دوست دارند؟ || دام و پت

آیا تا به حال در مورد ضرب المثل “مثل پارچه قرمز برای گاو نر” سخنانی شنیده اید؟ معنی این جمله این است که وسیله ای باعث عصبانیت یا آزار می شود. این ضرب المثل بر اساس تمرین گاوبازی است که در آن یک ماتادور (گاوباز) یک مولتا (شنل قرمز) را در مقابل یک گاو نر تکان می دهد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که حرکات ماتادور باعث می شود که گاو با عصبانیت پاسخ دهد و به سمت ماتادور حمله کند. رنگ قرمز معمولاً با خشم و پرخاشگری مرتبط است، بنابراین این مسئله یک باور عمومی است که مولتا فقط به علت رنگ قرمزش، گاو نر را عصبانی می کند. اما آیا این باور درست است؟ پاسخ منفی است.

در واقع، گاوهای نر در واقع نسبت به رنگ قرمز کور رنگ هستند! حرکات گاوباز باعث عصبانیت آن ها می شود. واکنش ایجاد شده توسط گاو نر، در اثر حرکات تهاجمی مولتا توسط ماتادور است که گاو نر را عصبانی می کند. این حرکت باعث می شود که پاسخ “جنگ یا گریز” در گاو نر فعال شود. بیماری های رایج در گاو و پیشگیری از آن را جدی بگیرید.

پاسخ جنگ یا گریز چیست؟

پاسخ جنگ یا گریز (که به عنوان پاسخ استرس نیز شناخته می شود) واکنشی است که در پاسخ به موقعیتی رخ می دهد که در آن احساس می کنید در خطر هستید یا قرار است آسیب ببینید. مغز شما موقعیت را ارزیابی می کند و تصمیم می گیرد که آیا واقعا در خطر هستید یا خیر.

اگر در خطر هستید، مغز شما سیگنال هایی را برای ترشح هورمون های خاصی به غدد شما ارسال می کند. هورمون ‌ها پیام ‌رسان‌ های شیمیایی کوچکی هستند که از طریق سیستم خونی به قسمت ‌های مختلف بدن می ‌روند تا به آن ‌ها بگویند چه کاری انجام دهند. در پاسخ جنگ یا گریز، هورمون آدرنالین از غده فوق کلیوی ترشح می شود تا بدن را برای بقا آماده کند.

تغییرات احتمالی در بدن در طول پاسخ جنگ یا گریز، عبارت اند از:
  • عرق کردن که بدن را خنک می کند تا بیش از حد گرم نشود.
  • گشاد شدن مردمک های چشم که نور بیشتری را به چشم ها می دهد تا دید بهتری نسبت به اطراف داشته باشد.
  • افزایش ضربان قلب و ضربان تنفس که اکسیژن و انرژی بیشتری برای بدن فراهم می کند تا ماهیچه ها بتوانند به سرعت فعال شوند.

سپس بدن شما برای یکی از موارد زیر آماده می شود:

  • مبارزه. حمله و تهاجم کنید. شما باید با تهدید مقابله کنید.
  • گریز. فرار از تهدید برای حفظ ایمنی

حالا شما باید یک گاو نر را در این موقعیت تصور کنید. گاو نر توسط هزاران نفر از تماشاگران احاطه می شود که فریاد می زنند و سر و صدای زیادی ایجاد می کنند و باعث تحریک و گیجی گاو می شود. همانطور که گاو نر محیط اطراف خود را اسکن می کند، مغزش به این نتیجه می رسد که در یک محیط آرام و امن نیست.

هنگامی که ماتادور به طرز تهاجمی مولتا را حرکت می دهد، مغز گاو نر آن حرکت ناگهانی را با خطر مرتبط می کند. این حرکات، واکنش جنگ یا گریز و آزاد شدن آدرنالین را آغاز می کند و باعث می شود که گاو برای رهایی از تهدید و زنده ماندن به ماتادور حمله کند.

علاوه براین، باید به این نکته توجه داشته باشید که مولتا قرمز به طور سنتی فقط در دور سوم و آخر گاوبازی استفاده می شود. در دور اول و دوم، ماتادور از شنل رنگی متفاوت (معمولا صورتی یا زرد) استفاده می کند و گاو نر همچنان به آن حمله می کند! بنابراین، همه چیز در حرکت شنل است و نه رنگ آن.

منبع
https://www.centreofthecell.org/https://www.scienceabc.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا