گربه ها

آکنه چانه گربه

انسان ها، تنها کسانی نیستند که ممکن است دچار جوش، قرمزی صورت و جوش های کامل شوند. همراهان گربه ما نیز ممکن است به آکنه مبتلا شوند و در مورد آنها معمولاً زیر چانه ظاهر می شود. اکثر موارد آکنه چانه گربه خفیف هستند، اما گاهی اوقات می توانند عفونی شوند و باعث درد و ناراحتی شوند. با بینش های چهار دامپزشک، ما آنچه را که باید در مورد آکنه چانه گربه بدانید، از جمله گزینه های درمان و پیشگیری را بازگشایی کرده ایم.

از آنجایی که آکنه ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. یا حتی ممکن است آکنه واقعی نباشد – اگر نگران هستید، همیشه ایده خوبی است که با دامپزشک خود تماس بگیرید.

آیا گربه ها ممکن است دچار آکنه شوند؟

بله، گربه ها ممکن است دچار آکنه شوند. در واقع، شبیه به نوعی است که مردم اغلب دریافت می کنند. معمولاً به شکل جوش‌های سر سیاه و سر سفید زیر چانه است، اما می‌تواند تا لب‌ها و پوزه نیز گسترش یابد.

اگرچه این امر چندان رایج نیست، اما گاهی اوقات آکنه می تواند در سایر قسمت های بدن گربه ظاهر شود. دکتر ساشا گیبونز، دامپزشک دامپزشکی در بیمارستان دامپزشکی جاست گربه در استمفورد، کانکتیکات، می‌گوید: گربه‌ها ممکن است در جای دیگری از بدن دچار بیماری‌های پوستی دیگری باشند که ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، یا از یک علت باشند.

گربه ها در هر سنی ممکن است به آکنه مبتلا شوند، اما برخی از دامپزشکان می گویند که بیشتر در دوران میانسالی شایع است. در حالی که آکنه در هر نژادی می‌تواند تهاجمی شود، ایرانی‌ها و هیمالیاها در معرض افزایش خطر ابتلا به درماتیت ایدیوپاتیک صورت و سبوره اولیه هستند که اشکال شدید در نظر گرفته می‌شوند.

جامعه دامپزشکی دقیقاً مطمئن نیست که آکنه چانه گربه چقدر شایع است. برخی از دامپزشکان می گویند که این یک بیماری نسبتاً شایع است در حالی که برخی دیگر می گویند که آنقدر شایع نیست. این عدم قطعیت تا حدی به دلیل کمیاب بودن تحقیق در مورد این موضوع است.

در حالی که این یک مشکل به خوبی شناخته شده است، اما مطالعه آن ضعیف است . و از آنجایی که بسیاری از گربه ها علائم بسیار خفیفی دارند، والدین حیوان خانگی کمتر آنها را برای معاینه نزد دامپزشک می برند. بنابراین موارد گزارش نشده است.

آکنه چانه گربه چه شکلی است؟

آکنه چانه گربه | دام و پت

به گفته لاین، آکنه روی چانه گربه معمولاً به صورت پوسته‌های سیاه خفیف و خرده‌های خز و جوش‌های سرسیاه روی پوست شروع می‌شود. جوش‌های سرسیاه زمانی ایجاد می‌شوند که فولیکول‌های مو با سلول‌های پوست ریخته شده و چربی پوست مسدود شوند.

یک جوش جدا یا حتی یک جوش کامل ممکن است با کثیفی اشتباه گرفته شود. دکتر کلاوس ارل لافت، دامپزشک مرکز پزشکی حیوانات آنجل می‌گوید: آکنه چانه شبیه جوش‌های سیاه یا سرسفید معمولی است که در انسان ایجاد می‌شود، مانند مواد سیاه چسبیده به پوست و خز، اغلب با ناراحتی کمی که گربه نشان می‌دهد. در بوستون لافت می‌گوید برخی از گربه‌ها ممکن است تنها یک جوش را تجربه کنند، “اما بسیاری دیگر علائم جانبی خواهند داشت.

اگرچه اکثر موارد آکنه چانه گربه خفیف هستند، اما می توانند پیشرفت کنند و با برآمدگی های قرمز، چرک، پوسته پوسته شدن و ریزش مو ملتهب شوند. با عفونت و التهاب عمیق، پوست می تواند متورم، دردناک و ضخیم شود .

علل آکنه چانه گربه

دامپزشکان نمی توانند به طور قطعی به علت ایجاد آکنه چانه گربه اشاره کنند، اما آنها تئوری هایی دارند. لاین می‌گوید: «مثل انسان‌ها، احتمالاً تعامل پیچیده‌ای بین گردش سلول‌های پوست، ترکیب چربی پوست، باکتری‌های روی سطح پوست و سایر عوامل ناشناس است».

در اینجا ما به بررسی عمیق‌تر برخی از رایج‌ترین تئوری‌ها در مورد آنچه پشت آکنه چانه گربه است می‌پردازیم.

تولید بیش از حد روغن های طبیعی بدن

غدد سباسه سبوم تولید می کنند که به گفته لوفت یک “مرطوب کننده طبیعی و روغنی” است. هنگامی که این غدد سبوم بیش از حد تولید می کنند (بیماری به نام سبوره)، فولیکول های مو ممکن است مسدود شوند. آکنه عمدتاً در چانه گربه‌ها ایجاد می‌شود، زیرا سرعت رشد فولیکول‌های مو و چرخش پوست در این ناحیه نسبتاً کندتر است.

اکثر موارد سبوره ثانویه هستند. به این معنی که آنها نتیجه یک بیماری یا شرایط زمینه ای هستند. اینها ممکن است شامل کم کاری تیروئید، عفونت قارچی، آلرژی یا انگل باشد.

عادات ضعیف خودآرایی

آکنه چانه گربه | دام و پت

خودآرایی تعدادی کارکرد مهم برای گربه ها انجام می دهد که یکی از آنها توزیع یکنواخت سبوم در بدن است. هنگامی که گربه ها به اندازه کافی نظافت نمی کنند، روغن می تواند در فولیکول های مو جمع شده و مسدود شود. با این حال، مشخص نیست که آیا گربه‌ها به دلیل عادت‌های بد نظافت دچار آکنه می‌شوند یا اینکه آکنه چانه باعث می‌شود گربه‌ها تمایل کمتری به اصلاح خود داشته باشند.

کاسه های پلاستیکی غذا و آب

بین آکنه چانه گربه و کاسه های پلاستیکی ارتباط وجود دارد. دو دلیل برای این امر وجود دارد که یکی از آنها ترکیب کاسه است. به طور کلی، در مقایسه با کاسه های شیشه ای یا فولادی ضد زنگ، کاسه های پلاستیکی مواد غذایی لبه های خشن تری دارند که می تواند سطح پوست چانه را تحریک کند.

پلاستیک همچنین می‌تواند باکتری‌ها را به ویژه در شکاف‌های کوچکی که در طول زمان تشکیل می‌شوند، در خود جای دهد.

ژنتیک

گربه های ایرانی به سبوره اولیه معروف هستند که بر خلاف سبوره ثانویه، ارثی است و بسیار کمتر شایع است. علائم بارز این بیماری پوسته پوسته شدن، پوست و موی بدبوی چرب، عفونت و التهاب است. گربه‌های ایرانی و هیمالیا نیز مستعد ابتلا به درماتیت ایدیوپاتیک (با علت ناشناخته) صورت هستند، یک بیماری پوستی غیر معمول که عمدتاً در گربه‌های جوان‌تر رخ می‌دهد. گاهی اوقات به عنوان “سندرم صورت کثیف” نامیده می شود، به صورت ماده مومی سیاه رنگ روی صورت ظاهر می شود، با تاکید بر چانه و اطراف چشم.

از آنجایی که بیماری‌ها و اختلالاتی مانند عفونت‌های قارچی، هجوم کنه‌ها و برخی بیماری‌های خودایمنی ممکن است ریشه آکنه چانه گربه باشند، اگر ضایعات دردناک یا خارش دار شد، گربه خود را برای مشاوره ببرید. و از آنجایی که آکنه فقط روی صورت ظاهر می شود، اگر گربه زخم یا پوسته در قسمت های دیگر بدن داشته باشد، مراجعه به دامپزشک قطعاً ضروری است.

درمان آکنه چانه گربه

آکنه چانه گربه | دام و پت

درمان بستگی به نوع و شدت آکنه و اینکه آیا این آکنه به یک بیماری یا اختلال زمینه ای مرتبط است یا خیر بستگی دارد. در اینجا چند ایده کلی در مورد چگونگی خلاص شدن از شر آکنه چانه گربه وجود دارد.

درمان آکنه چانه گربه برای موارد خفیف

اگر آکنه در مرحله خفیف باشد، فقط پوسته پوسته شدن وجود دارد و گربه شما راحت است، درمان لازم نیست.

با این حال، اگر به ظاهر پوسته ها و سرهای سیاه اعتراض دارید، می توانید از کمپرس گرم برای تمیز کردن آن استفاده کنید. گاهی اوقات دستمال‌های حاوی مواد ضدعفونی‌کننده و چربی‌گیر مانند اسید سالیسیلیک، کلرهگزیدین یا اسید استیک می‌توانند مفید باشند. بسیاری از این موارد بدون نسخه در دسترس هستند. حتماً برچسب بسته بندی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که برای گربه ها بی خطر است و از چشم آنها دوری کنید. اگر مطمئن نیستید، با دامپزشک خود مشورت کنید.

برای تجمع چربی سطحی، می‌توان از دستمال مرطوب‌های بنزوئیل پراکسید یا ضد سبورئیک موضعی یا شامپوی ملایم برای شستشوی فولیکول‌های مو استفاده کرد. علاوه بر این، بسیاری از گربه ها می توانند از ژل کلیندامایسین (آنتی بیوتیک) یا آماده سازی مایع بهره مند شوند، که دامپزشکان می توانند آن را تجویز کرده و در اجرای آن کمک کنند.

درمان آکنه شدید و عفونی چانه گربه

آکنه بد گربه معمولاً به رژیم متفاوتی نیاز دارد. به گفته لین، زمانی که آکنه به حدی رسید که گربه شروع به خاراندن می کند و جوش ها خونریزی و ترشح می کنند، استفاده از درمان های موضعی می تواند سخت باشد. در این موارد معمولاً آنتی بیوتیک خوراکی همراه با داروهای ضد التهاب خوراکی مورد نیاز است. با بهبود ضایعات، دستمال مرطوب یا کرم ممکن است امکان پذیر باشد.

برخی از گربه ها در طول زندگی خود فقط چند دوره آکنه چانه گربه دارند، در حالی که برخی دیگر مشکلات مزمن دارند. برای این گربه‌ها، اغلب به داروهای خوراکی طولانی‌مدت برای کنترل التهاب نیاز است.

سایر درمان های آکنه چانه گربه

لافت می‌گوید گربه‌های مبتلا به آکنه نیز می‌توانند از مکمل‌های اسید چرب ، به‌ویژه مکمل‌های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ بهره‌مند شوند. اسیدهای چرب نه تنها به دلیل نقششان در حفظ یک پوشش براق مورد توجه قرار می گیرند، بلکه دارای خواص ضد التهابی هستند که می توانند برای پوست مفید باشند. توصیه های محصول را از دامپزشک خود بخواهید و قبل از تجویز آن به گربه، دستورالعمل های محصول را به دقت بخوانید.

در برخی موارد، کوتاه نگه داشتن موها می تواند به رفع این عارضه کمک کند. برای تشخیص صحیح و رد سایر موارد، بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید. به عنوان مثال، “اگر خارش و ضربه پوستی قابل توجهی وجود داشته باشد، آن ناحیه باید برای سایر شرایط ظاهری مشابه بررسی شود.

یکی از اقداماتی که باید از آن اجتناب کنید، ایجاد آکنه گربه است ، زیرا می تواند دردناک باشد، ناحیه آسیبی را تحریک کند و عفونت را گسترش دهد.

چگونه از آکنه گربه پیشگیری کنیم؟

آکنه چانه گربه | دام و پت

اگر آکنه محصول ژنتیک، ویروس یا آلرژی باشد، نمی توان از آن پیشگیری کرد. با این حال، در بسیاری از موارد، چند کار وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش جوش های آینده انجام دهید.

اگر گربه شما یک دوره آکنه داشته است، نیازی به درمان نیست. اگر گربه شما یک یا دو اپیزود داشته است، زمانی که ضایعات فعال بهبود می یابند، پاک کردن با دستمال های ضد عفونی کننده و چربی زدا چند بار در هفته ممکن است از شعله ور شدن جلوگیری کند یا حداقل شدت آن را کاهش دهد. محصولات حاوی فیتوسفنگوزین می‌توانند با ایجاد یک سد پوستی سالم به کاهش عود کمک کنند.

یک چیز ساده این است که ظروف پلاستیکی غذا و آب گربه خود را با ظروف بدون متخلخل و سطح صاف از جنس فولاد یا شیشه جایگزین کنید، سپس آنها را روزانه بشویید، این کار باعث کاهش میزان باکتری روی چانه گربه شما می شود و ممکن است مشکل آکنه را نیز حل کند.

از آنجایی که نظافت برای توزیع مناسب سبوم ضروری است، مطمئن شوید که گربه شما می تواند این رفتار مهم را به اندازه کافی انجام دهد. برای مثال، گربه‌های مسن و مبتلایان به آرتریت ممکن است به‌ویژه در تحرک مشکل داشته باشند. اگر چنین است، از دامپزشک خود راهنمایی بخواهید.

یک دامپزشک می تواند یک برنامه نگهداری پیشگیرانه برای گربه هایی که به شدت آسیب دیده اند ایجاد کند.

منبع
https://www.greatpetcare.com/cat-health/cat-chin-acne-why-it-happens-and-how-to-help/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا