حیوانات خانگی کوچک

آیا عادت ماهیانه در خوکچه هندی وجود دارد؟

خوکچه هندی نوعی پستاندار است که به آن خوک گینه نیز گفته می شود. خوکچه های هندی به عنوان حیوانات خانگی بسیار محبوب هستند. این جوندگان نوزادان خود را با شیر غدد پستانی تغذیه می کنند. دوره قاعدگی در پستانداران با نام دوره فحلی شناخته می شود.عادت ماهیانه در خوکچه های هندی با سایر حیوانات متفاوت است. خوکچه های هندی برخلاف انسان‌ها و خفاش ها سیکل قاعدگی و خونریزی ندارند.

خوکچه هندی ماده مانند هر پستاندار ماده دیگری رحم دارد. بر خلاف بسیاری دیگر از پستانداران در عادت ماهیانه در خوکچه های هندی دیده نمی شود. بنابراین خونریزی در عادت ماهیانه در خوکچه های هندی به هیچ وجه طبیعی نیست. اگر خوکچه هندی شما دچار خونریزی شد، باید حیوان خانگی خود را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید. این خونریزی می تواند نشان دهنده ابتلا خوکچه هندی شما به بیماری های مختلف باشد.

تولید مثل خوکچه های هندی

خوکچه هندی ماده در فصل بهار زایمان می کند. نوزادان خوکچه هندی در هنگام تولد جثه بزرگی دارند. این حیوانات خانگی در سن یک ماهگی یا به عبارتی هفته چهارم پس از تولد می توانند به راحتی جفت گیری و تولید مثل کنند. اما با این حال خوکچه های هندی نر دیرتر از ماده ها به سن بلوغ می رسند. خوکچه های نر تقریبا در دو ماهگی آمادگی لازم برای جفت گیری را پیدا می کنند. دوره بارداری خوکچه های هندی طولانی بوده و به طور میانگین به 60 الی72 روز می رسد.

نوزادان خوکچه هندی با دندان و پنجه کامل متولد می شوند و بلافاصله پس از تولد شروع به حرکت می کنند. نوزاد خوکچه هندی تقریبا رشد یافته است، و خیلی زود می تواند همزمان با خوردن شیر شروع به خوردن غذای جامد کند. خوکچه های هندی در هر زایمان معمولا صاحب 4 نوزاد می شوند. خوکچه های هندی ماده فقط دارای دو پستان هستند. به همین علت تعدادی از نوزادان خوکچه های هندی به دلیل نخوردن شیر و غذای کافی مدت کوتاهی پس از زایمان از دنیا می روند.

عادت ماهیانه در خوکچه های هندی

آیا عادت ماهیانه در خوکچه هندی وجود دارد؟ || دام و پت

طول دوره فحلی در خوکچه های هندی در حدود 16 روز است که در طی این مدت خوکچه هندی ماده برای باروری آماده می شود. تخمک‌گذاری معمولاً در طول شب رخ می دهد. این حیوانات کوچک خانگی معمولاً 3 تا 4 بار در سال دوره فحلی دارند. خوکچه هندی ماده در طول 16 روز چرخه فحلی به حیوان نر اجازه آمیزش و جفت گیری می دهد. دوره فحلی در خوکچه های هندی برخلاف چرخه قاعدگی در انسان ها هیچ گونه خونریزی ندارد. اما با این حال دوره فحلی در خوکچه های هندی به طور منظم و خود به خود رخ می دهد.

چرخه فحلی یا چرخه قاعدگی در پستانداران متفاوت است. حتی گونه های نزدیک به هم حیوانات نیز دارای چرخه های فحلی و همچنین روش های جفت گیری متفاوتی هستند. به عنوان مثال، خوکچه های هندی کوهستانی یک سیستم جفت گیری چندجنسی طولانی مدت دارند که در آن یک نر از چندین ماده در برابر نرهای دیگر محافظت می کند. در حالیکه خوکچه های هندی اهلی دارای چرخه جفت گیری فصلی نیستند.

مراحل چرخه فحلی پستانداران

پرواستروس به مرحله ای گفته می شود که در آن آندومتر و فولیکول های تخمدان شروع به رشد می کنند. در این دوره پستانداران ماده مانند سگ که دارای سیکل یا پریود هستند، خونریزی یا ترشح صورتی رنگ را تجربه می کنند.

در دوره فحلی خوکچه های هندی ماده برای آمیزش با خوکچه های نر پذیرش بیشتری دارند. ماده ها در این مرحله فقط فرمون ترشح می کنند. متستروس مرحله ای است که در آن جسم زرد تشکیل می شود و جفت گیری وجود ندارد. در مرحله دی استروس که پایان چرخه فحلی است، غلظت استروژن کاهش پیدا کرده و مقدار پروژسترون خون افزایش می یابد.

شایع ترین علل مرگ ناگهانی خوکچه هندی  چیست؟

چرا برخی از پستانداران ماده دچار قاعدگی می شوند؟

آیا عادت ماهیانه در خوکچه هندی وجود دارد؟ || دام و پت

برخی از پستانداران ماده مانند انسان جفت هموکوریال دارند. این نوع جفت امکان تولد فرزندان کمتر را با شانس بیشتر برای زنده ماندن فراهم می‌کند. یکی دیگر از مزیت های جفت هموکوریال این است که به جنین امکان دسترسی مستقیم به خون مادر را می‌دهد. آندومتر یا دیواره رحم در این پستانداران تکامل یافته و ضخیم و سخت است. به همین علت آندومتر به جنین ضعیف اجازه لانه گزینی در جفت را نمی دهد. بنابراین اگر بعد از تخمک گذاری جنین ضعیف بوده یا دارای مشکلی باشد لایه داخلی آندومتر از رحم جدا می شود. به این ترتیب خونریزی پریود به یک استراتژی تکامل برای تناسب با جفت هموکوریال تبدیل شده است.

در پستانداران با سیکل فحلی، در صورت ناموفق بودن لقاح، اندومتر جذب بدن می شود. حیواناتی مانند سگ دارای جفت هموکوریال و خونریزی هستند که معادل سیکل قاعدگی در انسان است. اما مراحل قاعدگی این حیوانات از سیکل معمولی فحلی پیروی می کند و به طور منظم ماهی یک بار نیست، بلکه دو تا چهار بار در سال رخ می دهد.

خوکچه هندی ماده دارای چرخه فحلی است. با این حال، این حیوانات چرخه قاعدگی خونریزی یا پریود را تجربه نمی کنند. خوکچه های هندی در طول چرخه فحلی قدرت باروری بالایی دارند. تخمک گذاری در طول این دوره انجام می شود. این نوع چرخه فحلی برای اکثر پستانداران معمول است.

چرا خوکچه هندی شما آب زیاد می خورد؟

خونریزی رحم در خوکچه های هندی نشانه چیست؟

ممکن است خوکچه هندی شما دچار خونریزی از رحم شود. خونریزی از رحم در خوکچه های هندی طبیعی نیست. بنابراین خونریزی رحم می تواند نشان دهنده مشکل جدی در تخمدان ها، رحم یا حتی مثانه این حیوان خانگی باشد. عفونت ها، تومورها و سنگ های ادراری مانند سنگ مثانه برخی از عواملی هستند که می توانند باعث خونریزی رحمی در خوکچه های هندی ماده شوند. برخی از مهمترین علل خونریزی رحمی در خوکچه های هندی عبارت است از:

پیومترا یا عفونت رحم

خوکچه‌های هندی ممکن است مانند سگ‌ها و گربه‌ها به پیومتر یا عفونت باکتریایی رحم مبتلا شوند. در این بیماری ترشح هورمون پروژسترون به شدت افزایش پیدا می کند. در نتیجه دیواره رحم بسیار ضخیم شده و به تدریج بسته می شود. میکروب ها در داخل فضای بسته رحم شروع به تکثیر می کنند و داخل رحم پر از چرک و خون می شود.

از طرفی دیگر دهانه رحم کاملا بسته است و چرک و خون نمی تواند از بدن خارج شود. در نهایت عفونت به جای خارج شدن از بدن به جریان خون راه پیدا می کند. آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت شدید در خوکچه های هندی چندان موثر نیستند، بنابراین جراحی اورژانسی برای عقیم کردن خوکچه هندی تنها راه درمان است.

ابتلا به سنگ های مثانه

آیا عادت ماهیانه در خوکچه هندی وجود دارد؟ || دام و پت

یکی دیگر از دلایل خونریزی در خوکچه های هندی ابتلا به سنگ های مثانه است. سنگ‌های مثانه زمانی ایجاد می‌شوند که کریستال‌های میکروسکوپی در مثانه به هم بچسبند و تشکیل سنگ بدهند. این کریستال ها از تغییرات pH ادرار تشکیل می شوند. بررسی ها نشان می دهد که رژیم غذایی سرشار از کلسیم نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد سنگ های مثانه در خوکچه های هندی است. دامپزشک با انجام آزمایش های لازم علت خونریزی خوکچه خانگی شما را تشخیص می دهد. در صورت ابتلا حیوان خانگی شما به سنگ مثانه، برای سنگ های بسیار بزرگ که نمی توانند از مجرای ادرار عبور کنند جراحی تنها راه حل موثر است.

عفونت مجاری ادراری

عفونت در دستگاه ادراری (UTI) و سیستیت (التهاب مثانه) می‌تواند باعث می شود که خون به جریان ادرار راه پیدا کند. در ظاهر به نظر می رسد که این خون از رحم خارج می شود، اما در واقع این خون در ادرار است. اگر خوکچه خانگی شما روی سطحی غیر قابل نفوذ مانند سرامیک کف آشپزخانه ادرار کرد، با استفاده از یک سرنگ ادرار را جمع آوری کنید و برای آزمایش به دامپزشکی ببرید. دامپزشک ادرار را از نظر عفونت آزمایش می کند. نتایج آزمایش نشان می دهد که خوکچه هندی شما عفونت ادراری یا سیستیت دارد.

تومورها

رشد توده یا تومور، خواه سرطانی یا غیر، در هر قسمتی از دستگاه تناسلی یا دستگاه ادراری خوکچه هندی می تواند باعث دفع خون در این حیوان خانگی شود. رشد توده در اغلب موارد با خونریزی همراه است. خوکچه های هندی نیز درست مانند بسیاری دیگر از حیوانات گاهی به تومورهای رحمی مبتلا می شوند. رشد تومور در هر ناحیه از بدن حیوان فقط با عمل جراحی قابل درمان است.

مشکلات جراحی در خوکچه های هندی

به طور کلی هر عمل جراحی با ریسک و خطراتی همراه است. خوکچه‌های هندی خیلی راحت دچار استرس می شوند. باز نگه داشتن راه هوایی در خوکچه های هندی بسیار دشوار است. بنابراین همیشه خطرات جراحی را در نظر داشته باشید و در صورت نیاز به یک دامپزشک با تجربه مراجعه کنید. در صورت ضروری بودن عمل جراحی می توانید خوکچه هندی خود را با دیگر خوکچه هندی به بیمارستان ببرید. این کار به حفظ آرامش حیوان خانگی شما کمک می کند.

اقدامات پیشگیرانه

برای پیشگیری از خطر ابتلای خوکچه هندی به تومور یا عفونت رحمی، خوکچه خانگی خود را در حدود 4 تا 12 ماهگی عقیم کنید.

استفاده از یک رژیم غذایی متعادل در پیشگیری از ابتلا به سنگ های ادراری بسیار مفید است. بنابراین خوکچه هندی خود را با سبزیجات تازه، یونجه، مایعات کافی و ویتامین C تغذیه کنید.

همانگونه که گفته شد چرخه فحلی در خوکچه های هندی ماده بدون خونریزی است. اما با این وجود تخمک گذاری و چرخه فحلی در این حیوانات طبق زمانبندی منظم تقریبا هر 4 ماه یکبار رخ می دهد. بنابراین مشاهده هر گونه خونریزی در خوکچه های هندی ماده نشان دهنده ابتلا این حیوانات به بیماری است و باید برای درمان حیوان خانگی خود از دامپزشک کمک بگیرید.

منبع
https://www.thesprucepets.comhttps://a-z-animals.com

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

  1. سلام وقتتون بخیر
    خوکچه ماده من یکمی ضعیفه دوماه پیش زایمان کرده برا همین از نر جداش کردم اما دوهفته پیش متوجه شدم نر رفته تو قفسش و گویا جفت خوردن.. بعد دوهفته دیروز دیدم خوکچم خونریزی کرده خیلی زیاد همونقدری ک موقع زایمان ازشون میره..جاشو تمیز کردم و تا امروز خبری از خون نبود اما الان باز همراه ادرارش کمی خون هست ممکنه حالت سقط داشته باشه طی پونزده روز بخاطر ضعیف بودن خودش؟؟؟اب و غذاشو میخوره و بی حالم نیست دسترسی ب دامپزشک ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید??

  2. سلام خوکچه من خون ریزی داره نرش بهش نزدیک میشه نر رو میزنه غذاش رو میخوره منتها همش عصبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا