اسب ها

آیا اسب من دچار کم آبی شده است؟ 

اسب ‌ها وقتی مایعات بدن خود را، بیش از حد از دست می ‌دهند، دچار کم آبی می‌ شوند و در نتیجه، آب و سایر مایعات را، به میزان کافی برای عملکرد صحیح بدن، ندارند. اگر کمبود مایعات بدن اسب جبران نشود، کم آبی در اسب ایجاد می شود. کم آبی در حیوانات، تفاوت چندانی با انسان ندارد. با این حال، این شرایط، به طور ویژه ای برای اسب ها خطرناک است. شایع ‌ترین علت بروز کم آبی در اسب ‌ها، فعالیت بیش از حد در دمای بالا است.

اسب ها در دفع گرما و کاهش دمای بدن خود از طریق عرق و تنفس، بسیار کارآمد هستند. چنین قابلیتی، برای خنک کردن بدن آن ها، عالی است. با این حال، هر دو روش، باعث می شود که اسب، آب و الکترولیت های مورد نیاز اندام های خود را، از دست دهد.

اسب‌ های مسابقه ای می ‌توانند تا 5 درصد وزن بدن خود را در طول یک مایل فعالیت، از دست بدهند. میزان از  دست دادن مایع و الکترولیت، تحت تأثیر دما، رطوبت و طول مسابقه ای است که اسب در آن شرکت می کند. خطر کم آبی ناشی از از دست دادن شدید مایعات در بدن اسب ها، دلیلی است که مربیان، بر هیدراتاسیون مناسب قبل و بعد از دویدن اسب در مسابقه های مختلف، تاکید می کنند.

اسب ها همچنین در اثر حملات اسهال شدید، تب، عدم دسترسی به آب تمیز، مصرف داروها و آب و هوای گرم، دچار کم آبی می شوند. اکثر موارد کم آبی خفیف را می توان با دادن آب و مقداری الکترولیت به حیوان، جبران کرد. پس از مشورت با یک‌ دامپزشک، می توانید اقدامات لازم را انجام دهید.

علائم کم آبی در اسب ها

آیا اسب من دچار کم آبی شده است؟  | دام و پت

اسب ها علائم مختلفی از کم آبی بدن را بروز می دهند. اگر فکر می کنید آب بدن اسب شما کم شده است، آن را به یک محل سایه دار منتقل کنید. سپس حیوان را شسته و اجازه دهید تا آب بنوشد، سپس با دامپزشک اسب تان، تماس بگیرید. در ادامه، برخی از علائم شایع کم آبی در اسب ها، ذکر شده است:

قرمز شدن غشاهای مخاطی

اگر یک اسب، سالم بوده و آب رسانی خوبی داشته باشد، رنگ لثه هایش صورتی می شود. تغییر رنگ، ممکن است ناشی از کم آبی بدن باشد. اما چنین شرایطی، همچنین می تواند در نتیجه از دست دادن خون، کم خونی یا عفونت ایجاد شود. غشاهای مخاطی رنگ پریده، نشانه شایع وجود کم آبی در اسب ها هستند.

معاینه کردن غشاهای مخاطی اسب، برای ارزیابی سریع سلامت حیوان، مفید است. این بافت ها، حفره های بدن مانند لثه و داخل سوراخ های بینی را، می پوشانند. این غشاها، برای مرطوب نگه داشتن و محافظت از بافت ها، مخاط ترشح می کنند. نیازهای این غشاها، با جریان خون، تامین می شوند.

یک راه آسان برای بررسی سلامتی لثه اسب تان، انجام آزمایش زمان پر کردن مجدد مویرگی است. لثه های اسب خود را فشار داده و فشار را رها کنید، غشاها باید در عرض یک تا دو ثانیه “صورتی” شوند. اگر بیش از دو ثانیه طول بکشد تا نقطه فشار به حالت صورتی خود بازگردد، اسب شما احتمالا علائم کم آبی را بروز می دهد. همچنین به میزان بزاق روی لثه حیوان توجه کنید. خشکی دهان نشانه دیگری برای این موضوع است که اسب به اندازه کافی هیدراته نشده است.

اولین شاخص مربوط به رنگ کم آبی در لثه اسب، قرمز شدن بافت محل برخورد آن با دندان ها و رنگ پریدگی بقیه قسمت های لثه های بالاست. اگر کم آبی پیشرفت کند، غشاهای مخاطی به رنگ پریدگی ادامه می دهند و در نهایت مایل به آبی و سپس ارغوانی می شوند.

این رنگ ها با تاخیر بیشتری در زمان پر کردن مجدد مویرگی، مطابقت دارند. گاهی اوقات لثه اسب، قرمز تیره می شود. هنگامی که کاهش آب موجود در بدن در حیوانات، به این سطح از پیشرفت می رسد، شوک سپتیک یا اندوتوکسین ایجاد می شود.

بی حالی

بی ‌حالی در اسب ‌ها، می ‌تواند نشانه‌ کم‌ آبی بدن و همچنین علائم اولیه بیماری‌ های دیگر در اسب ها باشد. تب باتلاقی، تب اسب پوتوماک و بسیاری از اختلالات دیگر ،علائم اولیه ای شامل بی حالی و اسهال دارند. اگر اسب شما بعد از ورزش شدید، ساکت تر از حد معمول به نظر می رسد، احتمالاً علائم اولیه کم آبی را بروز می دهد.

در چنین شرایطی، فورا اقدامات پیشگیرانه را انجام داده و آب و الکترولیت های مورد نیاز را به اسب خود ارائه دهید. پیشگیری از بروز کم آبی در این مرحله، آسان تر از مبارزه با آن در مراحل پیشرفته است. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند منجر به بروز شوک، لنگش دائمی و حتی مرگ شود. با تشخیص زودهنگام و درمان سریع، احتمال بهبودی، به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

معمولاً، اسب‌ ها حیواناتی سرزنده و هوشیار هستند. اگر متوجه تغییر ناگهانی در رفتار اسب خود شوید که احتمالاً ناشی از یک وضعیت فیزیکی باشد، با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید. نشانه ‌های بی حالی یا تنبلی در اسب، عبارت اند از آویزان کردن لب، سر پایین بودن، غذا نخوردن و ایستادن در گوشه اصطبل.

آیا اسب می تواند چغندر بخورد؟

چروک شدن پوست

آیا اسب من دچار کم آبی شده است؟  | دام و پت

یک روش سریع، که توسط اسب سواران، برای بررسی هیدراتاسیون اسب های شان  استفاده می شود، تست “کشسانی پوستی” است. بافت نرمال پوست دارای درصد بالایی از آب بوده و بسیار الاستیک است. پوست طبیعی اسب باید در عرض یک ثانیه پس از رها کردن آن، صاف شود. اگر بیشتر طول بکشد که پوست به حالت عادی برگردد، این وضعیت، نشان دهنده کم آبی است.

این تست، روش دقیقی برای اندازه گیری هیدراتاسیون نیست، بلکه تنها، ابزار برای ارزیابی سریع وضعیت آب بدن اسب است.

عرق کردن یا عرق نکردن

اسب ها در حین ورزش، مایعات زیادی از دست می دهند. عرق کردن، واکنشی به گرما است.

 در مورد اسب ‌های رقابتی، که برای دوره‌ های طولانی فعالیت می ‌کنند، حیاتی است که برای حفظ عملکرد اندام‌ هایی مانند قلب، ماهیچه‌ ها، مغز و کلیه‌ ها، به میزان کافی آب مصرف کنند.

فعالیت غدد عرق، باعث افزایش ترشح رطوبت به سطح پوست می شود. غدد آدرنال به این فرآیند در طول فعالیت کمک می کنند.  در طول دوره ‌هایی که بدن اسب ‌ها تحت فشار قرار می‌ گیرد، مقادیر زیادی مایعات به‌ عنوان عرق برای تنظیم دمای بدن آن‌ ها آزاد می ‌شود. تعریق بیش از حد می تواند منجر به کم آبی شدید در اسب ها شود.

کم آبی مزمن می تواند باعث آنهیدروزیس در اسب شود. آنهیدروزیس، به معنی ناتوانی در تعریق، هم در انسان و هم در اسب است. به طور معمول این بیماری در طول زمان ایجاد می شود و می تواند توسط عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، رژیم غذایی، آب و هوا و کم آبی مزمن، بروز پیدا کند.

از دست دادن اشتها

اسب ‌ها عاشق زمان غذا خوردن هستند. بنابراین اگر متوجه شدید که اسب ‌تان به غذای خود بی‌ علاقه است، احتمالاً به یک مشکل فیزیکی اساسی مبتلا است. یکی از شرایطی که باعث می شود اسب از خوردن غذا دست بکشد، کم آبی است. علت اینکه اسب در هنگام کم آبی، اشتهای خود را از دست می دهد، می تواند به احساس کلی ناشی از بیماری آن مربوط باشد. با این حال، حیوان ممکن است از قولنج یا درد روده ای نیز رنج ببرد که به دلیل کمبود مایعات و الکترولیت های بدن، ایجاد می شود.

چرا اسب ها غذا نمی خورند؟ ۱۳ علت رایج

ضربان قلب بالا

آیا اسب من دچار کم آبی شده است؟  | دام و پت

هنگامی که اسب ها کم آب شده و الکترولیت های لازم را از دست می دهند، اغلب ضربان قلب سریعی را تجربه می کنند. ضربان قلب اسب های سالم، در حالت معمولی، بین 36 تا 42 ضربه در دقیقه است. صاحبان اسب باید یک ایده کلی از ضربان قلب استاندارد اسب خود در حالت استراحت داشته باشند. زیرا اختلاف زیادی در ضربان قلب قابل قبول اسب های مختلف، وجود دارد. آنچه برای یک اسب طبیعی است، می تواند برای اسب دیگر مشکل زا باشد.

ضربان قلب در حالت استراحت، اگر بالای 60 بود، می تواند نشانه کم آبی بدن باشد. اسب های مسابقه استقامتی، که در یک مسابقه دچار کم آبی می شوند، اغلب ضربان قلب فوق العاده بالایی از خود بروز می دهند. ضربان قلب بالا، نشانه اولیه کاهش مایعات بوده و به راحتی با استفاده از مصرف آب و الکترولیت ها، قابل برگشت است.

تب

تب اغلب با عفونت همراه است. با این حال، این عارضه نیز نشانه کم آبی بدن است. هنگامی که اسبی به دلیل کمبود مایعات، نمی تواند بدن خود را کنترل کند، ممکن است علائمی شبیه تب بروز دهد. میانگین دمای بدن اسب ها بین 98 تا 101 درجه متغیر است. اما دمای بدن آن ها در طول روز در نوسان است. در آب و هوای گرم تر، دمای اسب معمولاً در بعدازظهر بیشتر از صبح ها است.

تب می تواند نشانه کم آبی بدن یا علت آن باشد. اسب های مبتلا به عفونت، بیش از حد عرق می کنند و اگر مایعات از دست رفته را جایگزین نکنند، دچار کم آبی می شوند. شما می توانید دمای بدن اسب خود را با یک دماسنج رکتومی، بررسی کنید. به طور کلی، توصیه می شود حداقل یک بار در ماه این کار را انجام دهید تا دمای پایه بدن تمام اسب های خود را داشته باشید.

ادرار تیره

ادرار یک اسب سالم، زرد یا کاهی رنگ است و ممکن است کدر، کف آلود و کمی تیره تر یا زرد روشن تر باشد. اگر رنگ ادرار به قهوه‌ ای تبدیل شود، مشکلی پیش نمی ‌آید و کم‌ آبی بدن احتمالاً مقصر اصلی این تغییر است. رنگ ادرار یکی از بهترین سیگنال ‌های هشدار دهنده درباره سطح هیدراتاسیون اسب است. ادرار شفاف نشان‌ دهنده هیدراته بودن حیوان است و ادرار تیره ‌تر، به معنای کم ‌آبی بدن است.

هنگامی که یک اسب کم آب می شود، حجم آب در بدن آن به شدت کاهش یافته و کلیه های آن شروع به حفظ آب می کنند. بنابراین، آب کمتری در ادرار آن ها ترشح می شود که منجر به غلیظ تر و تیره تر شدن آن می شود. همچنین می توانید به رطوبت موجود در مدفوع اسب به عنوان نشان دهنده سطح هیدراتاسیون، نگاه کنید. مدفوع حیوانات باید مقداری آب داشته باشد. روی مدفوع اسب خود قدم بگذارید و ببینید آیا آب بیرون می آید یا خیر.

بهترین راه برای افزایش وزن اسب کدامند؟

سردرگمی یا سرگیجه

آیا اسب من دچار کم آبی شده است؟  | دام و پت

وجود مایعات کافی در بدن، یکی از کلیدهای حفظ جریان خون مناسب است. هنگامی که یک اسب به شدت کم آب می شود، حجم خون و فشار خون کاهش می یابد و سطوح کافی اکسیژن به مغز اسب نمی رسد. چنین شرایطی، منجر به سرگیجه و سردرگمی اسب می شود.

چگونه بفهمیم اسب کم آب شده است؟

دقیق ترین روش برای تعیین اینکه آیا اسب شما کم آب است یا خیر، تجزیه و تحلیل شیمیایی کامل خون است. گاهی اوقات، حیوانات کم آب، از نوشیدن مایعات اجتناب می کنند. به همین علت، انجام اقدامات پیشگیرانه و افزایش مصرف آب قبل از ورزش و در هوای گرم، ضروری است.

مهمترین و بهترین نژاد اسب ها را بشناسید.

منبع
https://horseracingsense.com/is-horse-dehydrated-10-signs-equine/

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا