گاو و گوسفند

آیا بز ها می توانند خیار بخورند؟

خیار برای بز ها میوه ای کم کالری است که علاوه بر تامین مواد مغذی، یک عامل آبرسان عالی محسوب می شود. علاوه بر این، خیار به عنوان منبع خوبی از فیبر در رژیم غذایی بزها عمل می کند. در واقع هنگامی که خیار به رژیم غذایی یک بز اضافه می شود، به دلیل سطوح پایین کالری و محتوای بالای مواد معدنی، ویتامین ها و آب موجود در آن، می تواند برای بز ها مغذی، بسیار خوش طعم و با طراوت باشد.

خیار چه فوایدی برای بز ها به همراه دارد؟

تغذیه کردن بز ها آن هم با خیار برای تامین مقدار مناسب مواد مغذی آنها بسیار ایده آل است. زیرا خیار برای تسهیل فرآیند هضم در بین بزها شناخته شده است. این بیشتر به کاهش مشکلات سلامتی همچون یبوست کمک می کند. علاوه بر این، خیار حاوی چندین خار است. این خارها حامل باکتری های پروبیوتیک هستند که به رشد فلور کارآمد کمک می کنند. این خصوصیت از خیار به طور قابل توجهی روند هضم را در آنها تقویت می کند.

محتوای آب بالا

آیا بز ها می توانند خیار بخورند؟ || دام و پت

خیار به دلیل محتوای بالای آب خود باعث افزایش هیدراتاسیون می‌شود. آب برای حفظ عملکرد صحیح بدن بز ضروری است. علاوه بر این، آب به تنظیم دمای بدن، حمل و نقل مواد مغذی و مواد زائد در بز ها کمک می کند. بنابراین هیدراتاسیون مناسب برای عملکرد مطلوب دام ضروری است.

 آب تضمین می کند که عملکرد فیزیکی بز شما مختل نمی شود. علاوه بر این، متابولیسم حیوان را افزایش می دهد. خیار حاوی بیش از 96 درصد آب است. بنابراین، میوه ها باعث افزایش هیدراتاسیون می شوند و تمام نیازهای آبی بز شما را برآورده می کنند. خیار را می توان چه به عنوان غذای تازه و چه به عنوان غذای استفاده شده به بزها داد.

حاوی ویتامین ها و مواد معدنی

در بین تمام میوه ها و سبزیجات موجود در خوراک دام، خیار حاوی کمترین کالری در مقایسه با آن هاست. در عوض، آنها حاوی ارزش غذایی بسیار بالایی هستند. آنها همچنین حاوی برخی مواد معدنی و ویتامین های ضروری هستند. ویتامین A به حفظ سلامت بینایی، بافت اسکلتی و پوست کمک می کند.

به طور همزمان، ویتامین C سیستم ایمنی بدن بز را تنظیم می کند تا از آن در برابر خطرات سلامتی محافظت کند. ویتامین K نیز به طور کامل پروتئین های ضروری برای رشد و تقویت استخوان ها را تولید می کند. علاوه بر این، به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند و جریان خون را صاف تر می کند.

حاوی فیبر

 فیبرها عملکرد کارآمد دستگاه گوارش را افزایش می دهند. هنگامی که بزهای شما فیبر را به شکل خیار مصرف می کنند، می توانند روند گوارشی خود را تقویت کنند. شاید شما هم دنبال این باشید که برای افزایش وزن به بزها چی بدهیم؟

حاوی منیزیم و پتاسیم

منیزیم عمدتاً عملکرد عصب و ماهیچه بدن بز را تنظیم می کند. علاوه بر این، پتاسیم به طور جمعی فشار خون بدن بز را تنظیم می کند تا آن را تحت کنترل نگه دارد.

کمک به تولید شیر

آیا بز ها می توانند خیار بخورند؟ || دام و پت

بزهای شیری برای تولید شیر با کیفیت اغلب به غذای غنی از مواد مغذی نیاز دارند. خیار یکی از میوه هایی است که به تامین مواد مغذی مورد نیاز بز ها کمک می کند. همانطور که در بالا ذکر شد، خیار حاوی طیف گسترده ای از ویتامین ها و مواد معدنی است که خطر ابتلا به هر گونه کمبود را در بز کاهش می دهد.

به عنوان مثال، اگر بز شما مواد مغذی کافی دریافت نکند، ممکن است به عدم تحمل لاکتوز، محصول کم و محتوای پروتئین و چربی ناکافی در بدن مبتلا شود. خیار در اصل به بزها کمک می کند تا برای مدت نسبتا طولانی هیدراته بمانند. علاوه بر این، خیار به حفظ کارایی بدن کمک می کند تا به این ترتیب بز شما سالم و فعال باقی می ماند.

بزهای جوان معمولاً سیستم ایمنی ضعیفی دارند. توجه بیشتر به این امر می تواند به از بین بردن خطر تولید شیر ضعیف کمک کند. علاوه بر این، خیار به بزها کمک می کند آغوز تولید کنند که نسبتاً مغذی تر است. این می تواند ارزشی برای نشخوارکنندگان جوان و به طور کلی تجارت کشاورزی ایجاد کند.

بهبود عملکرد فیزیکی

خیار به تقویت رشد فیزیکی بز کمک می کند. افزودن غذای مغذی به رژیم غذایی بز برای نیاز رشد آنها حیاتی است. علاوه بر این، خیار تمام عناصر ضروری برای رشد استخوان، دندان و عضلات را فراهم می کند. متأسفانه، کمبود مواد مغذی می تواند عملکرد مناسب بدن بز شما را مختل کند.

علاوه بر این، تغذیه نامناسب ممکن است منجر به رشد ضعیف، چاقی، استئودیستروفی یا لنگش در بز شما شود. خیار منبع حیاتی علوفه، آب و تولید فیبر خام است که به عملکرد جمعی شکمبه کمک می کند. بنابراین، شما باید فقط تعداد محدودی از خیار را به بزهای خود بدهید. تغذیه بزها با خیار زیاد می تواند رشد روانی آنها را مختل کند.

حفظ سلامت کلی 

خیار برای حفظ سلامت بز شما بسیار ضروری است. طبق مطالعات، افزودن خیار به برنامه غذایی بز می تواند به راحتی فعالیت های بدنی را افزایش دهد. ویتامین ها نقش حیاتی در حفظ سیستم ایمنی دارند. علاوه بر این، به کاهش خطر ابتلا به عفونت های بهداشتی یا بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی کمک می کنند. همچنین این میوه حاوی عناصر کمیاب است که باعث تقویت ساختار هورمونی، سنتز ویتامین و خون، فرمولاسیون آنزیم و تولید مثل می شود.

شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها را بشناسید و آنها را جدی بگیرید.

اکسیداسیون

نقش خیار در مبارزه با اکسیداسیون لیپیدها یکی دیگر از مزایای مهم سلامتی در بزها است. اکسیداسیون یک چالش بسیار آهسته در دامداری است. در واقع اکسیداسیون لیپیدها در بزها شامل واکنشی بین اسیدهای چرب چند غیراشباع با جریان‌های فعال اکسیژن است. این بیشتر باعث تخریب لیپیدها و در نتیجه ایجاد ترشی اکسیداتیو می شود.

از آنجایی که خیار حاوی تعداد قابل توجهی آنتی اکسیدان است به مدیریت استرس اکسیداتیو کمک می کند. این آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین C، بتاکاروتن، لیگنان ها، فلاونوئیدها، منگنز و تری ترپن ها هستند. همه این عناصر دارای خواص ضد التهابی قابل توجهی هستند. که به بهبود سلامت ذهنی و جسمی یک بز کمک می کنند.

چگونه باید بزها را با خیار تغذیه کرد؟

آیا بز ها می توانند خیار بخورند؟ || دام و پت

شما می توانید خیار را هم به صورت کامل و هم به صورت خرد شده در اختیار بز خود قرار دهید. اما قابل توجه است که آنها خیار را به صورت خرد شده دوست دارند. تغذیه یک خیار کامل می تواند آنها را خفه کند، بنابراین ایده خوبی است که خیارها را قبل از تغذیه به قطعات کوچک برش دهید.

یکی از راه های ایده آل برای افزودن خیار به رژیم غذایی بز، مخلوط کردن آن با یونجه است. در غیر این صورت، می توانید پس از تغذیه بایونجه، به بز خود یک خیار خام بدهید. با این حال، از دادن خیار کپک زده یا خیاری که از بین رفته است خودداری کنید. تغذیه بز خود با خیارهای فاسد ممکن است اثرات شدیدی بر حیوان شما داشته باشد.

شما همچنین می توانید خیارها را برای یک خوراکی خوشمزه و با طراوت فریز کنید. همه چیز را با خرد کردن سبزیجات و میوه های مختلف مخلوط کنید و سپس آنها را در یک بلوک یخ منجمد کنید. در طول روزهای گرم، بزهای شما از تغذیه از بلوک لذت خواهند برد، زیرا توسط خورشید ذوب می شود.

همچنین می توانید برخی سبزیجات مانند کلم ، کلم پیچ، کلم بروکلی یا کاهو را به رژیم غذایی بز خود اضافه کنید. سبزیجات برگدار معمولاً برای تغذیه بزهای شما ایده آل تر هستند.

آیا خیار برای بزها خطرناک است؟

خیارها در هنگام تغذیه نسبتاً مغذی هستند. آنها حاوی چندین ماده مغذی هستند که می توانند به طور قابل توجهی در جلوگیری از بروز هرگونه مشکل سلامتی بز شما کمک کنند. برای افزایش محتوای مواد مغذی جمعی، بز خود را با خیارهای پوست کنده تغذیه کنید. علاوه بر این، محدود کردن تعداد کلی خیار برای تغذیه بز ضروری است.

باید بسیار احتیاط کرد که بزها را با خیار وحشی آن هم به مقدار زیاد تغذیه نکنید زیرا این میوه حاوی ماده سمی به نام کوکومین است که می تواند باعث عفونت روده در بز ها، نفخ معده، خونریزی از بینی و دهان بزها و سپس مرگ آنها شود. خیارهایی که در بیشتر باغ ها از دانه ها رشد می کنند برای بزها بی خطر هستند.

لازم به ذکر است که برخی از کشاورزان از خیار وحشی به مقدار کم برای مصارف دارویی به بز ها به ویژه در زمان یبوست استفاده می کنند. اما چرا برخی از بزها شیر تولید نمی کنند؟

سخن آخر

همه چیز در مورد سلامت بز شما به تغذیه مناسب بستگی دارد. یک برنامه غذایی ضعیف می تواند سلامت بز شما را مختل کند در حالی که یک برنامه غذایی مقوی می تواند برعکس این عمل کند.. بنابراین، توصیه می شود برای جلوگیری از مشکلات مختلف سلامتی، رژیم غذایی متعادلی را برای بز خود در نظر بگیرید.

برای داشتن یک رژیم غذایی مغذی و سالم لازم است تمام عوامل فوق را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که بزهای شما مقدار مناسبی از مواد مغذی دریافت می کنند تا بتوانند زندگی سالم و فعالی داشته باشند.

منبع
https://petkeen.com/https://farmhouseguide.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا