اسب ها

آیا نعل به اسب ها آسیب می رساند؟

آیا نعل به اسب ها آسیب می رساند؟

نعل اسب، یک محصول ساخته شده توسط انسان ها است که معمولاً از فلز ساخته می شود. اگرچه گاهی اوقات به طور نسبی یا کاملاً، از مواد مصنوعی مدرن نیز ساخته می شود. به طور کلی، نعل اسب، برای محافظت از سم اسب در برابر سایش طراحی شده است.

نعل ها، بر روی سطح کف پا (قسمت پایینی) یا سم ها متصل می شوند. آنها، معمولاً از طریق دیوار بی حس سم، که از نظر آناتومیکی شبیه به ناخن پای انسان است، به پای اسب متصل می شود. نعل، بسیار بزرگتر و ضخیم تر از کف پای اسب است. با این حال، مواردی نیز وجود دارند که طی آن ها، نعل ها به کف پا چسبانده می شوند.

نصب نعل، یک فعالیت حرفه ای است که توسط یک پرورش دهنده با تجربه یا متخصص در آماده سازی اسب، انجام می شود. نصب نعل، باید پس از ارزیابی مشکلات احتمالی لنگش و نهایتا، انتخاب یک نعل مناسب، و در صورت نیاز ترمیم و تغییر نعل اسب، انجام شود.

از آن جا که انتهای عصبی، در قسمت بیرونی سم وجود ندارد، اسب هنگامی که نعل با استفاده از میخ و ضربات چکش، نصب می شود، هیچ دردی احساس نمی کند. به همین علت، نباید نگران ناراحتی و یا درد کشیدن اسب، در حین نصب نعل ، باشید.

بیماری چشم صورتی در اسب چیست؟

چگونه از نعل نگهداری کنیم؟

آیا نعل به اسب ها آسیب می رساند؟ | دام و پت

از آنجایی که سم اسب ها، حتی پس از استفاده از نعل اسب نیز، همچنان در حال رشد خواهد بود، یک متخصص، باید به طور مرتب، نعل های اسب را کوتاه، تنظیم و در صورت نیاز، ترمیم کند. سم یک اسب، سخت و شبیه به ناخن انسان است. بنابراین میخ، چکش زدن و قرار دادن آهن های داغ بر روی آن، به سم آسیب نمی رساند.

با این حال، قسمت های نرم پا، در داخل سم اسب وجود دارد. این بخش ها ممکن است آسیب ببینند. با وجود این که در سم اسب، عصب وجود ندارد، اما قسمت های نرم پای اسب، دارای اعصاب متعددی است که در هنگام کار با اسب، باید به دقت مراقب آن ها باشید.

شما می توانید فرآیند اتصال نعل اسب را، تا حدودی مانند دندان های خود، تصور کنید. برای ترمیم یا درمان مشکلات دندان، ناحیه را عمدتا به خاطر اعصاب و پایانه های حسی که از لثه یا فک عبور می کنند، بی حس می کنند. اما خود دندان، در واقع هیچ عصب و حسی ندارد.

برخی از اسب ها، به دلایل زیادی، “پابرهنه” یا بدون نعل نگه داری می شوند. هزینه، ترس از فرار پس از یک تجربه بد (هنگام نصب نعل) از جمله این علل هستند. همچنین، ممکن است که اسب، به اندازه کافی، برای نصب نعل، صبر نکرده، نصب نعل را دوست نداشته و یا نخواهد پای آن ها در دست گرفته شده و یا لمس شود.

ایجاد آبسه روی سم اسب

در حالت ایده آل، ممکن است که ساختار پای اسب ها، به گونه ای باشد که نیازی به نصب نعل احساس نشود. به طور کلی، در شرایط گوناگونی، صاحبان اسب ها، از نصب نعل خودداری می کنند. اگر اسب را بدون نصب نعل اسب، بر روی سطوح سخت سوار دهید، ممکن است زیر سم کبود شده باشد. هنگامی که مربی سم ها را تمیز کرده و نعل اسب را نصب می کند، این کبودی می تواند یک عامل مضر باشد.

آبسه، در شرایطی که سم ها دچار درد شده و احتمالاً ناحیه اطراف سم، متورم شود، ایجاد می شود. این شرایط اسب را، می توانید با وضعیتی که در آن، قسمت کناری ناخن شما دچار التهاب می شود، مقایسه کنید. در این شرایط، لمس انگشتان دست، دردناک خواهد بود.

این شرایط برای اسب خوشایند نیست و شما می توانید در صورت مناسب و بی خطر بودن، از نعل های مخصوص استفاده کنید. استفاده از نعل، می تواند از ایجاد آسیب در پای اسب، پیشگیری کند. برای انتخاب یک نعل اسب مناسب، می توانید با یک‌ دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

نصب نامناسب نعل

آیا نعل به اسب ها آسیب می رساند؟ | دام و پت

اگر یک مربی (یا فردی بدون تجربه) تجربه چندانی نداشته باشد، ممکن است به طور تصادفی میخ را به عمق سم اسب وارد کند. این اتفاق، می تواند بسیار دردناک باشد. در واقع، ورود میخ به بافت اسب، باعث بروز احساس درد شدید می شود. گوشت زیر سم (لامینای حساس) بسیار حساس است. این بخش، نباید در حین نصب نعل، دچار آسیب شود.

پس به طور کلی، زمانی که در هنگام نصب نعل، میخ به طور مناسب متصل نشود، ممکن است آسیب های جدی به اسب وارد شود. به این علت است که شما باید از افراد با تجربه، و کسانی که از آموزش های لازم برخوردار هستند، برای نصب نعل اسب استفاده کنید.

نعل نامناسب

اگر از نعلی استفاده کنید که خیلی کوچک یا خیلی بزرگ است، باعث ایجاد مشکل و احتمالاً درد برای اسب خواهد شد. همچنین باید از شکل صحیح نعل، مطمئن شوید. شکل سم ها، برای هر اسب، کمی متفاوت است. هنگام تهیه نعل، باید به شکل و فرم سم اسب تان، دقت کنید.

اگر نعل مناسب نباشد، ممکن است سم را بشکند. شکستگی سم، اگر به سرعت درمان نشود، می تواند برای حیوان درد ایجاد کند.

ناراحتی از صداهای چکش

آیا نعل به اسب ها آسیب می رساند؟ | دام و پت

برخی از اسب ها، صداهای بلند چکش را به خوبی تحمل نمی کنند. آن ها ممکن است از صداهای بلندی که هنگام نصب نعل در حال نصب است، ترسیده و احساس اضطراب کنند. به یاد داشته باشید که فرد نصب کننده، ابتدا نعل را چند بار اندازه گیری می کند، سپس سعی می کند آن را به شکل صحیح در آورد. سپس می توان آن را روی سم اسب، نصب کرد.

بهترین کاری که می توانید در این مورد انجام دهید، این است که نزدیک اسب خود بمانید. باید مطمئن شوید که اسب دقیقاً می داند در حال انجام چه کاری هستید. به یاد داشته باشید که اسب ها، دارای نقاط کوری در پشت خود هستند. بهتر است که مستقیماً جلوی بینی آنها قرار بگیرید. همچنین ممکن است به شما اجازه داده شود که حیوان را در طول فرایند نصب نعل، نگه دارید.

همچنین می توانید برخی از غذاهای مورد علاقه اسب، مانند سیب یا هویج را، با خود به محل نصب نعل، بیاورید. این کار ممکن است به آرامش حیوان کمک کند. همچنین، مهیا کردن خوراکی های متنوع، تمرکز اسب را از صداهای بلند و بوی دود دور می کند.

درمان لنگیدن در اسب چگونه است؟

روز اول پس از نصب نعل

باید یک یا دو روز وقت بگذرد تا اسب به نعل جدید خود، عادت کند. در واقع، با گذشت چند روز، شما خواهید دانست که آیا نعل انتخابی، برای اسب شما مناسب بوده است یا نه. به همین علت، شما باید پس از نصب نعل، اسب تان را به مکان های سخت و پر از سنگ، وارد نکنید.

پس از گذشت چند روز، اگر متوجه شدید که اسب تان دچار مشکل شده و به خوبی حرکت نمی کند، از یک متخصص بخواهید تا نعل ها را اصلاح کند. پس از اصلاح نعل، مدتی نیز صبر کنید تا متوجه شوید که آیا نعل های اصلاح شده، مناسب اسب های تان هستند یا خیر.

شما باید هر ماه یا حداقل هر دو ماه، توسط یک متخصص، نعل های اسب تان را بررسی کنید. اما این امر، بستگی زیادی به میزان سوار شدن بر اسب و محل زندگی حیوان تان دارد.

اگر برای چندین روز از هفته، بر روی سطوح سخت سوار اسب می شوید، باید بررسی را به صورت ماهانه انجام دهید. در غیر این صورت، ممکن است بتوانید که به صورت ماهانه، نعل های اسب را بررسی کنید. این امر به این علت انجام می شود که هر گونه مشکل احتمالی، به صورت زودهنگام تشخیص داده شود.

در بیشتر مواقع، ترک های کوچک، زمانی که سریع شناسایی شوند، برطرف می شوند. در غیر این صورت، ممکن است اسب تان‌ به طور جدی، دچار مشکل شود. وجود هر گونه مشکل در نعل ها، می تواند باعث بروز مشکلات دردناک برای این حیوان شود.

اشتباهات رایج در هنگام نصب نعل

آیا نعل به اسب ها آسیب می رساند؟ | دام و پت

گاهی اوقات، حتی توسط یک مربی ماهر نیز اشتباهاتی انجام می شود. به ویژه اگر اسب تان ساکت و بی حرکت نباشد. گاهی اوقات، ممکن است که میخ، بیش از حد به قسمت حساس سم نزدیک شود (به آن فشار وارد کند). گاهی اوقات نیز ممکن است که نوک میخ، وارد بافت شود.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک میخ به داخل نفوذ کرده و به ساختارهای داخلی حساس پا برخورد می کند. این اتفاق، باعث خونریزی و درد می شود. در این شرایط، ممکن است که اسب علائم لنگش را بروز دهد و یا در روزهای بعد، لنگ شود. هر زمانی که این اتفاق می افتد، فرد متخصص باید نعل نامناسب را بر دارد.

معمولاً اسبی که سریع حرکت می کند بلافاصله واکنش نشان می دهد، اگرچه برخی موارد که ناخن به ساختارهای حساس نزدیک است ممکن است مشکلات فوری ایجاد نکند. این اشتباهات هر از گاهی توسط افرادی که اسب می دوزند مرتکب می شوند، و در بیشتر موارد نشان دهنده عدم مهارت ماهر است .

یک فرد متخصص، به معنای یک اسب سوار حرفه ای با مهارت، تحصیلات و آموزش است. برخی از افرادی که اسب سوار می شوند، آموزش ندیده یا مهارتی ندارند و احتمالاً بیشتر از آنکه برای نصب نعل مفید باشند، مضر هستند. افرادی که از پای اسب اطلاعاتی ندارند، سم را به درستی کوتاه نمی کنند. این کار می تواند مشکلات جدی برای حیوان ایجاد کند. در نتیجه این اشتباه، لنگش مزمن و آسیب به دیواره سم ایجاد می شود.

چرا اسب من می لغزد؟

تراش نامناسب نعل اسب

تراش نامناسب، معمولاً سم را در زاویه ای نادرست قرار می دهد. همچنین، پا را از نظر جانبی، نامتعادل نگه داشته و ممکن است قسمت های خاصی از دیواره سم را بیش از حد قطع کند. نعل نامناسب یا بسیار کوچک، به حرکت صحیح و طبیعی اسب آسیب می رساند. این شرایط می تواند به خود سم نیز آسیب برساند.

یک فرد نصاب غیر ماهر، می تواند در فرآیند نصب نعل، دچار اشتباه شود. اشتباه، نه تنها اسب را ناراحت می کند، بلکه نعل را کج کرده و باعث بروز مشکلات جدی در سلامتی و حرکت طبیعی اسب تان، می شود. به همین علت، باید از افراد متخصص برای نصب نعل کمک بگیرید. نصب نعل مناسب بر روی سم اسب، باعث ناراحتی اسب تان نخواهد شد.

کوتاه کردن دم اسب، عوارض و مزایا چیست؟

منبع
https://www.farmanimalreport.com/2020/07/14/do-horse-shoes-hurt-the-horse-how-to-correctly-shoe-videos/

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام حیلی ممنون از اینکه این مطلب مفید رو قرار دادید من همه اش فکر می کردم اسب موقع تعویض نعلش اذیت میشه دلم می سوخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا