پرنده ها

پرورش مرغ گوشتی، راهنمای مبتدیان

پرورش مرغ گوشتی، راهنمای مبتدیان

پرورش مرغ گوشتی یک شغل بسیار پردرآمد و تثبیت شده است. بسیاری از افراد این تجارت را در مقیاس کوچک و تجاری برای کسب سود انجام می دهند.

پرورش مرغ گوشتی تجربه ای بسیار شگفت انگیز، جالب و سودآور است. چه این کار را در مقیاس بزرگ انجام دهید و چه در مقیاس کوچک، این یک روند ارزشمند است. اصطلاح تولید مرغ گوشتی به پرورش نژاد طیور یا پرندگانی گفته می شود که از تولید گوشت بالایی برخوردار هستند. تحت مدیریت خوب و در طولانی مدت، پرورش مرغ گوشتی یک تجارت پرسود است.

مرغ گوشتی گونه خاصی از طیور است زیرا از نظر علمی تولید گوشت بیشتر در مدت زمان کوتاهی مثلاً 6-9 هفته که وزن آنها حدود 6 پوند است، تولید می شود. یکی از مرغ های مرغ گوشتی غالب که برای گوشت پرورش می یابد، کورنیش است. اما قبل از اقدام به این نوع مشاغل، باید برخی از نیازها را یاد بگیرید.

مرغ گوشتی چه ویژگی هایی دارد؟

به طور کلی، مرغ هایی که برای تولید گوشت پرورش می یابند، “مرغ گوشتی” نامیده می شوند. بنابراین، مرغداری گوشتی به معنای “پرورش مرغ گوشت یا سایر پرندگان طیور به منظور تولید گوشت” است.

جوجه های گوشتی دقیقاً مانند سایر پرندگان مرغ مرسوم هستند. دانشمندان مرغ گوشتی را به طور خاص برای تولید گوشت در مدت زمان کوتاه تولید کرده اند. به همین دلیل جوجه های گوشتی به طور عمده برای تولید گوشت پرورش داده می شوند.

امروزه بیشتر مرغ های گوشتی تجاری بین 4 تا 7 هفتگی به وزن کشتار می رسند. اگرچه نژادهای کم رشد تقریباً در سن 14 هفتگی به وزن ذبح می رسند.

بیشتر مرغ های گوشتی که امروزه می بینیم دارای پرهای سفید و پوستی مایل به زرد هستند. جوجه های گوشتی مدرن تجاری (مانند کراس های کرنش و کرنش-راک) به طور مصنوعی انتخاب و برای تولید گوشت در مقیاس بزرگ و کارآمد پرورش داده می شوند.

آنها به دلیل داشتن سرعت رشد بسیار سریع، ضریب تبدیل بالای خوراک و سطح فعالیت پایین مشهور هستند.

بیشتر مرغ های گوشتی به صورت مدرن تجاری پرورش می یابند که فقط در مدت 5 تا 7 هفته به وزن کشتار حدود 2 کیلوگرم می رسند. به دلیل انتخاب راه های پرورشی که به منظور رشد سریع جوجه ها صورت می گیرد، آنها مستعد ابتلا به چندین بیماری، به خصوص ناهنجاری اسکلتی و اختلال عملکرد، ضایعات پوستی و چشم و بیماری های احتقانی قلب هستند.

امروزه تولیدکنندگان از بسیاری از فناوری ها و سیستم های پیشرفته برای پرورش مرغ گوشتی استفاده می کنند. شما هم می توانید از این فرصت استفاده کرده و سودهای زیادی را کسب کنید.

مزایای تجارت مرغداری گوشتی

پرورش مرغ گوشتی، راهنمای مبتدیان | دام و پت

پرورش مرغ گوشتی تجاری، یک تجارت بسیار محبوب و سودآور است و مزایای زیادی دارد. در اینجا سعی داریم بیشتر در مورد مزایای اصلی تجارت تولید مرغ گوشتی توضیح دهیم.

پرورش مرغ گوشتی تجارت جدیدی نیست. این یک تجارت باسابقه است و بسیاری از افراد برای کسب سود این کار را انجام می دهند.

 • حتی می توانید در حیاط خانه خود چند مرغ گوشتی پرورش دهید.
 • تولید مرغ گوشتی در مقیاس کوچک به سرمایه یا سرمایه گذاری بالایی نیاز ندارد.
 • اگر پول کافی ندارید، می توانید این تجارت را در مقیاس کوچک شروع کرده و به تدریج گسترش دهید.
 • لازم نیست زیاد نگران بازاریابی محصولات خود باشید. جوجه های گوشتی در حال حاضر بازار بسیار خوبی دارند.
 • در حال حاضر، گوشت مرغ پرمصرف ترین گوشت در جهان است. گوشت مرغ گوشتی تقاضا و ارزش خوبی در بازار دارد.
 • شروع تولید مرغ گوشتی در مقیاس کوچک و تجاری بسیار آسان است. حتی مبتدیان نیز می توانند این تجارت را شروع کنند.
 • جوجه های گوشتی به فضای نسبتاً کمتری نیاز دارند. می توانید پرندگان زیادی را در یک قطعه کوچک زمین پرورش دهید.
 • اگرچه، تولید تجاری جوجه های گوشتی نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد. اما بازده سرمایه گذاری خوب است. شما می توانید از سرمایه گذاری خود سود خوبی کسب کنید.

پرورش مرغ گوشتی، یک تجارت سودآور است، و می تواند یک منبع بزرگ درآمد و اشتغال برای مردم روستا مخصوصاً، برای جوانان بیکار تحصیل کرده باشد. از طرفی هم، تولید مرغ های گوشتی تجاری راهی عالی برای اطمینان از امنیت غذایی است.

اگر مرغ گوشتی پرورش می دهید، پس شما و اعضای خانواده می توانید از گوشت تازه لذت ببرید و نیاز تغذیه ای خانواده خود را برآورده کنید.

نحوه شروع تجارت مرغداری گوشتی

پرورش مرغ گوشتی، راهنمای مبتدیان | دام و پت

همانطور که در بالا اشاره کردیم، شروع تولید مرغ گوشتی بسیار آسان و ساده است. حتی مبتدیان نیز می توانند پرورش آنها را شروع کنند. اگرچه، شما باید قبل از شروع تولید تجاری آموزش های لازم را حتما ببینید.

برای تولید تجاری مرغ گوشتی به تجهیزات زیادی، مکان اختصاصی و بسیاری از امکانات دیگر نیاز دارید. در اینجا سعی داریم اطلاعات بیشتری در مورد راه اندازی و راه اندازی یک مرغداری مرغ گوشتی شرح دهیم.

یک مکان خوب را انتخاب کنید.

شما باید مکان بسیار خوبی را برای شروع تولید مرغ گوشتی خود انتخاب کنید. انتخاب یک مکان آرام، ساکت، بدون سر و صدا و آلودگی بسیار خوب خواهد بود. اگر بتوانید منطقه پرورش مرغ ها را از منطقه مسکونی خودتان جدا کنید، بهتر است. از در دسترس بودن آب، برق و امکانات حمل و نقل در زمین انتخابی خود مطمئن شوید.

نژاد مناسب را انتخاب کنید.

انتخاب نژاد مناسب مرغ گوشتی برای پرورش بهتر و سوددهی بیشتر، بسیار حائز اهمیت است. امروزه نژادهای مرغ گوشتی متعددی برای انتخاب در دسترس است. اما شما باید تجارت خود را با نژادهایی که به راحتی در منطقه شما در دسترس هستند، شروع کنید.

به نزدیکترین تأمین کنندگان جوجه در منطقه خودتان مراجعه کنید و از آنها راهنمایی بخواهید. برخی از نژادهای مرغ گوشتی معروف کورنیش، کرنش کراس، جرسی غول، آزادی رنجرز، اورپینگتون، باکای، براون لگورن، دورکینگ، برهما و غیره هستند.

آماده سازی مرغداری برای پرورش مرغ گوشتی

پرورش مرغ گوشتی، راهنمای مبتدیان | دام و پت

آماده سازی خانه برای پرورش مرغ گوشتی، یکی از عوامل اساسی نگهداری مرغ گوشتی است. هر طرح یا ساختاری که برای پرورش مرغ گوشتی خود بسازید، به نوعی در نتیجه کلی کار تأثیر می گذارد. بنابراین، بهتر است از تمام مقررات و فرآیندهای توصیه شده توسط متخصصان در ساخت خانه برای تولید مرغ گوشتی پیروی کنید:

 • برای هر پرنده حداقل 1-2 فوت مربع فضای لازم است.
 • فاصله منظم از یک خانه به خانه دیگر باید حدود 12 متر باشد.
 • سیستم گرمایش باید بررسی و کنترل شود تا از عملکرد درست آن اطمینان حاصل شود.
 • سیستم تهویه خوبی نصب کنید و همیشه از جریان کافی هوای پاک و تمیز در داخل خانه اطمینان حاصل کنید. همیشه سعی کنید محل نگهداری مرغ های خانگی خود را تمیز نگه دارید.
 • قبل از ورود جوجه ها باید خانه کاملا تمیز شود. سقف، پیاده روها، دیوارها و تجهیزات را بشویید. پس از تمیز کردن، ساختمان را ضد عفونی کنید و اطمینان حاصل کنید که تهویه به درستی کار می کند. حشرات باید از بین بروند.
 • ساخت یک خانه بسیار خوب و راحت با در دسترس بودن کلیه امکانات مورد نیاز برای تولید مرغ گوشتی بسیار مهم است. یک خانه خوب، پرندگان شما را از شر شکارچیان، شرایط نامساعد جوی و سایر مشکلات در امان نگه می دارد.

تغذیه و آبیاری

تغذیه پرندگان با غذای بسیار خوب و مقوی مهمترین بخش تجارت مرغ گوشتی تجاری است.

امروزه جوجه های گوشتی بیشتر از خوراک های آماده یا تجاری تغذیه می شوند. چنین خوراک هایی به وفور در بازار موجود هستند. برای پرورش جوجه های گوشتی می توانید از چنین خوراکی استفاده کنید.

مهمترین عامل پرورش مرغ گوشتی، خوراک مرغ است. هنگامی که خوراک های مناسب و با کیفیت را برای مرغ های گوشتی خود تهیه می کنید، نتایج خوبی کسب خواهید کرد. مرغ گوشتی خوراک را مصرف کرده و به گوشت تبدیل می کند. طیور گوشتی به رشد بالایی از پروتئین در غذای خود و ویتامین ها نیز مانند A، B2 و B12 احتیاج دارند. برای جلوگیری از ابتلا مرغ گوشتی از بیماری ها، باید آنها را نیز ضد عفونی کرد.

بیشتر مرغ های گوشتی مدرنی که امروزه تولیدکنندگان آنها پرورش می دهند، نرخ تبدیل به گوشت خوبی دارند. این پرندگان به طور متوسط حدود 1.5 کیلوگرم خوراک برای تولید 1 کیلوگرم گوشت مصرف می کنند.

با این حال، تأمین آب شیرین و تمیز برای پرندگان نیز اهمیت زیادی دارد. آنها زیاد آب می نوشند. بنابراین همیشه از در دسترس بودن آب برای مرغ های گوشتی خود مطمئن شوید. به پرندگان اجازه دهید تا آنجا که می خواهند به آب دسترسی پیدا کنند.

مراقبت و مدیریت از مرغ های گوشتی

پرورش مرغ گوشتی، راهنمای مبتدیان | دام و پت

مراقبت خوب از پرندگان برای تجارت موفق مرغ گوشتی بسیار مهم است. مراقبت خوب باعث بهبود وضعیت سلامتی طیور شما می شود و شما می توانید حداکثر تولید را داشته باشید.

سلامتی مرغ های گوشتی خود را مرتباً کنترل کنید. آنها را به موقع واکسینه کرده و داروهای مورد نیاز آنها را تهیه کنید. ارتباط خوبی با دامپزشک در منطقه خود داشته باشید. هرگز خوراک آلوده یا آب آلوده به پرندگان ارائه ندهید.

 • استفاده از لامپ حرارتی 250 واتی برای 50 جوجه توصیه می شود.
 • از فیدرهای مرغ کوچک برای جوجه های کوچکتر و بزرگتر با افزایش سن استفاده کنید.
 • بستر جوجه ها، در این حالت، می تواند خاک اره خشک و تمیز، تراشیدن چوب، کاه، یا کاغذ خرد شده باشد.
 • از آبخوری های ظرف شیشه ای کوچک در زمان کوچک بودن جوجه ها استفاده کنید و با رشد مرغ ها، آنها را به یک عدد بزرگتر تنظیم کنید.

شرایط محیطی برای تولید مرغ گوشتی

شرایط دمایی در مرغ گوشتی برای پرورش مرغ گوشتی بسیار مهم است و باید با نظم و انضباط بالایی درمان شود. عدم انجام این کار، ممکن است با بروز مشکلاتی همراه باشد. دو روز قبل از آوردن جوجه ها به شرکت، باید دمای مرغ گوشتی را بررسی کنید. برای هفته اول، دما باید در حدود 350 درجه سانتی گراد باشد و به آرامی با سرعت 2.80 درجه سانتی گراد در هفته کاهش می یابد. باید عمق بستر مرغ حدود 5 تا 6 اینچ باشد. می توانید مقداری کاه در بستر مرغ نگه دارید. بستر باید هر دو هفته تمیز شود و اگر خیلی خیس شد، می توانید از آهک استفاده کنید زیرا گاز آمونیاک را جذب می کند.

بازار یابی برای مرغ گوشتی

بازاریابی مرغ گوشتی مشکلی ندارد. گوشت مرغ، یک گوشت بسیار رایج و محبوب در سراسر جهان است. بنابراین، احتمالاً خواهید توانست محصولات خود را به راحتی در بازار محلی بفروشید.

موارد ذکر شده، گامها و روشهای مشترک برای شروع و راه اندازی یک تجارت موفق طیور مرغ گوشتی است. اگر بتوانید همه چیز را به طور کامل مدیریت کنید، در این صورت می توانید سود خوبی از این تجارت کسب کنید.

منابع:

https://www.roysfarm.com/broiler-poultry-farming/

https://www.poultry.care/blog/how-to-start-broiler-chicken-farming-business-plan-for-broiler-production

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا