اسب ها

چرا اسب من می لغزد؟

چرا اسب من می لغزد؟

اگر به دنبال این هستید که چرا اسب من می لغزد؟ باید بدانید که این وضعیت می تواند علت های زیادی داشته باشد. شایع ترین علت لغزیدن اسب را در این مقاله بخوانید. درست مانند انسان ها، اسب ها گاه و بیگاه می توانند بدون هیچ دلیل خاصی، تعادل خودشان را از دست دهند. ممکن است زمین لغزنده باشد یا حتی اسب شما توجهی به موانع موجود بر سر راهش نداشته باشد. در مورد انسان ها، از دست دادن گاه و بیگاه تعادل، کاملاً طبیعی است. از دست دادن تعادل، برای همه موجوداتی که راه می روند، اتفاق می افتد. با این حال، اگر اسب شما خیلی بیشتر از حد طبیعی، تعادل خودش را از دست می دهد و می لغزد، وضعیت اسب تان باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

چه چیزی باعث لغزیدن اسب ها می شود؟

هیچ پاسخ قطعی و مشخصی، برای این سوال که چرا اسب شما می لغزد، وجود ندارد. به عنوان مثال، ممکن است فقط یک مانع بر روی زمین وجود داشته باشد. اما علل دیگری نیز وجود دارند که نشان می دهد چرا اسب ها، گاهی اوقات می لغزند. مهم است که قبل از تصمیم گیری برای انتخاب روشی جهت درمان اسب، علت لغزش اسب خود را تشخیص دهید.

در مورد کوتاه کردن دم اسب، عوارض و مزایا اطلاعات بیشتر کسب کنید.

بی دقتی و لغزیدن اسب ها

این موضوع، ممکن است یک سوال احمقانه به نظر برسد، اما اسب هایی که به محیط اطراف شان توجه نمی کنند، بیشتر در خطر لغزش هستند. به طور کلی، اسب هایی که به دلیل بی توجهی، دچار لغزش می شوند، معمولاً سر خود را به پایین می اندازند.

خبر خوب این است که اگر علت لغزیدن اسب تان، بی توجهی باشد، درمان آن بسیار آسان است. اگرچه عادت کردن به بی توجهی نیز می تواند آسان باشد. دقت کافی در برنامه غذایی اسب، تا حد امکان، نه تنها مانع از لغزش اسب، به دلیل کسالت، نمی شود، بلکه از شروع آن در وهله اول پیشگیری می کند.

اگر هر روز که سوار اسب می شوید، روال و برنامه اشتباه قبلی را ادامه دهید، اسب شما خسته و بی حال می شود. حتی ممکن است تمرکز خودش، از دست می دهد. به این ترتیب، احتمال این که اسب در هنگام حرکت کردن، تعادل خود را از دست بدهد، در چنین شرایطی، بالا است.

بی تجربگی و لغزیدن در اسب ها

چرا اسب من می لغزد؟ | دام و پت

ممکن است فکر کنید که یک اسب (یا هر حیوان دیگری)، برای راه رفتن صحیح و بدون لغزش، نیازی به کسب تجربه ندارد. این امر قطعاً درست است، اما اسب ها، نیاز به کسب تجربه در حمل سوارکار دارند. در حالی که سوار بر اسب هستید، باید یاد بگیرید که وزن را به گونه ای متفاوت مدیریت کند تا اسب تعادل خودش را از دست ندهد. این شرایط، ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که اسب شما به مدت طولانی فعالیتی نداشته و بی تحرک شده باشد.

معمولاً کمی طول می کشد تا ماهیچه های اسب، برای حمل سوارکار آماده شوند. اما می توانید از نعل های پنجه ای طراحی شده برای حل مشکل این حیوان، برای کمک به اسب تان، استفاده کنید. این کفش های مخصوص، برای کمک به اسب هایی طراحی شده اند که انگشتان پای خود را قبل از بقیه قسمت های پا، پایین می آورند. این اسب ها، دارای انحنای بسیار کمی به سمت بالا هستند که باعث می شود انگشتان پای آن ها در ابتدا با زمین برخورد کنند.

ناهنجاری در ساختار بدنی یا هماهنگی

ساختار بدنی برخی از اسب ها، می تواند هماهنگی صحیح پاها را برای آن ها، دشوار کند، به ویژه هنگامی که در زمین ناهموار قدم بزنند. ممکن است چنین اسب هایی، ظاهراً دست و پا چلفتی به نظر برسند. اما در واقع، به دلیل نوع تکامل آناتومیک آن ها، مستعد لغزش هستند.

به همین دلیل، این اسب ها بیشتر از سایر اسب ها، مستعد لغزیدن هستند. به این ترتیب، در صورتی که اسب شما گاه و بیگاه دچار لغزش می شود، ممکن است ساختار‌ بدنی آن ها، به صورتی تکامل پیدا کرده باشد که در هنگام سوارکاری، بیش از حد بلغزند.

شاید تعجب کنید که این موضوع واقعیت دارد، اگرچه غیر معمول است، اما برخی از اسب ها فقط هماهنگی ضعیفی دارند که در موارد شدید می تواند اسب را در حرکت، دچار مشکل کند. همانند اسب هایی که در شکل و ساختار ‌آناتومیکی خود مشکل دارند، عدم هماهنگی، می تواند اسب ها را با مشکلاتی رو به رو کند.

اصلاح شکل آناتومیک یا هماهنگی اسب، امکان پذیر نیست. اما با این وجود، می توانید با آموزش و مراقبت اصولی از آن ها، از لغزش اسب تان پیشگیری کنید. هنگام سوار شدن بر اسب، این امر مانع از لغزش کامل اسب نمی شود، اما به هوشیاری حیوان کمک می کند و بنابراین هنوز هم این احتمال وجود دارد هنگام حرکت، اسب به زمین بیفتد.

درمان لنگیدن در اسب چیست؟

بلند بودن انگشتان پای اسب

اسب هایی که سم هایشان به درستی کوتاه نشده و یا به اندازه کافی مرتب نشده اند، می توانند در صورتی که انگشتان پای آن ها بسیار بلند باشد، در هنگام حرکت دچار مشکل شوند. این امر به این دلیل است که اگر انگشتان پای یک اسب، بیش از حد طولانی باشد، هنگامی که اسب پای خود را پایین می آورد، می تواند دچار مشکل شود.

این امر به نوبه خود راه رفتن عادی اسب را کمی تغییر می دهد. این شرایط، می تواند باعث بروز لغزش شود. این مشکل در اسب های مختلف، کاملاً یکسان نیست، اما کمی شبیه تلاش برای راه رفتن در مواقعی است قسمتی از پای شما زخمی شده و نمی توانید آن بخش را روی زمین بگذارید.

مطمئن شوید که سم اسب شما به طور منظم و توسط یک تکنسین حرفه ای و آموزش دیده، کوتاه می شود. این نوع مراقبت، می تواند به جلوگیری از بروز این اتفاق کمک کند. به طور کلی، با راهنمایی یک دامپزشک، می توانید مشکل اسب تا را برطرف کنید.

مشکلات در مفاصل

چرا اسب من می لغزد؟ | دام و پت

اسب ها نیز مانند موجودات دیگر، با افزایش سن، از دردهای مفصلی مانند آرتریت رنج می برند. این مشکل، می تواند حرکت مفاصل را دچار مشکل کرده و پایین آوردن یکنواخت سم ها را برای اسب ها، دشوار کند. با وجود این که دامپزشک می تواند مسکن ها و داروهای ضد التهابی را برای تسکین درد تجویز کند (و به نوبه خود باعث راحت تر شدن حرکت اسب می شود) داشتن نعل مناسب نیز می تواند به اسب شما کمک کند.

احساس درد

اگر اسب شما از هر نوع درد در پاهای خود، رنج می برد (یا فقط در یک پا) این درد می تواند به راحتی، بر توانایی اسب در حفظ تعادل خود، تأثیر بگذارد. اگر اسب تان، از ناحیه یک پا لنگ باشد، تمایلی نخواهد داشت که به آن فشار بیاورد، بنابراین وزن خود را از پای دچار آسیب دور می کند. چنین شرایطی، می تواند منجر به لغزش اسب شود.

با وجود این که اسبی که در هر دو پاهای جلویی لنگ است، هیچ نشانه ای از لنگیدن بروز نمی دهد، اما ممکن است متوجه شوید که اسب تان شروع به از دست دادن تعادل و لغزیدن کرده باشد. اگر گمان می کنید که علت لغزش اسب شما، احساس درد است، باید با دامپزشک اسب خود در این باره مشورت کنید.

دامپزشک اسب شما را ارزیابی کرده و بهترین روش را برای درمان این حیوان، ارائه خواهد داد.

کم خوابی

چرا اسب من می لغزد؟ | دام و پت

اگر اسب نتواند دراز بکشد، و به مدت 30 تا 60 دقیقه REM (حرکت سریع چشم)، که مرحله ای از خواب است، در یک شب نداشته باشد، ممکن است از کم خوابی رنج ببرد. اسب هایی که از این مشکل رنج می برند، مشکل “حملات خواب” را تجربه می کنند. این مشکل، می تواند زمانی رخ دهد که اسب تمرکز نداشته باشد.

در طول این حملات، اسب شروع به خوابیدن می کند. اما قبل از اینکه آن ها احساس خواب آلودگی کرده و پاهایشان خم شود، نمی توانند بخوانند. این مشکل، اغلب باعث می شود که تمرکز آن ها به هم بریزد. متأسفانه، این اختلال، بسیار بیشتر از آنچه که فکر می کنید، شایع است.

قبل از اینکه بتوانید این مشکل را درمان کنید، باید بدانید چه چیزی مانع از این می شود که اسب شما بتواند دراز کشیده و وارد مرحله REM خواب شود. مشکل احتمالی اسب شما، جسمی است یا روانی؟

علل کم خوابی در اسب ها

علل متعددی وجود دارد که باعث می شوند یک اسب نتواند دراز بکشد. شما باید علت اصلی این امر را برطرف کنید. به عنوان مثال، اگر اسب شما یک شب مشکل دارد، مطمئن شوید اسب تان فضای کافی برای دراز کشیدن را دارد.

اما، اگر اسب تان درد زیادی دارد، دراز کشیدن برای این حیوان بسیار دشوار و سخت می شود. در مورد اسب هایی که از درد رنج می برند، اولین چیزی که باید انجام دهد، این است که با یک دامپزشک صحبت کنید. او ممکن است بتواند یک برنامه درمانی مناسب برای اسب شما ارائه دهد تا به اسب کمک کند تا به درستی بخوابد.

همچنین، می توانید بستر اسب خود را، با چیزی که نرم تر است، تعویض کنید.

علل روانی بروز حملات خواب در اسب ها

برخی از اسب ها، از کمبود خواب رنج می برند. زیرا قادر به استراحت نبوده و احساس امنیت نمی کنند. اگر اسب شما یک روز تمام سواری بدهد، اما همسری نداشته باشد که احساس کند مراقب او خواهد بود، اسب دراز نکشیده و نمی خوابد. این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که اسب ها از هم جدا می شوند.

غلبه بر این نوع محرومیت از خواب، دشوارتر است. اما هنوز هم می توان این کار را انجام داد. راه حل ایده آل این است که اسب ها را جدا نکنید، اما این کار همیشه امکان پذیر نیست. این روش، می تواند یک روند کند باشد، اما پیوند با اسب، به ایجاد رابطه اسب با شما، کمک می کند.

چگونه از اسب در بارداری مراقبت کنیم؟

آیا اسب شما از آسیب عصبی رنج می برد؟

چرا اسب من می لغزد؟ | دام و پت

اسب هایی که از ناحیه گردن یا کمر آسیب می بینند ممکن است دچار آسیب عصبی یا نخاعی شوند. این آسیب، می تواند منجر به لغزیدن بیشتر آن ها شود. در واقع، سیگنالی که از مغز به سم می گوید حرکت کند، از بین می رود. این بدان معنا نیست که اسب قادر به حرکت نخواهد بود. بلکه فقط به این معنی است که آنها دچار عدم تعادل و هماهنگی می شوند.

افسردگی در اسب ها، شایع ترین علل و درمان آنها را بشناسید.

منبع
https://www.horsefactbook.com/horse-care/why-does-my-horse-trip/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا