اسب ها

آرتروز در اسب ها

آرتروز در اسب ها

آرتروز در اسب ها، دلایل بسیار زیاد و متنوعی دارد. اسب های مسن نیز درست مانند انسان ها، ممکن است دچار درد و سفتی عضلات شوند. علت این درد و گرفتگی عضلات اغلب آرتروز است. خطر ابتلا به آرتروز با افزایش سن اسب، بیشتر و تقریبا اجتناب ناپذیر می شود. اما تشخیص به موقع و مراقبت های آگاهانه می تواند پیشرفت آرتروز را کند کرده و درد را به حداقل برساند.

زمانی تصور می شد که آرتروز فقط حیوانات مسن را تحت تأثیر قرار می دهد، اما اسب شما در هر سنی ممکن است تحت تأثیر این بیماری قرار بگیرد. دلایل ابتلا به آرتروز بسیار زیاد و متنوع است. اما این بیماری در یک اسب جوان معمولاً در اثر ضربه یا آسیب به زانو رخ می دهد. صرف نظر از علت، نتیجه آرتروز احساس گرما در مفصل، تورم، درد و از دست دادن عملکرد پا (لنگش) است. از آنجایی که آرتروز غیر قابل درمان است، روش های مدیریتی یا پیشگیری کننده در آرتروز اهمیت زیادی دارد.

مشاوره با دامپزشک اسب می تواند به تشخیص قطعی آرتروز کمک کند. استفاده از مکمل ها، سرما و گرما درمانی و یک درمان جدید به نام IRAP می تواند درد مفصل را در اسب شما تسکین دهد.

آرتروز چیست؟

آرتروز یک بیماری مفصل دژنراتیو (DJD) است. در این بیماری غضروف مفصلی به تدریج از بین می رود. از بین رفتن غضروف باعث می شود که استخوان ها به طور مستقیم در ناحیه مفصل با هم تماس پیدا کنند. با تخریب غضروف، مایع روان کننده مفصل نیز از بین می رود و در کل مفصل توانایی خود را در هنگام حرکت از دست می دهد. این امر منجر به درد شدید مفاصل و لنگیدن اسب می شود. آرتروز ممکن است یک یا چند مفصل را تحت تاثیر قرار دهد و از شدت متفاوت است. تحلیل رفتن استخوان و غضروف باعث درد در هنگام راه رفتن یا قدم زدن اسب می شود.

علائم آرتروز در اسب ها

آرتروز در مراحل اولیه ممکن است به صورت یک گرفتگی جزئی در مفصل ظاهر شود. این درد و گرفتگی پس از گرم شدن مختصر مفصل، تا حدودی از بین می رود. غضروف مفصل، به تدریج تخریب می شود اما نمی تواند خود را به طور موثر ترمیم کند. در نهایت با آسیب بیشتر غضروف، استخوان های مفصل نیز در اثر سائیدگی آسیب می بینند. پس از آن اسب احساس درد و ناراحتی بیشتری خواهد کرد. ممکن است در مفصل اسب احساس گرما و التهاب وجود داشته باشد.

در موارد پیشرفته تر، اشعه ایکس رشد استخوان کوچکی به نام استئوفیت را در اطراف مفصل آسیب دیده نشان می دهد. با پیشرفت بیماری، اسب ممکن است ناراحتی و لنگی بیشتری را در پاها تجربه کند. علامت اصلی آرتروز در اسب ها عبارت است از:

  • تورم مفاصل
  • کاهش دامنه حرکت مفاصل
  • درد (در زمان لنگیدن اسب شدت درد بیشتر است).
  • عدم تمایل اسب به انجام برخی فعالیت ها مانند پرش
  • شدید شدن گرفتگی و درد مفاصل در هوای سرد و مرطوب
  • سفتی مفاصل (در شروع ورزش، سفتی مفصل بیشتر است).
  • لنگش (لنگیدن اسب در آغاز علائم آرتروز جزئی است، اما با پیشرفت بیماری شدیدتر می شود).

علل آرتروز در اسب ها

آرتروز در اسب ها | دام و پت

آرتروز در اثر فرسودگی و تخریب غضروف ایجاد می شود. غضروف بافتی انعطاف پذیر بین استخوان ها است که در مفصل قرار می گیرد. با افزایش سن، فشرده شدن و استرس غضروف از بین می رود. آرتروز معمولاً در مفاصل تحمل کننده وزن یعنی پاها رخ می دهد. استرس یا وارد شدن آسیب به هر مفصل می تواند منجر به آرتروز شود. ابتلا به برخی بیماری می تواند اسب را مستعد ابتلا به آرتروز کند. با این حال، با افزایش سن همه اسب ها، مانند انسان و سایر حیوانات، سایش مفاصل را تجربه می کنند.

به طور کلی تحمل  وزن نیز با افزایش سن باعث درجات مختلفی از آسیب در مفاصل حرکتی می شود. آرتریت اسب می تواند در قسمت های مختلف بدن تاثیر بگذارد. اما معمولا زانو، مفاصل شانه، ستون فقرات، لگن، زانوها و استخوان تابوت (درون سم) بیشتر درگیر می شوند. زیرا همه این اندام ها مفاصل تحمل کننده وزن هستند. به طور کلی، یافتن یک علت قطعی و مشخص برای آرتروز دشوار است. نوع تغذیه، افزایش سن و تحمل وزن تاثیر زیادی در ابتلا به آرتروز دارند.

تشخیص آرتروز در اسب

آرتروز در اسب ها | دام و پت

اگر اسب شما موقع راه رفتن می لنگد، دچار تورم مفاصل است و مانند گذشته تمایلی به حرکت ندارد، برای تعیین وقت با دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک علت ایجاد عارضه را مشخص می کند تا از آسیب های بیشتر پیشگیری شود. دامپزشک برای ارزیابی مفاصل آسیب دیده و شدت آسیب از روش های مختلفی استفاده می کند. یکی از این روش ها قرار دادن یک ماده بی حسی موضعی در داخل مفاصل است. این روش به دامپزشک کمک می کند که مفاصل آسیب دیده و شدت آسیب را تعیین کند.

با استفاده از رادیوگرافی (اشعه ایکس) مشخص می شود که کدام مفصل تحت تأثیر قرار گرفته و میزان آسیب چقدر است. تصاویر رادیوگرافی ممکن است باریک شدن فضای مفصلی را نشان دهند که در اثر تخریب غضروف ایجاد می شود. در برخی موارد آرتروز باعث تشکیل خار استخوان، یا تغییر چگالی درون استخوان می شود که با استفاده از تصاویر رادیوگرافی قابل مشاهده است. اگرچه رادیوگرافی می تواند تشکیل خار استخوان را نشان دهد اما قادر به نشان دادن غضروف نیست. استفاده از ابزاری به نام آرتروسکوپی می تواند غضروف و آسیب وارد شده به این ناحیه را نشان دهد.

آرتروسکوپی یک دوربین جراحی است که دامپزشک از آن برای دیدن داخل مفصل و یا اقدام به عمل جراحی استفاده می کند. آرتروسکوپی پرهزینه است و به همین علت دامپزشک سعی می کند تا حد امکان با استفاده از رادیوگرافی میزان و شدت آرتروز را تشخیص دهد.

درمان آرتروز در اسب ها

آرتروز در اسب ها | دام و پت

آرتروز بسیار پیشرفته را می توان با یک رژیم دامپزشکی مناسب کنترل کرد. هدف از این درمان کاهش پیشرفت بیماری و تسکین درد است. تغذیه مناسب اسب شما را درمان نمی کند، اما می تواند به یک زندگی نسبتاً راحت منجر شود. اگر بیماری در مراحل اولیه باشد، می توان از اقدامات احتیاطی مانند گرما درمانی و سرما درمانی استفاده کرد. گرما درمانی در مفاصل قبل از ورزش به شل شدن مفصل کمک می کند. سرما درمانی بعد از ورزش هم باعث پیشگیری از درد در مفاصل می شود.

وقتی غضروف مفصل آسیب دید یا از بین رفت، ترمیم آن دشوار است. با تزریق مکمل های مایع مفصلی مانند هیالورونیک اسید و گلیکوآمینوگلیکان های چند سولفاته و همچنین کورتیکواستروئیدها به مفصل می توان تا حدی درد و ناراحتی را کنترل کرد. داروهای خوراکی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند فنیل بوتازون نیز می توانند برای کنترل درد استفاده شوند، اما استفاده طولانی مدت از این داروها عوارض جانبی مانند زخم معده و احتمال آسیب کلیه ها را به همراه دارد.

برای درمان طولانی مدت، داروهای جدید مانند فیروکوکسیب NSAID که متفاوت از فنیل بوتازون عمل می کند) و دیکلوفناک سدیم تجویز می شود. این داروها به صورت کرم موضعی تولید می شوند. پزشک ممکن است درمان های دیگری مانند شوک ویو و لیزر را نیز توصیه کند. گرما درمانی مانند بستن بانداژها قبل از ورزش به شل شدن مفصل کمک می کند. یک روش درمانی جدید معروف به IRAP شامل گرفتن نمونه خون از اسب و برداشت سرم غنی از پروتئین و تزریق آن به مفاصل آسیب دیده است.

در این فرآیند از گلبول های سفید خون برای تحریک عوامل ضد التهابی استفاده می شود. نتیجه تاکنون نشان دهنده پاسخ ضد التهابی و تحریک بازسازی سلولهای غضروفی است.

پیش آگهی درمان آرتروز در اسب ها

به طور کلی هیچ درمانی نمی تواند روند بیماری آرتروز را معکوس کند، اما ممکن است به محدود شدن پیشرفت بیماری کمک کند. هر درمانی با هدف کاهش درد جهت حرکت بهتر مفصل انجام می شود. استراحت به تنهایی ممکن است کافی نباشد. دامپزشک معمولا فنیل بوتازون (بوته) را برای کاهش درد و التهاب تجویز می کند. مصرف این دارو در مراحل اولیه بیماری می تواند موثر باشد، اما استفاده طولانی مدت عوارض جانبی ایجاد می کند.

بنابراین این دارو یک درمان کوتاه مدت محسوب می شود. سایر راه حل های کاهش درد تجویز مکمل های خوراکی، و کورتیکواستروئیدها به عنوان مواد ضد التهابی قوی هستند. همچنین مصرف اسید هیالورونیک می تواند به روان سازی مفصل کمک کرده و تولید طبیعی مایعات مفصل را تحریک کند.

پیشگیری از آرتروز در اسب ها

آرتروز در اسب ها | دام و پت

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به آرتروز این است که علائم آن را به محض شروع شناسایی کنیم. علائم آرتروز در مراحل اولیه بسیار خفیف است به همین علت تشخیص آن به مهارت بالایی نیاز دارد. رسیدن بیماری به مراحل پیشرفته باعث دشوار شدن درمان می شود. آرتروز در اسب های مسن تقریباً اجتناب ناپذیر است. در اسب هایی که دارای نقص جسمی هستند ممکن است فشار بیشتری به مفاصل وارد شود.

استفاده از سم مناسب و در عین حال شرایط نگهداری خوب، می تواند به تاخیر در شروع آرتروز کمک کند. اگر مشاهده کردید اسب شما هرگونه درد و ناراحتی  در مفاصل خود دارد، بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. دامپزشک می تواند آرتروز را زود تشخیص داده و با داروهای کاهش دهنده التهاب روند پیشرفت بیماری را کند کند.علاوه بر درمان دامپزشکی، کاهش حجم کار نیز می تواند به کاهش درد مفاصل کمک کند.

بنابراین از مسافرت با اسب یا هر فعالیت دیگری که مفاصل اسب را تحت فشار قرار می دهد، پرهیز کنید. آرتروز ممکن است به معنای پایان کار رقابتی یک اسب باشد، اگرچه ورزش سبک برای حفظ انعطاف پذیری مفصل لازم است. در مواقعی که اسب لنگ می زند نباید از اسب سواری بگیرید.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/equine-arthritis-1886858

https://wagwalking.com/horse/condition/osteoarthritis-

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا