حیوانات خانگی کوچک

آیا خرگوش کرونا می گیرد؟

COVID-19 و خرگوش ها چه ارتباطی به همدیگر دارند؟

آیا خرگوش کرونا می گیرد؟ علائم ابتلا خرگوش به کروناویروس چیست؟ در صورت ابتلا این حیوان دست آموز به کووید چه اقدامانی باید انجام دهیم؟ اینها برخی از سوالات رایج افرادی هستند از خرگوش ها به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می کنند. به طور کلی، سازمان بهداشت جهانی در حال تحقیق درباره منشاء ویروس کرونا موسوم به COVID-19 است. تصور می شود که COVID-19 احتمالاً از خفاش ها سرچشمه گرفته، به یک حیوان حد واسط و سپس به افراد انسانی منتقل شده است. هنوز به صورت دقیق مشخص نیست که چه گونه هایی ممکن است اولین موارد این ویروس را به انسان منتقل کرده باشند.

تا به امروز، در جهان هیچ مورد مستند و شناخته شده ای از خرگوش هایی که به طور طبیعی به COVID-19 آلوده شده باشند، وحشی یا خانگی، ثبت نشده است.

مطالعه ای در آگوست 2020 با عنوان ” حساسیت خرگوش ها به SARS-CoV-2 ” در مجله Emerging Microbes & Infections منتشر شد. در این مطالعه حساسیت خرگوش ها به COVID-19 مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه، 12 خرگوش در آزمایشگاه تحقیقاتی عمداً در معرض تلقیح با دوز زیادی از COVID-19 که در سوراخ های بینی آنها وارد شد، قرار گرفتند.

هیچ یک از خرگوش ها بیمار نشدند و هیچ نشانه ای از عفونت بروز ندادند (بدون علامت بودند)، اما تست سواب از بینی، گلو و راست روده آنها برای جست و جو و وجود مواد ژنتیکی COVID-19 (RNA) مثبت بود و تغییراتی در ریه های برخی از آن ها ایجاد شد.

آیا خرگوش ها باعث آلودگی انسان به کرونا می شوند؟

بررسی ها نشان داد که در شرایط تجربی، خرگوش ها می توانند ویروس COVID-19 زنده و عفونی را از بینی یا گلو خود به محیط بیرون خارج کنند که از نظر تئوری، این اتفاق می تواند افراد یا حیوانات دیگر را آلوده کند. با این حال، در حال حاضر هیچ مورد شناخته شده ای وجود ندارد که طی آن، این اتفاق افتاده باشد. پس خرگوش باعث آلودگی انسان ها نمی شود.

محققان خاطرنشان کردند که انتقال COVID-19 به راسو منجر به انتشار این ویروس بین حیوانات خانگی و نهایتا سرایت آن به انسان می شود. به همین دلیل است که کشتار دسته جمعی راسو باعث محدود شدن شیوع این ویروس می شود.

مطالعه دیگری در ژانویه 2021 خرگوش های وحشی آمریکای شمالی و حساسیت آن ها به COVID-19 را همراه با 6 گونه جوندگان رایج خانگی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. موش های گوزن، موش های خانگی صید شده وحشی، سنجاب های روباهی، سنجاب های زمینی و… ، از جمله جانداران مورد مطالعه بودند.

راکون ها نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند. این حیوانات در بسیاری از مناطق ایالات متحده وجود دارند، بسیاری از آنها اغلب با انسان و محل زندگی انسان ها تماس نزدیک دارند و برخی از آن ها حیوانات بسیار اجتماعی هستند. بنابراین احتمال انتقال عوامل بیماری زا را در بین اعضای گونه خود، افزایش می دهد.

کدام نژاد خرگوش ها مستعد ابتلا به کرونا هستند؟

آیا خرگوش کرونا می گیرد؟ | دام و پت

محققان دریافتند که 33 درصد از گونه هایی که مورد ارزیابی قرار گرفتند، مستعد ابتلا به عفونت COVID-19 هستند و می توانند ویروس های عفونی را از بدن خود دفع کنند. مشخص شد که خرگوش های دم پنبه ای وحشی مستعد ابتلا به COVID-19 نیستند. در این مطالعه، خرگوش های دم پنبه ای ویروس را دفع نکرده و هیچ آنتی بادی در بدن آن ها، تشخیص داده نشد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اتانازی حیواناتی را که پاسخ تست COVID-19 آن ها مثبت است، توصیه نمی کند. این مرکز می گوید در حال حاضر خطر انتقال بیماری از حیوانات مبتلا به سایر انسان ها کم است. هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد COVID-19 از پوست، خز یا موی حیوانات به افراد انسانی منتقل می‌ شود.

مواردی از ابتلا سگ‌ و گربه های خانگی‌ به بیماری کووید ۱۹ گزارش شده است. ولی تا به امروز، هیچ خرگوش خانگی در سراسر جهان، آزمایش COVID-19 مثبت نداشته است.

اطلاعات بیشتری در مورد آیا گربه ها به کرونا می شوند، کسب کنید.

COVID-19 در حیوانات خانگی و سایر حیوانات

امروزه می دانیم که عفونت COVID-19 بیشتر از انسان آلوده به انسان سالم منتقل می شود، اما مواردی از ابتلا به این ویروس در حیوانات نیز تایید شده است.

در سطح جهان، 354 حیوان مبتلا به کووید ۱۹، از 27 کشور جهان (تا 14 ژوئن 2021) ثبت شده است. در ایالات متحده، 214 حیوان کووید مثبت تایید شده در 28 ایالت وجود دارد (تا 7 ژوئن 2021). از 214 حیوان مثبت تایید شده، 94 عدد گربه و 85 قلاده سگ بودند.

سایر گونه های آسیب دیده  از این بیماری شامل ببر، شیر، پلنگ برفی و سایر حیوانات باغ وحش ها، آکواریوم ها یا پناهگاه های حیوانات بود. برخی از حیوانات مبتلا به کووید، علائم عفونت با این ویروس را نشان ندادند. در حیوانات خانگی که علائم بیماری را نشان دادند، در اکثر موارد، بیماری خفیف بود.

مراقبت از خرگوش در زمان شیوع COVID-19

آیا خرگوش کرونا می گیرد؟ | دام و پت

در دوران شیوع بیماری کرونا، قرنطینه های سخت گیرانه ای از طرف دولت ها‌ برقرار شده است. به این معنی که شما باید همه یا اکثر اوقات روز را در خانه تان سپری کنید. در چنین شرایطی، اگر‌ صاحب یک حیوان خانگی هستید، مسئولیت شما دو چندان خواهد شد. در ادامه مقاله، راهنمای کلی درباره نگه داری از یک خرگوش در شرایط کرونایی آورده شده است.

شناخت ویژگی های خرگوش

خرگوش ها حیوانات اجتماعی هستند و معمولاً دوست دارند چند ساعت در طول روز استراحت کنند. این حیوانات دوست داشتنی، صبح ها و عصرها فعال تر و پر انرژی تر می شوند. خرگوش ها تمایل دارند که فعالیت های خود را فقط در یک یا دو مکان انجام دهند و به طور غریزی در خانه ای احساس راحتی می کنند که شبیه تونل یا حفره تاریک باشد.

صداهای خرگوش

بسیاری از مردم فکر می کنند خرگوش ها تقریباً ساکت هستند، اما وقتی وقت خود را با یکی از آنها می گذرانید متوجه می شوید که اینطور نیست. در این قسمت از مقاله، لیستی از صداهایی است که معمولاً خرگوش ها ایجاد می کنند، ذکر شده است:

دندان قروچه ملایم. شبیه به صدای جیغ زدن گربه است. در صورت بروز این رفتار، یک خرگوش احساس رضایت و خوشحالی خواهد کرد.

دندان قروچه با صدای بلند و پوزخند زدن. با بروز این رفتار، ممکن است خرگوش خانگی شما درد داشته باشد و باید فوراً به دنبال مشورت با یک دامپزشک باشید.

غر زدن، غرغر کردن. خرگوش ها ممکن است هنگام خوشحالی یا جلب توجه همسر یا صاحب خود صدای ملایمی مانند این صداها ایجاد کنند.

ضربه زدن با پای عقب. خرگوش ها اگر احساس کنند در خطر هستند پای عقب خود را به زمین می زنند. برخی نیز ممکن است در صورت احساس عصبانیت یا صرفاً جلب توجه، این کار را انجام دهند!

صدای جیغ بلند. بروز این صدا، یعنی‌ خرگوش خانگی شما در خطر شدید است.

غذا دادن به خرگوش در دوران کرونا

آیا خرگوش کرونا می گیرد؟ | دام و پت

خرگوش ها زمان زیادی را برای غذا خوردن صرف می کنند  و باید 24 ساعت شبانه روز به یونجه تازه و‌ با کیفیت دسترسی داشته باشند. دندان های پیش خرگوش ها در طول زندگی شان، به رشد خود ادامه می دهند. بنابراین خوردن مرتب یونجه باعث می  شود اندازه دندان های آن ها کنترل شوند.

توصیه می شود یونجه خرگوش تان را در انبار مخصوص و معمولاً  در کنار محل زندگی خرگوش قرار دهید. این کار یونجه را تمیز و دست نخورده نگه می دارد و خرگوش ها را تشویق می کند تا بیشتر از آن بخورند.

رژیم غذایی خرگوش معمولاً شامل غذاهای آماده، یونجه و غذاهای تازه است. ابهامات  زیادی در مورد تعداد وعده های روزانه خرگوش خانگی وجود دارد، اما به طور کلی، نیاز تقریبی خرگوش به غذا، در حدود 25 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن است.

خرگوش ها از غذاهای تازه شامل سبزیجات، سبزیجات و میوه ها لذت خواهند برد. اما این غذاها نباید به مقدار زیاد به خرگوش داده شوند. یک مشت از گیاهان و سبزیجات برای تغذیه خرگوش شما در روز کافی است. همچنین مصرف فقط حدود 2 قاشق غذاخوری میوه به دلیل داشتن قند توصیه می شود. همه مواد غذایی مانده در قفس باید دور ریخته شده و هر 24 ساعت یکبار تعویض شوند. یک خرگوش خانگی باید دائما به یک‌ منبع آب شیرین‌ دسترسی داشته باشد.

اطلاعات بیشتری در مورد بهترین رژیم غذایی برای خرگوش ها کسب کنید.

تمیز و سالم نگه داشتن خرگوش ها در دوران کرونا

خرگوش ها تمایل دارند بخش هایی از خانه را به عنوان محلی برای انجام کارهایشان انتخاب کنند. به همین دلیل ضروری است که یک ظرف بستر مناسب برای دفع مدفوع و ادرار آن‌ مهیا کنید. همچنین، ظرف بستر باید از مواد و کف پوش های مناسبی پوشیده شود.

توصیه می شود محل ظرف بستر خرگوش خانگی تان را تا حد ممکن تمیز کنید. خرگوش ها می توانند تا 300 بار در روز مدفوع کنند. البته خرگوش ها اغلب ادرار می کنند. ملافه های کثیف که برای مدت طولانی باقی می مانند می توانند منجر به بروز عوارضی در سلامتی خرگوش، مانند سوزش ادرار شوند.

دست زدن به خرگوش در دوران کرونا

آیا خرگوش کرونا می گیرد؟ | دام و پت

خرگوش ها تمایل ندارند که آن ها را خیلی محکم در آغوش بگیرید، زیرا غریزه طبیعی آنها این است که آزادانه از خطرات محیطی فرار کنند. اگر مجبورید یک خرگوش را جابجا کنید و نمی توانید آنها را با استفاده از طعمه ای مانند یک غذا به منطقه مورد نظرتان ببرید، باید به صورت اصولی این حیوان خانگی را جا به جا کنید.

اول از همه آرام باشید! اگر عصبی و مضطرب هستید، خرگوش این را احساس کرده و بلافاصله احساس ناامنی می کند. به هیچ عنوان خرگوش خانگی تان را تعقیب نکنید. قبل از برداشتن چند دقیقه سعی کنید آن ها را با یک نوازش خوب آرام کنید. نکته اصلی این است که خرگوش خانگی‌ تان را در یک حرکت  و به صورت صاف بردارید.

دست خود را در زیر و پشت پای جلویی حیوان قرار دهید و از دست دیگر خود برای حمایت از قسمت پایینی حیوان استفاده کنید. وزن خرگوش را در جلو و عقب به طور مساوی از زمین بلند کنید.  خرگوش را به سینه خود بچسبانید و با دست تان زیر دم و پشت آن ها را محکم بگیرید.

اگر خرگوش خانگی تان با عصبانیت شروع به مبارزه و مخالفت کرد، برای کاهش ارتفاع خرگوش از زمین، به زانو بنشینید و فشار نگهدارنده خرگوش را به آرامی کم کنید تا بتواند به دامان شما بخورد و سپس با خیال راحت به زمین بپرد. این کار باعث کاهش آسیب به شما و خرگوش می شود.

چگونه تشخیص دهیم که خرگوش بیمار است؟

خرگوش ها در طبیعت به عنوان حیوانات طعمه سعی می کنند بیماری و درد خود را پنهان کنند تا خطر هدف قرار گرفتن توسط شکارچیان را کاهش دهند. خرگوش های خانگی نیز دارای این غریزه هستند، بنابراین تشخیص اینکه خرگوش چه زمانی نیاز به مراجعه به دامپزشک دارد بسیار دشوار است.

این بسیار مهم است که قادر به تشخیص بیماری های احتمالی خرگوش خانگی‌ تان‌ باشید. با این حال، اگر‌ بیماری خرگوش تان‌ را با موقع تشخیص ندهید، ممکن است اتفاقات بدی برای حیوان خانگی‌ تان بیفتد. به همین‌ دلیل در صورت مشاهده کمترین علائم غیرعادی در خرگوش خانگی تان، با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

در صورتی که سوالات بیشتری درباره نگه داری، تغذیه و درمان خرگوش تان دارید، بهتر است‌ با یک دامپزشک تماس بگیرید. در صورتی که پس از تماس با یک‌ دامپزشک، تشخیص اولیه خرگوش تان انجام شد، می توانید برای تشخیص دقیق و اقدامات ثانویه به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

در مورد آیا استرس برای خرگوش ها کشنده است؟ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منابع:

https://rabbit.org/covid-19/

https://belovedrabbits.org/caring-for-rabbits-during-covid-19/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا