پرنده ها

آیا خروس تخم می گذارد؟

آیا خروس تخم می گذارد؟  اگر می خواهید به تازگی وارد صنعت پرورش طیور شوید و یک گله تخمگذار راه اندازی کنید، باید بدانید که مرغ ها پرندگان مناسبی برای شما خواهند بود. برای کسی که با پرورش مرغ ها آشنا نیست، مقدار اطلاعات مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار، در ابتدای راه، می تواند بسیار زیاد به نظر برسد، و می تواند به سرعت شما را با تمام اصطلاحات مخصوص، توصیه ها، دستورالعمل ها و اطلاعات عمومی، به ستوه درآورد.

قبل از اینکه وارد جزئیات شوید، مهم است که به اصول اولیه پرورش مرغ و نگهداری از خروس نگاهی بیندازید. یکی از سوالات اصلی تازه کاران این است که تفاوت بین خروس ها و مرغ ها در چیست؟ آیا فقط مرغ ها تخم می گذارند یا خروس هم می ‌تواند تخم بگذارد؟

بنابراین، یکی‌ دیگر از سوالات پایه ای این است که آیا خروس ها هم تخم می گذارند؟ خروس، یک جوجه نر بالغ است و تخم نمی گذارد. همانطور که در مورد اکثر گونه های دیگر صادق است، تخم ها منحصراً توسط ماده های گله تولید می شوند، صرف نظر از اینکه خروسی وجود دارد یا خیر. وقتی صحبت از تخم می شود، وظیفه خروس فقط در لقاح نطفه است.

اگر قصد پرورش یک گله مرغ را دارید، مهم است بدانید که جنسیت چگونه بر تخم گذاری تأثیر می گذارد، چگونه تخم ها بارور می شوند و مزایا و معایب داشتن خروس ها در چیست.

اصطلاحات بنیادی پرورش مرغ و خروس

وقتی صحبت از جوجه ها می شود، اصطلاحات مختلفی را خواهید شنید، بنابراین بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. “جوجه” نام گونه است. جوجه می تواند نر یا ماده باشد، همانطور که “انسان” می تواند نر یا ماده باشد. اکثر نژادهای مرغ با اندازه استاندارد را می توان از یک روز پس از جوجه ریزی “تعیین جنسیت” کرد (با هدف تعیین جنسیت بازرسی کرد).

علاوه براین نکته، جوجه نر بالغ را خروس و جوجه ماده بالغ را مرغ می نامند. وقتی جوجه‌ های ماده را از فروشندگان طیور می ‌خرید، اغلب فقط یک روز از عمرشان گذشته است و به‌ عنوان «پولت» یا «نامعلوم» برچسب زده می ‌شوند. پولت ها ماده هستند، در حالی که “نامعلوم” به سادگی به این معنی است که آنها تعیین جنسیت نشده اند.

جوجه های نامعلوم به طور متوسط ​​50 درصد نر و 50 درصد ماده هستند. اگر جوجه های نامعلوم خریداری می کنید، باید پیش بینی کنید که در آینده ممکن است چند خروس داشته باشید. جوجه خروس ها و پولت ها در حدود 5 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند.

جوجه نر در این سن یک سری ویژگی های مشخص خواهد داشت و جوجه ماده شروع به تخم گذاری می کند. هنگامی که یک جوجه خروس به بلوغ جنسی می رسد، به آن “خروس” می گویند. هنگامی که یک پولت به بلوغ جنسی رسید، آن را یک “مرغ” می نامند.

در حالی که مرغ ها مسئول تخم گذاری هستند، اگر می خواهید یک فرآیند جوجه کشی راه اندازی کنید، برای بارور کردن تخم ها به خروس نیاز خواهید داشت. به همین علت، در صورت نیاز، باید یک خروس مناسب و سالم را انتخاب و به گله خود اضافه کنید.

نیاز به خروس برای انجام لقاح تخمک

آیا خروس تخم می گذارد؟ || دام و پت

اگر می ‌خواهید در گله تان جوجه کشی انجام دهید، باید یا تخم‌ های بارور شده بخرید یا یک خروس به همراه گله خود نگه داری کنید. بیشتر خروس ها به خوبی جفت گیری می کنند و هیچ ابایی از انجام نقش خود در تولید مثل ندارند. خروس های جوان تا 30 بار در روز با مرغ های خود جفت می شوند.

گاهی اوقات آن ها مرغ های مورد علاقه ای دارند، و آن موارد مورد علاقه با لکه های طاس در پشت گردن مرغ ها آشکار می شود (جایی که خروس با منقار خود سر مرغ را نگه می دارد). خروس ها مانند اکثر پرندگان نر آلت تناسلی ندارند. در عوض، یک خروس دارای عضوی است که به آن پاپیلا می گویند که در داخل قسمت پشتی بدن آن قرار دارد.

این قسمت پشتی، دریچه خروجی مواد مختلف از داخل بدن پرنده است، هم مدفوع و هم تخم مرغ. پاپیلا یک “برآمدگی” کوچک است که باید به کلوآکای مرغ (داخل دهانه حفره پشتی مرغ) برخورد کند تا مایع منی آزاد شود. هنگامی که اسپرم وارد بدن مرغ شد، به سمت بالا حرکت می کند و تخمک را بارور می کند.

هنگامی که یک خروس روی مرغ سوار می شود، جفت گیری آن ها تنها چند ثانیه طول می کشد. شاید برای شما هم جالب باشد که چرا مرغ ها و خروس ها پرواز نمی کنند؟

آیا مرغ ها بدون وجود یک خروس تخم می گذارند؟

اگر شما فقط تخم مرغ می خواهید اما نمی خواهید که جوجه کشی انجام دهید، نگران نباشید. جوجه‌ های ماده با تعداد محدودی تخمک به دنیا می ‌آیند و این تخمک ‌ها بدون در نظر گرفتن وجود خروس به طور منظم دفع می ‌شوند. لقاح تنها تأثیری است که خروس روی تخم مرغ می گذارد. آن ها به هیچ وجه بر تعداد تخم های گذاشته شده تأثیری ندارند.

آیا می توانید یک تخم مرغ بارور شده را بخورید؟

این سوال که آیا می توانید یک تخمک بارور شده را بخورید، اغلب توسط افراد مختلفی مطرح می شود. پاسخ به این سوال کاملاً ساده است. تخم مرغ باروری قبل از شروع به شکل گیری جوجه به درجه خاصی از گرما نیاز دارد. این گرما معمولاً توسط یک مرغ مولد (یا یک مرغ کرچ) تامین می شود.

اگر به صورت روزانه تخم ‌ها را جمع ‌آوری می ‌کنید، حتی از یک مرغ بارور، قبل از اینکه نطفه شروع به رشد کند، در واقع روند تولید را متوقف کرده اید. تا آنجا که به مصرف تخم مرغ مربوط می شود، تفاوت قابل توجهی بین تخم بارور نشده و تخم بارور شده وجود ندارد. اما بخوانید که خروس ها چقدر عمر می کنند؟

معایب نگه داری از خروس در گله

آیا خروس تخم می گذارد؟ || دام و پت

بسیاری از نگه دارنده ها، کوچک و بزرگ، گله های مرغ تخم گذار را بدون خروس پرورش می دهند. به طور کلی، چند علت برای این کار وجود دارد. از جمله این موارد، عبارت اند از:

بانگ خروس ها

صدای خروس ها بسیار بلند است. بسیاری از مرغداران ترجیح می دهند به خاطر همسایگان خود یا به خاطر داشتن خوابی بی وقفه، از نگه داری خروس در گله شان منصرف شوند. خروس ‌ها در نمایش‌ های کارتونی و فیلم‌ ها به ‌عنوان حیوان مزرعه‌ای به تصویر کشیده می ‌شوند که با صدای معروف خود از طلوع خورشید بیدار می شوند.

حقیقت این است که خروس ‌ها در تمام طول روز فریاد می ‌زنند. در موقعیت های مختلفی می توانید خروس گله تان را در حال آواز خواندن ببینید.

هیچ کس واقعاً عدت بانگ زدن خروس ها را نمی داند، اما بسیاری نظریه پردازی می کنند که هدف از این کار این است که خروس به گله اعلام کند که “همه چیز درست است”. باور دیگر این نکته است که خروس ها با طلوع خورشید بانگ می زنند. متأسفانه، بیشتر خروس‌ ها، حتی خیلی قبل از طلوع خورشید شروع به بانگ زدن می‌کنند. به عنوان مثال، در اوایل ساعت 2:00 یا 3:00 بامداد، می توانید یک خروس را در حال بانگ زدن ببینید‌.

علت دیگری که برخی از افراد ترجیح می ‌دهند خروس نداشته باشند، صرفه اقتصادی پرورش آن است. چرا پول و فضای زیادی را برای تغذیه و اسکان خروسی که هیچ مزیت ملموسی برای گله شما ارائه نمی دهد خرج کنید؟ از این گذشته، در فرآیند های تخم گذاری به جز در جوجه کشی از مرغ های تخمگذار، اصلاً از خروس استفاده نمی شود.

فواید نگه داری خروس در گله

اگر یک گله مرغ تخمگذار دارید و فضای لازم برای نگهداری خروس و تحمل سروصدای آن را دارید، ارزش این را دارد که از یک خروس نگهداری کنید. البته یکی از فواید این کار این است که تخمک های بارور خواهید داشت. اگر می خواهید هیچ کاری با تخمک های مرغ های خود انجام ندهید، و فقط آنها را بخورید، خوب است از یک خروس نگه داری نکنید.

با این حال، می توانید تخم های باروری را درست مثل تخمک های بارور نشده بخورید. اما اگر در گله تان خروس دارید، در صورت تمایل می توانید بعداً تصمیم بگیرید که جوجه کشی انجام دهید.

نقش محافظتی خروس ها

آیا خروس تخم می گذارد؟ || دام و پت

بزرگترین فایده نگهداری از خروس در اکثر گله ها، نقش محافظتی است که خروس ارائه می دهد. هدف خروس در زندگی گله ای، (علاوه بر تولید مثل) محافظت از گله است. بررسی ها نشان می دهد خروس ها در مقابل روباه ها و حتی سگ های گرسنه ایستادگی می کنند. حتی اگر در نهایت جان خود را در نبرد برای گله ‌اش از دست بدهد، به مرغ ‌ها زمان می‌ دهد تا مکانی برای مخفی شدن پیدا کنند.

مرغ هایی که یک خروس در گله خود دارند، احساس امنیت بیشتری می کنند، آرامش بیشتری دارند و استرس کمتری را متحمل می شوند. اگر هم با خروس و هم بدون خروس گله پرورش می دهید، حتما تفاوت (مثبت) جو گله را می دانید. یکی دیگر از مزایای داشتن خروس کاهش میزان دعوا و درگیری است.

مرغ‌ها، به‌ ویژه آنهایی که در بالاترین سطح سلسله مراتب گله قرار دارند، بر سر هر چیزی با دیگران دعوا می ‌کنند. با حضور یک خروس در گله آرامش بیشتری برقرار می شود و دعواهای کمتری در بین مرغ ها رخ می دهد. وقتی دو مرغ با هم اختلاف پیدا می کنند، معمولاً خروس بین آنها می آید تا زمانی که از هم جدا شوند.

خروس هماهنگی را برای گله به ارمغان خواهد آورد. جالب اینجاست که برای مرغ پیشرو گله ای که فقط حاوی انواع ماده است، بی سابقه نیست که شروع به بروز رفتار خروس مانند، مثل قرارگیری روی مرغ های دیگر و حتی انتشار صداهای شبیه بانگ کند. هنگامی که یک خروس به گله اضافه می شود، این رفتار متوقف و مرغ غالب معمولاً آرام می شود.

سخن آخر

در حالی که خروس ها تخم نمی گذارند، مزایای زیادی وجود دارد که می توانند به گله ارائه دهند که اغلب نادیده گرفته می شوند. خروس ممکن است از نظر بیولوژیکی قادر به تولید تخم‌ نباشد، اما می ‌تواند هم حفاظت و هم هماهنگی را در داخل گله، ایجاد کند. به طور کلی، خروس ها قدرتمند هستند، و تهیه یک خروس به ایجاد یک گله جوجه های شاد و سالم کمک می کند.

منبع
https://savvyfarmlife.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا