گاو و گوسفند

آیا گاوها جفت خود را می خورند؟

آیا گاوها جفت خود را می خورند؟

آیا گاوها جفت خود را می خورند؟ گاوها ممکن است به چند علت مهم، پس از تولد، جفت خود را بخورند. برخی از تئوری های عمده ای که در این باره مطرح می شوند، عبارت اند از:

  • تغذیه
  • علل غریزی
  • پیوند با گوساله متولد شده
  • محافظت در برابر شکارچیان

بله، گاو ممکن است بعد از به دنیا آوردن گوساله خود، جفت خود را بخورد. اگر گاو جفت خود را بخورد، این عمل به عنوان جفت خواری شناخته می شود. به طور کلی، این رفتار در بسیاری از حیواناتی که دارای جفت هستند، از جمله گاو ها، مشاهده شده است.

آیا گاوها جفت خود را می خورند؟

هیچ توضیح قطعی و واحدی وجود ندارد که بروز رفتار خوردن جفت توسط گاوها را تبیین کند. اما در جستجوی پاسخ این سوال، به چهار نظریه اصلی برخورد می کنیم:

پیوند

این ایده که یک گاو، جفت خود را به عنوان وسیله ای برای پیوند با گوساله خود می خورد، احتمالاً می تواند رد شود. اکثر گاوها هنگام خوردن جفت خود، به گوساله توجه می کنند. اما برخی روی جفت متمرکز می شوند و گوساله خود را نادیده می گیرند.

در این موارد، برداشتن جفت باعث می شود که گاو توجه خود را به گوساله خود باز گرداند. این مسئله، در ارتباط با این واقعیت که جفت به طور کلی با گوساله در تماس نیست، با ایده پیوند، به عنوان علتی برای خوردن جفت توسط گاوها، مخالف است.

دلیل این که گاوها جفت خود را می خورند، گرسنگی

نظریه دوم که به گرسنگی معروف است، به دو دسته تقسیم می شود:

  • گرسنگی عمومی
  • گرسنگی خاص

ابتدا درباره گرسنگی‌ عمومی، اطلاعاتی ارائه می دهیم. گرسنگی عمومی، نشان می دهد که گاو پس از زایمان، گرسنه است. این واقعیت که جفت، ماده ای خوراکی است، آن را به یک وعده غذایی مناسب تبدیل می کند.

گرسنگی دیگر، گرسنگی‌ خاص نام دارد. گرسنگی خاص، به ولع گاو به خوردن غذا اشاره دارد. این نظریه نشان می دهد که ممکن است چیزی، به عنوان مثال، مواد مغذی یا هورمون ها، در جفت وجود داشته باشد که گاوها، پس از زایمان، هوس می کنند که آن را بخورد.

برخی از صاحبان گاوها می گویند که با خوردن جفت، این حیوانات هرگز با مشکلی مواجه نمی شوند. با این حال، برخی از افراد معتقدند که خوردن جفت، باعث آرامش گاو شده و برای گاو مفید است. اگر این باور را در نظر بگیریم که جفت ‌خواری در گاوها ممکن است برای سلامت روانی آن ‌ها مفید بوده و گرسنگی خاص، ممکن است به آن‌ ها در دستیابی به این مزیت کمک کند، می توان بروز این رفتار را توجیه کرد.

دلیل این که گاوها جفت خود را می خورند، دور کردن شکارچیان

سومین و در واقع، محبوب ترین نظریه برای اینکه چرا گاوها جفت خود را می خورند، اجتناب از نزدیک شدن شکارچیان مختلف است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این، یک علت قطعی نیست، اما بروز این رفتار را به عنوان یک مکانیسم دفاعی توصیف می کند که با انجام آن، گاو مادر مطمئن‌ می شود که هیچ مدرکی از تولد گوساله، برای محافظت در برابر شکارچیان، وجود ندارد.

ایده اصلی این است که گاو، جفت خود را می خورد تا شکارچیان را به سمت خود و گوساله بسیار آسیب پذیرش، جذب نکند.

دلیل این که گاوها جفت خود را می خورند، علل غریزی

نظریه نهایی در مورد اینکه چرا گاوها جفت خود را می خورند، غریزه است. آن ها فقط این کار را، براساس غریزه خود انجام می دهند و بروز این رفتار، غریزی است. به یاد داشته باشید، گاوها همیشه اهلی نبودند، بلکه در زمانی، به صورت وحشی زندگی می کرده اند.

عوارض جانبی احتمالی خوردن جفت توسط گاوها

آیا گاوها جفت خود را می خورند؟ | دام و پت

برخی تحقیقات، در مورد اثرات جفت بر سلامت گاوها، انجام شده اند. یک مطالعه که در این باره انجام شد، نشان داد که مصرف خوراک توسط گاوها، پس از خوردن جفت، افزایش یافته است. نتایج حاصل از این مطالعه، نشان می دهند که خوردم جفت، تأثیر کمی بر سلامتی گاو دارد.

یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی خوردن جفت توسط گاوها، می تواند بروز ناراحتی و آشفتگی گوارشی در آن ها باشد. اما هیچ گاوی که جفت می خورد، مشکل گوارشی ندارد. تحقیقات کمی در مورد این موضوع انجام شده است. گاوها موجودات باهوشی هستند.

آنها خورندگان انتخابی و مادرانی عالی هستند. اگر بتوانید به غریزه گاو اعتماد کنید، می توانید اعتماد کنید که خوردن جفت توسط این‌ حیوان، کار درستی است که می تواند انجام دهد.

احتباس جفت چیست؟

اگر گاو جفت خود را خارج نکند، به این حالت احتباس جفت (ROP) می گویند. در ادامه به تعریف احتباس جفت در گاوها می پردازیم. احتباس غشاهای جنینی یا جفت باقیمانده، معمولاً به عنوان ناتوانی در بیرون راندن غشای جنین در عرض 24 ساعت پس از زایمان تعریف می شود. به طور معمول، در شرایط عادی، دفع جفت در عرض 3-8 ساعت پس از زایمان گوساله، انجام می شود.

میزان بروز این شرایط در گاوهای شیری سالم 5-15 درصد است. در حالی که میزان بروز این شرایط در گاوهای گوشتی، کمتر است. به طور کلی، در گاوها، بروز این شرایط، با سقط جنین (به ویژه با بروسلوز یا سقط قارچی)، دیستوشی، تولد گوساله های دوقلو، مرده زایی، هیپوکلسمی، دمای بالای محیط، افزایش سن گاو، زایمان زودرس و اختلالات تغذیه ای، افزایش می یابد.

گاوهایی که غشای جنینی آن ها حفظ شده است، در معرض خطر افزایش احتمال بروز متریت، شیردان جابجا شده و ورم پستان قرار دارند.

احتباس جفت چگونه اتفاق می افتد؟

احتباس غشاهای جنینی، با اختلال در مهاجرت نوتروفیل ها به سطح مشترک جفت در دوره بعد از زایمان، بروز پیدا می کند. اختلال در عملکرد نوتروفیل تا دوره پس از زایمان ادامه می یابد. این عامل، احتمالاً واسطه بروز عوارض شناخته شده غشای باقی مانده جنین است.

در گاوهایی که غشای جنینی آن ها حفظ شده است، این شرایط، در اواخر بارداری باعث افزایش کورتیزول و کاهش غلظت استرادیول می شود. علاوه براین، آن ها همچنین ممکن است نسبت پروستاگلاندین تغییر یافته داشته باشند. همچنین، انقباض رحم در گاوهای مبتلا به این شرایط، افزایش می یابد.

چگونه می توان تشخیص داد که یک گاو از احتباس جفت رنج می برد؟

آیا گاوها جفت خود را می خورند؟ | دام و پت

تشخيص این اختلال، معمولاً با مشاهده، قابل انجام است. زيرا غشاهاي باقی مانده، تغيير رنگ داده و در نهايت خارج شده، بيش از 24 ساعت پس از زايمان، آويزان از واژن باقی می مانند. گاهی اوقات، غشاهای باقی مانده ممکن است در داخل رحم باقی مانده و به راحتی آشکار نشوند، در این صورت ترشحات بدبو ممکن است نشان دهنده وجود چنین شرایطی باشد.

در بیشتر موارد، هیچ نشانه ای از بیماری سیستمیک وجود ندارد. هنگامی که علائم سیستمیک دیده می شود، مربوط به سموم موجود است. احتباس بدون عارضه غشاهای جنینی، برای افرادی که از گاوها نگه داری می کنند، ناخوشایند است. اما عموماً مستقیماً برای گاو مضر نیست.

با این حال، گاوهایی که غشای جنینی آن ها حفظ شده است، در چنین وضعیت قرار می گیرند. افزایش خطر ابتلا به متریت، کتوز، ورم پستان و حتی سقط جنین در بارداری بعدی، از جمله خطرات احتمالی موجود، است. گاوهایی که قبلاً غشاهای جنینی خود را حفظ کرده‌اند، در معرض خطر عود این شرایط در زایمان بعدی هستند.

چگونه می توانیم احتباس  جفت را در گاو درمان کنیم؟

آیا گاوها جفت خود را می خورند؟ | دام و پت

به طور کلی، درمان ایده آل غشاهای باقیمانده جنین، می تواند جدا شدن جفت و دفع آن از حفره رحم را تسریع کرده و همچنین آلودگی باکتریایی رحم را از بین ببرد. با این حال، تاکنون، یک درمان واقعاً موفق برای رفع این شرایط در گاوها، شناسایی نشده است. در ادامه، به برخی از روش های درمان این شرایط در گاوها، اشاره می کنیم.

حذف دستی غشاهای باقی مانده

حذف دستی غشاهای باقی مانده، در گذشته، یک روش معمول بوده است. این روش به دلیل آسیب احتمالی به اندومتر و دهانه رحم، نباید استفاده شود. علاوه بر این، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد چنین عملی، اثر مفیدی ایجاد می کند. اگر سوالات بیشتری در این زمینه دارید، با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

درمان هورمونی غشاهای باقی مانده

اگرچه گزارش های گاه به گاه در این زمینه وجود دارد، اما به طور کلی، تجویز فوری PGF2alpha، اکسی توسین یا کلسیم پس از زایمان، عموماً در پیشگیری از باقی ماندن جفت یا تسریع در جداسازی و بیرون راندن غشای باقی مانده جنین، کارآیی پایینی دارند.

درمان ضد عفونت

به طور کلی، در حال حاضر، رویکرد درمانی غالب برای درمان جفت باقی مانده در گاو، در شرایط نگه داری در مزرعه، تجویز آنتی بیوتیک های موضعی یا سیستمیک است. مطالعات متعددی نشان می دهند که تقریبا، 50 تا 80 درصد گاوهایی که غشای جنینی آن ها حفظ شده است، دمای بدنشان بالاتر از 39 درجه است. مشخص نیست که آیا همه این حیوانات واقعاً به درمان سیستمیک با آنتی بیوتیک نیاز دارند یا خیر.

تجویز آنتی بیوتیک های داخل رحمی

آنتی ‌بیوتیک‌ های داخل رحمی مورد استفاده در درمان جفت باقی ‌مانده، باید فعالیت بالایی در برابر اشریشیا کلی داشته و فاقد خواص تحریک ‌کننده باشند. در بسیاری از مزارع، همه گاوهایی که دمای مقعدی برابر یا بیشتر از 39.5 درجه سانتیگراد در ده روز اول پس از زایش، دارند، درمان آنتی بیوتیکی سیستمیک دریافت می کنند.

تعدادی گزارش وجود دارند که مزیت درمان داخل رحمی یا سیستمیک را نشان می ‌دهند. اما همچنین برخی گزارش ‌ها، اثربخشی قابل مقایسه هر یک از این روش ‌ها را نشان می ‌دهند. در حال حاضر، به نظر می رسد که از نظر اقتصادی، درمان انتخابی موارد متریت، به جای درمان سیستمیک همه گاوهای مبتلا به جفت باقیمانده با آنتی بیوتیک، ترجیح داده شود.

محصولات هومیوپاتی

برخی از محصولات برای بهبود انقباض عضله رحم و تشدید جریان خون در آندومتر، موثر هستند. متأسفانه اطلاعات کمی از اثربخشی واقعی آن ها وجود دارد.

اکتشافات اخیر نشان می دهند که حفظ غشای جنین، با کاهش ایمنی همراه است.

حفظ جفت به دلیل بیماری متابولیک

آیا گاوها جفت خود را می خورند؟ | دام و پت

احتباس جفت ممکن است به دلیل وجود یک بیماری متابولیک رخ دهد. زیرا بیماری متابولیک، ایمنی رحم را مختل می کند. در چنین شرایطی، ایمنی متوسط حیوان از بین می رود و به همین دلیل ممکن است احتباس جفت رخ دهد. برای پیشگیری از احتباس جفت در گاو، باید غذای مناسبی به گاو بدهید.

همچنین، کمبود ویتامین E و مواد معدنی، ممکن است باعث بروز احتباس جفت شوند. در واقع، به دلیل کمبود ویتامین E و مواد معدنی، ایمنی بدن در برابر این بیماری مختل می شود. بنابراین، هنگامی که ایمنی کم می شود، احتباس جفت در گاو بروز پیدا می کند.

قبل از زایمان، به گاو خود مخلوط ویتامین E و مواد معدنی بدهید. میزان دوز مخلوط معدنی باید 100 گرم در روز برای هر حیوان، مطابق توصیه دامپزشک، باشد. مخلوط معدنی، حاوی انواع مواد معدنی است، اما مهمترین ماده معدنی از نظر حفظ سلامتی تولید مثل گاو، عناصر مانند سلنیوم، می باشند.

احتباس جفت ممکن است به علت وجود یک بیماری عفونی رخ دهد. انواع مختلف عوامل عفونی ممکن است باعث احتباس جفت شوند. این عوامل عفونی، می توانند باکتری، ویروس یا قارچ باشند. این عوامل، ایمنی بدن گاو را مختل می کنند. چنین شرایطی، احتمال بروز احتباس جفت را افزایش می دهد.

منبع
https://www.farmanimalreport.com/2020/09/10/do-cows-eat-their-placenta-placentophagia/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا