گربه ها

آبریزش چشمی در گربه ها، از علت تا درمان

آبریزش چشمی در گربه ها، از علت تا درمان

آبریزش چشم در گربه ها می تواند با عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مرتبط باشد. به طور کلی، گربه ها به دلایل مختلفی ممکن است دچار آبریزش چشم شوند و نیازی نیست که علت آن لزوما مربوط به خود چشم باشد. در ساده ترین حالت ممکن است یک جسم‌ خارجی باعث آبریزش چشم گربه شما شود. ولی ترشحات و آبریزش های مزمن معمولا علل پیچیده ای دارند.

آبریزش چشم در گربه ها اغلب ناشی از “عفونت های شایع تنفسی فوقانی یا URI “( گاهی اوقات حتی بدون بروز علائم تنفسی) کلامیدیا، مایکوپلاسما، ویروس تبخال و یا کالیسی ایجاد می شود.

به ندرت، ناهنجاری های فیزیکی یا اختلالات عملکردی مجاری اشک ممکن است باعث ترشح بیش از حد اشک، به ویژه در گربه های براکیسفالیک (دارای صورت کوتاه) مانند پرشین کت ها شود.

انواع ترشحات چشمی گربه ها

آبریزش چشمی در گربه ها، از علت تا درمان | دام و پت

ترشحات چشمی گربه ها می تواند شفاف و یا حالتی مخاطی داشته باشد. آبریزش چشم ممکن است به صورت حاد یا مزمن روی یک یا هر دو چشم گربه تأثیر بگذارد. بسیاری از گربه ها دارای ترشحات پوستی طبیعی اغلب قهوه ای یا سیاه هستند که در گوشه داخلی چشم ها تجمع می یابند. این ترشحات طبیعی معمولاً با با پنبه قابل برطرف شدن است.

اگر چشمان گربه شما به طور معمول دارای اشک متعادل و شفاف است، اما ناگهان دچار افزایش ترشحات چشمی شده، ممکن است یک جسم خارجی وارد چشم آن ها شده باشد. حتی یک تکه کوچک از خاک یا مواد گیاهی می تواند باعث تحریک و ناراحتی چشم و افزایش ترشحات آن شود. در صورت امکان، چشم آسیب دیده را با استفاده از قطره اشک مصنوعی تمیز کنید. اشک مصنوعی می تواند بقایای ترشحات اضافی را از چشم پاک کند.

خطر ورود جسم خارجی به چشم گربه ها

متأسفانه، حتی ورود کوچکترین جسم خارجی به چشم نیز می تواند به قرنیه گربه آسیب برساند. خراش های ناشی از ورود جسم خارجی دردناک بوده و پس از ترکیب با رطوبت طبیعی چشم به یک محیط ایده آل برای ایجاد عفونت تبدیل می شوند. این عفونت ها می توانند به زخم هایی تبدیل شوند که در صورت عدم درمان، به تدریج از طریق قرنیه تمام چشم را درگیر کرده و باعث آسیب شدید چشم شوند.

گرچه این اتفاق وحشتناک است، اما خبر خوب این است که دامپزشک می تواند با استفاده از قطره فلورسئین چشمی به راحتی زخم و خراش ایجاد شده در چشم گربه را بررسی کند. این قطره از بافت سالم قرنیه خارج می شود اما در خراش و زخم باقی می ماند. پس از افزودن قطره به چشم با استفاده از نور مخصوص می توان سلامتی چشم را بررسی کرد.

در بیشتر موارد، زخم و خراش ایجاد شده با تجویز قطره و پماد موضعی قابل درمان است، اما اگر زخم شدید باشد یا به درمان پاسخ ندهد، دامپزشک باید گربه بیمار را برای تشخیص و درمان تکمیلی به چشم پزشک دامپزشکی ارجاع بدهد.

عفونت تنفسی و ترشحات چشمی در گربه ها

گربه ها مستعد ابتلا به URI هستند. این عفونت ها همگی بسیار مسری بوده و به سرعت بین گربه ها پخش می شوند. ترشحات چشمی در یک گربه مبتلا به URI می تواند از نظر رنگ و قوام متفاوت باشد. بعضی از گربه ها فقط در گوشه چشم ها کمی پوسته پوسته شدن را تجربه می کنند. در حالی که بعضی دیگر ممکن است چنان ترشحات شدید داشته باشند که چشم هایشان با اشک پوشیده شود.

علاوه بر آبریزش چشم، گربه های مبتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی اغلب ترشحات بینی نیز دارند. حتی ممکن است دچار بی حالی، خستگی، سرفه و عطسه شوند. برخی دیگر نیز ممکن است دچار مشکلات تنفسی شده و یا فقط از طریق دهان نفس بکشند.

همچنین برای تشخیص علت اصلی ایجاد ترشحات چشمی غیر عادی می توان از روش های آزمایشگاهی استفاده کرد. در صورتی که عامل اصلی ترشحات چشمی، عوامل باکتریایی باشد. معمولا از آنتی بیوتیک ها برای درمان این اختلال استفاده می شود.

ناهنجاری های مجرای اشک

گربه ها در گوشه چشمانشان مجاری نازالاكریمال دارد كه نهایتا محتویات آن به داخل حفره بینی تخلیه می شود. این مجاری باعث می شوند که اشک طبیعی که قرنیه را مرطوب و سالم نگه می دارد از چشم تخلیه شود. اگر مجاری اشک مسدود شوند یا در محل صحیح خود نباشد، اشک اضافی تخلیه نشده و به بیرون از چشم می ریزد. با گذشت زمان، این اختلال می تواند باعث ایجاد لکه های پوستی در زیر چشم گربه شود.

پس لازم است که دامپزشک علاوه بر معاینه چشم برای پیدا کردن زخم یا خراش احتمال، مجاری اشک گربه را نیز بررسی کند. گاهی اوقات این انسداد مجاری اشک گربه است که باعث تولید ترشحات غیر عادی در چشم حیوان خانگی‌ می شود. برای رفع این مشکل، می توان مجاری اشک را شستشو داد تا پاک شود.

هرگز نباید از درمان های خانگی برای رفع انسداد مجاری اشک گربه تان استفاده کنید، زیرا ساختار چشم و مجاری اشک بسیار حساس بوده و با کوچکترین بی دقتی ممکن است دچار آسیب شود. حتی دستکاری چشم یا مجاری اشک گربه می تواند باعث تشدید بیماری حیوان خانگی تان شود.

علائم ترشحات چشمی در گربه ها

آبریزش چشمی در گربه ها، از علت تا درمان | دام و پت

هر چه زودتر علت اصلی اختلال بیماری تان تشخیص داده شده و درمان سریع تر‌ آغاز شود. احتمال موفقیت شما در درمان‌ بیماری حیوان خانگی تان افزایش خواهد یافت.

تعدادی از علائم ابتلا گربه به ترشحات چشمی عبارتند از:

  • چشمک زدن
  • کدر شدن قرنیه ها
  • وجود علائم تنفسی
  • وجود ترشحات چرکی
  • مختل شدن کامل بینایی
  • حساسیت غیر عادی به نور

علل ترشحات و آبریزش چشمی در گربه ها

اگر اخیرا متوجه شده اید که چشمان گربه تان پر از اشک شده است و یا پوست و موی صورت حیوان خانگی تان دچار لکه شده است، پس احتمالا گربه خانگی شما به ترشحات و آبریزش چشمی مبتلا شده است.

اولین و مهم ترین کاری که باید انجام داد، تشخیص علت اصلی ایجاد این اختلال در گربه است. عوامل متعددی می توانند باعث آبریزش و ترشحات چشمی بیش از حد در گربه ها شوند.

به طور کلی، این عوامل به دو دسته تقسیم می شود:

  • مواردی که مانع از جریان طبیعی اشک می شوند.
  • مواردی که باعث تولید بیش از حد اشک می شوند.

در شرایط عادی که گربه با هیچ مشکلی رو به رو نیست. اشک‌ چشم از طریق مجاری اشک به مجرای بینی تخلیه می شود. در انسان هم همین گونه است. به همین دلیل است که وقتی گریه می کنیم دچار آبریزش بینی می شویم. مجاری تخلیه اشک می تواند توسط عواملی مانند التهاب، عفونت، تورم یا حتی آناتومی و شکل صورت گربه شما مسدود شود.

ترشحات بیش از حد معمولا در اثر ابتلا به التهاب ایجاد می شود. به عنوان مثال، عفونت (باکتریایی، ویروسی یا قارچی)، آلرژی، تومور و یا حتی رشد مو در چشم همگی می توانند باعث التهاب و افزایش شدید ترشحات چشمی شوند. از دیگر دلایل ایجاد آبریزش در چشم گربه می توان به خراش یا صدمه به چشم، ورود جسم خارجی به چشم و …. اشاره کرد. تمامی موارد بالا می توانند باعث آبریزش چشم گربه شوند.

گربه های براکیسفالی یا گربه های صورت صاف به احتمال زیاد با ترشحات و آبریزش چشمی رو به رو خواهند شد. در ادامه به این موضوع خواهیم‌ پرداخت.

کدام نژاد گربه مستعد ابتلا به آبریزش چشم هستند؟

گاهی اوقات، ایجاد ترشحات و آبریزش چشمی به دلیل شکل صورت و چشم گربه ها ایجاد می شود. گربه های براکیسفالیک (یا گربه های صورت صاف) غالباً دچار ترشحات و آبریزش چشمی می شوند. وقتی گربه ای یک صورت صاف، بینی کوچکی و چشمانی بزرگ و گرد دارد، اشک روی لبه های چشم ریخته می شود. در واقع به جای این که از طریق مجاری اشک از چشم تخلیه شود، به بیرون از چشم ریخته می شود.

همچنین برخی از گربه ها از نظر ژنتیکی مستعد تولید اشک بیشتری نسبت به گربه های دیگر هستند. به عنوان مثال نژاد گربه ایرانی و یا پرشین کت، به صورت ژنتیکی مستعد ابتلا به آبریزش و ترشحات چشمی است. در لبه چشم این گربه ها معمولا اشک و قطرات مخاطی دیده می شود.

به طور کلی، تا زمانی که اختلال یا بیماری دیگری باعث ایجاد آبریزش و ترشحات چشمی در گربه نشود، عوامل ژنتیکی و مادرزادی باعث ایجاد مشکل خاصی در گربه نمی شوند. اگرچه باید به طور مرتب باید ناحیه زیر چشم این گربه ها را پاک کنید و بیشتر از سایر گربه ها نسبت به بهداشت چشم آن ها حساس باشید.

چه زمانی‌ باید به یک دامپزشک مراجعه کرد؟

آبریزش چشمی در گربه ها، از علت تا درمان | دام و پت

اگر گربه شما به طور ناگهانی دچار آبریزش و ترشحات چشمی بیش از حد شده است، به دامپزشک مراجعه کنید. اولین علامتی که نشان دهنده وجود اختلالات ترشحی است، تولید مخاط در لبه چشم است. از دیگر علائم آبریزش چشم گربه که نیاز به مراجعه به دامپزشک دارد شامل چشمک زدن، مالیدن چشم، التهاب یا قرمز شدن بافت چشم ، کدر شدن چشم و همچنین بستن چشم است.

دامپزشک با روش های مختلفی به بررسی وضعیت چشم گربه اقدام خواهد کرد. از جمله این‌ روش ها جستجوی آسیب های ساختاری چشم (چه از داخل و چه از خارج)، اندازه گیری فشار داخل چشم و بررسی تولید اشک و میزان طبیعی جریان آن می باشد.

بعد از انجام معاینات، دامپزشک علت اصلی مشکل را تشخیص خواهد داد. پس از تشخیص علت اصلی این اختلال می توان بهترین روش درمانی ممکن را انتخاب کرد. دامپزشک برنامه درمانی مناسب گربه شما را تعیین خواهد کرد.

درمان ترشحات و آبریزش چشمی در گربه ها

اگر بیماری گربه شما نیاز به دارو درمانی داشته باشد، دامپزشک ممکن است قطره چشمی یا پماد تجویز کند. گربه ها ممکن است در برابر استفاده از قطره ها و پماد های چشمی از خود مقاومت نشان بدهند، به همین دلیل باید روش صحیح تجویز این دارو ها را از دامپزشک بپرسید.

مهم ترین کار این است که در یک محیط ساکت و بی سرو صدا که گربه تان دچار استرس نشود، دارو ها را تجویز کنید. همچنین ضروری است که با دادن پاداش به گربه خود، حیوان خانگی تان را برای مصرف و تجویز دارو تشویق بکنید.

هنگام استفاده از قطره های چشمی یا پماد، سعی کنید قطره چکان یا نوک لوله را به سطح چشم گربه خود نزنید. تجویز پماد ممکن است آسانتر از قطره باشد، بنابراین ضروری است قبل از ترک مطب دامپزشکی درباره روش های صحیح و ایمن تجویز قطره های چشمی با دامپزشک مشورت کنید.

به طور کلی با تشخیص سریع مشکل گربه تان می توانید درمان موفق تر و موثر تری داشته باشید. به همین دلیل مراجعه به موقع به یک دامپزشک ضروری است. تشخیص اختلال ترشحات و آبریزش چشمی در خانه امکان پذیر نبوده و نیاز به مراجعه به دامپزشک دارد.

منابع: https://www.catwatchnewsletter.com/health/runny-eyes-are-not-normal/

https://www.catster.com/cat-health-care/watery-eyes-in-cats-what-causes-watery-cat-eyes-do-you-need-a-vet

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا