حیوانات خانگی کوچک

آیا همسترها خواب زمستانی دارند؟

کمبود غذا و دمای پایین دو چالش جدی برای جوندگان کوچکی است که در طبیعت زندگی می کنند. این دو عامل در فصل زمستان جدی تر می شوند. به همین علت است که می ‌توانیم بسیاری از گونه‌ ها را مشاهده کنیم که در زمستان برای بقا به خواب زمستانی می ‌روند. اگر یک همستر خانگی دارید، ممکن است از خود بپرسید که آیا همستر خانگی شما به خواب زمستانی می رود یا خیر. در این مقاله از دام و پت، ما در مورد خواب زمستانی همستر، نحوه تشخیص آن و موارد دیگر صحبت خواهیم کرد. برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید!

به طور کلی، باید بدانید که بله، همسترهای وحشی در زمستان به علت کمبود غذا و دمای پایین به خواب زمستانی می روند. با این وجود، آن ها به طور دوره ای برای تغذیه از خواب بیدار می شوند. با این حال، همسترهای خانگی این مشکلات را ندارند.

آنها به احتمال زیاد در یک خانه گرم و بدون کمبود غذا زندگی می کنند. به همین علت است که خواب زمستانی یک همستر خانگی غیر معمول است.

نحوه خواب زمستانی همسترها چگونه است؟

همسترها با وارد شدن به یک حالت فیزیولوژیکی به خواب زمستانی می ‌روند که در آن انرژی خود را با این هدف که سرحال و فعال بمانند، تا زمانی که شرایط مناسب از نظر محیطی فراهم شود، ذخیره می ‌کنند. خواب زمستانی در همسترهای خانگی، با موارد زیر مشخص می شود:

  • کاهش دمای بدن
  • یا کاهش علائم حیاتی
  • کاهش سرعت متابولیسم
  • در حالت خواب بمانند، حالتی که در آن غیر فعال می مانند.

قبل از خواب زمستانی، همستر به درستی برای زنده ماندن در این مرحله آماده می شود. آن ها این کار را با افزایش مصرف غذای خود در هفته های دیگر انجام می دهند تا بدن شان چربی و مواد مغذی کافی را برای خواب زمستانی ذخیره کند. همسترها همچنین لانه های خود را مهیا می کنند تا در آن محافظت شوند. زیرا بیهوش می مانند و در برابر تهدیدات خارجی آسیب پذیر خواهند بود.

در طبیعت، همسترها اغلب زمانی که دما به ۱۵ درجه سانتیگراد (۵۹ درجه فارنهایت) می رسد، خواب زمستانی را آغاز می کنند. این مرحله، زمانی است که زمستان نزدیک و دسترسی به غذا سخت تر می شود. پس باید از سرما به محیطی امن پناه ببرند. با این حال، همسترهای خانگی به ندرت به خواب زمستانی می روند. زیرا شرایط زندگی که این همسترها به عنوان حیوان خانگی تجربه می کنند، این مکانیسم بقا را آغاز نمی کند.

این مسئله به این علت است که دمای خانه آنها احتمالاً در حدود 15 تا 21 درجه سانتیگراد (59 تا 69 درجه فارنهایت) خواهد بود و آنها همیشه مواد غذایی تامین شده توسط صاحبان انسانی خود را خواهند‌‌ داشت.

چگونه بفهمیم همستر خانگی من در خواب زمستانی است یا مرده؟

آیا همسترها خواب زمستانی دارند؟

طبیعی است که تعجب کنید که آیا همستر خانگی شما در خواب زمستانی است یا خیر. همچنین باید کاملاً ترسناک باشد که به داخل قفس همستر خانگی خود نگاه کنید و متوجه شوید که آن ها حرکت نمی کنند. در این مواقع ما به بدترین سناریو فکر و گمان می کنیم ممکن است آن ها مرده باشند. بر همین اساس بهتر است شایع ترین علائم مرگ همستر را بشناسید.

با این حال، ما باید آرام بمانیم و ابتدا بفهمیم که آیا آنها در خواب زمستانی هستند یا خیر. اولین علامت تنفس است. اگر همستر شما کندتر از حد نرمال نفس می کشد، پس در خواب زمستانی است. اما اگر نفس نمی کشند از دنیا رفته اند. در واقع اگر مطمئن نیستید که همسترهای خانگی تان نفس می کشند یا نه، بهتر است به آرامی بدن آنها را لمس کنید.

اگر بدن آن ها سرد و سفت باشد، مرده اند. اگر نرم و کمی گرم باشد در خواب زمستانی هستند. هنگام خواب زمستانی، ناحیه گونه به طور ویژه ای حساس و کمی گرمتر از باقی بدن است. بنابراین آنها ممکن است به شما که گونه هایشان را لمس می کنید، با کمی تکان دادن پاسخ دهند.

اگر همستر در خواب زمستانی است چه باید کرد؟

اگرچه معمول نیست، اما ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که در اثر آن حیوان خانگی شروع به خواب زمستانی کند. به عنوان مثال اگر فرار کرده باشد و شما آن را بیرون از خانه پیدا کرده باشید یا اگر قفسش را در یک مکان سرد قرار داده اید، مانند تراس در طول مدت زمستان، ممکن است حیوان خانگی تان به خواب زمستانی برود‌.

علت خواب زمستانی آنها هرچه که باشد، توصیه می شود همستر خانگی خود را بیدار کنید. به این علت که همسترهای اهلی به اندازه همسترهای وحشی برای خواب زمستانی آماده نیستند و در بدترین موارد ممکن است منجر به مرگ آنها شود، بنابراین باید آن ها را بیدار کنید.

بنابراین، از آنجایی که خواب زمستانی می تواند برای همستر خانگی شما خطرناک باشد، بهتر است آنها را بیدار کنید. برای این کار ابتدا باید آنها را به مکانی از خانه ببرید که دمای آن ثابت و مطلوب باشد. مطمئن شوید که کنتراست شدید دما وجود ندارد. تغییر دما همیشه باید به تدریج انجام شود.

همستر را نوازش کنید.

آیا همسترها خواب زمستانی دارند؟ || دام و پت

در مرحله بعد، شروع به نوازش آرام همستر خانگی خود کنید تا گرم شود و به آنها اطلاع دهید که آنجا هستید. این کار حیوان خانگی تان را از خواب زمستانی بیدار می کند. هنگامی که آن ها شروع به بیدار شدن کردند و از دمای پایین رهایی یافتند، مقداری غذا و آب با کمی شکر به آنها بدهید تا به آنها کمک کنید تا دوباره انرژی پیدا کنند.

متوجه خواهید شد که همستر خانگی شما ضعیف است و به سختی حرکت می کند. با این حال، شما نباید نگران باشید! آنها ظرف چند ساعت بهبود می یابند و دوباره شروع به راه رفتن می کنند. به سادگی مطمئن شوید که دمای مورد نیاز آن ها، غذا و آب گرم تامین است.

صاحبان همستر اغلب از اینکه همسترهایشان به سختی در حال حرکت هستند و حتی گاهی اوقات مرده به نظر می رسند شگفت زده می شوند. اما در بسیاری از موارد، این رفتار، که به عنوان خواب زمستانی شناخته می شود، نشانه این نیست که همستر خانگی شما واقعاً بیمار یا در حال مرگ است.

در عوض، این حالت یک سازگاری طبیعی با محیط های بیابانی بومی اکثر همسترها است. باتوجه به موقعیت، همستر خانگی شما ممکن است حتی به خواب زمستانی واقعی برود. اینکه چه چیزی باعث بروز این رفتار می شود، و چه کاری می توانید یا باید در مورد آن انجام دهید، به نوع همستر شما و علل زمینه ای خواب زمستانی بستگی دارد. همچنین بهتر است نحوه کاهش استرس در همسترهای خانگی را بشناسید.

Torpor در مقابل Hibernation

Torpor و خواب زمستانی واقعی ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما آن ها یک چیز نیستند. هر دو رفتار به همستر خانگی کمک می کنند تا زمانی که شرایط مساعد نیست، زنده بمانند. تورپور نوعی خواب زمستانی است که می تواند در هر زمانی از سال رخ دهد.

همچنین به عنوان خواب زمستانی اختیاری نیز شناخته می شود. زیرا توسط همستر خانگی برای حفظ انرژی انجام می شود. این وضعیت می تواند زمانی اتفاق بیفتد که غذا کمیاب یا دمای محیط پایین باشد. Torpor ساعت ها تا روزها ادامه دارد. با این حال با بهبود شرایط به پایان می رسد. خواب طولانی مدت می تواند منجر به مرگ همستر به علت کم آبی یا هیپوترمی شود.

خواب زمستانی اجباری یا واقعی زمانی اتفاق می افتد که گونه های خاصی در ماه های تابستان آماده می شوند و در ماه های زمستان به خواب می روند. گاهی اوقات تروپور و خواب زمستانی به جای یکدیگر استفاده می‌ شوند، زیرا هر دو مورد منجر به کاهش ضربان قلب و تنفس و کاهش فعالیت و دمای بدن می‌شوند. بیماری های قابل انتقال از انسان به همستر را جدی بگیرید.

شرایط خواب زمستانی همسترهای خانگی چیست؟

آیا همسترها خواب زمستانی دارند؟ || دام و پت

اگر درجه حرارت به مدت 24 ساعت به زیر محدوده متعادل برسد، برخی از همسترها وارد خواب زمستانی می شوند. سایر همسترها برای رفتن به خواب زمستانی به 1-2 ماه قرار گرفتن در معرض سرمای مداوم نیاز دارند. محرک دقیق بروز خواب زمستانی، به نوع همستر بستگی دارد.

سایر محرک ‌های خواب زمستانی، عبارت اند از:
  • فقدان مسکن یا محل مناسب برای ادامه زندگی
  • کمبود آب و غذا یا کاهش دسترسی به غذا و آب
  • همستر خود را به مدت 12 ساعت در روز در تاریکی نگه دارید.

به طور کلی، اگر همستر خانگی خود را در وضعیت احتمالی خواب زمستانی می بینید، ابتدا تنفس و ضربان قلب آن ها را بررسی کنید. سپس دمای بدن آن ها را بررسی کنید. ممکن است در هنگام لمس، بدن آن ها خنک باشد. اگر همستر خانگی شما در حالت خواب زمستانی است، به تدریج شرایط از جمله دما و نور را بهبود بخشید تا با خیال راحت آن ها را احیا کنید.

اما اگر خواب زمستانی کمتر از یک روز طول کشیده باشد، افزایش دمای بدن ممکن است تمام چیزی باشد که لازم است. اگر طولانی ‌تر شده است یا همستر شما بیدار نمی ‌شود، 12 ساعت نور و روشنایی همراه با غذا و آب کافی فراهم کنید. یک ماساژ ملایم ممکن است به افزایش گردش خون کمک کند.

یکی از راه های خوب برای گرم کردن تدریجی بدن همستر این است که آن ها را در کف دست خود نگه داری کنید و اجازه دهید دمای بدن شما به تدریج بدن آن ها را گرم کند. همچنین می توانید آن ها را در یک پارچه کمی گرم (نه خیلی داغ!) بپیچید. روش های گرمایش خارجی توصیه نمی شوند. زیرا دمای بدن آن ها را خیلی سریع افزایش می دهد.

اگر خواب زمستانی بیش از یک روز طول کشیده باشد، ممکن است عواقب سلامتی دیگری نیز بروز پیدا کنند. کم آبی و سوء تغذیه پیامدهای شایعی هستند در هنگام خواب زمستانی رخ می دهند و مصرف مجدد تدریجی آب و غذا را ضروری می کنند. به طور کلی، انجام یک معاینه کامل دامپزشکی برای تعیین هر گونه نگرانی سلامتی و توصیه های درمانی مناسب مورد نیاز است.

چگونه می توان از خواب زمستانی یک همستر جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از خواب زمستانی در یک همستر، مطمئن شوید که دمای محیط در محدوده متعادل باقی بماند و با از بین بردن محرک ها و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید از تغییرات دما پیشگیری کنید. مطمئن شوید که همستر خانگی تان روزانه حداقل 12 ساعت نور در دسترس داشته باشد و غذا، آب و ملافه کافی در محیط وجود داشته باشند. با دست زدن و مشاهده مرتب همستر خود، می توان اقدامات اصلاحی برای پیشگیری از خواب زمستانی آن ها انجام داد.

منبع
https://www.petmd.comhttps://www.animalwised.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا