حیوانات خانگی کوچک

نگهداری از همستر زخمی

چگونه از همستر زخمی نگهداری کنیم؟

در نگهداری از همستر زخمی، باید به سرعت به فکر مداوای حیوان خانگی تان باشید. در این مقاله، درباره مراقبت از یک همستر مجروح نکات مفیدی ذکر شده است. اگر سوالات دیگری درباره ایجاد جراحت در همستر دارید، با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

حیوانات کوچک مستعد سقوط، افتادن و سایر حوادث ناگوار هستند. اگر آن ها به طور تصادفی سقوط کنند، ممکن است دچار آسیب جدی شوند. اغلب، اگر میزان ارتفاع به اندازه کافی بالا باشد، سقوط یک‌ همستر، می تواند کشنده باشد. به همین دلیل است که باید هنگام حمل و برداشتن همستر خود، بسیار مراقب باشید.

به عنوان یک قاعده کلی، هرگز اجازه ندهید که همستر خانگی تان به مکان های مرتفع برود، زیرا این شرایط می تواند منجر به وارد شدن آسیب به آن ها، در اثر سقوط از ارتفاع شود. همسترها عاشق پرش، دویدن و بازی هستند و اگر اقدامات پیشگیرانه را انجام ندهید، می توانند به آسانی به خود آسیب برسانند. بیایید در مورد اینکه چگونه همستر خود را شاد، سالم و ایمن نگه داریم، صحبت کنیم.

از آن جا که استخوان های یک همستر خیلی راحت می شکنند، به ویژه اگر از ارتفاع سقوط کنند، به همین دلیل، به تمام صاحبان و افرادی که مایل به مراقبت صحیح و موثر از حیوان خانگی خود هستند، توصیه می کنیم که همواره، با یک‌ دامپزشک در ارتباط مستمر باشند. در این شرایط، می توان‌ همستر آسیب دیده را به سرعت درمان کرد.

علائم و نشانه های زخم در همسترها

چگونه از همستر زخمی نگهداری کنیم؟ | دام و پت

از جمله نشانه های آسیب دیدگی یک همستر خانگی، عبارت اند از:

  • تورم
  • لنگ زدن
  • تنفس سخت
  • خون ریزی
  • حرکت های ناگهانی
  • جیغ زدن یا ناله به پا کردن
  • بی اشتهایی یا کاهش مصرف غذا
  • خوابیدن بیشتر از حالت عادی و طبیعی

زخم همستر را چگونه درمان کنیم؟

یکی از شایع ترین عللی که به خاطر آن، صاحبان حیوانات خانگی‌ به دامپزشک مراجعه می کنند، آسیب هایی است که به همستر شان وارد می شود. همچنین، تماس های زیادی برای پرسیدن راه های رفع آسیب همسترهای خانگی، با دامپزشکان برقرار می شود. ابتدا باید به سوال زیر پاسخ دهید:

آسیب وارده به همستر چقدر جدی است؟

همستری که از ارتفاع چند پا، بر روی سطح یا کف سفت افتاده است، می تواند دچار شکستگی استخوان ها و آسیب های جدی داخلی شود. در چنین مواردی، اگر دامپزشک شما توصیه کند، انجام اوتانازی و راحت کردن حیوان، انسانی ترین کار است.

اگر در دهان همستر آسیب دیده خونریزی مشاهده شده یا حیوان خانگی‌ تان دچار تشنج شود، احتمالاً زنده نخواهد ماند، اما اگر انگشت یا پای خود را بشکند، دامپزشک ممکن است بتواند به همستر آسیب دیده تان کمک کند.

اگر مشکوک هستید که همستر شما بر اثر زمین خوردن یا علل دیگر آسیب جدی دیده است، حیوان خانگی تان را برای بررسی وضعیت سلامتی، به کلینیک دامپزشکی ببرید. اجازه ندهید حیوان کوچک تان رنج بکشد. شاید لازم باشد اوتانیزه شود، به طور کلی، اگر حیوان خانگی تان صدمه جدی دیده باشد، این بهترین کار است.

قبل از نیاز به تماس با یک دامپزشک خوب، و برای یافتن دامپزشک، تا آخرین لحظه منتظر نمانید، زیرا ممکن است دیر شده باشد.

از دست زدن به همستر زخمی، مگر در موارد ضروری، خودداری کنید. اگر حیوان خانگی تان زخمی شده است و برای رفتن به دامپزشک باید آن را با دست بردارید، دستکش های ضخیم بپوشید تا شما را گاز نگیرد (در این صورت، ممکن است به طور تصادفی دوباره آن را رها کنید!). در صورت نیاز آن ها را در یک جعبه مقوایی سرپوشیده به کلینیک دامپزشکی منتقل کنید.

رسیدگی به جراحات جزئی در همسترهای خانگی

چگونه از همستر زخمی نگهداری کنیم؟ | دام و پت

اگر یک همستر مجروح شده و درد داشته باشد، ممکن است غذا خوردن را متوقف کند. اگر این اتفاق بیفتد، برای درمان و دریافت داروهای ضد درد باید به دامپزشک مراجعه کنید (این شرایط، اغلب در صورت شکستگی دنده اتفاق می افتد). در صورت مراقبت زیاد و صرف وقت اضافی برای حیوان خانگی تان، با استفاده از داروهای ضد درد و تغذیه دستی، همستر خانگی تان می تواند زنده بماند. در مورد نحوه تغذیه دستی یک همستر آسیب دیده، با یک دامپزشک مشورت کنید.

امیدوارم مصدومیت حیوان حانگی تان، آنطور که فکر می کنید، جدی نباشد. در صورت ایجاد آسیب خفیف، دامپزشک می تواند به همستر شما کمک کند تا خیلی زود حیوان خانگی شما به خانه باز گردد.

چگونه از زخمی شدن همستر جلوگیری کنیم؟

در این قسمت از مقاله، چند دستورالعمل کلی، برای حفظ ایمنی همستر و جلوگیری از ایجاد آسیب های احتمالی، ذکر شده است:

با احتیاط به همستر خانگی تان دست بزنید. هنگام دست زدن به همستر مراقب باشید تا حیوان خانگی‌ تان دچار آسیب نشود. آن ها ممکن است غافلگیر شوند. یک همستر هیجان زده یا ترسیده می تواند شما را گاز گرفته و باعث شود که آن را رها کنید. اگر می خواهید حیوان خانگی تان را نگه دارید، روی زمین یا روی تخت بنشینید. اگر روی یک سطح نرم مانند یک تخت بیفتد، احتمالا آسیب بد و جدی نخواهد دید.

کودکان هنگام تعامل با حیوانات خانگی کوچک، باید همیشه تحت نظارت والدین باشد. هنگام در دست گرفتن همستر، کودک همیشه باید روی زمین یا روی تخت باشد. به آنها بیاموزید که چگونه با حیوان خانگی، ملایم برخورد کنند.

اگر در خانه تان، علاوه بر همستر، از یک‌ گربه خانگی مراقبت می کنید، باید مطمئن شوید که گربه به هیچ وجه نمی تواند به همستر حمله کرده و به آن آسیب برساند. همین امر در مورد سگ ها و دیگر گونه های بالقوه شکارچی نیز صدق می کند.

ساخت خانه مناسب و ایمن

همسترها، به ویژه همسترهای کوتوله، می توانند از سوراخ هایی عبور کنند که هرگز فکر نمی کنید بتوانند حتی وارد آن شوند. اگر همستر خانگی‌ تان در یک قفس سیمی قرار دارد، سیم ها باید به اندازه کافی به هم نزدیک باشند تا این حیوانات، نتوانند از بین آن ها فرار کنند.

اگر خانه همستر، دری دارد که بر روی قفس می افتد، مطمئن شوید که آن را تعمیر کرده اید تا نتواند به یک همستر کنجکاو آسیبی برساند. برای جلوگیری از بسته شدن سریع درب، یک فنر به در قفس همستر خانگی تان نصب کنید.

خرید یک توپ پلاستیکی که همستر بتواند در آن قرار گرفته و با خیال راحت در خانه به گشت و گذار بپردازد، فکر خوبی است. آن ها به داخل توپ می روند و سپس می توانند در خانه گردش کرده و با خیال راحت گشت و گذار کنند.

از یک چرخ ورزشی ایمن استفاده کنید.

همسترها نه تنها می توانند در اثر سقوط دچار شکستگی استخوان شوند، بلکه می توانند خود را با دویدن بر روی چرخ ورزش، دچار آسیب کنند. زمانی که چرخ های مفتولی مورد استفاده قرار می گرفتند، همسترها اغلب به پاها و انگشتان پای خود آسیب می رساندند و به دلیل گیر کردن عضلات انتهایی به سیم های چرخ ها، دچار پیچ خوردگی می شدند.

اما با معرفی چرخ های جدید ورزشی به بازار، آسیب های بسیار کمتری متحمل می شوند. همچنین چرخ های ورزشی جدید بسیار کم سر و صدا به پا می کنند.

جلوگیری از مبارزه و درگیری با سایر همسترها

اگر سعی کنید همسترهای سوری را در کنار هم نگه دارید، ممکن است که آن ها گاهی تا سرحد مرگ، با یکدیگر به مبارزه بپردازند. اگر قفس یا خانه آن ها به اندازه کافی بزرگ باشد، کوتوله های روسی را می توان در گروه های کوچک نگه داری کرد.

پیشگیری از بروز بیماری در میان همسترها

چگونه از همستر زخمی نگهداری کنیم؟ | دام و پت

به غیر از صدمات ناشی از زمین خوردن، اختلالات و بیماری های بسیار دیگری نیز وجود دارند که مستلزم مراجعه به دامپزشک هستند:

بیماری دم مرطوب

شاید از خود بپرسید که اگر دم همستر من مرطوب باشد، این وضعیت به چه معناست؟ اگر دیدید که قسمت پشتی همستر شما مرطوب است و مدت زمان طولانی است که مرطوب مانده است، این وضعیت دم مرطوب نامیده می شود و نیاز به درمان توسط دامپزشک دارد. دم مرطوب یک بیماری جدی است و احتمالاً دامپزشک شما یک آنتی بیوتیک با طیف وسیعی از این دسته از داروها را تجویز خواهد کرد.

همسترها، در اثر نگهداری در قفس هایی که تمیز نیستند، دچار بیماری دم مرطوب می شوند. کف پوش قفس نگه داری از همستر تان باید حداقل یک بار در هفته عوض شود و قفس، مخزن یا محوطه آن ها، باید قبل از قرار دادن کف پوش جدید، با آب گرم و صابون تمیز شده و کاملاً خشک شود.

زخم های کوچک

درست مانند یک انسان، در همسترها نیز یک زخم کوچک باید طبق توصیه دامپزشک تمیز و با پماد آنتی بیوتیک درمان شود. زخم را تمیز و خشک نگه دارید، به آن آنتی بیوتیک بزنید. احتمالاً با این روش زخم به خوبی پاک می شود.

کنه ها

اگر مشاهده کنید که یک همستر سالم به طور ناگهانی تکه هایی از موهای خود را از دست دهد، ممکن است کنه داشته باشد. در چنین شرایطی، باید همستر خانگی تان را نزد دامپزشک ببرید. شما باید قفس نگه داری از همسترتان را خالی کرده و آن را به خوبی تمیز کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که هرگز نباید همستری با تکه های موی ریخته شده بخرید. اگر همسترهای سالمی در خانه دارید، ممکن است این همستر های آلوده، کنه ها را به خانه تان بیاورند.

در صورت احتمال ابتلا همستر خانگی‌ تان به یبوست، در اسرع وقت باید به یک‌ کلینیک‌ دامپزشکی مراجعه کنید.

نکات عمومی نگه داری از همسترهای خانگی

چگونه از همستر زخمی نگهداری کنیم؟ | دام و پت

هرگز همستری را که در یک قفس، با سایر همسترهایی که مریض به نظر می رسند، زندگی می کند، خریداری نکنید. مگر اینکه همه همسترها سالم باشند. در صورت وجود مشکل، برای خرید یک همستر سالم، به فروشگاه حیوانات خانگی دیگری بروید.

یک همستر سالم و خوشحال غذا خورده و گونه هایش را پر می کند. در این قسمت از مقاله، چند نکته دیگر وجود دارد که صاحبان باید آن ها را بدانند:

کوتاه کردن ناخن

شما می توانید ناخن های همستر خود را کوتاه کنید، اما باید مراقب باشید که انگشت یا پای آن ها را قطع نکنید. همچنین، باید دستکش بپوشید تا همستر نتواند شما را گاز بگیرد. اگر از پس کوتاه کردن ناخن های همسترتان برنمی آیید، حیوان خانگی‌ تان را نزد یک دامپزشک ببرید.

سلامت دندان ها

زرد شدن دندان های یک همستر کاملاً طبیعی است (این‌ یعنی نیازی به مسواک زدن آن ها ندارید). اما شما باید چوب های جویدنی مخصوصی به آنها بدهید تا دندان های آسیاب آنها ساییده شود.

همسترهای خانگی تان را در محیطی با دمای بین 60 تا 80 درجه فارنهایت نگه دارید. همچنین مطمئن شوید که قفس همستر خانگی تان را در معرض آفتاب کامل قرار نمی دهید. زیرا ممکن است هوای قفس به سرعت گرم شده و آن ها را مجروح کرده یا از بین ببرد. مطمئن باشید که می دانید همستر شما چه غذاهایی را باید بخورد و کدام یک را نباید بخورد.

همسترها می توانند باکتری ها را از انسان های دیگر نیز بگیرند، بنابراین همیشه قبل و بعد از دست زدن به آن ها دست های خود را بشویید. اگر می دانید که بیمار هستید، نزدیک آن ها نشوید، زیرا شما می توانید آن ها را بیمار کنید. کودکان بیمار نیز باید دور نگه داشته شوند، به خصوص اگر کودک تب داشته باشد.

منبع:

https://pethelpful.com/rodents/How-to-Care-for-an-Injured-Hamster

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا