حیوانات خانگی کوچک

آبسه ریشه دندان در خرگوش

آبسه ریشه دندان در خرگوش های خانگی، که به اصطلاح علمی به عنوان آبسه آپیکال شناخته می شود، به عنوان توده یا بخش های متورم پر از چرک در داخل دندان یا دهان حیوان تعریف می شود. این آبسه ها برای حیوان دردناک هستند و تمایل دارند در نواحی ملتهب لثه رشد کنند، یعنی در جایی که عفونت احتمال بیشتری دارد گسترش یابد.

علائم و انواع آبسه آپیکال در خرگوش

به طور کلی، بی اشتهایی شایع ‌ترین علامتی است که خرگوش‌ هایی که از آبسه ریشه دندان رنج می ‌برند به علت درد آن را بروز می ‌دهند. احساس درد، اشتها را کاهش می ‌دهد و خرگوش ها را از خوردن غذا باز می ‌دارد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • مال اکلوژن قابل مشاهده انسیزورها
 • تحریک تنفسی و تورم بافت دهان یا فک
 • اپی فورا به علت انسداد یا فشرده شدن مجرای اشکی
برخی از علائم شایع آبسه آپیکال، عبارت اند از:
 • لق شدن دندان ها
 • ایجاد حفره در دهان
 • تراز غیر طبیعی دندان ها
 • انسداد مجاری اشکی یا بینی
 • کاهش وزن، که می تواند شدید باشد.
 • ترجیح دادن به خوردن غذاهای نرم تر
 • تحریک تنفسی (مانند سینوزیت و رینیت)
 • تورم بافت دهان، به ویژه در امتداد بافت های نرم
 • رشد بیش از حد دندان های ثنایا (برای گرفتن و گاز گرفتن غذا استفاده می شود).
 • علائم درد یا ناراحتی، که ممکن است شامل ناتوانی یا عدم علاقه به حرکت، بی حالی، پنهان شدن، حالت خمیده یا افسردگی باشد.

اگر درباره این علائم سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

علل بروز آبسه آپیکال در خرگوش های خانگی

آبسه ریشه دندان در خرگوش1 || دام و پت

از آنجایی که دندان های خرگوش ها به طور مداوم رشد می کنند، نیاز به مصرف یک رژیم غذایی مناسب دارند تا فیبر مورد نیاز برای سایش دندان هایشان را تامین کند. در طبیعت، خرگوش ها علف های خشک می خورند که قبل از بلع نیاز به جویدن مداوم دارند.

این فرآیند برای سلامت دندان حیاتی است. زیرا تاج ها را دچار سایش می کند و به ریشه اجازه می دهد تاج های جدید را به سمت بالا فشار دهد. در خرگوش‌های خانگی که با رژیم‌ های غذایی حاوی پلت های خرد شده و مقادیر ناکافی فیبر تغذیه می ‌شوند، رشد بیش از حد به علت سایش ناکافی تاج رخ می ‌دهد.

این امر باعث می شود تاج از حرکت باز بماند و در عوض ریشه شروع به رشد به سمت استخوان کند. این وضعیت می تواند باکتری را وارد بافت کند و منجر به تشکیل آبسه شود. باکتری هایی که معمولاً باعث ایجاد آبسه می شوند، عبارت اند از :

 • پاستورلا مولتوسیدا
 • پروتئوس باکتریوئیدها
 • استافیلوکوکوس اورئوس
عوامل دیگری که ممکن است منجر به بروز آبسه ریشه دندان شوند، عبارت اند از:
 • ضربه به دندان ها
 • آسیب اشیاء خارجی
 • بیماری هایی که باعث اختلال در سیستم ایمنی می شوند.

علل مختلفی می توانند باعث بروز آبسه زیر دندان یا نزدیک ریشه دندان می شوند. به عنوان مثال، عفونت می تواند در مواردی که پوسیدگی دندان وجود دارد، می تواند رخ دهد. با این حال، آبسه های خرگوش برخلاف آبسه هایی است که در حیوانات دیگر مانند گربه ها و سگ ها ایجاد می شود. آنها به خودی خود پاره نمی شوند و به ندرت دچار ترشح می شوند.

در عوض، آنها تمایل به سوراخ کردن استخوان خرگوش دارند که اغلب به درمان با روش جراحی نیاز دارند. شایع ترین علت آبسه ریشه دندان در خرگوش های خانگی، کشیدگی دندان است. این وضعیت یک بیماری مزمن و شایع است. زیرا دندان های خرگوش به طور مداوم رشد می کنند.

دندان‌های گونه می ‌توانند دچار آسیب شوند و فرسایش پیدا کنند یا به تدریج در بافت نرم نزدیک دندان‌ها ساییده شوند و به باکتری‌های عامل آبسه اجازه ورود به لثه را بدهند. آسیب بافتی نیز می تواند منجر به تشکیل آبسه شود. سایر علل و عوامل موثر در ایجاد آبسه ریشه دندان در خرگوش های خانگی، عبارت اند از:

 • افزایش طول دندان ها، که می تواند در اثر مصرف رژیم غذایی محدود به پلت رخ دهد.
 • سرکوب سیستم ایمنی، که می تواند در اثر استفاده بیش از حد از استروئیدهای موضعی یا خوراکی رخ دهد.
 • ضربه به دندان ها یا ریشه های آن ها، از جمله بریدن دندان ها یا بریدن پالپ هنگام کوتاه کردن دندان ها، که می تواند آنها را در معرض باکتری قرار دهد.
 • عفونت با باکتری‌های پیوژنیک (به عنوان مثال، استرپتوکوکوس، Fusobacterium nucleatum، Prevotella spp. و Peptostreptococcus micros)

اگر درباره این موارد سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

تشخیص آبسه آپیکال در خرگوش های خانگی

آبسه ریشه دندان در خرگوش1 || دام و پت

تشخیص آبسه ریشه های دندان در خرگوش های خانگی، شامل رد سایر شرایطی است که به بروز پوسیدگی دندان کمک می کنند. دامپزشک به دنبال تشخیص علائم بیماری های دندانی و تورم در دهان می شود و ممکن است برای شناسایی عفونت احتمالی کشت انجام دهد. حتی دامپزشک به آرامی امتداد فک حیوان خانگی را برای بررسی علائم وجود آبسه مانند تورم، وجود توده یا برآمدگی لمس می کند. سپس دندان های حیوان خانگی شما را برای وجود علائم رشد بیش از حد، مال اکلوژن یا ضربه بررسی می کند.

اگرچه دندان های ثنایا را می توان به راحتی برای بررسی آبسه های ریشه دندان معاینه کرد، حیوان خانگی شما ممکن است برای ارزیابی دندان های گونه به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشد. رادیوگرافی جمجمه یا اسکن توموگرافی کامپیوتری نیز ممکن است تحت بیهوشی انجام شود.

درمان آبسه آپیکال در خرگوش های خانگی

درمان آبسه های ریشه دندان در خرگوش های خانگی، می تواند به صورت سرپایی انجام شود، مگر اینکه خرگوش به آبسه یا زخم های بزرگ مبتلا شده باشد که ممکن است عفونی شوند. برخی از حیوانات ممکن است به درمان و مدیریت درد طولانی مدت، متشکل از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای کنترل التهاب و کمک به کاهش درد نیاز داشته باشند.

از آسپیراسیون سوزنی می توان برای کمک به تخلیه مایعات استفاده کرد. در موارد شدید، برای برداشتن دندان های آسیب دیده، حیوان باید تحت عمل جراحی قرار گیرد. بسیاری از اوقات، کشیدن دندان زمان بر است، زیرا خرگوش ها دارای ریشه دندان منحنی هستند. با این حال، اگر چنین روشی انجام شود، دامپزشک داروهایی از جمله آنتی بیوتیک برای کمک به کاهش عفونت های باکتریایی و درد تجویز می کند.

آبسه خرگوش به درمان بسیار تهاجمی تری نسبت به اکثر حیوانات خانگی نیاز دارد. این مسئله به علل عوامل متعددی است. در خرگوش ها، چرک غلیظ است و به سختی می توان آن را خارج کرد، به این معنی که اغلب اگر فقط شستشو انجام شود، آثاری از باکتری باقی می ماند.

همچنین شناخته شده است که آبسه های خرگوش برآمدگی های انگشت مانندی را در بافت اطراف ایجاد می کنند که باعث ایجاد آبسه های بیشتر می شوند. با توجه به این عوامل، اگر حیوان خانگی شما از آبسه ریشه دندان رنج می برد، هر دندان و همچنین بافت آسیب دیده باید تحت بیهوشی عمومی برداشته شود تا شانس بهبودی کامل بدون عود مجدد افزایش یابد.

دامپزشک حیوان خانگی شما با دقت دندان های آسیب دیده را خارج می کند. پس از آن، آبسه مشاهده می ‌شود، و سپس استخوان را ترمیم می ‌کند. سپس از محلول سالین برای شستشوی محل و کاهش خطر آلودگی بیشتر با آبسه استفاده می شود.

دارو درمانی

برای بهبود حیوان خانگی، به درمان طولانی مدت مبتنی بر مصرف آنتی بیوتیکی سیستمیک نیاز خواهد بود. در حالت ایده‌آل، دامپزشک حیوان خانگی شما قبل از شروع درمان آنتی ‌بیوتیکی منتظر نتایج کشت ‌های باکتریایی خواهد بود. با این حال، از آنجایی که پیش ‌آگهی خرگوش ‌ها با ارائه درمان فوری آنتی ‌بیوتیکی سیستمیک به ‌طور چشمگیری بهبود می ‌یابد، دامپزشک به احتمال زیاد در حین انتظار، درمان با طیف گسترده ‌ای مانند انروفلوکساسین را انجام خواهد داد.

هنگامی که نتایج کشت در دسترس قرار می گیرد، ممکن است دامپزشک حیوان خانگی شما درمان آنتی بیوتیکی را تغییر دهد. دامپزشک احتمالاً NSAIDs یا داروهای مبتنی بر مواد مخدر را برای کاهش احساس درد در خرگوش های خانگی تجویز می کند.

درمان حمایتی

آبسه ریشه دندان در خرگوش1 || دام و پت

بسیار مهم است که حیوان خانگی شما در طول بیماری خود تشویق به خوردن شود. بی اشتهایی در خرگوش ها می تواند در کمتر از 24 ساعت خطرناک شود. این وضعیت می تواند منجر به بروز شرایط بالقوه کشنده مانند استاز گوارشی، لیپیدوز کبدی و ایلئوس روده شود.

ممکن است محرک های اشتها مانند جعفری، هویج و کلم پیچ همراه با هر یک از غذاهای مورد علاقه خرگوش، یونجه و سبزیجات تازه و پلت ها، رژیم غذایی مناسبی برای آن ها. اگر حیوان خانگی شما از مصرف غذا امتناع کند، ممکن است دامپزشک انجام تغذیه با سرنگ را توصیه کند.

غذاهای ایده آل برای تغذیه با سرنگ، شامل گلوله های مرطوب شده با آب، سبزیجات پوره شده یا موز هستند.

مدیریت آبسه آپیکال

تامین یک رژیم غذایی متعادل بخش مهمی از مدیریت این بیماری است. زیرا به پیشگیری از بروز پوسیدگی دندان کمک می کند. این مسئله به معنی تامین غذاهای کم کربوهیدرات و کم چرب و آب کافی برای هیدراته نگه داشتن خرگوش است. دامپزشک هر یک تا سه ماه یک بار خرگوش را دوباره ارزیابی می کند تا دندان هایش را کوتاه کند. توجه داشته باشید، درد مزمن یکی از عوارض جانبی بالقوه این بیماری است.

از آنجایی که آبسه ‌های دندانی می ‌توانند به سرعت پیشرفت کنند و در نتیجه نیاز به کشیدن دندان داشته باشند، اگر شک دارید حیوان خانگی شما ممکن است از این بیماری رنج ببرد، ضروری است که در اسرع وقت با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

آبسه ریشه دندان در خرگوش می تواند به دنبال ورود باکتری به بافت اطراف دندان که منجر به بروز آبسه می شود، رخ دهد. این وضعیت می تواند به علل مختلفی از جمله ضربه به دهان، رژیم غذایی نامناسب یا بیماری های زمینه ای ایجاد شود. برای بسیاری از خرگوش ها، شایع ترین علامت بی اشتهایی است که می تواند منجر به کاهش شدید وزن شود.

پیش آگهی آبسه ریشه دندان در خرگوش های خانگی

پیش آگهی پس از ابتلا به آبسه ریشه دندان در خرگوش خانگی ممکن است به علت خطر عود با اما و اگرهایی مواجه باشد. دامپزشک حیوان خانگی شما احتمالاً پس از جراحی، یک دوره درمان آنتی بیوتیکی سیستمیک طولانی مدت را با قرار ویزیت های مجدد برای نظارت بر بهبودی تجویز می کند.

پس از جراحی، مهم است که برای حیوان خانگی خود یک مکان آرام برای استراحت فراهم کنید. برای حمایت از بهبودی و سیستم ایمنی حیوان خانگی خود محیطی تمیز و گرم و رژیم غذایی عالی را برای حیوان خانگی خود فراهم کنید. از آنجایی که آبسه ها معمولاً عود می کنند، به طور مرتب خرگوش خانگی خود را از نظر ایجاد توده ها بررسی کنید و اگر عادات غذایی حیوان خانگی شما تغییر کرد، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

منبع
https://www.petmd.comhttps://wagwalking.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا