سگ ها

آیا سگ ها می توانند استخوان بخورند؟

آیا سگ ها می توانند استخوان بخورند؟

آیا سگ ها می توانند استخوان بخورند؟ این سوالی است که دامپزشکان در پاسخ به آن مردد هستند. در حالی که برخی از دامپزشکان از مزایای تغذیه ای استخوان ها یاد می کنند، بسیاری دیگر درباره مسائل ایمنی هشدار می دهند. بین سال های 2010 تا 2017، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) گزارش 90 سگ را دریافت کرد که پس از خوردن خوراکی های استخوانی (استخوان های فرآوری شده به عنوان غذای سگ فروخته می شوند) بیمار یا زخمی شده اند.

به طور کلی خوردن استخوان در سگ ها می تواند با علائم بسیار متفاوتی همراه باشد، از جمله:

  • خفگی
  • استفراغ
  • بریدگی دهان
  • انسداد دستگاه گوارش
  • خونریزی مقعدی
  • اسهال و حتی مرگ

البته همیشه بهتر است هنگام تصمیم گیری در مورد تغذیه سگ خود با هر نوع رژیم غذایی استخوانی یا خام، با دامپزشک مشورت کنید. اما برای کمک به شما در جهت یابی این موضوع، ما در این مقاله هر دو طرف بحث در مورد مزایا و خطرات تغذیه با استخوان سگ را بررسی کرده ایم.

فواید تغذیه ای استخوان برای سگ

استخوان ها منبع خوبی از کلسیم و فسفر هستند که هر دو در حمایت از رشد استخوان ها و ماهیچه های قوی نقش موثری دارند. با این حال سگی که از رژیم غذایی کامل و متعادل تغذیه کرده است – مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط انجمن مقامات کنترل خوراک آمریکا (AAFCO) – نیازی به مواد معدنی اضافی ندارد. در حقیقت، مصرف بیش از حد این مواد مغذی می تواند منجر به بروز بیماری و مشکلات دیگری شود. برای مثال، کلسیم بیش از حد می تواند منجر به هیپرکلسمی و اگزالات کلسیم سنگ در ادرار اندام یا نتیجه سنگ های ادراری شود.

در حالی که تغذیه استخوان های گوشتی توله سگ شما شبیه به آنچه که اجدادشان در طبیعت خورده اند طبیعی و مفید به نظر می رسد. به خاطر داشته باشید که سگ ها ده ها هزار سال پیش از گرگ ها جدا شده اند و نیازهای غذایی آنها نیز متفاوت شده است.

به گفته بولن، “فقط به این دلیل که گرگ ها استخوان می خورند به این معنی نیست که حیوانات خانگی ما باید این کار را انجام دهند.او می گوید، گرگ ها استخوان می خورند زیرا گزینه های غذایی کمتری دارند.

فواید استخوانی برای سگ ها از نظر دندانپزشکی

آیا سگ ها می توانند استخوان بخورند؟ | دام و پت

استخوان ها می توانند سلامت دندان ها را تامین کرده و میل طبیعی سگ به جویدن را برآورده کنند. استخوان های مناسب اندازه سگ و شیوه جویدن، برای سگ ها عالی است.

در تحقیقی که در مجله دامپزشکی استرالیا منتشر شد، نشان داد سگ هایی که از استخوان های خام گاو تغذیه می کردند، تا 87.8 درصد از جرم دندان آنها کاسته شده بودند. با این حال، به گفته دامپزشکان مخالف مصرف استخوان توسط سگ، مصرف استخوان ها می تواند منجر به شکستگی دندان و همچنین آسیب های دیگر مانند پارگی لثه و خفگی شود. از آنجا که سگ ها به راحتی استخوان ها را هضم نمی کنند. خوردن آنها می تواند منجر به انسداد روده کوچک شود.

اگرچه محققان هیچ شواهدی مبنی بر شکستگی دندان، انسداد دستگاه گوارش یا تکه های استخوان بین دندان های بیگل پیدا نکردند. اما آنها گزارش کردند که استخوان به قطعات کوچکتر کاهش یافته و در برخی موارد به طور کامل خورده شده است.

 آیا بین استخوان های خرد و آسیاب شده تفاوتی وجود دارد؟

بولن می گوید، استخوان های خرد شده می توانند خطر انسداد و بریدگی را کاهش دهند. به شرطی که استخوان های خرد شده آنقدر کوچک باشند که دستگاه گوارش را مسدود نکنند. با این حال، بین استخوان های آسیاب شده و استخوان های خرد شده به تکه های کوچک تفاوت وجود دارد. بولن می افزاید: “اگر استخوان ها به قطعات کوچکتر تجزیه شوند، ممکن است خطر انسداد و سوراخ شدن دستگاه گوارش وجود داشته باشد، که یک خطر جدی است.”

 آیا سگ ها می توانند استخوان بخورند؟

آیا سگ ها می توانند استخوان بخورند؟ | دام و پت

تعدادی از دامپزشکان معتقدند خطرات خوردن استخوان بیشتر از فواید سگ است. به عنوان یک قاعده کلی، استخوان های مغز بزرگ (که به استخوان پا نیز معروف است) توصیه می شود. زیرا احتمال تجزیه و تکه تکه شدن آنها کمتر بوده و خطر خفگی در سگ کاهش می یابد.

برخی از محبوب ترین انواع استخوان ها، عبارتند از:

استخوان های مرغ

استخوان های مغز مرغ کوچک هستند و خطر انسداد را افزایش می دهد. استخوان های مرغ پخته شده می توانند خرد شوند و به دستگاه گوارش آسیب برساند و هرگز نباید تغذیه شوند. تغذیه استخوان های مرغ خام نیز خطراتی را به دنبال دارد. بنابراین، هرگز نباید استخوان های مرغ را به سگ ها داد. اگر سگ شما به نوعی استخوان مرغ یا هر نوع استخوان دیگری را بلعیده است. مراقب علائم یا نشانه هایی باشید که می تواند نشان دهنده یک خطر احتمالی باشد.

استخوان دنده

استخوان دنده بزرگتر از استخوان مرغ است. اما برای سگ ها توصیه نمی شود. استخوان دنده به احتمال زیاد می توانند خرد شوند و باعث خفگی شوند. استخوان دنده همچنین حاوی مقدار زیادی چربی اشباع شده برای سگ هستند. حتی سگ ها را در معرض خطر پانکراتیت قرار می دهد. استخوان های دنده نیز یکی از متخلفانی است که در گزارش FDA در مورد صدمات و بیماری هایی که سگ ها از غذاهای خاص استخوان خوردند رنج می برد.

استخوان ژامبون

استخوان ژامبون توصیه نمی شود زیرا استخوان های ژامبون نیز برای نیازهای غذایی سگ بسیار چرب هستند. آنها همچنین در گزارش FDA به عنوان دسته ای از غذاهای استخوانی که باعث آسیب یا بیماری برای سگ ها شده اند، ذکر شده اند.

استخوان بوقلمون

استخوان مغز بوقلمون بزرگتر از استخوان مرغ است. بسیاری از مردم استخوان بوقلمون را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خام تغذیه می کنند. اما مهم است که بدانیم آنها می توانند باعث خفگی و انسداد شوند. همچنین جلوگیری از آلودگی و آگاهی از خطرات (مانند مرغ یا هر استخوان) بسیار مهم است.

استخوان استیک

مزیت استخوان های استیک خام این است که آنها سخت تر از انواع دیگر استخوان های حیوانات هستند. بنابراین احتمال خرد شدن آنها کمتر از مثلاً استخوان مغز مرغ یا بوقلمون است. استخوان استیک به دلیل اندازه و خطر خفگی و انسداد توصیه نمی شود. دلیل دیگری که اجازه نمی دهد سگ ها استخوان استیک بخورند. خطر التهاب لوزالمعده به دلیل چربی زیاد است.

استخوان بره

استخوان بره در صورتی برای سگ شما مناسب است که اندازه آن بزرگتر از پوزه سگ باشد.

استخوان گوشت خوک

دامپزشکان توصیه می کنند به سگ ها، گوشت خوک ندهید زیرا احتمال آسیب دیدگی بیشتر است. به طور کلی که استخوان های خوک شکسته می شوند و خطر انسداد را ایجاد می کنند. استخوان ران خوک در لیست درمان های استخوانی FDA که باعث ایجاد آسیب یا بیماری برای سگ ها شده است، وجود دارد.

آیا سگ می تواند استخوان خام بخورد؟

آیا سگ ها می توانند استخوان بخورند؟ | دام و پت

مهمترین خطر مرتبط با استخوان های خام (یا هرگونه رژیم غذایی خام برای سگ)، احتمال آلودگی باکتریایی است. انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا از تغذیه گربه ها و سگها با هرگونه گوشتی که برای از بین بردن عوامل بیماری زا پخته نشده است، خودداری می کند. استخوان های خام به طور قابل ملاحظه ای در خطر نگهداری باکتری ها و انگل ها از جمله E. coli، Salmonella، Listeria و Campylobacter هستند. آلودگی باکتریایی می تواند باعث استفراغ و اسهال در سگ ها شود. حتی برای حیواناتی که سیستم ایمنی آنها کاهش یافته است خطرناک است.

استخوان پخته

پخت و پز، باکتری های بالقوه مضر را از بین می برد. بنابراین از این نظر، استخوان پخته بر استخوان های خام ترجیح داده می شوند. با این حال، در پخت و پز استخوان ها نرم و تجزیه می شوند. این امر خطر انسداد دستگاه گوارش و یا سوراخ شدن ناشی از ترک خوردگی تکه های استخوان را افزایش می دهد.

نکات ایمنی استخوان برای صاحبان سگ

اگر می خواهید سگ خود را گاهی اوقات با استخوان تغذیه کنید، در اینجا چند دستورالعمل مورد تأیید دامپزشک برای کمک به شما در انجام این کار ایمن آمده است.

با دامپزشک خود مشورت کنید.

دامپزشک شما سابقه پزشکی سگ را می داند و می تواند به بهترین وجه تشخیص دهد که آیا استخوان ها برای سلامت آنها مفید هستند یا خیر. به عنوان مثال، سگ هایی که دارای مشکلات سیستم ایمنی هستند یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند نباید استخوان بخورند یا برای سگهایی که بیماری های دیگری مانند IBD (بیماری التهابی روده) دارند، استخوان توصیه نمی شود.

با یک متخصص تغذیه دامپزشکی مشورت کنید.

با یک متخصص دامپزشک در زمینه تغذیه حیوانات خانگی مشورت کنید. ووتن می گوید: “اگر فردی می خواهد از استخوان های خام در رژیم غذایی حیوان خانگی خود استفاده کند، توصیه می کنم با یک متخصص تغذیه دامپزشکی دارای مجوز برای تهیه رژیم غذایی همکاری کند.”

همیشه جویدن سگ را زیر نظر بگیرید.

حیوانات هنگام جویدن هر جسمی همیشه باید تحت نظارت باشند. اگر استخوان (یا اسباب بازی، یا هر چیزی که ممکن است باشد) بشکند، نباید اجازه داد حیوان خانگی آن را مصرف کند و باید آن را دور بیندازید. برخی از سگها بسیار وسواسی هستند و با جویدن زیاد و جویدن تکه های استخوان دندان های خود را خرد می کنند. بنابراین برای آن سگها، به طور کامل از دادن استخوان ها اجتناب کنید یا فقط برای مدت کوتاهی با نظارت برای سگ ها استخوان فراهم کنید.

بدانید چه موقع باید مصرف آن را افزایش دهید.

به طور کلی، ایده خوبی است که هر مورد جویدنی را که به حیوان خانگی خود پیشنهاد می دهید، اندازه بندی کنید. یک سگ به هنگام خوردن استخوان نباید بتواند فک خود را دور خود بچرخاند، بلکه باید از پهلو آن را بچرخاند.

به خاطر داشته باشید که حتی سگ های بزرگتر نیز در اثر خوردن نادرست استخوان ها آسیب می بینند. بنابراین با دامپزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود آیا سگ شما قادر به خوردن استخوان است یا خیر.

استخوان ها را به درستی آماده کنید.

از سرو استخوان های پخته خودداری کنید، زیرا به راحتی می توانند تکه تکه شده و از هم جدا شوند. شما همچنین هرگز نباید به سگ خود استخوان های یخ زده بدهید. این کار استخوان را بسیار سخت می کند و خطر شکستگی دندان را به همراه دارد.

استخوان ها را می توان با گوشت خرد کرد، به شرط آنکه کوچک شوند و تکه های تیز نداشته باشند. این از نظر خفگی و جویدن ایمن تر است، اما برخی از مزایا مانند مزایای رفتاری و تمیز کردن دندان ها را از دست می دهد.

جایگزین های استخوان برای سگ

آیا سگ ها می توانند استخوان بخورند؟ | دام و پت

محصولات دیگر – مانند شاخ و گوش خوک – در بازار وجود دارد، اما بولن توصیه می کند که از جایگزین جویدن حیوانات خودداری کنید. آنها می توانند به طور بالقوه آلوده باشند و کالری اضافی زیادی داشته باشند، که باعث چاقی می شود و منجر به رژیم نامتعادل می شود.

بولن می گوید، یک اسباب بازی جویدنی با دوام جایگزینی عالی برای استخوان حیوانات است. با دامپزشک صحبت کنید، زیرا آنها احتمالاً اسباب بازی های جویدنی ایمن داشته باشند.

اگرچه نیاز سگ شما به جویدن را برطرف نمی کند، اما آب گوشت استخوان یکی دیگر از گزینه های سالم است که باید مورد توجه قرار گیرد. آب گوشت استخوان ممکن است گزینه ایمن تری برای استخوان ها باشند. مزایای احتمالی آبگوشت استخوان برای سگ ها شامل بهبود سلامت مفاصل، حمایت ایمنی، منبع خوب مواد معدنی ضروری و حمایت از سلامت دستگاه گوارش است.

مثل همیشه، از دامپزشک خود بپرسید که آیا هر کدام از این گزینه ها برای سگ شما مناسب است یا خیر. شکی نیست که توله سگ شما هر از گاهی مستحق یک درمان است. دانستن همه حقایق و مشورت با یک متخصص معتمد این اطمینان را به شما می دهد که می توانید بهترین تصمیم را برای حیوان خانگی خود بگیرید.

منبع:

 https://www.greatpetcare.com/dog-nutrition/can-dogs-eat-bones

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا