سگ ها

آنزیم های گوارشی سگ ها

آنزیم های گوارشی سگ ها

قبل از پرداختن به بحث آنزیم های گوارشی برای سگ ها لازم است بدانیم که مشکلات گوارشی مانند استفراغ، اسهال و گاز اتفاقات رایجی در سگ ها و گربه ها هستند و می توانند دلایل زیادی از جزئی تا تهدید کننده زندگی داشته باشند. هنگامی که یک حیوان خانگی اغلب با مشکلات گوارشی مبتلا می شود، صاحبان حیوانات خانگی اغلب به دنبال راه حل هایی هستند که شامل رژیم غذایی یا مکمل های غذایی باشد. دو مکمل غذایی رایج که اغلب در حیوانات خانگی مبتلا به مشکلات گوارشی (یا به عنوان وسیله ای برای پیشگیری از مشکلات) استفاده می شود، پروبیوتیک ها و آنزیم های گوارشی هستند.

سیستم گوارشی سگ ها به شدت با مصرف غذا و رشد در طیف گسترده ای از غذاها سازگار است. در حالی که سگ ها متعلق به راسته حیواناتی به نام Carnivora هستند، آنها گوشتخوار واقعی نیستند. در عوض، متابولیسم و ​​نیازهای غذایی آنها بیشتر شبیه به همه چیزخواران یا حیواناتی است که هم گوشت و هم گیاهان را می خورند. این برخلاف گربه ها است که گوشتخواران اجباری هستند، به این معنی که برای زنده ماندن به گوشت در رژیم غذایی خود نیاز دارند.

مکمل های زیادی برای سگ ها وجود دارد که ادعا می کنند می توانند به هضم آنها کمک کنند . با افزایش محبوبیت آنزیم های گوارشی برای سگ ها، مهم است که بدانید آنزیم های گوارشی برای سگ ها کدامند؟ اینکه آیا آنها برای سگ شما مفید هستند یا خیر.

آنزیم های گوارشی سگ ها چیست؟

آنزیم های گوارشی برای سگ ها | دام و پت

آنزیم های گوارشی پروتئین هایی هستند که مواد مغذی پیچیده را به زیر واحدهای خود تجزیه می کنند و سپس در روده جذب می شوند. اما آنزیم های گوارشی اصلی در حیوانات خانگی عبارتند از لیپاز (برای چربی)، پروتئاز (برای پروتئین) و آمیلاز (نشاسته). این آنزیم ها در لوزالمعده ساخته می شوند و پس از غذا در روده آزاد می شوند.

در اکثریت قریب به اتفاق حیوانات، این آنزیم ها دقیقاً همان کاری را انجام می دهند که در نظر گرفته شده اند – آنها غذا را هضم می کنند و برای جذب مواد مغذی بسیار مهم هستند. آنزیم دیگر سلولاز (که توسط باکتری های موجود در روده حیواناتی که برگ یا یونجه می خورند ساخته می شود) می تواند نوعی فیبر معمولی (سلولز) را تجزیه کند و در روده سگ و گربه وجود ندارد. با این حال، به دلایل ناشناخته، سلولاز اغلب در مکمل های آنزیمی گیاهی گنجانده می شود.

فرآیند هضم را می توان به دو دسته جداگانه تقسیم کرد: مکانیکی و شیمیایی. نمونه ای از هضم مکانیکی جویدن غذا است که آن را به قطعات کوچکی تقسیم می کند تا بتوان آن را بلعید. آنزیم‌های گوارشی به هضم شیمیایی کمک می‌کنند و عملکرد آن‌ها به تجزیه و انحلال غذاها کمک می‌کند تا بتوانند توسط روده‌ها جذب شوند و توسط بدن مورد استفاده قرار گیرند.

انواع آنزیم های گوارشی سگ

انسان ها و سگ ها به طور یکسان آنزیم های گوارشی خود را تولید می کنند. آنزیم های گوارشی عمدتاً در بزاق، معده و پانکراس انسان تولید می شوند. تفاوت بین انسان و سگ این است که سگ ها هیچ آنزیم گوارشی در غدد بزاقی خود تولید نمی کنند، بنابراین هضم شیمیایی در سگ ها از پایین تر از معده شروع می شود.

بدون آنزیم های گوارشی، هم سگ ها و هم انسان ها نمی توانند از چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین های موجود در رژیم غذایی استفاده کنند. این منجر به کاهش وزن، سوءتغذیه و به مرور زمان حتی مرگ می شود.

سگ ها دارای سه نوع اصلی آنزیم گوارشی هستند:

  • لیپازها
  • پروتئازها
  • آمیلازها

لیپازها چربی ها را به اسیدهای چرب مانند اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 تجزیه می کنند. پروتئازها برای تجزیه پروتئین ها به اسیدهای آمینه جداگانه عمل می کنند، در حالی که آمیلازها کربوهیدرات ها و نشاسته ها را به قندهای ساده مانند گلوکز تجزیه می کنند. اکثر آنزیم های گوارشی در سگ ها توسط پانکراس تولید می شود.

آنزیم های گوارشی در غذای سگ

آنزیم های گوارشی برای سگ ها | دام و پت

والدین حیوان خانگی همیشه به دنبال بهینه سازی تغذیه سگ خود هستند. حتی ممکن است جذب غذاهایی شوند که حاوی آنزیم های گوارشی یا ترکیباتی از آن هستند.

با این حال، در حال حاضر، هیچ تحقیقی برای حمایت از مزایای گنجاندن آنزیم های گوارشی در غذای سگ که برای تغذیه سگ های سالم ساخته می شود، وجود ندارد. در عوض، والدین حیوانات خانگی باید با دامپزشکان خود برای انتخاب غذای باکیفیت و کامل و متعادل برای سگ‌هایشان همکاری کنند. یک رژیم غذایی با کیفیت بالا تمام مواد مغذی مورد نیاز سگ شما را برای تولید آنزیم های لازم برای هضم خود فراهم می کند.

اگر سگ شما به تنهایی آنزیم های گوارشی کافی تولید نمی کند (در این مورد بیشتر خواهد شد)، دامپزشک شما ممکن است مکمل آنزیم گوارشی را برای سگ ها توصیه کند.

مکمل های آنزیم

برخی از برندهای مکمل آنزیم گوارشی ادعا می کنند که آنزیم های موجود در غذاها هنگام پخت غذا از بین می روند، بنابراین مکمل آنزیم ها بسیار مهم است. با این حال، اگر سگ شما دارای لوزالمعده معمولی است، به هیچ آنزیم گوارشی اضافی نیاز ندارد. در واقع، یک مطالعه هیچ تفاوتی را در قابلیت هضم غذا در میان سه گروه مختلف سگ سالم که یا به خودی خود با کیبل تجاری تغذیه می‌کردند، به همان کیبل با مکمل آنزیم گوارشی گیاهی اضافه شده، یا کیبل با دستگاه گوارش حیوانی مشاهده نکرد.

اما برای برخی از سگ‌ها که یک بیماری نادر به نام نارسایی پانکراس اگزوکرین یا EPI دارند، مصرف مکمل آنزیم‌های گوارشی برای درمان این بیماری بسیار مهم است. در این سگ ها، پانکراس کوچک شده (آتروفی شده) یا زخمی شده است و دیگر نمی تواند مقادیر کافی آنزیم های گوارشی را تولید کند. این بیماری ممکن است در نتیجه پانکراتیت مزمن رخ دهد و در برخی از نژادهای سگ به ویژه ژرمن شپرد شایع تر است.

علائم EPI در سگ ها عبارتند از:
  • کاهش وزن
  • مدفوع نرم و حجیم

اگر شک دارید که سگ شما ممکن است EPI داشته باشد، بهتر است که حیوان خانگیخود را برای آزمایش نزد دامپزشک خود ببرید، زیرا بیماری‌های دیگری مانند سرطان روده می‌توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. درمان EPI شامل تکمیل غذای سگ شما با آنزیم های پانکراس است. موثرترین مکمل آنزیم های پانکراس پودر خوک است.

آنزیم های گوارشی مورد استفاده برای درمان EPI عموماً به خوبی تحمل می شوند. اما به ندرت ممکن است باعث خونریزی دهانی شوند که معمولاً با کاهش دوز می توان آن را برطرف کرد. سگ های مبتلا به EPI معمولاً در طول زندگی خود باید با این آنزیم ها مکمل شوند.

مراقب رژیم غذایی سگ باشید.

آنزیم های گوارشی برای سگ ها | دام و پت

مهمترین کاری که والدین حیوانات خانگی می توانند برای اطمینان از سالم ماندن هضم سگ هایشان انجام دهند، تغذیه آنها با یک رژیم غذایی با کیفیت، کامل و متعادل و بررسی مدفوع آنها حداقل سالیانه از نظر وجود انگل است.

برای سگ هایی که استفراغ مکرر، نفخ شکم، مدفوع شل یا سایر مشکلات گوارشی دارند، مهم است که با دامپزشک همکاری کنید تا علت این مشکلات را تشخیص دهید.

برای مشکلات گاه به گاه یا خفیف، دادن یک مکمل پروبیوتیک، فیبر ، یا چند قاشق چایخوری کدو تنبل ساده و کنسرو شده به طور کلی بی ضرر است. حتی ممکن است برای سلامت گوارش حیوان خانگی شما مفید باشد.

درمان ناراحتی های گوارشی در سگ ها

اگر سگ شما گهگاهی ناراحتی گوارشی دارد، ممکن است از کمکی بهره مند شود. شعار پزشکی «اول، آسیب نزن» به والدین حیوانات خانگی که درمان‌های خانگی را انجام می‌دهند، گسترش می‌یابد. اگر ناراحتی گوارشی سگ شما به اندازه ای خفیف است که نیازی به مراقبت دامپزشکی نداشته باشد، درمان ها نباید خطری داشته باشند. با این حال، اسهال بیش از 24 ساعت که با تغییراتی در رفتار سگ شما همراه است (مانند بی حالی، بی اشتهایی یا استفراغ) یا داشتن خون یا مخاط، یک نگرانی پزشکی واقعی است و باید فوراً به دامپزشک خود مراجعه کنید.

اگر سگ شما گاهی اوقات مدفوع شل دارد، درمان های خانگی ممکن است مناسب باشند. قبل از شروع بررسی آنزیم های گوارشی، چندین گزینه برای کمک به تنظیم هضم وجود دارد که ایمن، ارزان هستند و ممکن است به بازیابی سلامت روده سگ شما کمک کنند.

فیبر اضافی

اگر ناراحتی روده سگ شما به دلیل تغییر یا افزودن غذا نیست (در این صورت، غذای جدید را عوض کنید یا از دادن غذای جدید خودداری کنید)، فیبر اضافی بهترین درمان اولیه است. یک یا دو قاشق غذاخوری کدو تنبل کنسرو شده یک بار در روز به وعده غذایی سگ شما بی خطر و موثر است. فیبر یک پری بیوتیک یا “یک ماده غذایی غیرقابل هضم است که باعث رشد میکروارگانیسم های مفید در روده ها می شود.”

بسیاری از میوه ها و سبزیجات منابع خوبی از فیبر هستند، از جمله سبزیجات با برگ های تیره، سیب زمینی شیرین و هویج. بهتر است به جای مکمل فیبر، به سگ خود غذای فیبری بدهید، مگر اینکه تحت نظارت دامپزشکی باشد.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها گزینه دیگری برای درمان ناراحتی های گاه به گاه گوارشی هستند. اما پروبیوتیک ها باکتری های خاص انتخاب شده ای هستند که سیستم گوارشی سالم را تقویت می کنند. بهتر است پروبیوتیکی را انتخاب کنید که برای نیازهای سگ شما فرموله شده باشد. استفاده از پروبیوتیک انسانی برای سگ ها ممکن است ناراحتی گوارشی آنها را بدتر کند.

مکمل های ویتامین

برخی از سگ ها ممکن است از مکمل های ویتامین برای بهبود هضم سود ببرند. ویتامین ها عوامل مهم گوارشی هستند. عامل کمکی چیزی است که برای عملکرد آنزیم مورد نیاز است. یکی از ویتامین های خاص که با بهبود هضم مرتبط است، B12 است. B12 را می توان به صورت تزریقی توسط دامپزشک تجویز کرد.

مولتی ویتامین

اگر رژیم غذایی سگ شما برای برآوردن نیازهای غذایی کامل او تنظیم نشده باشد، ممکن است از مولتی ویتامین بهره مند شود. هنگامی که برای سگ خود در خانه آشپزی می کنید، تعادل کامل بین تمام ریزمغذی ها مانند ویتامین ها و مواد معدنی که سگ شما به آن نیاز دارد بسیار دشوار است، اگر نگوییم غیرممکن. یک مکمل ویتامین ممکن است به پر کردن هر شکاف و بهبود سلامت سگ شما کمک کند. از دامپزشک خود بپرسید که کدام یک برای سن و وضعیت سلامتی سگ شما مناسب است.

منبع
https://www.greatpetcare.com/dog-nutrition/digestive-enzymes-for-dogs/https://vetnutrition.tufts.edu/2017/10/digestive-enzyme-supplements/https://www.petmd.com/dog/nutrition/all-about-digestive-enzymes-dogs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا