آبزیان

آیا ماهی ها ادرار می کنند؟

ماهی ها، طبیعتا باید به طریقی مواد زائد موجود در بدن خود را دفع کنند. یکی از سوالاتی که معمولا صاحبان آکواریوم های خانگی از خود می پرسند، این است که آیا ادرار کردن ماهی ها  مانند انسان ها می باشد؟ یا به عبارت دیگر، آیا ماهی ها نیز برای دفع مواد زائد، از مکانیسمی شبیه انسان ها استفاده می کنند؟ به طور خلاصه، باید بدانید که ماهی ها نیز ادرار می کنند، اما از آن جایی که آن ها در آب زندگی می کنند، دیدن ادرار کردن ماهی یک اتفاق شایع نیست. باتوجه به اینکه ماهی های آب شیرین یا شور زندگی می کنند، ممکن است مقدار زیاد یا مقدار کمی ادرار کنند. خوشبختانه کلیه های ماهی ها بدون توجه به اینکه در کجا زندگی می کنند، آماده انجام وظیفه خود است.

ماهی ها باتوجه به محیطی که در آن زندگی می کنند، مواد زائد خود را به روش های مختلفی دفع می کنند. به طور کلی، اسمز تأثیر زیادی بر روی ماهی دارد. باتوجه به اسمز، ممکن است که یک ماهی مدام ادرار کند یا اصلاً ادرار نکند.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید چرا ماهی های من می میرند؟

اسمز چیست؟

اسمز فرآیندی است که در آن آب از یک غشاء از غلظت کم  املاح به غلظت بالا  حرکت می کند تا غلظت آب در هر دو طرف برابر شود. فرآیند اسمز به طور مداوم در پوست ماهی اتفاق می افتد. می توان پوست ماهی را به عنوان یک غشای نیمه تراوا در نظر گرفت. بنابراین، دفع مواد زائد در ماهی از طریق ادرار، به کمک فرآیند اسمز تنظیم و کنترل می شود.

تمایل یک سیال، معمولاً آب، برای عبور از یک غشای نیمه تراوا به محلولی که غلظت حلال در آن بیشتر است، اسمز می‌ گویند. بنابراین غلظت ها در دو طرف غشاء برابر می شود. در مورد آکواریوم غلظت، همان مقدار نمک است. ماهی های آب شیرین در مقایسه با آبی که در آن شنا می کنند، املاح بیشتری دارند. برای ماهی های آب شور این مسئله برعکس است.

ماهی ها چگونه ادرار می کنند؟

به طور کلی ماهی ها نیز‌ مانند انسان ها ادرار می کنند. کلیه‌ های ماهی، که معمولاً بالای مثانه شنای آن‌ ها جمع می ‌شوند، مسئول فیلتر کردن همه مولکول های بد در خون و دفع آن ها به داخل آب هستند. در ماهی، برخی از محصولات در واقع از طریق روشی مشابه، به وسیله آبشش ها، بیرون رانده می شوند.

علاوه براین، کلیه ماهی ها، محل خون سازی یا ساخت سلول های خونی هستند. زیرا آن ها مانند انسان، گربه و سگ مغز استخوان ندارند. نیمی از کلیه بر فیلتر کردن خون متمرکز است. نیمی دیگر سلول های خونی را می سازد که معمولاً به کلیه جمجمه ای و دمی تقسیم می شوند.

از آن جایی که ماهی ها در آب زندگی می کنند، اکثر آن ها تقریباً به طور مداوم ادرار می کنند. بیشتر ماهی ها مثانه ای ندارند که ادرار را ذخیره کند. ماهی ها یا از طریق آبشش یا از طریق “منافذ ادراری” ادرار می کنند. دومین روش، ادراری را که از طریق کلیه ها فیلتر شده است، دفع می کند.

گونه های آب شور بیشتر ادرار را از طریق آبشش ها دفع می کنند. در حالی که ماهی های آب شیرین این کار را از طریق منافذ ادراری انجام می دهند. ماهی های آب شور مقدار زیادی نمک دریافت کرده و باید آن را دفع کنند. اما ماهی های آب شیرین باید از شر تمام آبی که وارد بدن آن ها می شود، خلاص شوند.

شنای وارونه در ماهی چیست و چگونه درمان می شود؟

ماهی های آب شیرین چقدر ادرار می کنند؟

آیا ماهی ها ادرار می کنند؟ || دام و پت

به طور کلی، ماهی های آب شیرین زیاد ادرار می کنند! ماهی های آب شیرین دارای مولکول های نمک بیشتری از محیط اطراف خود هستند. آب به طور مداوم از طریق انتشار غیرفعال به داخل بدن آنها حرکت می کند. اگر آب در بدن ماهی بماند، بدن آن ها پف می کند.

این حالت، یک علامت بالینی شایع مربوط به بیماری کلیه و یا آبشش است که به نام “افتادگی” شناخته می شود. خوشبختانه، کلیه ‌ها و آبشش ‌های سالم برای از بین بردن آب اضافی سخت کار می ‌کنند. همین مسئله، منجر به ادرار کردن زیاد در این ماهی ها می‌شود.

اسمز برای ماهی های آب شیرین

سوالی که شاید از خود می پرسید این است که اسمز برای ماهی های آب شیرین به چه معناست؟ آبی که آنها در آن شنا می کنند دارای غلظت کم نمک و داخل بدن ماهی دارای غلظت بالایی از نمک است. اگر نگاهی دوباره به اسمز بیاندازیم، می بینیم که آب می خواهد غلظت آب داخل و خارج ماهی را برابر کند.

این بدان معنی است که آب به طور مداوم از اطراف به داخل بدن ماهی در جریان است تا غلظت آب را در دو طرف پوست برابر کند. ماهی های آب شیرین هیچ کاری نمی توانند برای جلوگیری از این امر انجام دهند. بنابراین باید دوباره از شر آب وارد شده به بدن شان خلاص شوند.

برای خلاص شدن از شر این همه آب، ماهی های آب شیرین تقریباً به صورت دائمی ادرار می کنند. اگر آن ها این کار را نمی کردند، سلول های شان مثل بادکنکی که از آب پر شده است متورم می شد و احتمالاً حتی بدن شان می ترکید. ادرار ماهی های آب شیرین به شدت رقیق شده است. اما حاوی موادی مانند آمونیاک و فسفات است.

شما می توانید فرآیند ادرار در این ماهی ها را با ادرار انسان هایی که آب زیادی می نوشند مقایسه کنید. واضح است که تمام مواد زائد در چنین ادراری به شدت رقیق می شوند. علاوه براین، ادرار پرآب معمولا شفاف است.

ماهی های آب شور چقدر ادرار می کنند؟

آیا ماهی ها ادرار می کنند؟ || دام و پت

درست برعکس ماهی ‌های آب‌ شیرین، ماهی ‌های آب‌ شور در محیطی متراکم‌ تر از بدن خود هستند. بنابراین دائماً سعی می ‌کنند آب را داخل بدن خود نگه دارند. این مسئله باعث می شود که ادرار بسیار کمی داشته باشند و ادرار خود را فوق العاده فیلتر کنند تا آب را در بدن خود نگه دارند.

به طور کلی، بدن ماهی های دریایی در مورد سطح شوری آب محل زندگی خود بسیار حساس هستند. بنابراین حتماً مراقب سطح نمک آکواریوم خود باشید. ماهی های شور، در بین محیط های آب شور و آب شیرین، با داشتن شوری بسیار کم، اما قابل توجه، درست در بین دو گروه قرار می گیرند. بیشتر به سمت ماهی های آب شور متمایل می شوند.

بسیاری از ماهیان آب شور در معرض تغییرات زیادی در مورد شوری آب محیط زندگی خود هستند. بنابراین آنها باید به شدت با فشارهای مختلف خارجی سازگار می باشند. علت بیرون پریدن ماهی از آب چیست؟

آیا باید نگران ادرار کردن ماهی هایی خود باشم؟

به طور کلی، از آن جایی که نمی توانید ادرار کردن ماهی های خود را ببینید، این علامت چیزی نیست که معمولاً در تشخیص های دامپزشکی به دنبال آن باشید. سایر علائم عملکرد کلیه یا آبشش را می توان به راحتی از طریق بیوپسی و معاینه فیزیکی با سونوگرافی ارزیابی کرد.

در ماهی های آب شیرین، وجود آب اضافی بین پوست و فلس می تواند باعث شود که ماهی شما مانند میوه کاج پف کند. این حالت به عنوان “افتادگی” شناخته می شود و یک بیماری واقعی نیست. این حالت فقط نشانه ای از ناراحتی کلیه یا آبشش است که می تواند ناشی از بیماری های مختلف باشد.

محتویات ادرار ماهی ها چیست؟

در حالی که ادرار ماهی عمدتاً از آمونیاک تشکیل شده است. این مولکول تمام چیزی نیست که در ادرار وجود دارد. باتوجه به گونه، آمونیاک در درجه اول از طریق آبشش ها از بدن خارج می شود. ادرار ماهی همچنین شامل اسیدهای آمینه، مقدار کمی اوره و اسیدهای آلی کراتینین و کراتین است.

ادرار ماهی آب شور حاوی مقدار زیادی نمک است، در حالی که ادرار ماهی آب شیرین عمدتاً از آب با مقادیر کمی نمک تشکیل شده است. ماهی های آب شیرین ادرار زیادی تولید می کنند. ماهی های آب شور ادرار بسیار کمتری تولید می کنند و آنچه که آن ها دفع می کنند، کاملاً متمرکز است.

دستگاه ادراری و بیماری کلیه در ماهی ها

آیا ماهی ها ادرار می کنند؟ || دام و پت

ماهی دو کلیه دارد. کلیه سر، ضایعاتی را که از آبشش ها عبور می کنند، فیلتر می کند، در حالی که کلیه خلفی مواد زائد خارج شده از منافذ ادرار را فیلتر می کند. در ماهی های آب شیرین، کلیه ها یون ها را ذخیره کرده و آب را دفع می کنند. در ماهی های آب شور، کلیه ها آب را حفظ می کنند و یون ها را از بین می برند و بیشتر این مواد زائد از آبشش ها خارج می شوند.

به طور کلی، ماهی ها ممکن است از بیماری های مجاری ادراری و کلیوی رنج ببرند که برخی از آنها ناشی از آلودگی با انگل است. اختلال افتادگی کلیه که در ماهی قرمز و سایر گونه های کپور شایع است، توسط یک انگل به نام Sphaerospora auratus ایجاد می شود.

ماهی‌ هایی که به این وضعیت کشنده مبتلا هستند، با از کار افتادن کلیه ‌ها، تورم شکم ناشی از مایعات انباشته شده را بروز می‌ دهند. انگل دیگری به نام Sphaerospora angulata باعث برو بیماری در ماهی کپور می شود که یک بیماری متفاوت در ماهی قرمز و سایر ماهیان کپور است.

در این اختلال، در حالی که شکم نیز متورم می شود. ماهی های کپور ورم چشم را نیز تجربه می کنند. ماهی ها معمولاً در عرض شش ماه پس از بروز علائم می میرند. بیماری پرولیفراتیو کلیه بر ماهی قزل آلا تأثیر می گذارد. ماهی های مبتلا به این بیماری کشنده علاوه بر تورم شکم و چشم، به شدت بی حال و بی حرکت می شوند.

خطرات نگهداری از ماهی زینتی و آکواریومی چیست؟

آیا ادرار ماهی برای انسان و حیوانات خانگی خطرناک است؟

قطعا نه! از آن جایی که ماهی ها در آب زندگی می کنند، ادرار ماهی فوراً رقیق می شود. اگر در منطقه ای شنا کنید که ماهی وجود دارد، آب برای شما 100٪ ایمن خواهد بود. با این حال، ما قویاً توصیه می کنیم که به علل مختلف، آب آکواریوم خود را ننوشید.

اگر گربه یا سگ خانگی شما آب حوض، آکواریوم یا مخزن ماهی های شما را می‌ نوشد، به شرطی که آب شور نباشد. حتی حاوی هیچ گونه داروی دیگری نباشد، حیوان خانگی شما نباید آسیب خاصی ببیند. با این حال بهتر است که جلوی حیوانات خانگی تان را بگیرید.

سخن آخر

اگر از ماهی‌ های خانگی نگهداری می‌کنید، حتما می ‌دانید که آن ها مدفوع می ‌کنند، اما تشخیص اینکه آیا آنها ادرار می ‌کنند یا نه، سخت ‌تر است. با این حال، اگر آکواریوم را به طور منظم تمیز نکنید و بوی آمونیاک را حس نکنید، پاسخ سوال تان را خواهید یافت. به طور کلی، باید بدانید که ماهی‌ها ادرار می‌کنند، اما ماهی ‌های آب شیرین و آب شور به شیوه‌ای متفاوت از این مکانیسم استفاده می‌کنند. ماهی ها اساساً همیشه ادرار می کنند. اگر‌ سوالات بیشتری درباره ادرار کردن در ماهی های خود دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

منبع
https://cafishvet.com/https://animals.mom.comhttps://aquariumgenius.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا