چرا دام و پت

آیا حمام برای خرگوش بی خطر است؟

ممکن است ویدیوهایی از خرگوش ‌هایی دیده باشید که هنگام حمام در سینک پر از آب، آرام و بی‌ حرکت هستند. آیا حمام برای خرگوش ها بی خطر است؟ صاحبان حیوانات خانگی می دانند که آب برای خرگوش ها مضر است. به همین علت، غوطه ور کردن خرگوش در آب، خطرناک و غیر ضروری است.

شست و شوی تمام بدن خرگوش ها می تواند باعث ایجاد آسیب شده و یا حتی منجر به مرگ شود. به جای شست و شوی تمام بدن، خرگوش ها باید حمام خشک انجام شوند. در این روش، از نشاسته ذرت برای از بین بردن کثیفی استفاده می شود. برای تمیزی مدفوع و ادرار، می توانید خرگوش ها را حمام نقطه ای بدهید.

در حمام نقطه ای، فقط قسمتی از خز خرگوش که مورد نیاز است، شست و شو داده می شود. به جای اینکه خرگوش خود را شست و شو دهید، باید مراقب باشید تا از تجمع کثیفی پیشگیری کنید. یکی از راه ‌های انجام این کار، برس زدن خز خرگوش به صورت روزانه است. نظافت منظم، از مات شدن خز جلوگیری کرده و بسیاری از کثیفی ها را از بین می برد.

چرا آب برای خرگوش ضرر دارد؟

خرگوش ها را هرگز نباید در آب شست و شو دهید. در واقع، خرگوش ها نباید خیس شوند، زیرا خشک شدن خز خرگوش به زمان بسیار زیادی نیاز دارد. خز خیس، با بسیاری از علل مرگ در خرگوش ها، مرتبط است. از جمله، خز خیس می تواند باعث بروز هیپوترمی و عفونت های پوستی شود.

به غیر از خطر ذاتی که آب برای خرگوش ها ایجاد می کند، خود استحمام می تواند مضر باشد. بیشتر خرگوش ها با آب ناآشنا هستند. فرو بردن خرگوش در حمام باعث ناراحتی خرگوش می شود. غریزه طبیعی خرگوش، ترک حمام است. مجبور کردن خرگوش به ماندن در آب، در بهترین حالت، باعث بروز استرس و اضطراب می شود. در بدترین حالت، این کار می تواند منجر به ایجاد آسیب و مرگ شود.

خرگوش ها حیواناتی هستند که خودشان را تمیز کرده و نیازی به حمام ندارند. خرگوش ها نیز مانند گربه ها، تمیز کردن را به تنهایی انجام می دهند. در نظافت خرگوش ها، صاحبان آن ها به مداخله بسیار حداقلی نیاز دارند. به عنوان مثال، اگر مدفوع خرگوش به خز این حیوان چسبیده باشد، صاحب حیوان خانگی باید آن را تمیز کند.

آیا حمام کردن برای خرگوش ها مضر است؟

آیا حمام برای خرگوش بی خطر است؟ | دام و پت

خرگوش ها برای زندگی در آب تکامل نیافته اند. خز خرگوش به طور خاص برای زندگی در گرما تکامل یافته است. در واقع، یک پوشش خز می تواند خرگوش را بهتر از یک ژاکت نخی، به طور کامل عایق کند. به گزارش مجله فیزیولوژی و تغذیه حیوانات، وقتی خز توانایی خود را برای عایق کردن خرگوش از دست می دهد، مشکل ساز می شود.

با وجود این که برخی از خرگوش ها در آب راحت هستند، حمام مرطوب می تواند خطرات نامطلوبی را برای خرگوش های خانگی شما ایجاد کند.

برخی از خطراتی که حمام مرطوب می تواند برای خرگوش ها ایجاد کند، عبارت اند از:
  • هیپوترمی: خز خرگوش مدت زیادی طول می کشد تا خشک شود. این شرایط می تواند منجر به بروز هیپوترمی شود، حتی در هوای گرم.
  • آسیب: استرس و ناراحتی، می توانند منجر به آسیب فیزیکی شوند. خرگوش ها پاهای عقبی قوی دارند و هرگونه تلاش برای فرار می تواند باعث شکستن ستون فقرات شکننده آن ها شود.
  • استرس: استرس می تواند باعث بروز شوک و حمله قلبی در خرگوش ها شود. این شرایط، می تواند منجر به مرگ حیوان خانگی شود. گزارش هایی از مرگ ناگهانی خرگوش ها در حین و بعد از حمام کردن وجود دارد.
  • تحریک پوست: خرگوش ها پوست حساسی داشته و مستعد ابتلا به انواع اختلالات پوستی هستند. به گفته کلینیک های دامپزشکی آمریکای شمالی، این موارد شامل بیماری های باکتریایی، بیماری های قارچی و تومورهای پوستی هستند.
  • عفونت گوش: آب وارد شده به گوش خرگوش می تواند باعث بروز عفونت گوش شود. زیرا خرگوش راهی برای خارج کردن آب از گوش خود ندارد. این شرایط اغلب منجر به بروز عوارضی در سلامتی خرگوش و ایجاد هزینه های درمانی می شود.
توجه!

با وجود این که خرگوش ها را نمی توان با آب حمام داد، هنوز راه هایی برای تمیز کردن خرگوش وجود دارد. نکته کلیدی برای شستشو خرگوش، استفاده از کمترین مقدار آب است. در حالت ایده آل، آب به هیچ وجه استفاده نمی شود. با این حال، زمانی که آب لازم است، آن را فقط باید در مناطقی که لازم است، اعمال کرد.

هنگام تمیز کردن پوست خرگوش، به یاد داشته باشید که راحتی خرگوش خود را مقدم بر هر چیز دیگری قرار دهید. اگر خرگوش تان ناراحت است، آن را مجبور به حمام کردن نکنید. انجام این کار می تواند به خرگوش شما آسیب برساند و باعث ایجاد استرس بی مورد می شود.

اگر خرگوش شما در وسط حمام شروع به تقلا کرد، به سرعت حمام را تمام کنید و اجازه دهید خرگوش قدم بزند. اگر نیاز به ادامه حمام خرگوش داشتید، بین یک جلسه تا جلسه بعدی فاصله بگذارید تا به خرگوش خود استرس وارد نکنید. نظافت خز خرگوش به صورت جزئی انجام می شود، اما نیازی به انجام بلافاصله این کارها نیست.

حمام خشک برای خرگوش

آیا حمام برای خرگوش بی خطر است؟ | دام و پت

حمام خشک باید اولین انتخاب برای تمیز کردن خرگوش شما باشد. در حالت ایده آل، هنگام تمیز کردن خرگوش ها نباید از آب استفاده کرد. با یک حمام خشک، کثیفی و آلودگی را که می ‌توان بدون استفاده از آب پاک کرد و از بین برد. بنابراین احتمال ایجاد آسیب کاهش می‌ یابد.

وقتی حمام خشک به درستی انجام شود، در خرگوش ها استرس ایجاد نمی شود. در واقع، حمام خشک می تواند یک تجربه آرامش بخش برای خرگوش باشد. علاوه بر این، همچنین می تواند راه خوبی برای پیوند با خرگوش خانگی باشد. بیشترین آسیبی که حمام خشک می تواند ایجاد کند، برخورد نامناسب است، که اگر خرگوش ها عادت به لمس شدن داشته و صاحبان آن ها عادت به دست زدن به خرگوش های خود دارند، مشکلی ایجاد نمی شود.

به جای آب، در حمام های خشک از نشاسته ذرت برای از بین بردن کثیفی ها و آلودگی ها استفاده کنید.

چرا بهتر است از نشاسته ذرت برای تمیز کردن خرگوش ها استفاده کنیم؟

استفاده از نشاسته ذرت، راه حل ایده آلی برای تمیز کردن کثیفی ها و آلودگی ها، بدون استفاده کردن از رطوبت است. در واقع، نشاسته ذرت، رطوبت را جذب می کند. با کمبود رطوبت، پاک کردن آلودگی های جامد، که ممکن است روی خز خرگوش شما جمع شده باشند، آسان تر است.

از آنجایی که نشاسته ذرت به طور خاص برای پاک کردن پوست کودک فرموله شده است، مطمئنا غیر تحریک کننده است. برای اطمینان بیشتر از اینکه استفاده از این محصول، باعث تحریک نمی شود، محصولی خالص و بدون عطر را انتخاب کنید. نشاسته ذرت بچه را می توان در کنار سایر پودرهای بچه در فروشگاه های کودک یافت.

برای اینکه خرگوش خود را حمام خشک دهید، به موارد زیر نیاز دارید:
  • شانه
  • دستکش لاستیکی
  • حوله های حمام نرم
  • نشاسته ذرت خالص و بدون عطر

یک سطح صاف و تمیز انتخاب کنید که بتوانید خرگوش خود را در آن جا قرار دهید. یک سطح تمیز، برای این کار، خوب خواهد بود. آن ناحیه را با چیزی نرم، ترجیحاً حوله حمام، بپوشانید تا خرگوش شما راحت باشد. مطمئن شوید که بطری نشاسته ذرت خود را در دست دارید.

به غیر از مهیا سازی محل، حتماً دستکش لاستیکی بپوشید. یک جفت دستکش معمولی و زرد رنگ خانگی، می تواند مناسب باشد. دستکش به شما کمک می کند خرگوش خود را بهتر نگه دارید. خرگوش خود را به آرامی نگه دارید. در صورت امکان، از شخص دیگری بخواهید خرگوش را برای شما نگه دارد تا احتمال ایجاد استرس کاهش یابد.

با دست دیگرتان، پودر را به مقدار زیاد، روی نواحی کثیف خز خرگوش تان بمالید. سپس، پودر را به آرامی روی خز، تا روی پوست، بمالید. خرگوش را خیلی محکم فشار نداده و عجله نکنید. بهتر است زمان خود را صرف این کار کرده و این روند را تکرار کنید.

همانطور که پودر را روی خز خرگوش می‌ مالید، آن را به توده های آلودگی نیز بمالید. آلودگی های خز خوش خانگی تان، باید با مقدار کافی نشاسته ذرت، به راحتی از بین بروند. اگر به نظر می رسد که آلودگی ها روی خز گیر کرده اند، از یک شانه استفاده کنید.

استفاده از شانه، به شما این امکان را می دهد که آلودگی های روی خز خرگوش خود را از بین ببرید. اگر آلودگی رفع نشد، به خرگوش خانگی تان فشار وارد نکنید. این کار می تواند به خز خرگوش شما آسیب برساند. سعی کنید نشاسته ذرت بیشتری استفاده کنید تا ببینید آیا آلودگی‌ پاک می شود یا خیر. اگر نه، آن را به حال خود رها کرده و ادامه دهید.

حمام نقطه ای برای خرگوش ها

آیا حمام برای خرگوش بی خطر است؟ | دام و پت

اگر حمام خشک جواب نمی دهد، استفاده از حمام نقطه ای توصیه می شود. حمام نقطه ای به حمامی مربوط می شود که فقط آب را به نقطه ای که نیاز به تمیزی دارد، می رسانند. با استفاده از آب کمتر، احتمال ایجاد آسیب در خرگوش خانگی تان نیز، کاهش می یابد.

حمام نقطه ای، برای آلودگی های بسیار سرسخت و برای خرگوش هایی که ممکن است از بیماری خاصی رنج ببرند، قابل استفاده است. در این روش، از آن جایی که از آب استفاده می شود، باید مراقب باشید که خرگوش شما هنگام حمام کردن، راحت باشد. اگر خرگوش شما شروع به تقلا کرد، فورا حمام کردن را متوقف کنید.

حمام نقطه ای فقط باید برای مناطقی باشد که واقعاً نیاز به شستشو دارند. مطمئن شوید که فقط حداقل مقدار خز را خیس می کنید.

همچنین، می توانید از شامپوی ضد حساسیت و غیر دارویی نیز استفاده کنید. شامپو هایی که معمولا توسط انسان استفاده می شوند، حتی آن هایی که برای پوست های حساس ساخته شده اند، اغلب برای خرگوش ها مناسب نیستند. استفاده شامپو حیوانات خانگی نیز توصیه نمی شود، زیرا اغلب حاوی مواد مضر برای دفع کک ها و موارد مشابه هستند. هر دو فرمولاسیون برای پوست خرگوش مضر هستند.

پیرایش خز خرگوش خانگی

برخی از نژادهای خرگوش ممکن است از کوتاه کردن خز، سود ببرند. این امر به ویژه برای خرگوش هایی با خز بلند، مانند خرگوش آنگورا، صادق است. پیرایش می تواند از مات شدن خز خرگوش پیشگیری کرده و همچنین، احتمال بلعیده شدن خز را کاهش دهد.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/is-it-safe-to-bathe-a-rabbit/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا