گربه ها

آلرژی در گربه ها

آلرژی در گربه ها

آلرژی در گربه ها می تواند منجر به بروز علائم بسیار شدید و حتی کشنده شود. کسب اطلاعات لازم در مورد نحوه بروز آلرژی در گربه ها، تشخیص آلرژی و چگونگی پیشگیری از آن، از بروز مشکلات بعدی در سلامتی گربه ها، جلوگیری می کند. به یاد داشته باشید، قبل از انجام هر گونه اقدام درمانی، باید با یک دامپزشک مشورت کنید.

سیستم ایمنی بدن گربه در صورت قرار گرفتن در معرض آنتی ژن هایی که به آن ها حساسیت دارد، با تولید آنتی بادی بر ضد آن ها، واکنش نشان می دهد. سیستم ایمنی، حتی ممکن است در برابر آنتی ژن های غیر مضر هم واکنش نشان دهد. وقتی آنتی بادی در پاسخ به مواد حساسیت زا تولید می شود، می تواند منجر به بروز پاسخ سیستم ایمنی در بدن گربه شود. به طور کلی، پاسخ سیستم ایمنی و علائمی که در اثر آن پاسخ ظاهر می شوند، به عنوان آلرژی شناخته می شود.

علائم حساسیت در گربه ها

 

آلرژی در گربه ها | دام و پت

علائم آلرژی در گربه ها می تواند بسته به نوع آلرژی، از خفیف تا شدید متغیر باشند. برخی از شایع ترین علائم حساسیت در این حیوانات خانگی، عبارتند از:

 • اسهال
 • التهاب
 • خارش
 • ریزش مو
 • سرفه کردن
 • عطسه کردن
 • مشکلات تنفسی
 • جویدن پنجه یا دم
 • آبریزش چشم یا بینی
 • استفراغ یا قوز کردن
 • قرمزی یا تحریک پوست

گربه هایی که آلرژی دارند علائم مختلفی از خود نشان می دهند. اما علائمی که بر تنفس حیوان تأثیر می گذارند، جدی ترین آنها هستند. به دلیل واکنش بدن به ماده حساسیت زا، گربه ممکن است به دلیل تورم صورت، گلو یا بینی دچار مشکلات تنفسی شود. این تورم می تواند جدی باشد و باعث رفلکس های سرفه شود، به خصوص اگر گربه از قبل دچار آسم و یا خس خس سینه شده باشد. حتی در صورت عدم درمان علائم، می توانند خطرناک و جدی باشند. تنفس اکسیژن کافی برای ادامه زندگی سلول های بدن را تامین می کند. بنابراین اگر گربه به دلیل آلرژی، قادر به نفس کشیدن نباشد، زندگی اش با خطر جدی رو به رو می شود.

علاوه بر مشکلات تنفسی، گربه ممکن است به آبریزش چشم، آبریزش بینی و عطسه دچار شود. آلرژن ها می توانند برای غشاهای مخاطی تحریک کننده باشند و علائمی را ایجاد کنند.

خارش، ریزش مو، قرمزی و تحریک پوست و جویدن پنجه یا دم نیز ممکن است در یک گربه مبتلا به آلرژی مشاهده شود. مواد حساسیت زا یا آلرژن ها، باعث تحریک و التهاب بدن می شوند. این باعث خارش بدن گربه و جویدن دم و پنجه خود، برای رفع احساس خارش می شود. این کار حتی باعث ریزش مو و ایجاد زخم می شود.

گاهی اوقات، دستگاه گوارش تحت تأثیر التهاب و تحریک ناشی از آلرژی قرار می گیرد. در این صورت، در گربه، اسهال و استفراغ مشاهده می شود.

علل ایجاد حساسیت در گربه ها

 

آلرژی در گربه ها | دام و پت

عوامل زیادی وجود دارند که گربه ها می توانند به آنها حساسیت داشته باشند. بیشتر عوامل آلرژی زای گربه ها در خانه و اطراف خانه های ما یافت می شوند. برخی از آلرژن ها در گربه ها، عبارت اند از:

 • داروها: گربه ها می توانند به داروهای ضد کک، شامپوها و سایر داروها حساسیت داشته باشند.
 • دود: دقیقاً مانند سایر آلرژن های استنشاقی، بعضی از گربه ها به سیگار و انواع دیگر دود حساسیت دارند.
 • محصولات نظافتی و بهداشتی: مواد شوینده و اسپری های ضد عفونی کننده همگی می توانند در گربه ها حساسیت ایجاد کنند.
 • گرده گل: گرده های درختان، علف های هرز و کپک ها، همگی می توانند در گربه ها حساسیت ایجاد کنند. عدم تماس با این مواد حساسیت زای محیطی دشوار است.
 • عطر: عطرها و ادکلن های قوی به خودی خود تحریک کننده هستند اما برخی از گربه ها به مقدار کم آنها نیز حساسیت دارند. آلرژن های استنشاقی از دلایل عمده ایجاد آلرژی در گربه ها است.
 • سطوح مختلف: پارچه ها، و پلاستیک ها جزو سطوحی هستند که گربه می تواند به آنها حساسیت داشته باشند. بعضی از جای خواب ها، ظروف غذا و تشک های کف پوش نیز ممکن است برای گربه ها حساسیت زا باشند.
 • کک: شایع ترین علت آلرژی در گربه ها، کک های پوستی هستند. گزش کک ها باعث ایجاد واکنش های آلرژیک تحریک کننده از جمله ریزش مو، قرمزی و خارش می شود. حتی گربه های خانگی نیز می توانند کک داشته باشند.
 • غذا: انواع مختلفی از مواد غذایی وجود دارند که گربه ها می تواند به آنها حساسیت داشته باشند، اما پروتئین های حیوانی مانند گوشت مرغ، گوشت گاو، لبنیات، ماهی و تخم مرغ رایج ترین علل ایجاد کننده این نوع آلرژی هستند.

تشخیص حساسیت در گربه ها

 

آلرژی در گربه ها | دام و پت

تشخیص آلرژن هایی که یک گربه به آن ها حساسیت دارد، دشوار است. کنترل رژیم غذایی، مواد بهداشتی مورد استفاده، عطر ها و بوهای مصرفی در خانه و … از جمله راه های تشخیص نوع آلرژن در گربه است. برخی آزمایش های خون و پوست برای تشخیص انواع آلرژن ها در دسترس است.

درمان حساسیت در گربه ها

بسته به نوع آلرژی گربه، درمان حساسیت در حیوان خانگی شما متفاوت خواهد بود. حذف ماده حساسیت زا از محیط زندگی گربه، ایده آل ترین راه ممکن برای درمان آلرژی است. اما این کار همیشه امکان پذیر نیست. گاهی اوقات بسته به شدت علائم و علت ایجاد کننده آلرژی، دامپزشک ممکن است دارودرمانی طولانی مدت یا درمان های دیگر آلرژی را برای گربه تان تجویز کند.

پیشگیری از حساسیت در گربه ها

آلرژی در گربه ها | دام و پت

هیچ راهی برای جلوگیری از بروز آلرژی در گربه وجود ندارد. اما شما می توانید تماس گربه با مواد آلرژن را محدود کنید. تمیز نگه داشتن خانه، داشتن محل خواب بدون گرد و غبار و بدون بو، استفاده نکردن از عطرها و بوگیرهای معطر، عدم استعمال دخانیات در خانه، استفاده از داروهای پیشگیری از ابتلا به کک و استفاده از ظروف آب و غذا فلزی یا سرامیکی، می توانند از بروز حساسیت در گربه ها جلوگیری کنند. اگر علائم آلرژی را در گربه خود مشاهده کرده اید، بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

به طور کلی، برخی از راهکارهای اساسی برای کاهش حساسیت در گربه های خانگی شما، عبارتند از:

کلا آنها را از اتاق خواب دور نگه دارید. در اتاق خواب را ببندید و سعی کنید ماده حساسیت زای گربه را در اتاق خواب خود شناسایی کنید .اتاق خواب شما می تواند محل اصلی مواد حساسیت زا در حیوانات خانگی شما باشد. بنابراین گربه های خود را تشویق کنید که در طول روز جای دیگری بخوابند.

همه ملافه ها را حداقل دو بار در ماه در آب گرم 140 درجه بشویید. این باعث از بین رفتن کنه های گرد و غبار و ماده حساسیت زای گربه می شود.

از فیلترهای هوای  در اتاق هایی که گربه های شما در آنها زیاد رفت و آمد دارد، استفاده کنید. از آنجا که حذف ماده حساسیت زای گربه بسیار دشوار است ، یک دستگاه تصفیه هوا خوب   (ذرات با بازده بالا) برای تمیز کردن هوای خانه ضروری است.

محل نگهداری گربه را با جاروبرقی   درجه بالا دو بار در هفته جارو کنید. دیوارها، فرش ، کف ، صندلی ها و مبلمان … همه جا را جاروبرقی بکشید. ذرات آلرژن گربه بسیار کوچک و تهاجمی هستند ، بنابراین شما واقعاً باید یک کار دقیق را انجام دهید.

برای تمیز کردن خانه خود از دستگاه بخارشوی بخار استفاده کنید. علاوه بر جاروبرقی ، اکنون ثابت شده است که بخار پاک کننده بخار برای از بین بردن شوره های گربه که در فرش ها و پرده های شما جاگرفته اند، بسیار مفید است. پاک کننده های بخار روشی بدون مواد شیمیایی را برای پاکسازی و از بین بردن ریزگردها ، باکتری ها ، هاگ های کپک و مواد حساسیت زای گربه ارائه می دهند.

دستان خود را بلافاصله بعد از نوازش گربه بشویید و چشم های خود را لمس نکنید. مالش چشم ها می تواند ساعت ها دچار خارش چشم شود. برای جلوگیری از این مشکل از یک صابون ضد باکتری قوی استفاده کنید.

گربه خود را تمیز کنید. می توانید یک پارچه میکروفیبر تهیه کنید و فقط آن را روی کت های گربه بمالید تا از شر پوسته قابل مشاهده خلاص شود. اکثر گربه ها این را به حمام بسیار مخوف ترجیح می دهند.

سخن آخر

برخی از واکنش های آلرژیک و حساسیت در گربه های خانگی شما می توانند خطرناک و حتی کشنده باشند. برخی از گربه ها چنان شدید نسبت به حشرات یا خزندگان سمی واکنش نشان می دهند که بدون مراقبت های فوری دامپزشکی نمی توانند نفس بکشند. این امر به ویژه در نژادهای براکیسفالیک یا “صورت صاف” مانند ایرانی ها صادق است. بر همین بهتر است، در صورت بروز علائم آلرژی در گربه های خانگی خود به دنبال راهکارهای درمانی باشید و با دامپزشک مشورت کنید. علاوه بر آن، در صورت علائم آلرژی، قبل از دادن هر نوع دارو ، مکمل یا داروی بدون نسخه به گربه، همیشه باید این موضوع را با دامپزشک در میان بگذارید.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/allergies-in-cats-4775181

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا