پرنده ها

آب دهان در جوجه ها

آب دهان در جوجه ها به طور طبیعی، ریزش پیدا نمی کند. دهان مرغ به اندازه کافی بزاق اضافی تولید نمی کند تا آب دهانش ترشح شود. این بدان معناست که آبریزش دهان در جوجه ها نشان دهنده یک بیماری و یا مشکلی در آنها است. جوجه ها دندان ندارند. آنها با پاره کردن غذای خود با استفاده از منقار، غذای خود را بین منقارهای بالا و پایین می گیرند. سپس می توانند آن را جدا کنند. اما برخی از علل شایع آبریزش دهان در جوجه ها، عبارتند از:

انسداد یا گرفتگی چینه دان

چینه دان مرغ یک اندام کیسه مانند است که به مری متصل و در گردن در اطراف آن قرار دارد. هنگامی که مرغ غذا می خورد، مقداری از آنچه می بلعد در چینه دان نگهداری می شود تا زمانی که بقیه دستگاه گوارش برای دریافت آن آماده شود. وقتی چینه دان پر می شود، مرغ احساس سیری می کند و وقتی خالی می شود، پیام گرسنگی را به مغز مرغ می فرستد.

با این حال، هیچ چیز در چینه دان هضم نمی شود. به جز اینکه به آنزیم های بزاقی زمان بیشتری می دهد تا روی غذا در مسیر حرکت به معده بیشتر کار کنند. این چینه دان به سادگی یک قفسه ذخیره سازی در مسیر معده است. جایی که فرآیند هضم شروع می شود. هدف تکاملی آن این بود که به پرندگان اجازه دهد در صورتی که برای خوردن غذا به فضای باز نقل مکان کنند، در معرض خطر شکار قرار بگیرند، غذا را نگه دارند.

انسداد چینه دان زمانی اتفاق می افتد که چینه دان، دیگر غذا را به معده منتقل نمی کند. ممکن است این شرایط به این دلیل اتفاق بیفتد که مرغ برای مدت طولانی غذا نمی خورد. سپس غذای زیادی را در یک وعده می بلعد. انسداد حتی ممکن است در نتیجه خوردن چیزی باشد که در چینه دان گیر کرده است. همچنین ممکن است نشانه یک بیماری باشد.

وقتی این وضعیت اتفاق می‌افتد، مرغ نمی‌تواند آب یا غذای بیشتری ببلعد. احتمالاً هر چیزی را که می‌خواهد بخورد دوباره برمی‌گرداند. اگر این شرایط درمان نشود، چینه دان متورم شده وتوانایی مرغ را برای تنفس صحیح مسدود می کند. حتی ممکن است تا حد مرگ خفه شود.

اگر مشکوک به انسداد چینه دان هستید، باید با دامپزشک مشورت کنید. در صورت تایید تشخیص، باید آن را برای عمل به جراحی ببرند.

عامل آب دهان در جوجه ها، کرم های گرد

آب دهان در جوجه ها | دام و پت

کرم گرد، آسکاردیاگالی، به نام علمی خود، یک مشکل روده رایج در جوجه ها است. این امر به ویژه در جوجه هایی که به صورت آزاد یا در حیاط خلوت نگهداری می شوند شایع است. این یک کرم واقعی است که طول آن تا 5 اینچ می رسد و ظاهری سفید و صاف دارد.

بیشتر اوقات، این کرم‌ها در روده کوچک زندگی می‌کنند. جایی که آسیب زیادی نمی‌رسانند. تولید مثل می کنند. مرغ تخم های خود را در مدفوع خارج می کند. هر دو بدون هیچ مشکل واقعی به کار خود ادامه می دهند.

متأسفانه کرم‌های گرد گهگاه دردسر سازمی‌شوند. به قسمت‌های مختلف بدن مهاجرت می‌کنند و در آنجا می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند. همانطور که ما در مورد آب دهان نگران هستیم، کرم‌های گرد می‌توانند به سمت چینه دان حرکت کنند و باعث شوند که چینه دان برای پذیرش غذای ورودی با نتایجی مشابه با شرایط انسداد چینه دان، پر شود.

با این حال، آنها همچنین می توانند به کلواکا، سنگدان، مری و مجرای تخمک مهاجرت کنند. در مجرای تخمدان، آنها می توانند در داخل تخم هایی که در حال تخم گذاری هستند، گیر بیفتند.

اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی را بشناسید.

درمان کرم های گرد در جوجه ها

خوشبختانه، درمان کرم های حلقوی آسان است. مجموعه ای از داروهای آنتی بیوتیکی وجود دارد که می تواند توسط هر دامپزشک حرفه ای ارائه شود. همچنین پیشنهادی وجود دارد که درمان های طبیعی مانند سیر یا زردچوبه ممکن است کمک کننده باشد. اما ما در مواجهه با شواهد علمی ضعیف در این مورد تردید داریم. مرغ شما برای اکثر موارد کرم گرد نیازی به جراحی ندارد.

عامل آب دهان در جوجه ها، عفونت مخمر است.

دو نوع عفونت قارچی می‌تواند باعث شود که مرغ دچار آبریزش دهان شود، از جمله:

  • کاندیدیازیس. قارچی که باعث ایجاد برفک در انسان می شود.
  • کرم حلقوی. در جوجه ها به این بیماری فاووس می گویند و مسری است و می تواند به پرندگان و انسان منتقل شود.
کاندیدیازیس

در بیشتر موارد، این وضعیت به دلیل نگهداری پرندگان در شرایط شلوغ و غیربهداشتی به وجود می آید. این نوعی کپک است و در خاک رشد می کند. اگر ظروف نوشیدنی و غذا را به طور مرتب تمیز نکنید، ممکن است محل مناسبی برای کاندیدیازیس باشد.

عامل آب دهان در جوجه ها، عفونت فاووس است.

آب دهان در جوجه ها | دام و پت

علائم هشدار دهنده عفونت فاووس، لکه های پوسته پوسته سفید یا گاهی اوقات پوسته پوسته شده در طرفین سر یا گردن است. آنها ممکن است شروع به از دست دادن پرهای خود نیز کنند.

درمان عفونت در جوجه ها

درمان برای هر دو بیماری مشابه است. در مورد کاندیدیازیس، همچنین باید اطمینان حاصل کنید که پرندگان را به شرایط کم‌تری منتقل کرده و فضای خود را تمیز نگه دارید. در غیر این صورت، دامپزشک شما می تواند یک آنتی بیوتیک یا درمان ضد قارچی را ارائه دهد. می توانید از آن برای پاکسازی عفونت استفاده کنید. کرم حلقوی همچنین می تواند با نور مستقیم خورشید دفع شود. بنابراین اجازه دادن به مرغ های آلوده در فضای باز می تواند کمک کننده باشد.

وبا مرغ در جوجه ها

وبا مرغ یا وبا پرندگان توسط باکتری به نام Pasturellamultocida ایجاد می شود. این یک بیماری بسیار عفونی است که می تواند بین پرندگان منتقل شود. بوقلمون ها، غازها، اردک ها و سایر پرندگان نیز مستعد ابتلا به این بیماری هستند. در واقع 2/3 پرندگانی که به آن مبتلا می شوند می میرند.

شیوع بیماری بسیار نادرتر از گذشته است. با این حال، این باکتری اغلب در مکان هایی که جوندگان در مناطق تولید مثل پرندگان یافت می شوند، یافت می شود. پرندگان مسن تر به دلایلی بسیار بیشتر از پرندگان جوان در معرض خطر هستند.

یک علامت هشدار دهنده اولیه بیماری اسهال مایل به سبز روشن است. یکی دیگر از علائم قابل مشاهده تورم واتل ها در طرف دیگر سر است. با این حال، از نظر داخلی، این بیماری می تواند سیستم گوارشی را مختل کند. در نتیجه منجر به آب ریزش دهان شود.

خوشبختانه درمان وبا در جوجه ها بسیار ساده است. باید به هر پرنده آنتی بیوتیک تتراسایکلین تزریق شود. سپس به آب آشامیدنی آنها اضافه شود. هر دامپزشکی می تواند در این مورد کمک کند. خبر خوب این است که این بیماری قابل درمان است. خبر بد این است که باکتری ممکن است در گله غیرفعال بماند.

شایع ترین بیماری های چینه دان در مرغ ها چیست؟

بیماری مریک در جوجه ها

آب دهان در جوجه ها | دام و پت

بیماری مریک از نام دانشمند جوزف مریک که این بیماری را در جوجه ها کشف کرد، نامگذاری شده است. این یک بیماری ویروسی با ماهیت بسیار مسری است که می تواند باعث ایجاد مشکلات شدید در جوجه ها شود. تقریباً مطمئن است که منجر به مرگ آنها می شود مگر اینکه مرغ واکسینه شود.

در این بیماری تومورها در سراسر بدن پخش می شوند. ممکن است باعث فلج شدن مرغ شود. اغلب شامل التهاب چینه دان می شود. می تواند بسیاری از علائم ناخوشایند دیگر نیز داشته باشد.

متاسفانه درمان خاصی برای بیماری مریک وجود ندارد. پس از آلوده شدن پرنده، واکسیناسیون ممکن است به جلوگیری از رشد تومور کمک کند. اما بهتر است قبل از شروع بیماری واکسن زده شود و از بروز همه علائم جلوگیری شود. با این حال، واکسیناسیون انتقال بیماری را متوقف نمی کند. پرندگان بدون علامت همچنان می توانند ویروس را منتقل کنند.

میزان مرگ و میر این بیماری در پرندگان واکسینه نشده 100 درصد است. این روزها بیشتر پرندگان در برابر بیماری مریک واکسینه می شوند.

آیا مرغ شما آب دهانش را می ریزد؟ آیا باید نگران بود؟

به عنوان یک قانون کلی، جوجه ها آب دهان خود را به بیرون نمی ریزند. آنها به همان شکلی که انسان ها هستند ساخته نشده اند و در هنگام گرسنگی یا ترس واکنش بیش از حد بزاق ندارند. اگر متوجه شدید که مرغ شما در حال آبریزش است، ممکن است تعجب کنید که آیا مرغ شما بیمار است یا خیر.

اولین نقطه تماس شما باید تماس با دامپزشک باشد. زیرا شایع‌ترین دلایلی که باعث می‌شود مرغ به‌نظر می‌رسد در اثر آب دهان، کرم‌های گرد، وبا مرغ، عفونت مخمری و بیماری مریک ظاهر می‌شود.

چرا مرغ من سر و صدا عجیبی می کند؟

آیا جوجه ها بزاق دارند؟

آب دهان در جوجه ها | دام و پت

مرغ آب دهانش به بیرون نمی ریزد، اما مطمئناً بزاق دارد. مرغ دندان ندارد، بنابراین غذای خود را برای شروع هضم نمی جود. اما بزاق تولید می کند. دلیل این امر این است که بلعیدن غذای خشک سخت است. بزاق دهان به آن کمک می کند تا به پایین سر بخورد و سپس به داخل پایین بیاید.

همانند انسان، بزاق نیز حاوی آنزیم های گوارشی خاصی است، از جمله آمیلاز بزاق، که مسئول تجزیه نشاسته به قندهای پیچیده است که هضم آن آسان تر است. هنگامی که غذا به طور کامل در دهان خیس شد، قبل از قورت دادن، غذا را با زبان خود به پشت دهان هل می دهد.

برای محافظت از مرغ و سایر جوجه ها باید مرغ خود را جدا از سایر مرغ ها نگهداری کنید. ممکن است بویی از ناحیه منقار به مشام برسد. برای بررسی بو، فقط سعی کنید منقار را باز و آن را بو کنید.

همچنین، منقار را لمس کنید تا بررسی کنید که آیا ضربه خورده است یا خیر. اگر جوجه‌ای را که در حال آب‌ریزش است جدا کنید، ممکن است با جدا کردن مرغ از گله جلوی آب‌ریزش را بگیرد. دلیل احتمالی ممکن است رژیم غذایی حیوان باشد. سپس می توانید علت را به راحتی بررسی کنید.

غذاهای سمی برای مرغ های خانگی کدامند؟

سخن آخر

مرغ مواد غذایی را وارد دهان می کند. برای عبور آن به دستگاه گوارش باید مرطوب و بدون اصطکاک باشد تا بدون آسیب رساندن به دستگاه گوارش از دستگاه گوارش عبور کند. بزاق تولید می شود که غذا را خیس می کند و به عبور غذا کمک می کند. غذا قبل از ورود به معده به چینه دان می رسد. زهکشی چینه دان باید به موقع و به طور منظم انجام شود تا مشکلی در گیر کردن مواد غذایی ایجاد نشود.

غذا ممکن است به دلایل متعدد در چینه دان باقی بماند. انسداد مواد غذایی ممکن است علت احتمالی از سرازیر شدن آب دهان در جوجه باشد. حالا که به موضوع آب‌ریزش می‌رسیم، جوجه‌ها به طور کلی آب دهان نمی‌دهند. اگر مرغ شما آب دهان می‌ریزد، پس مشکلی وجود دارد و باعث آب‌ریزش مرغ می‌شود، باید بررسی کنید.

یک سری عملکرد در داخل بدن مرغ انجام می شود. اگر او گنگ است، شاید مشکلی دارد که او را از هضم درست غذای خود باز داشته است.

چیزهای زیادی وجود دارد که مرغ ممکن است با آب دهان مرتبط باشد. ممکن است چینه دان به دلیل ملتهب شدن چینه دان، حالت گرفتگی و انسداد داشته باشد. کود مرغ ممکن است غیر طبیعی باشد. یعنی ممکن است مایل به سبز باشد و احتمال اسهال وجود داشته باشد. در این شرایط، او ممکن است مایعی در داخل بدن ذخیره کرده باشد. ممکن است انسداد روده داشته باشد.

حتی احتمال دارد یک ناهنجاری ژنتیکی داشته باشد که مانع از رشد او شود. اولین کار این است که مرغ را جدا کرده و در یک جعبه جداگانه قرار دهید. مصرف آب و غذا و کود را به طور کامل کنترل کنید. دامپزشک خود را در این مورد مطلع کنید.

منبع
https://www.farmanimalreport.com/2020/08/06/why-do-chickens-drool-5-reasons/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا