حیوانات خانگی کوچک

آیا خرگوش ها می توانند آجیل بخورند؟

آیا خرگوش ها می توانند آجیل بخورند؟

آجیل سرشار از چربی و پروتئین، همراه با برخی فیبرها، ویتامین ها و مواد معدنی مانند پتاسیم و منیزیم است. آجیل های محبوب شامل آجیل برزیلی، بادام هندی، فندق، آجیل کاج، آجیل میمون (بادام زمینی) و اسپند است. اما آیا خوردن این نوع آجیل برای خرگوش ها بی خطر است؟ در حالی که آجیل در مقادیر بسیار ریز برای خرگوش ها بی خطر در نظر گرفته می شود، بهتر است از آنها اجتناب کنید. آجیل سرشار از چربی و کربوهیدرات است و خرگوش به غذاهای پر فیبر و کم کالری مانند یونجه وابسته است.

دستگاه گوارش خرگوش نمی تواند غذاهایی که دارای چربی، کربوهیدرات و انرژی بالایی هستند را کنترل کند. چربی و کالری بیش از حد، و فیبر بسیار کم در رژیم غذایی خرگوش، خطر چاقی و عوارض سلامتی آینده را افزایش می دهد. کربوهیدرات بیش از حد ممکن است باعث مشکلات سوء هاضمه، مشکلات روده ای مانند استاز دستگاه گوارش یا بیماری کبد چرب شود.

آیا مصرف آجیل در خرگوش مجاز است؟

خرگوش ها گیاهخواران سختگیر هستند. آنها به ندرت به آجیل، میوه ها و سایر غذاهای پر قند، پرچرب یا نشاسته ای دسترسی دارند. خرگوش ها برای تامین نیازهای غذایی خود از طریق رژیم غذایی پر فیبر و کم انرژی تکامل یافته اند. در واقع، آنها یک کیسه تخصصی به نام سکوم دارند که مسئول هضم فیبر سلولز است.

کربوهیدرات های بیش از حد از آجیل می تواند فلور پیچیده سکوم خرگوش را برهم بزند. این خطر ابتلا به «سندرم باسن مدفوع» را در خرگوش افزایش می‌دهد، وضعیتی که در آن مدفوع خرگوش به پشت خرگوش می‌چسبد. مدفوع مولکولی یا سکوتروپ‌های شل اغلب نشانه‌ی دیس‌بیوز سکوم است که می‌تواند منجر به عوارض جدی‌تری برای سلامتی شود.

چه مواد مغذی در آجیل یافت می شود؟

آیا خرگوش ها می توانند آجیل بخورند؟ | دام و پت

برای درک اینکه چرا آجیل برای خرگوش ها سالم نیست، به درک محتوای مواد مغذی موجود در آجیل و مقایسه آنها با یونجه کمک می کند. جدول زیر مواد مغذی موجود در انواع آجیل را نشان می دهد:

1 اونس بادام فندق پسته بادام هندی اسپند برزیل
فیبر (گرم) 3.5 2.7 2.9 0.9 2.7 2.1
کربوهیدرات (گرم) 6.1 4.7 7.8 8.6 3.9 3.5
پروتئین (گرم) 6 4.2 5.8 5.2 2.6 4.1
چربی ها (گرم) 14 17.2 12.9 12.4 20.4 18
کالری (گرم) 163 178 159 157 196 186

رژیم غذایی خرگوش باید از 80 تا 90 درصد یونجه تشکیل شود، زیرا دارای فیبر متراکم و کربوهیدرات، چربی و کالری کمی است. 1 اونس یونجه علف 56.25 کالری، در مقایسه با 163 کالری در 1 اونس بادام دارد. یونجه باعث سیری بیشتر خرگوش ها می شود زیرا حاوی فیبر بیشتری است. یک خرگوش باید مقدار بسیار بیشتری از آجیل را بگذراند تا به همان میزان سیری یونجه، گرم به گرم برسد.

از آنجایی که آجیل ها بسیار متراکم تر از یونجه هستند، خوردن بیش از حد می تواند منجر به مشکلات چاقی در خرگوش ها شود.

بر اساس مجله بین المللی چاقی، رژیم غذایی پرچرب همچنین ممکن است منجر به اختلال عملکرد عروقی (اختلال در عروق بزرگ) در خرگوش ها شود. این نشان می دهد که رژیم غذایی پرچرب خطر بیماری قلبی را در خرگوش افزایش می دهد .

خرگوش ها حداقل به یک بسته یونجه با کیفیت بالا نیاز دارند که به اندازه روزانه آنها باشد. در حالت ایده آل، یونجه تازه باید همیشه برای خرگوش ها در دسترس باشد. دسترسی آنها به چمن خشک شده در کوره یا پرورش علف برای چرا می تواند برای سلامتی آنها نیز عالی باشد.

یونجه مملو از فیبر و ریزمغذی های کافی (ویتامین ها و مواد معدنی) است تا خرگوش شما خوش فرم باشد. می توانید رژیم غذایی خرگوش خود را با سبزیجات برگ دار، مقداری گلوله و میوه ها تکمیل کنید.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آجیل

نوع مهره مواد مغذی مهم
بادام ها کلسیم و ویتامین E
بادام هندی اهن
فندق پتاسیم، ویتامین E و فولات
گردوی آمریکایی آنتی اکسیدان ها
آجیل کاج ویتامین E و اسید آمینه، آرژنین
پسته پتاسیم، پروتئین، رسوراترول (آنتی اکسیدان) و استرول های گیاهی
آجیل برزیلی سلنیوم

چرا خرگوش من زیاد آجیل می خورد؟

آیا خرگوش ها می توانند آجیل بخورند؟ | دام و پت

اگر حیوان خانگی شما رژیم غذایی سالمی داشته باشد، بدترین اتفاق ممکن این است که مدفوع عجیبی دفع کند یا شکم درد داشته باشد. اگر مشکلات معده بیش از 12 ساعت ادامه داشت، به دامپزشک مراجعه کنید.

آجیل علاوه بر داشتن کربوهیدرات و چربی بالا، دارای ویتامین ها و مواد معدنی بالایی نیز می باشد که مصرف بیش از حد آن می تواند به خرگوش ها آسیب برساند.

  • ویتامین A بیش از حد می تواند به مفاصل خرگوش شما آسیب برساند.
  • اسید فولیک بیش از حد می تواند به سیستم عصبی خرگوش شما آسیب برساند.
  • کلسیم بیش از حد در رژیم غذایی می تواند منجر به رسوب لجن مانند در بدن خرگوش شود. این رسوبات متبلور می شوند، باعث عفونت ادراری می شوند و بر اندام های داخلی تأثیر منفی می گذارند.

بسیاری از غذاهای گیاهی (از جمله مغزها) حاوی یک ماده ضد مغذی به نام اگزالات هستند. اگزالات ها سموم طبیعی هستند که می توانند به دستگاه ادراری خرگوش شما آسیب برسانند و باعث خارش در دهان یا پوست شوند.

آجیل چگونه بر روده خرگوش تأثیر می گذارد؟

آجیل سرشار از کربوهیدرات و چربی است در حالی که فیبر کمی دارد. فلور روده خرگوش می تواند به راحتی مختل شود. هر چیزی که تعادل ظریف باکتری ها را در روده خرگوش بر هم بزند می تواند باعث تکثیر باکتری های بد شود. این باکتری‌های بد از قند تغذیه می‌کنند و سمومی تولید می‌کنند که می‌تواند برای خرگوش مضر یا خطرناک باشد. از سوی دیگر، تخمیر سالم سکوم برای فلور روده خرگوش حیاتی است. این فرآیند تخمیر گلوله‌های سکومی (سکوتروپ یا مدفوع شب) را تولید می‌کند که باید دوباره بلعیده شوند.

از طریق کوپروفاژی، خرگوش می تواند غذای دفع شده را دوباره هضم کند و مواد معدنی، مواد مغذی و سایر مواد مغذی حیاتی بیشتری را وارد سیستم خود کند. برخی گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که باکتری‌های گلوله‌هایی که دوباره مصرف می‌شوند به غذا اجازه می‌دهند تا به طور مؤثرتری در معده هضم شود.

وقتی خرگوش ها آجیل می خورند چه اتفاقی می افتد؟

آیا خرگوش ها می توانند آجیل بخورند؟ | دام و پت

اگر قبلاً بادام خرگوش خود را تغذیه کرده اید، این هیچ ضرری ندارد. فقط زیاده روی می تواند باعث اختلالات گوارشی شود. علاوه بر این، از آنجایی که آجیل فواید تغذیه ای زیادی برای خرگوش ها ندارد، بهتر است آنها را به طور کلی از رژیم غذایی خرگوش خود دور نگه دارید.

خرگوش شما برای تغذیه به فیبر نیاز دارد، اما برای حفظ عملکرد دستگاه گوارش خود به فیبر نیز نیاز دارد. آجیل سرشار از چربی و نشاسته است و بنابراین می تواند در روند گوارش خرگوش اختلال ایجاد کند. مصرف بیش از حد آجیل در رژیم غذایی خرگوش می تواند منجر به علائم ناراحت کننده ای مانند نفخ و درد معده شود.

کربوهیدرات های بیش از حد موجود در آجیل و میوه ها می تواند منجر به رشد بیش از حد باکتری های بد در روده، ایستایی دستگاه گوارش و یبوست شود. یک خرگوش سالم دارای تعداد کمی مخمر است. قند و نشاسته زیاد و فیبر کم باعث رشد بیش از حد مخمر و در نتیجه نرمی مدفوع می شود.

در موارد شدید، این ممکن است منجر به اسهال شود. قندهای ساده بیش از حد در رژیم غذایی به باکتری، کلستریدیوم اجازه می دهد تا توکسین یوتا را آزاد کند، که می تواند منجر به انتروتوکسمی و مرگ شود.

بدون فیبر کافی، معده و سکوم خرگوش نمی تواند به اندازه کافی تخلیه شود. این باعث می شود که مواد مدفوع در روده جمع شده و فون روده را مختل کند.

هنگامی که خرگوش های اهلی سکوتروپ های سالمی را تشکیل نمی دهند، بخش مهمی از تغذیه خود را از دست می دهند. این امر خطر تغییر مرگبار در فلور سکوم را افزایش می دهد.

ملاحظات غذایی برای خرگوش ها

آیا خرگوش ها می توانند آجیل بخورند؟ | دام و پت

رژیم غذایی فاقد سلولز تضمینی برای کمبود ویتامین و مواد معدنی در خرگوش ها است. حرکت غذا در دستگاه گوارش را کند می کند و منجر به اختلالات حرکتی روده می شود. اگر به خرگوش خود مقدار زیادی چربی یا نشاسته و فیبر کمی بدهید، دستگاه گوارش فوراً متوقف می شود.

اخیراً به خرگوش خود با آجیل تغذیه کرده اید، به دنبال علائم دستگاه گوارش باشید. اگر خرگوش شما از خوردن امتناع کرد، گلوله های شل، تغییر رنگ یا آبکی تولید کرد یا به مدت 12 ساعت مدفوع نکرد، فوراً آن را نزد دامپزشکی ببرید.

به خرگوش هایی که مشکلات گوارشی دارند، نباید چیزی جز آب و یونجه داده شود. بهترین راه برای عملکرد روان خرگوش این است که مصرف یونجه خرگوش را به حداکثر برسانید، غذاهای پر قند مانند میوه ها را به حداقل برسانید و غذاهای پرچرب، کربوهیدرات بالا و کم فیبر مانند آجیل را حذف کنید.

یک یا دو عدد آجیل خرگوش شما را نمی کشد، اما آجیل ها غذاهای ناسالمی هستند. استفاده طولانی مدت از آجیل حتی می تواند برای خرگوش ها سمی باشد. آجیل سرشار از مواد مغذی مضر برای خرگوش ها و مواد مغذی مفید برای خرگوش ها بسیار کم است.

بنابراین، اگرچه هر چند وقت یکبار مصرف چند آجیل خرگوش را نمی کشد، بهتر است از خوراکی های سالم تری مانند سبزیجات برگ دار تازه استفاده کنید.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/can-rabbits-eat-nuts/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا