اسب ها

آنفلوانزای اسب چیست؟

آنفولانزای اسب خطرناک ترین بیماری در اسب ها محسوب نمی شود. بیشتر اسب ها با استراحت و مراقبت های حمایتی به سرعت و به طور کامل بهبود می یابند. با این حال، این وضعیت می تواند آزاردهنده باشد، به خصوص در محوطه های بزرگ، زیرا بسیار مسری است. دوره نهفتگی این بیماری فقط یک یا دو روز است و تقریباً قبل از اینکه متوجه شوید که یکی از آنها بیمار است، یک انبار کامل پر از اسب ها ممکن است سرفه و تب کند.

دوره نقاهت برای آنفولانزای اسب می تواند طولانی باشد و برنامه تمرینی و مسابقه ای شما را که به دقت برنامه ریزی شده اید را خراب می کند. در این مقاله، نحوه شناسایی و مدیریت آنفولانزای اسب، از جمله نگاهی دقیق تر به استراتژی واکسیناسیون فعلی را توضیح می دهیم.

آنفولانزای اسب که با نام آنفولانزای اسب نیز شناخته می شود، یک عفونت مجاری تنفسی بسیار مسری است. ویروسی که باعث این بیماری می شود در درجه اول از طریق هوا منتقل می شود. این بدان معناست که به سرعت فوق‌العاده گسترش می‌یابد، به خصوص از طریق گروه‌هایی از اسب‌هایی که با هم بیرون می‌روند.

چگونه اعتماد به نفس اسب را افزایش دهیم؟

علائم آنفولانزای اسب

حتی اسب‌های موجود در اتاق ک های مجاور نیز می‌توانند در معرض خطر باشند، زیرا ویروس آنفولانزای اسبی می‌تواند تا نیم مایل را طی کند اگر با باد حمل شود. همچنین، این ویروس می تواند از طریق انسان، تماس اسب به اسب، روی قلاب، تجهیزات و حتی از طریق خوراک منتقل شود.

بنابراین، چگونه بفهمید که اسب شما آنفولانزای اسبی دارد؟ علائم آنفولانزای اسب عبارتند از:

  • تب
  • بی حالی
  • اشتهای ضعیف
  • ترشحات بینی
  • سرفه خشک و هک کننده

در موارد شدید، به ویژه در کره اسب ها، ذات الریه ممکن است رخ دهد که می تواند کشنده باشد. شدت علائم بستگی به هر اسب دارد. عواملی مانند سن، سطح ورزش، استرس، و قدرت ویروس همگی نقش دارند. همچنین وضعیت واکسیناسیون اسب می تواند علائم علائم را تغییر دهد. اساساً اسب‌هایی که هرگز واکسینه نشده‌اند احتمالاً علائم شدیدی را تجربه می‌کنند، در حالی که آن‌هایی که واکسینه شده‌اند علائم بسیار خفیف، در صورت وجود، نشان می‌دهند.

پیش آگهی آنفلوانزای اسبی چیست؟

آنفلوانزای اسب چیست؟ || دام و پت

اکثر حیوانات در عرض دو تا سه هفته پس از ابتلا به آنفولانزای اسب بهبود می یابند. با این حال، در برخی موارد، سرفه می‌تواند مداوم باشد و ماه‌ها طول می‌کشد تا به طور کامل برطرف شود. گاهی اوقات، اسب ممکن است دچار التهاب ماهیچه قلب (میوکاردیت) شود که باعث ضربان قلب نامنظم دائمی می شود.

برخی از اسب ها بیشتر از بقیه در معرض خطر ابتلا به آنفولانزای اسب هستند، از جمله:

  • اسب هایی که واکسینه نشده اند.
  • یا اسب های جوان بین یک تا پنج سال
  • اسب هایی که اغلب به نمایشگاه ها سفر می کنند.
  • اسب هایی که در حیاط های بسیار بزرگ زندگی می کنند.

خبر خوب این است که چندین واکسن بسیار موثر آنفولانزا در دسترس است که از ابتلا اسب شما به آنفولانزای اسب جلوگیری می کند. همچنین، اقدامات زیادی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از ابتلای اسب خود به ویروس انجام دهید.

چگونه از تشنج در اسب ها پیشگیری کنیم؟

واکسیناسیون آنفلوانزای اسبی

دو گونه واضح از آنفولانزای اسب وجود دارد که در حال حاضر اسب ها را تحت تاثیر قرار می دهد. سویه آمریکایی آنفولانزای اسب برجسته ترین است و تقریباً مسئول همه شیوع های آنفولانزا در سراسر جهان در سال های اخیر است. با این حال، چندین کشور وجود دارند که دارای وضعیت عاری از آنفولانزا هستند، از جمله استرالیا، نیوزیلند و ایسلند.

سه شکل از واکسن ویروس آنفلوانزای اسبی وجود دارد که در حال حاضر به بازار عرضه می شود:

واکسن های غیر فعال

واکسن‌های غیرفعال در محافظت از اسب‌ها در برابر آنفولانزای اسب و جلوگیری از «افتادن و سقوط» توسط اسب‌هایی که حامل ویروس هستند، اما هرگز تسلیم اثرات آن نمی‌شوند یا علائم آن را نشان نمی‌دهند، بسیار مؤثر هستند. این واکسن ها معمولاً در دو واکسن تزریق می شوند. اولی شات پرایمینگ و دومی تقویت کننده است. واکسن‌های غیرفعال معمولاً به‌عنوان تقویت‌کننده‌های پیش از کره‌گیری استفاده می‌شوند که می‌توانند سطح آنتی‌بادی آغوز را افزایش دهند تا از کره‌های متولد نشده در برابر ویروس محافظت کنند.

واکسن های زنده اصلاح شده (MLV) سازگار با سرما

واکسن های MLV به صورت داخل بینی در یک دوز تجویز می شوند و اثربخشی آنها تا 12 ماه ثابت شده است. این واکسن ها را می توان با خیال راحت در کره های شش ماهه یا بزرگتر استفاده کرد. با این حال، این واکسن برای استفاده در مادیان در اواخر بارداری توصیه نمی شود.

واکسن ناقل آبله زرد

واکسن ناقل آبله زرد با تزریق داخل عضلانی دو مرحله ای تجویز می شود و تا شش ماه محافظت می کند. بنابراین، تقویت کننده ها هر شش ماه یکبار توصیه می شود. این واکسن را می توان با خیال راحت به کره ها تا چهار ماهگی تزریق کرد.

اگر شیوع آنفلوانزای اسب در منطقه شما وجود داشته باشد، دامپزشک شما ممکن است واکسیناسیون را برای تقویت ایمنی توصیه کند.

به اسب‌هایی که قبلا واکسینه شده‌اند می‌توان هر واکسنی را تزریق کرد. حیوانات واکسینه نشده یا آنهایی که سابقه ناشناخته دارند باید واکسن داخل بینی داده شوند زیرا محافظت معمولاً در عرض هفت روز حاصل می شود. به طور کلی برای این منظور از واکسن ناقل آبله زرد استفاده می شود.

برای اطمینان از اینکه اسب های شما از اثرات ناتوان کننده آنفولانزای اسب محافظت می شوند، باید برنامه واکسیناسیون منظمی داشته باشید. دامپزشک شما بر اساس نوع واکسنی که استفاده کرده است، برنامه صحیح واکسیناسیون حیاط را به شما توصیه می کند.

اگر با اسب خود مسابقه دهید، بسیاری از مکان هایی که در آن شرکت می کنید اصرار می کنند که اسب شما قبل از ورود به محل نمایش، در برابر آنفولانزای اسبی واکسینه شود.

چرا اسب ها غذا نمی خورند؟ 13 علت رایج را بشناسید.

چگونه از آنفولانزای اسب پیشگیری کنیم؟

آنفلوانزای اسب چیست؟ || دام و پت

در اینجا مروری بر برخی از اقداماتی است که می توانید برای جلوگیری از ابتلا اسب خود به آنفولانزای اسب انجام دهید.

واکسیناسیون

همانطور که در بالا ذکر شد، موثرترین راه برای جلوگیری از ابتلای اسب شما به آنفولانزای اسب، از طریق یک برنامه واکسیناسیون مداوم است.

تماس اسب با اسب را کاهش دهید.

تماس بینی به بینی می تواند به ویروس آنفولانزای اسبی اجازه دهد از یک اسب به اسب دیگر منتقل شود. به یاد داشته باشید که هر اسب مسری بیمار به نظر نمی رسد، بنابراین غیرممکن است که بدانیم آیا تهدیدی وجود دارد یا خیر. اگر اسب خود را از محل خود بیرون می آورید، به او اجازه ندهید که با اسب های دیگر تماس فیزیکی داشته باشد.

تجهیزات را به اشتراک نگذارید.

ویروس آنفولانزا می‌تواند ساعت‌ها روی سطوح از جمله زین، برس‌ها و غیره زنده بماند. هنگامی که از خانه دور هستید، هرگز کیت شخص دیگری را قرض ندهید. اگر واقعاً باید یک مورد را به اشتراک بگذارید، همیشه ابتدا آن را با استفاده از صابون یا دستمال مرطوب ضد باکتری به طور کامل تمیز کنید. اگر قرار است اسب شما در یک رویداد از اصطبل موقت استفاده کند، از دستمال‌های ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن تمام سطوح باز، به‌ویژه بالای در، یونجه‌ها و نگهدارنده‌های سطل خوراک استفاده کنید.

از آبخوری های مشترک استفاده نکنید.

ویروس آنفولانزا در قطرات آب منتقل می شود، بنابراین جای تعجب نیست که این ارگانیسم می تواند ساعت ها یا حتی روزها در آب زنده بماند. حتی اگر ممکن است، سطل های خود را به نمایشگاه ببرید.

پاکسازی کنید.

فراموش نکنید که ویروس می تواند از طریق چوب، قالیچه، لباس و روی دستان شما بین اسب ها منتقل شود. بنابراین، پس از دست زدن به هر اسبی که از آن مراقبت می کنید، دست های خود را با صابون آنتی باکتریال بشویید یا از ژل ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. اگر یک اسب بیمار دارید که باید از آن مراقبت کنید، از یک مجموعه ابزار اختصاصی برای آن اسب استفاده کنید.

نحوه مراقبت از اسب مبتلا به آنفولانزای اسب

آنفلوانزای اسب چیست؟ || دام و پت

اگر فکر می کنید که یکی از اسب های تحت مراقبت شما مبتلا به آنفولانزای اسب است، بلافاصله اسب را از سایر اسب های حیاط خود جدا کنید. این می تواند به معنای قرار دادن اسب در یک پادوک جداگانه یا در یک اصطبل در انتهای راهرو باشد، اگرچه، در حالت ایده آل، باید از جعبه ایزوله استفاده کنید.

از فن ها برای هدایت هوا از داخل اصطبل اسب آسیب دیده از در یا پنجره و به دور از اسب های دیگر استفاده کنید. به طور معمول تمام اسب های دیگر را برای علائم افزایش دما بررسی کنید. در صورت امکان، از شخص دیگری بخواهید که از اسب های دیگر مراقبت کند، پس از پایان مراقبت از اسب بیمار دست های خود را بشویید و لباس های خود را عوض کنید.

هیچ درمان خاصی برای آنفولانزای اسب به جز مراقبت های حمایتی و استراحت وجود ندارد در حالی که عفونت به تدریج سیر خود را طی می کند. دامپزشک شما ممکن است داروهای ضد التهابی را برای کاهش دمای اسب تجویز کند، که باید او را راحت کند تا به خوردن و نوشیدن ادامه دهد.

بهبودی اسب چه مدت طول می کشد؟

پس از رفع عفونت اولیه، اسب برای بهبودی کامل به زمان نیاز دارد. ویروس آنفولانزا به ساختارهای ریز مو مانند (سیلیا) که روی نای اسب را پوشانده اند آسیب می رساند و به پاکسازی آن از گرد و غبار و زباله هایی که اسب استنشاق می کند کمک می کند. تا زمانی که این آسیب التیام نیابد، اسب مستعد ابتلا به عفونت های ثانویه خواهد بود که خود را به صورت ترشح غلیظ بینی متمایل به زرد یا سفید نشان می دهد. در بدترین حالت، عفونت می تواند به ذات الریه تبدیل شود.

به عنوان یک قانون کلی، اسب باید حداقل سه هفته استراحت کند یا هر روز یک هفته استراحت کند که تب داشته باشد. در طول این مدت، اسب را در محیطی تمیز و عاری از گرد و غبار نگه دارید تا به بهبودی کمک کنید.

پس از بهبودی اسب، ابزاری را که برای مراقبت از او استفاده کردید، اصطبل او، قالیچه‌هایش، سطل‌های خوراک، کاسه‌های آب و هر وسیله دیگری که با آن تماس داشت را ضدعفونی کنید.

سخن آخر

اگرچه آنفولانزای اسب به ندرت کشنده است، اما یک بیماری بسیار مسری است که می تواند اسب را برای چندین هفته از فعالیت خارج کند. این چیزی نیست که در بهترین زمان می خواهید، اما به خصوص اگر مجبور شوید در مسابقات قهرمانی و سایر رویدادهای مهم به دلیل یک بیماری قابل پیشگیری از دست بدهید، بسیار ناراحت کننده است. شما می توانید با اجرای یک برنامه واکسیناسیون مورد تایید دامپزشک برای حیاط خود، از حمله آنفلوآنزای اسب به اسب خود جلوگیری کنید.

چگونه از اسب در بارداری مراقبت کنیم؟

منبع
https://howtodressage.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا