سگ ها

پرخاشگری سگ ها چیست؟

پرخاشگری سگ به سگ در حال افزایش است، و این می تواند ما را متعجب کند که آیا پیاده روی سگ هایمان در خارج از خانه بی خطر است یا خیر. حتی ممکن است دعوای سگ ها در خانه ای که چندین سگ در آن وجود دارد رخ دهد و صاحبان آن ها را ناراحت کند.

درک محرک‌های پشت پرخاشگری و اینکه چرا برخی سگ‌ها از سگ‌های دیگر «نفرت دارند» کلید حل مشکل است. در حالی که نمی توان از همه پرخاشگری های سگ جلوگیری کرد، اما آموزش می تواند بسیاری از مسائل را حل کند و به شما کمک کند تا اوقات لذت بخشی را با حیوان خانگی خود داشته باشید. فعل و انفعالات سگ می تواند بسیار ظریف باشد، چیزی که می تواند به عنوان یک بو کشیدن دوستانه شروع شود ممکن است ناگهان به پرخاشگری تبدیل شود.

پرخاشگری سگ چیست؟

پرخاشگری سگ ها چیست؟ | دام و پت

در ساده ترین شکل، پرخاشگری سگ ها می تواند به عنوان یک واکنش منفی به سگ دیگر تعریف شود که باعث می شود گیرنده احساس خطر یا ترس کند. با این حال، پرخاشگری بسیار پیچیده تر از آن است و برخی از اقداماتی که افراد به عنوان پرخاشگری درک می کنند، حتی می توانند بازیگوشی یا تعامل مناسب سگ ها باشند.

به عنوان مثال، یک سگ بزرگتر ممکن است به توله سگی که او را تحت تاثیر قرار می دهد ضربه بزند و باعث گریه توله سگ شود. این وضعیت، یک بخش کاملاً طبیعی از رفتار سگ است.

غرغر کردن و بلند کردن لب از دیگر رفتارهای سگ است که ما آنها را تهاجمی می‌دانیم، اما سگ‌های ما از آن برای ابراز نارضایتی خود از رفتار سگ‌های دیگر استفاده می‌کنند. این علائم هشدار دهنده اولیه برای جلوگیری از رفتار ناخواسته سگ دیگر طراحی شده اند.

سگ‌ها حق دارند به سگ دیگری بگویند رفتارشان به این شکل نامناسب است. وقتی سگ‌ها را به خاطر ابراز احساساتشان تنبیه می‌کنیم، یا زمانی که سگ علائم هشدار دهنده‌ای که نشان داده می‌شود را نادیده می‌گیرد، مشکلات به وجود می‌آیند.

طرف دیگر این سناریو شخصی است که متوجه نمی شود رفتاری که سگش نشان می دهد تهاجمی است و معتقد است که این رفتار “بازیگوش” یا “دوستانه” است. آنها به سگ خود اجازه می دهند بر دیگران قلدری کند و این می تواند منجر به دعوای سگ شود.

علائم پرخاشگری سگ ها چیست؟

پرخاشگری سگ ها چیست؟ | دام و پت

علائم اولیه که می تواند شروع دعوای سگ را پیش بینی کند، عبارتند از:

  • ایستادن با پاهای سفت
  • خیره به سگ دیگری
  • بالا بردن دم از پشت
  • سر به عقب و بالا آوردن
  • نشان دادن دندان ها
  • غرغر کردن
  • دور یک سگ دیگر چرخیدن

برخی از سگ ها ترجیح می دهند با سگ های دیگر تعامل نداشته باشند، و این مشکلی ندارد

انواع پرخاشگری در سگ ها

در حالی که این موضوع هنگام بحث در مورد پرخاشگری راحت است، باید به خاطر داشت که این یک مسئله رفتاری پیچیده است.

پرخاشگری ترس. احتمالاً شایع ترین علت برای رفتارهای خاص و محرکی در پشت انواع خاص تر پرخاشگری است. ترس باعث می شود که سگ به شدت نسبت به سگ دیگر واکنش نشان دهد تا از نزدیک شدن سگ به آنها جلوگیری کند.

حفاظت از منابع. این زمانی است که سگ احساس می کند باید از چیزی محافظت کند که تصور می کند متعلق به خود است. این می تواند یک اسباب بازی، غذا، تخت آنها یا یک شخص باشد. حفاظت از منابع پیچیده است و ممکن است فقط در موقعیت های خاص یا توسط سگ های خاصی فعال شود. برخی از نژادها تمایل طبیعی تری به این رفتار دارند. این می تواند با ترس از پرخاشگری مرتبط باشد، زیرا سگ می ترسد چیزی که برایش ارزش دارد از دست بدهد.

پرخاشگری نژاد. این زمانی است که یک سگ تمایل تهاجمی نسبت به یک نژاد خاص دارد، اما با بقیه خوب است. این وضعیت اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که سگی توسط یک نژاد خاص ترسیده یا حتی مورد حمله قرار گرفته باشد و بنابراین می‌آموزد که آن نژاد تهدیدی برای آنها است.

غرایز محافظتی. برخی از سگ ها از یک شخص یا سگ دیگر محافظت می کنند. این مانند نگهبانی از منابع نیست، سگ نمی ترسد که سگ یا شخص از آن خارج شود، اما معتقد است که توسط سگ های دیگر تهدید می شود و بنابراین شروع به محافظت از آنها می کند.

واکنش بیش از حد به رفتارهای بد

پرخاشگری سگ ها چیست؟ | دام و پت

این شرایط زمانی رخ می دهد که یک سگ نسبت به دیگری که بیش از حد پرجنب و جوش یا بازیگوش است، بیش از حد واکنش نشان می دهد. سگ با حمله به سگ دیگر به شور و هیجان واکنش نشان می دهد. برخی از سگ ها اگر دائماً با سگ های دوستانه ای ملاقات کنند که به هشدارهای ظریف پاسخ نمی دهند، این رفتار را بروز می دهند.

قلدری. در حالی که قلدری یک اصطلاح انسانی است و دقیقاً برای سگ ها مناسب نیست، مواردی وجود دارد که سگ سعی می کند وزن خود را با سگ های دیگر پرتاب کند و این می تواند به مرور زمان تهاجمی تر شود.

پرخاشگری مبتنی بر درد. این نوعی از پرخاشگری اغلب نادیده گرفته می شود. سگ‌ها می‌توانند درد را به خوبی بپوشانند تا زمانی که سگی که در حال جهش است به آنها نزدیک شود و ترس داشته باشد که قرار است به گونه‌ای به آنها ضربه بزند یا به آنها بپرد. یک مثال معمولی سگ مسن‌تر با مفاصل دردناک است که به سگ‌های دیگر می‌پرد و می‌ترسد ممکن است به آن برخورد کند.

استرس خانگی. استرس در خانه روی سگ‌های ما نیز تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث شود که آنها واکنش تهاجمی و غیرمنتظره‌ای نسبت به سگ‌های دیگر نشان دهند. زمان قابل توجه برای این وضعیت، زمانی که روال سگ مختل می شود و ممکن است مهمانان در حال بازدید باشند.

تروما. گاهی اوقات، سگ هایی که ضربه شدیدی دیده اند مستعد پرخاشگری هستند. این معمولاً در موارد آزار دیده می شود، مانند جایی که از سگ برای مبارزه استفاده شده است.

واکنش به بیماری. برخی از سگ ها با بیماری در سگ های دیگر دست و پنجه نرم می کنند و از ترس به سگ بیمار حمله می کنند. بیماری درون سگ، دیگری را مضطرب می کند، یا باعث می شود که رفتار یا بوی سگ بیمار تغییر کند که باعث حمله می شود.

عصبی. در حالی که اکثر سگ هایی که پرخاشگری نشان می دهند، محرکی دارند که می توان آن را تعیین کرد، اقلیتی از سگ ها پرخاشگری غیرقابل پیش بینی از خود نشان می دهند. این معمولاً با مشکلی در مغز (تومور مغزی، صرع) مرتبط است که باعث طغیان ناگهانی پرخاشگری می‌شود. این وضعیت نیز “سندرم خشم” نامگذاری شده است. این بسیار نادر است و سگ ها معمولاً علائم ظریف دیگری از یک مشکل را نشان می دهند.

علت خشم سگ که نمی توان کنترل کرد، چیست؟

پرخاشگری سگ ها چیست؟ | دام و پت

سگ ممکن است در هر فاصله ای با دیدن یک سگ واکنش نشان دهد و واکنش آن همیشه شدید است. ممکن است سگ ناگهان بدون اخطار به سگ دیگری ضربه شلاق بزند، یا وقتی نمی تواند به سگ حمله کند صاحبش را گاز بگیرد. یا ممکن است پرخاشگری شدید ناگهانی سگی باشد که قبلاً با سگ های دیگر مشکلی نداشته است.

در چنین مواردی، گاهی یک موضوع عصبی (مغزی) وجود دارد. مشکلات عصبی چیزی است که باعث اختلال در عملکرد مغز می شود. این می تواند به دلیل یک تومور مغزی یا آسیب به سر باشد که باعث آسیب مغزی شده است. همچنین ممکن است به دلیل صرع باشد. برخی از داروها حتی ممکن است باعث تغییرات عصبی موقت شوند.

سگ ها همچنین ممکن است با ناهنجاری های مغزی متولد شوند، این ممکن است به دلیل تغذیه ناکافی مادر در دوران بارداری باشد یا یک عامل ژنتیکی داشته باشد.

هنگامی که پرخاشگری ناشی از مشکلات عصبی باشد، اغلب اصلاح آن غیرممکن است. در برخی موارد ممکن است داروهایی وجود داشته باشند که می توانند کمک کنند، اما در بسیاری از موارد این رفتار یا باید مدیریت شود یا اگر سگ به خطری جدی برای اطرافیانش تبدیل شود، باید اتانازی را در نظر گرفت.

این موارد بسیار نادر هستند و سگ معمولاً رفتارهای عجیب دیگری را نشان می دهد که نشان دهنده یک بیماری عصبی است، مانند رفتارهای وسواسی، منطقه بندی کردن، یا تغییرات شخصیتی ناگهانی.

سگ های مسن که به طور ناگهانی دچار تغییر شخصیت می شوند ممکن است از تومور مغزی یا شرایط دیگری که بر رفتار آنها تأثیر می گذارد رنج ببرند. باز هم، اغلب نمی توان کاری برای درمان این موضوع انجام داد و کیفیت زندگی سگ همیشه باید در درجه اول در نظر گرفته شود. اگر به یک مشکل عصبی در سگ خود مشکوک هستید، یا می خواهید قبل از کار بر روی یک برنامه آموزشی، آن را رد کنید، باید با دامپزشک تماس بگیرید. قبل از هر چیز باید کیفیت زندگی سگ را در نظر گرفت. پرخاشگری سگ به سگ بسیار رایج است و می تواند از موارد خفیف تا شدید باشد.

منبع
https://pethelpful.com/dogs/Why-is-my-Dog-Aggressive-to-Other-Dogs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا