حیوانات خانگی کوچک

چرا لاک پشت غذا نمی خورد؟

علل امتناع لاک پشت خانگی از خوردن غذا

در پاسخ به اینکه چرا لاک پشت غذا نمی خورد؟ باید بدانید، به طور کلی، غذا نخوردن لاک پشت، همیشه نگران کننده نیست و علل متعددی وجود دارند که ممکن است باعث این اتفاق بوده باشند. با این حال، به خصوص اگر بچه لاک پشت شما از خوردن غذا امتناع می کند. باید به دنبال علت بروز این مشکل و رفع آن باشید. اگر حیوان بی اشتها باشد و زیاد حرکت نکند، ممکن است تغییرات استرس زا در محل زندگی لاک‌ پشت ایجاد شده باشد. به همین دلیل غذا خوردن حیوان خانگی با مشکل رو به رو شده است.

چرا لاک پشت خانگی گاهی اوقات غذا نمی خورد؟

شاید، با مشاهده اولین باری که غذا خوردن لاک پشت متوقف می شود، صاحب حیوان خانگی، احساس درماندگی و ناامیدی کند. به علاوه، اگر بی اشتهایی لاک پشت همراه با عدم تحرک باشد. حتی می تواند نگران کننده باشد. برخی از علل توقف مصرف غذا توسط لاک پشت، عبارت اند از:

ممکن است یک لاک پشت به دلیل کند شدن متابولیسم بدن خود، از خوردن غذا امتناع کند. فقدان نور روزانه UVA یا کاهش دما، ممکن است باعث کند شدن متابولیسم در لاک پشت ها شوند. گاهی اوقات، لاک پشت ها به طور طبیعی متابولیسم خود را در دوره های خاصی از سال، کند می کنند.

با این حال، دریافت نور به میزان نامتناسب، می تواند یک لاک پشت را غیرفعال یا احتمالا، بیمار کند.

عامل دیگری که ممکن است در بی اشتهایی لاک پشت خانگی شما نقش داشته باشد، ایجاد تغییرات استرس زا در محل زندگی این حیوان است. اگر لاک پشت به تازگی به یک مکان جدید برده شده باشد، ممکن است برای غذا خوردن، بیش از حد استرس داشته باشد. با گذشت زمان و عادت کردن لاک پشت به محیط، غذا خوردن را از سر خواهد گرفت.

به ندرت، ممکن است تغییر رژیم غذایی، برای تشویق حیوان خانگی تان به غذا خوردن، ضروری باشد. به عنوان مثال، اکثر بچه لاک پشت ها، در مقایسه با زمان بلوغ، به نوع دیگری از غذا نیاز دارند. در ادامه این مقاله، علل فوق را با دقت بیشتری بررسی خواهیم کرد.

کند شدن متابولیسم به دلیل کمبود تابش UVA

چرا لاک پشت غذا نمی خورد؟ | دام و پت

لاک پشت ها نیاز به دریافت روزانه اشعه ماوراء بنفش UVA دارند. زیرا این تابش، اشتها، فعالیت و تحرک، رفتار مربوط به قلمرو و جفت گیری آن ها را تحریک می کند. تابشی که نور UVA نامیده می شود، بخشی از طیف فرابنفش بوده و طول موج آن بین 315 تا 400 نانومتر است.

عدم قرار گرفتن روزانه در معرض این نوع نور، ممکن است تمایل لاک پشت خانگی شما به غذا را با کند کردن متابولیسم آن، سرکوب کند. کاهش این تابش، در عین حال می تواند بی حال کننده نیز باشد. برای تامین این نوع تابش، باید در محل نگه داری از لاک پشت تان، از لامپ های مخصوصی استفاده کنید.

لاک پشت باید بتواند هر زمان که نیاز دارد، غذا بخورد تا بتواند متابولیسم طبیعی بدن خود را حفظ کند. همچنین، بچه های لاک پشت برای حفظ کیفیت و میزان رشد خود، حتی باید بیشتر از بزرگسالان غذا بخورند.

فراموش نکنید که لاک پشت خود را تحت نظر داشته باشید و از گم شدن یا حمله حیوانات دیگر به آن محافظت کنید.

استرس ناشی از انتقال به مکان جدید

لاک پشت ها موجوداتی هستند که گذار از یک زیستگاه به زیستگاه دیگر می تواند آنها را تحت فشار قرار دهد. اگر لاک پشت آبزی شما، به آکواریوم جدیدی منتقل شده است و مطمئن هستید که همه چیز را از ابتدا به درستی تنظیم کرده اید. ممکن است به دلیل استرس از خوردن غذا امتناع کند.

لاک پشت ها تا 2 هفته طول می کشد تا به محیط جدید عادت کرده و در آن جا، احساس راحتی کنند. در این مدت ممکن است حیوان خانگی از خوردن غذا امتناع کند. این امر طبیعی است.

لاک پشت ها موجودات بسیار مقاومی هستند. حتی در فعال ترین دوره های خود نیز، با 2 هفته غذا نخوردن مشکلی ندارند. به هر حال، حتی اگر شما یک بچه لاک پشت دارید که در ابتدای ورود به مکان نگه داری جدید، نمی خواهد غذا بخورد، طبیعی است. اما باید سعی کنید به صورت روزانه، به آن غذا بدهید.

غذا نخوردن، برای نوزادان لاک پشت، ایده آل نیست. اما آنها حتی با وجود این شرایط، خوب خواهند بود. سعی کنید انواع مختلفی از غذاها را به حیوان خانگی تان ارائه دهید. در مورد رژیم غذایی گونه لاک پشت خانگی خود تحقیق کنید تا اشتهای آنها را بشناسید.

همچنین به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی یک لاک پشت، بسته به سن آن، ممکن است تغییر کند.

برخی از صاحبان لاک پشت های خانگی ترجیح می دهند به حیوانات خانگی خود، خارج از محل نگه داری همیشگی، غذا بدهند. این یکی از روش هایی است که مخزن اصلی نگه داری از لاک پشت را تمیز نگه می دارد. با این حال، به خاطر داشته باشید که دست زدن، در ابتدا باعث وارد شدن فشار اضافی به لاک پشت ها می شود. اما آنها به مرور زمان، به آن عادت می کنند.

افت دمای آب آکواریوم های لاک پشت های آبی

وقتی درجه حرارت کاهش می یابد، لاک پشت ها حرکت خود را محدود می کنند. حتی ممکن است به طور کامل از خوردن غذا دست بکشند. به طور معمول، دمای آب در اکثر مخازن لاک پشت ها باید حدود 75 درجه فارنهایت بوده و بیش از 80 درجه فارنهایت (بین 23.8 تا 26.66 درجه سانتی گراد) نباشد.

وقتی پاییز می آید، دمای هوا می تواند مخازن لاک پشت خانگی را، به صورت غیر محسوس، تحت تاثیر قرار دهد. در این زمان، درجه حرارت کمی کاهش می یابد. اما به اندازه ای که لاک پشت های آبزی کند شده و بخش زیادی از اشتهای خود را از دست بدهند، نخواهد بود‌.

بهتر است با قرار دادن دماسنج های مختلف در آکواریوم، دمای آب آکواریوم نگه داری از لاک پشت آبی خود را همواره در محدوده متعادل نگه دارید.

آماده شدن لاک پشت برای خواب زمستانی

چرا لاک پشت غذا نمی خورد؟ | دام و پت

به طور معمول، همه لاک پشت ها در طول زمستان کند می شوند، حتی اگر محل نگه داری از آن ها دارای دمای مناسب باشد. این به این دلیل است که لاک پشت ها از دما و نور به عنوان شاخص هایی برای آمدن بهار و زمستان استفاده می کنند. کارشناسان این فرضیه را مطرح کرده اند که لاک پشت ها ممکن است بتوانند زاویه متفاوتی را که نور خورشید در زمستان در آن قرار می گیرد، درک کنند.

اگر محل نگه داری از لاک پشت شما، نزدیک پنجره است، ممکن است لاک پشت خانگی شما، کاهش دما را نشانگر نزدیک شدن زمستان بدانند. برای آماده شدن برای زمستان، لاک پشت متابولیسم خود را کند می کند. در این صورت باید بیشتر مواد غذایی را، به روده خود منتقل کند. متابولیسم لاک پشت، در این زمان، کند می شود و بنابراین سطح انرژی و نیازهای غذایی این حیوان، ممکن است کاهش یابد.

در طبیعت و در فصل زمستان، لاک پشت ها به حالت نیمه خواب زمستانی می روند که در واقع brumation نامیده می شود. وقتی لاک پشت ها وارد این حالت می شوند، نمی خوابند. آنها بیدار، اما بسیار غیر فعال هستند. همه لاک پشت های خانگی تا حدی تحت تأثیر این رفتار قرار می گیرند، بنابراین اگر مانند گذشته غذا نمی خورد، نگران نباشید.

نیاز بچه لاک پشت ها به رژیم غذایی متفاوت

چرا لاک پشت غذا نمی خورد؟ | دام و پت

برخلاف لاک پشت های بالغ که ترجیح می دهند از گیاهان بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنند. اکثر بچه لاک پشت ها نیاز به خوردن گوشت و پروتئین بیشتری دارند. بنابراین، اگر از یک بچه لاک پشت مراقبت می کنید، باید درباره رژیم غذایی لاک پشت تحقیق کنید.

رژیم غذایی خاص یک بچه لاک پشت، به گونه آن بستگی دارد. اما باید تا حد زیادی شامل کرم های کوچک، حشرات، میگوها و ماهیان مخصوص باشد.

اکثر گونه های لاک پشت آبزی فقط می توانند غذا را در زیر آب ببلعند. بلعیدن غذا در بالای آب، برای اکثر لاک پشت های آبی، از نظر فیزیکی غیرممکن است. این موضوع به این دلیل است که لاک پشت های آبزی بزاق تولید نمی کنند. برای خوردن غذاها به کمک آب نیاز دارند. این، موضوعی است که اکثر صاحبان لاک پشت های خانگی، با گذشت زمان آن را می فهمند.

در مورد چگونه می توانیم از لاک پشت ها نگهداری کنیم؟ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

خجالتی بودن هنگام تغذیه!

برخی از گونه های لاک پشت، مانند لاک پشت Box، دوست ندارند هنگام غذا خوردن تماشا شوند. این رفتار، معمولاً در سنین پایین اتفاق می افتد و می تواند علت اصلی امتناع لاک پشت از خوردن غذا در حضور صاحب حیوان خانگی خود باشد. در چنین شرایطی، بهتر است غذا را در محل نگه داری لاک پشت قرار داده و برای چند دقیقه محیط را ترک کنید.

بیماری و نیاز به مراجعه به دامپزشک

اگر لاک پشت خانگی شما غذا نمی خورد، ممکن است حیوان بیمار شده و نیاز به مراقبت دامپزشکی داشته باشد. در بیشتر اوقات، کمبود اشتها ناشی از مواردی است که در بالا ذکر شده اند،. اما در برخی موارد، می تواند نشانه بیمار بودن لاک پشت خانگی باشد. در چنین شرایطی، بهترین اقدام این است که لاک پشت بیمار خود را نزد دامپزشک ببرید. در برخی موارد، ممکن است برای مبارزه با عفونت، به آنتی بیوتیک نیاز باشد.

تشویق لاک پشت به غذا خوردن

چرا لاک پشت غذا نمی خورد؟ | دام و پت

بهتر است در هر وعده غذایی، انواع مختلفی از غذا ها را به حیوان خانگی خود بدهید. می توانید همیشه سبزیجات برگ دار مانند کاهو را در محل نگه داری از لاک پشت خانگی تان بگذارید. همچنین، توصیه می شود هفته ای یکبار غذاهای زنده یا خشک شده و فریز و غنی شده با ویتامین، به حیوان خانگی‌ خود بدهید.

هنگامی که لاک پشت خانگی شما می فهمد که شما “صاحب غذا” هستید، یک درخواست کننده واقعی می شود. برای رفع گرسنگی سیری ناپذیر بین وعده های غذایی، می توانید کاهوی به لاک پشت خانگی تان بدهید. کاهو پروتئین بالایی ندارد و رژیم غذایی حیوان خانگی شما را از تعادل خارج نمی کند.

سخن آخر

نکته خوب در مورد داشتن یک لاک پشت خانگی این است که، لاک پشت ها موجودات مقاوم هستند و معمولاً زمان کافی خواهید داشت تا بفهمید چرا حیوان شما از غذا خوردن دست کشیده است.

با گذشت زمان و افزایش تجربه، یاد خواهید گرفت که مشکلات لاک پشت را در یک نگاه مشخص کرده و به سرعت آنها را برطرف کنید.

اگر به راهنمایی بیشتری احتیاج دارید و می خواهید پاسخ سوالات تان را درباره‌ تغذیه لاک پشت خانگی تان پیدا کنید، می توانید با یک دامپزشک تماس گرفته و سوالات خود را با او در میان بگذارید.

در مورد شایع ترین بیماری در لاک پشت ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منبع:

https://aquanswers.com/turtle-wont-eat/

نوشته های مشابه

22 دیدگاه

  1. لاک پشت منم چهار روزه که غذا نخورده بچس براش میلورم گرفتم اوایل خوب بود الان دیگه نمیخوره لاکش نرم شده پوستش و ناخوناشم کنده شده میمیره؟

 1. باسلام من یک لاک پشت نر تقریبا ۷ ساله دارم ۳ هفته هست غذا نخورده نشونش دادم گفتن سالمه و لاکش هم خوبه با گوشت مرغ و قرمز تغذیه می شد کند تر شده جاش هم عوض نشده فقط یک مدت جلوی باد پنکه بوده نورش مصنوعیه میشه راهنمایی بفرمایید

   1. سلام.من یک لاکپشت خاکی دارم.حدود۳هفتست غذانمیخوره.توحیاط نگهداریش میکنم.قبلشم فقط کاهومیخورد.چندروزی غیب شده بود.فکرمیکردیم خواب زمستونی رفته.امروزاومده بودبیرون وراه میرفت یکم لنگ میزنه.میدونیدمشکلش چیه؟

    1. سلام نیاز ب معاینه داره احتمال درگیزی با انگل داخلی هستش

 2. ببخشید من یک لاکپشت دوزیست دارم دروز هست که خریدمش ولی غذا نمیخوره حالش هم خوبه و سرحاله من براش نون میریزم تو اب که بخوره ولی نمیخوره اصلا دروزه که نخورده

 3. سلام خسته نباشید،
  ببخشید من نزدیک ۷ روز هست که لاکپشتمو گرفتم و اصلاااا غذا نخورده ، براش هندوانه ، مرغ و… گذاشتم ولی اصلا نخورده
  لاکش نرم نشده و ظاهرا خوبه ولی اصلا غذا نمیخوره ، امکان داره که بمیره؟
  چیکار کنم که غذا بخوره؟ میشه لطفا راهنمایی کنید؟

 4. سلام
  من لاکپشت خود را حدود ۵ ماه پیش خریدم بچه هستش حدود ۲ سالشه تا ۲ هفته پیش غذا خوب می‌خورد بهش میگو میدادم. میگو ای که آدم ها میخورن نه میگو ای که مخصوص اینهاست
  ولی از یه هفته پیش نسبت ب غذا بی میل شد و از دیروز غذا نخورده. ناخون هاش افتاده . و یه زخم هایی داره که شبیه قارچ هستش و بد راه میره . لنگ لنگان راه میره میشه راهنماییم کنید. از وقتی خریدمش
  بیشتر میگو خورده ولی الان حتی کرم هم نمیخوره چیکار باید بکنم؟زیر نور آفتاب میزارم ۱۰ دقیقه . گیاه هم نمیخوره اصلا

 5. سلام
  من لاکپشت خود را حدود ۵ ماه پیش خریدم بچه هستش حدود ۲ سالشه تا ۲ هفته پیش غذا خوب می‌خورد بهش میگو میدادم. میگو ای که آدم ها میخورن نه میگو ای که مخصوص اینهاست
  ولی از یه هفته پیش نسبت ب غذا بی میل شد و از دیروز غذا نخورده. ناخون هاش افتاده . و یه زخم هایی داره که شبیه قارچ هستش و بد راه میره . لنگ لنگان راه میره میشه راهنماییم کنید. از وقتی خریدمش
  بیشتر میگو خورده ولی الان حتی کرم هم نمیخوره چیکار باید بکنم؟زیر نور آفتاب میزارم ۱۰ دقیقه . گیاه هم نمیخوره اصلا

  1. احتمال درگیری‌باکتریای داره از آنتی بیوتیک و تقویتی استفادهدشه

 6. سلام و عرض ادب
  من لاک‌پشتی را حدود ۵ ماه پیش خریدم . تا ۲ هفته پیش غذا می‌خورد ولی از ۱ هفته پیش به غذا بی میل شد و از دیروز غذا نخورد . بهش میگو ای که آدم ها میخورن میدم و قبلا می‌خورد ولی الان نمیخوره . و همچنین ناخون هاش افتاده.پوستش زخم شده که شبیه به قارچه و درست راه نمیره. لنگ لنگان راه میره. و چشماش رو از امروز باز نمیکنه وقتی تو آبه میارمش بیرون
  حدود ۱ دقیقه باز میزاره و میبنده و همچنین میزارمش توی آب سریع فرار میکنه و موقع تنفس دهن باز میکنه

 7. سلام و عرض ادب من لاک‌پشتی را حدود ۵ ماه پیش خریدم . تا ۲ هفته پیش غذا می‌خورد ولی از ۱ هفته پیش به غذا بی میل شد و از دیروز غذا نخورد . بهش میگو ای که آدم ها میخورن میدم و قبلا می‌خورد ولی الان نمیخوره . و همچنین ناخون هاش افتاده.پوستش زخم شده که شبیه به قارچه و درست راه نمیره. لنگ لنگان راه میره. و چشماش رو از امروز باز نمیکنه وقتی تو آبه میارمش بیرون حدود ۱ دقیقه باز میزاره و میبنده و همچنین میزارمش توی آب سریع فرار میکنه و موقع تنفس دهن باز میکنه

 8. سلام من یه لاکپشت خاکی دارم یه دو هفته هست غذا خیلی میخوره بهش نمیدم بیقرار میشه خودش رو میکبونه به دیواره های خونش دستاش پوست می ندازه
  مشکل دیگه ای نداره
  ۵ ماهشه کوچیک هست
  ولی روزانه یه خیار کامل رو میخوره
  لطفا راهنماییم کنید

 9. سلام لاک پشتم از نوع caspian turtle هست. 4 ماهه دارمش. فقط ماهی میخورده اونم از یه مدل فقط. الان یک هفته بیشتره که غذا نمیخوره اصلا. فعلایتشم کم شده. آفتابم به اندازه کافی میگیره. چیکار باید کنم؟

 10. سلام.لاکپشت من اشتهای خوبی داره و مدام ازم غذا میخواد ولژ وقتی بهش غذا میدم انگار نمی تونه قورت بده و از دهنش میفته بیرون،غذایی هم که بیوفته تو اب نمیخوره ،فقط از دستم غذا میخوره.من بهش گوشت چرخ کرده و گوشت لخت ریز شده و دل ریز شده میدم.یعنی هر بار که بهش غذا میدم دوبرابر چیزی که میخوره ،میریزه تو کف اب و دیگه هم اون غذا هارو نمیخوره.میترسم دهنش مشکلی داشته باشه،ولی اشتهای خوبی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا