اسب ها

آیا اسب های ماده چرخه فحلی دارند؟

ما می دانیم که بسیاری از حیوانات پرورش یافته در مزرعه وارد چرخه فحلی می شوند و رفتاری نامنظم دارند. اما همه آن ها اینطور نیستند. دوره تولید مثل که به عنوان چرخه فحلی شناخته می شود، می تواند باعث بروز رفتار نامنظم در سگ ها و گربه ها و بروز علائم مختلف شود. علاوه براین، چرخه فحلی می تواند به طرق مختلف بر سلامت و رفاه حیوان تأثیر بگذارد. برای ما که اسب ماده ای به نام مادیان در اختیار داریم، خوب است بپرسیم که آیا اسب ها چرخه فحلی دارند یا خیر؟ در این مقاله از دام و پت، می ‌توانیم اثبات کنیم که اسب ‌ها واقعاً وارد چرخه فحلی می ‌شوند، که در راهنمای چرخه فحلی مادیان ‌ها، ویژگی‌ های آن را توضیح می ‌دهیم.

چرخه فحلی در مادیان از چه زمانی شروع می شود؟

چرخه فحلی در اسب‌ های ماده زمانی شروع می ‌شود که آنها به بلوغ جنسی می ‌رسند. به عبارت دیگر، چرخه فحلی در اسب ها معمولاً بین سنین 12 تا 24 ماهگی ایجاد می شود. در این مرحله، سیستم تولید مثل مادیان به علت ترشح هورمون شروع به ایجاد فعل و انفعالات با سایر قسمت های بدن اسب می کند.

هنگامی که هورمون های جنسی برای اولین بار ترشح می شوند، باعث تخمک گذاری می شوند. این مسئله، تغییرات فیزیکی و رفتاری به دنبال دارد که هر دو برای جذب یک اسب نر اخته نشده (نریان) برای لقاح طراحی شده اند. پس از این مرحله در صورت موفقیت آمیز بودن لقاح، اسب ماده باردار می شود.

اگرچه اسبی که کمتر از 2 سال سن دارد می تواند وارد چرخه فحلی شود، اما تنها زمانی که حدود 4 سال سن دارند به حداکثر رشد خود می رسند. مادیان ها به عنوان تولید مثل کنندگان پلی استروس فصلی شناخته می شوند که عادات تولید مثلی طولانی مدت دارند.

عوامل موثر بر علائم چرخه فحلی در اسب

آیا اسب های ماده چرخه فحلی دارند؟ || دام و پت

این نکته بدان معناست که علائم چرخه فحلی در اسب زمانی ظاهر می شود که ساعات روز طولانی تر است، یعنی در طول بهار و تابستان. چرخه حرارتی مادیان چندین بار در سال و به طور متوسط ​​هر 21 روز تکرار می شود. در ماه های باقی مانده از سال، مادیان به علت کم بودن ساعات نور روز وارد چرخه تولید مثل آنستروس می شود.

نور چرخه تولید مثل اسب را تحت تأثیر قرار می دهد. زیرا باعث ترشح ملاتونین بیشتر توسط غده صنوبری می شود. ملاتونین هورمونی است که در کنار سایر اعمال، محور هورمونی هیپوتالاموس – هیپوفیز را در مادیان مهار می کند. این فرآیند، سیستمی است که تخمدان ها را برای تولید تغییرات هورمونی مسئول تخمک گذاری تحریک می کند.

شرایط خاص به این معنی است که مادیان ها در چرخه فحلی نیستند یا در طول فصل تولید مثل بسیار نامنظم می شوند. این علل می توانند شامل سوء تغذیه شدید یا بی اشتهایی، بالا رفتن سن، یا افزایش کورتیزول به علت درمان با کورتیکواستروئید یا بیماری کوشینگ (هیپرآدرنوکورتیکیسم) باشد.

کورتیزول به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می شود و محور هورمونی مادیان را سرکوب می کند.

مراحل چرخه فحلی در مادیان

چرخه فحلی، یعنی آماده شدن برای تولید مثل، اصطلاحی است که برای مجموعه ای از مراحل و رویدادهای تکرار شونده که بر هورمون های تولید مثلی ماده ها تأثیر می گذارد، استفاده می شود. مادیان بین 18 تا 24 روز طول می کشد تا تمام مراحل چرخه فحلی را کامل کند.

به طور متوسط ​​در 21 روز چرخه دوباره شروع می شود، به شرطی که اسب در فصل تولید مثل باشد. این چرخه به دو مرحله تقسیم می شود:

  • فولیکولی
  • لوتئال

فاز فولیکولی (7 تا 9 روز)

در طی این مرحله، عروق خونی دستگاه تناسلی مادیان افزایش می یابد. دیواره های آن مخاط شفاف و براق تولید می کند و دهانه رحم شل شده و باز می شود. این اتفاق بیشتر در نزدیکی تخمک گذاری اتفاق می افتد. زیرا استروژن تولید شده در این مرحله در حال افزایش است.

به نوبه خود، واژن شل، روان و دچار ادم می شود (به دلیل مایع متورم). در این مرحله مادیان پذیرای نر است. این شرایط بیشتر به دو دوره تقسیم می شود:

پرواستروس. این مرحله حدود 2 روز طول می کشد، رشد فولیکولی توسط هورمون محرک فولیکول (FSH) تحریک می شود و استروژن شروع به افزایش می کند.

فحلی. این مرحله، بین 5 تا 7 روز طول می کشد، این فرآیند، به طور خاص مرحله فحلی است. تخمک گذاری یا جدا شدن فولیکول قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد که بسته به ارتفاع مادیان باید بین 30 تا 50 میلی متر اندازه گیری شود. 48 ساعت قبل از پایان این مرحله رخ می دهد.

در 5 تا 10 درصد موارد، زمانی که دو فولیکول رشد می کنند، تخمک گذاری مضاعف رخ می دهد. با این حال، مادیان های نژاد اصیل انگلیسی 25 درصد بیشتر احتمال دارد که حاملگی دوگانه داشته باشند، چیزی که می تواند مادیان را به خطر بیندازد.

فاز لوتئال (14 تا 15 روز)

پس از تخمک گذاری، استروژن کاهش می یابد و پروژسترون در جسم زرد افزایش می یابد. جسم زرد ساختاری است که در تخمدان از سلول‌های گرانولوزای فولیکول تشکیل می ‌شود و از این رو به آن جسم زرد می‌ گویند. این اتفاق حداکثر 7 روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد و منجر به بسته شدن دهانه رحم، رنگ پریدگی و عاری از موکوس و خشکی و کم رنگ شدن واژن می شود.

این اتفاق به این علت است که در این مرحله رحم برای حمایت از بارداری آماده می شود. اما اگر این اتفاق نیفتاده باشد، مادیان در پایان، چرخه را تکرار خواهد کرد.

به طور کلی، این مرحله نیز به دو بخش تقسیم می شود:

  • متاستروس. مرحله ای که 2 تا 3 روز طول می کشد و در طی آن جسم زرد تشکیل می شود و پروژسترون افزایش می یابد.
  • دی استروس. حدود 12 روز طول می کشد، پروژسترون به تولید ادامه می دهد و به نوبه خود فولیکول غالب رشد می کند به طوری که در چرخه فحلی بعدی تخمک گذاری می کند. در پایان این مرحله جسم زرد پروستاگلاندین هایی تولید می کند که وظیفه تجزیه آن را بر عهده دارند و مادیان در عرض دو یا سه روز به چرخه فحلی برمی گردد.

در صورتی که سوالات بیشتری در مورد چرخه تولید مثل در اسب ها و نحوه بارداری آن ها دارید، می توانید با یک دامپزشک باتجربه تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

علائم چرخه فحلی در مادیان

آیا اسب های ماده چرخه فحلی دارند؟ || دام و پت

تعدادی علامت وجود دارد که نشان می دهند مادیان ما در چرخه فحلی است. در چرخه فحلی، اسب های ماده پذیرای جفت گیری با اسب نر هستند. مادیان علاوه بر بی قراری بیشتر، ممکن است علائم زیر را نیز بروز دهد:

  • بدن خود را بیشتر به سمت پایین کج می کند.
  • با افزایش قرمزی و التهاب واژن رو به رو می شود.
  • دم خود را بلند می کند و تکان می دهد تا واژن نمایان شود.
  • مخاط و ادرار را به مقدار کم دفع می کند تا حیوان نر را جذب کند.
  • صمیمی و مهربان می شود، در یک مکان می ایستد و منتظر است تا اسب نر به او نزدیک شود.
  • چشمک کلیتورال رخ می دهد که در آن کلیتوریس به دلیل باز و بسته شدن لابیا در معرض دید قرار می گیرد.

به طور کلی، ویژگی ها و رفتار هر مادیان منحصر به ‌فرد است. برخی از مادیان ‌ها هستند که علائم بسیار واضحی را نشان می ‌دهند و برخی دیگر علائم بسیار ظریفی دارند. اگر صاحبان اسب بخواهند بدانند که آیا یک اسب ماده در چرخه فحلی است یا نه، گاهی اوقات یک اسب نر را به نزدیکی اسب ماده می برند تا واکنش حیوان را مشاهده کنند.

اگر مادیان ها در چرخه فحلی نباشند و نر به آنها نزدیک شود، از اسب نر دور می شوند. آن ها اجازه نزدیک شدن را به آن ها نمی دهند، دم خود را پایین می آورند تا اندام تناسلی خود را پنهان کنند، گوش هایشان به عقب رانده می شود و حتی ممکن است گاز بگیرند یا لگد بزنند. علاوه بر آن بخوانید که چگونه گاز گرفتن اسب را متوقف کنیم؟

چرا اسب های نر چرخه فحلی ندارند؟

اسب های نر چرخه فحلی ندارند. زیرا مراحل چرخه فحلی را طی نمی کنند. بر خلاف ماده هایی که چرخه فحلی دارند، اسب نر همیشه پس از رسیدن به بلوغ جنسی بارور است. با این حال، در طول فصل فحلی ماده، آن ها فعال تر می شوند. این رفتار، پاسخی به افزایش فعالیت مادیان ها است و زمانی که شاهد چرخه فحلی اسب ماده هستند، اوج رفتار جنسی را تجربه می کنند.

این تشخیص از طریق فرمون ‌هایی که مادیان در چرخه فحلی از طریق ادرار منتشر می ‌کند، به طور کلی بهتر و بیشتر از حد معمول انجام می شود. نرها این فرمون ها را از طریق پاسخ خود بدن حس می کنند. این فرآیند، بخش مهمی از ارتباطات اسب ها است.

پاسخ فلمن زمانی رخ می دهد که اسب لب بالایی خود را جمع می کند. فرمون های ادرار اکنون بهتر می توانند وارد اندام وومرونازال (همچنین به عنوان اندام جاکوبسون شناخته می شود)، که یک اندام کمکی بویایی است که در برخی از حیوانات وجود دارد، شوند.

این بخش در استخوان vomer، بین بینی و دهان قرار دارد. این اندام به اسب اجازه می دهد تا ترکیبات موجود در ادرار را به دقت تشخیص دهد. آن ها معمولاً با ناله کردن با صدای بلند، لگد زدن به زمین و نزدیک شدن به مادیان واکنش نشان می دهند.

اولین چرخ فحلی در کره اسب های ماده چه زمانی است؟

آیا اسب های ماده چرخه فحلی دارند؟ || دام و پت

پس از به دنیا آمدن یک نوزاد مادیان، زمانی طول خواهد کشید تا حیوان اولین چرخه فحلی خود را تجربه کند. اصطلاحا به اولین چرخه، فحلی کره اسب می گویند. این چرخه ممکن است 6 یا 15 روز پس از زایمان در مادیان های سالم ظاهر شود، اما معمولاً حدود روز هشتم بروز پیدا خواهد کرد.

پرورش دهندگان ممکن است در این دوره فرآیند جفت گیری را انجام دهند تا فصل زایش را از دست ندهند. به طور کلی، یکی از شایع ترین عوارض در هنگام چرخه فحلی یک کره اسب، آندومتریت است. این اختلال ناشی از التهاب پوشش داخلی رحم است که عمدتاً به علت عفونت باکتریایی یا احتباس جفت ایجاد می شود.

اگر یک اسب نر در این مدت با مادیان جفت گیری کند، می تواند عوارض جدی برای سلامتی حیوان به همراه داشته باشد. حتی اگر اندومتریت بهبود یابد، می تواند باروری را در مادیان کاهش دهد. عوارضی که ممکن است در صورت جفت گیری مادیان قبل از بازسازی پوشش داخلی رحم رخ دهند، شامل سقط جنین، زایمان دیستوسیک (زایمان انسدادی)، مرده زایی یا احتباس جفت هستند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که این موارد در مادیان های بالای 12 سال و یا در مادیان هایی که در زایمان های قبلی مشکل داشته اند، بیشتر مشاهده می شوند. بنابراین، برای پیشگیری از بروز مشکلات جدی، باید بر سلامتی حیوان خانگی تان نظارت داشته باشید.

در صورتی که درباره چرخه فحلی در اسب ها سوالات بیشتری دارید، می توانید با یک دامپزشک با تجربه تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

منبع
https://www.animalwised.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا